Skocz do zawartości

Pomocy, bo oszaleję i poleci wszystko przez okno


Łysy Łysy

Rekomendowane odpowiedzi

ja już nie wiem jak się za to wszystko zabrać ,robiłem klatki po 10 min ,niestety przepalone, poczytałem, popytałem i zasugerowano mi ,rób 1 minutowe ale więcej. Ok. Ostatnio zakupiłem budżetowy obiektyw jupiter 135mc i akurat była pogoda, więc focimy. Klatki 1 min coś około 120. Wrzucone do pixa ,i tyle. Kombinuję na wszystkie sposoby z tutków, raz w lewo raz w prawo. I nic. Już powoli zaczynam się irytować, wiem że astrofoto to nic łatwego ,ale chociaż odrobine tego co widzę na forach sprawiło by mi radochę, a tu nic. canon 450d mod ,jupiter 135mc 120 po 1min.  Jak będziecie mieli czas, luknijcie na to. Może aparat, może coraz większe zaświetlenia, a może po prostu ja. 

integration.tif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie słabiutko z sygnałem, chyba kiepskie niebo? troche tak to wygląda.

poza tym kalibracja się kłania (to naprawdę pomaga w obróbce), kolejna sprawa to dithering, który należałoby zastosować - przy wyciąganiu pasy wychodzą.

Dalej... ilość materiału też nie powala. Ja nawet z całkiem niezłej kamery przy 2h materiału (skalibrowanego) przy kiepskim niebie nawet nie próbuje go obrabiać bo to zwyczajnie tyle co nic.

I na koniec, niestety ale obiektywy nie lubią LP i tu nic się nie poradzi poza wypadem pod ciemne niebo.

Pozdrawiam i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety materiał jest kiepski. Jakim algorytmem stackowałeś? Być może jego zmiana pomoże coś z pasami. Zakładam, że prowadziłeś to na montażu bez guidingu? Niestety pasy biorą się z powolnego dryfowania kadru. No i starsze aparaty mają z tym dużo większy problem.

Poza pasami masz też dziwne gradienty z góry i dołu. Też nie do końca mam pomysł z czego to się wzięło. Na pewno flat by pomógł, ale niekoniecznie całkowicie.

Ogólnie wydaje się, że robiłeś to pod niezbyt dobrym niebem. Na takie kadry potrzeba ciemności. No i materiału jest mało, ja nie schodze poniżej 5h i to przy ciemnym niebie, a spod kiepskiego trzeba zbierać więcej.

Jakie miałeś ISO? Jeśli było większe, to lepiej je zmniejszyć i wydłużyć zamiast tego czas klatki.

Widać też lekkie halo na gwiazdach, co sugeruje lekki cirrus lub częściowe zaparowanie obiektywu. Dożo to nie psuje, ale dokłada sie do problemów. Obiektyw ma też aberrację chromatyczną, bez tragedii, ale ją widać. Jesli robiłeś na pełnej dziurze to warto przymknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z guidingiem,iso 800, przymknięte do 4,5.Wiem że obiektyw nie specjalny,chodzi mi właśnie bardziej o resztę,następnym razem postaram się zrobić tyle klatek na ile daje mi możliwośc topograficzna. Ogólnie każda klatka jest jakoś za jasna,tak mi się wydaję. Aparat też czas zmienić,bo męczyć się to jest bez sensu. Chciałem poczekać i się trochę nauczyć obróbki,ale  jak mus to mus. Pojedyncza klatka 

IMG_0014.CR2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I  wszystko jasne....

Za duże LP prześwietliło wszystko!

Potrzebujesz niestety lepszej miejscówki.

Potraktuj ten materiał jako ćwiczenia obsługi sprzętu i się nie martw, tak jest zawsze, że trzeba troszkę nabyć doświadczenia - choćby takiego.

 

P.S.

Czy Ty na pewno przymknąłeś ten obiektyw???

Przymknięty Jupiter ma charakterystyczne spajki dwunastoramienne, a ich na Twoim zdjęciu nie ma, za to jest mega aberracja.

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Piotrek L. napisał:

I  wszystko jasne....

Za duże LP prześwietliło wszystko!

Dokładnie. To niestety smutna prawda.

Godzinę temu, Łysy Łysy napisał:

z guidingiem,iso 800, przymknięte do 4,5.

Możesz robić ISO400 i czas 2 minuty. Ja tak robię ale na obiektywie f/2... I dzięki dość ciemnemu niebu, nie mam tak jasnych klatek jak u Ciebie. Też mi się wydaje, że obiektyw niekoniecznie był przymknięty, może coś mu dolega mechanicznie, albo zapomniałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Pomocy, bo oszaleję i poleci wszystko przez okno

Panowie zwracam honor, poszedłem zobaczyć tą przysłonę, nie dawało mi to spokoju, i co? otwarta na maxa. Jak to się stało? Nie wiem. Kolejna lekcja za mną. Czy jeśli byłaby przymknięta to możliwe że byłoby lepiej? Czy tylko chodzi o abere?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bartolini napisał:

Rozumiem, że fotografowałeś z Proszowic?

Mapa LP nie nastraja. Będziesz miał problem z obiektami na takich niskich deklinacjach :/

https://darksitefinder.com/maps/world.html#11/50.1692/20.2217

zdaje sobie z tego sprawę, ale jak widzę zdjęcia np.  z Katowic gdzie zaświetlenie jest dużo większe to mnie coś bierze. Muszę zaopatrzyć się w jakiś filtr wycinający LP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Łysy Łysy napisał:

zdaje sobie z tego sprawę, ale jak widzę zdjęcia np.  z Katowic gdzie zaświetlenie jest dużo większe to mnie coś bierze. Muszę zaopatrzyć się w jakiś filtr wycinający LP

Jakie zdjęcia z Katowic? Nie chodzi czasem o zdjęcia narrowband? To zupełnie co innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może za długie czasy jak na zaświetlone niebo. Jak tło wychodzi czerwone to lepiej zmniejszyć czas bo i tak się więcej nie zarejestruje niż na tych krótszych, ale z ciemniejszym tłem. Bez dobrego nieba poza M42 i jasnymi gromadami nic się nie złapie na jakimś sensownym poziomie.

 

Mam podobny obiektyw Sonnar 135mm, też jakiegoś dobrego zdjęcia nie zrobiłem, ale fociłem Canonem niemod. i prostym weżykiem (bez interwałometru - tylko włącznik) po kilka - kilkanaście klatek.  Dokupiłem Canona 50D mod. ostatnio przyszedł też lepszy wężyk spustowy już programowalny (mam też program na laptopie, ale tutaj problem zasilania w terenie), teraz tylko muszę poczekać aż Ksieżyć przejdzie i trafi się okno pogodowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Charon_X napisał:

Może za długie czasy jak na zaświetlone niebo. Jak tło wychodzi czerwone to lepiej zmniejszyć czas bo i tak się więcej nie zarejestruje niż na tych krótszych, ale z ciemniejszym tłem. Bez dobrego nieba poza M42 i jasnymi gromadami nic się nie złapie na jakimś sensownym poziomie.

 

Mam podobny obiektyw Sonnar 135mm, też jakiegoś dobrego zdjęcia nie zrobiłem, ale fociłem Canonem niemod. i prostym weżykiem (bez interwałometru - tylko włącznik) po kilka - kilkanaście klatek.  Dokupiłem Canona 50D mod. ostatnio przyszedł też lepszy wężyk spustowy już programowalny (mam też program na laptopie, ale tutaj problem zasilania w terenie), teraz tylko muszę poczekać aż Ksieżyć przejdzie i trafi się okno pogodowe. 

teraz spróbuje jakiś obiekt zrobić w zenicie i wtedy zobaczę co dalej, tu były 1 minutowe klatki ,jak mają być 30 sek to trzeba sprzedać heq5 i guiding i kupić swsa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łysy Łysy napisał:

teraz spróbuje jakiś obiekt zrobić w zenicie i wtedy zobaczę co dalej, tu były 1 minutowe klatki ,jak mają być 30 sek to trzeba sprzedać heq5 i guiding i kupić swsa,

Zmniejsz ISO i wydłuż czas. A najlepiej wyjedź jak najdalej możesz. Czasami 15 min jazdy daje już dużą poprawę nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej  napisano LP zakryło praktycznie wszystko, wyjedz gdzies poza miasto, fotografuj obiekty będące blisko zenitu, możesz też kupić filtr np optolong l-pro clip lub astronomik cls clip
aberracje zmniejszą się jak przymkniesz obiektyw.
to wszystko co dalem rade wyciagnac z 1 klatki :)

 

222.thumb.jpg.b4738be217d407242b5901c5ad3227f5.jpg

 

Edytowane przez cmku
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łysy Łysy napisał:

teraz spróbuje jakiś obiekt zrobić w zenicie i wtedy zobaczę co dalej, tu były 1 minutowe klatki ,jak mają być 30 sek to trzeba sprzedać heq5 i guiding i kupić swsa,

 

Chyba nie kupiłeś HeQ5 z guidingiem, aby się bawić tylko w 135mm, jak spokojnie możesz focić średniej wielkości teleskopami. Przy słabszym niebie to może zamiast silić się na szerokie kadry skupić się na konkretnych obiektach DS, najlepiej jasniejszych i mniej wymagających. 

 

Wracając do tego zdjęcia - mnie się wydaje, że ten stack co wrzuciłeś jest albo źle poskładany, albo coś źle potem obrobiłeś. Koledzy z pojedynczych klatek powyżej wyciągają tyle samo mniej więcej tyle ile ze stacku obrobionego parę postów wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Charon_X napisał:

 

Chyba nie kupiłeś HeQ5 z guidingiem, aby się bawić tylko w 135mm, jak spokojnie możesz focić średniej wielkości teleskopami. Przy słabszym niebie to może zamiast silić się na szerokie kadry skupić się na konkretnych obiektach DS, najlepiej jasniejszych i mniej wymagających. 

 

Wracając do tego zdjęcia - mnie się wydaje, że ten stack co wrzuciłeś jest albo źle poskładany, albo coś źle potem obrobiłeś. Koledzy z pojedynczych klatek powyżej wyciągają tyle samo mniej więcej tyle ile ze stacku obrobionego parę postów wyżej. 

nie,no oczywiście że nie. Posiadam 150/750 i z niego coś się tam udało więcej,ale szerokie kadry mają to coś w sobie. Składane to było i w Dss i Pixie,klatki kalibracyjne były,więc to chyba raczej to nieszczęsne Lp. A tu mój Orion ze 150,wiem że nic specjalnego jak się ogląda wasze prace ,ale dla mnie na chwile obecną wystarczający. 

1cropcolororion rgb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajna M42. Trzbea jednak pamiętać, że to akurat najbardziej efektowny obiekt to fotografii, bo jest dość duży i jasny i nie trzeba zbyt długich czasów, ani super warunków, aby rejestrować fajny detal. Dalej już jest trudniej, bo pozostałe mgławice są albo za małe powierzchniowo, albo ciemne jak tabaka w rogu, albo za nisko, albo na drugiej półkuli ;) .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.