Skocz do zawartości

Próbne testowe - Orlen


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, orlen napisał:

astrofotografia przy okazji.

testowa sesja żeby zobaczyć czy nowy montaż pociągnie, dotychczasowy wędruje narazie po reklamacjach oraz sprawdzenie kolimacji i odległości matryca/korektor.

cem25p z tymczasowym statywem (brak bolca pod śruby azymutalne), ts 150/420, canon5dmk2 

99x180 iso 1250 bez filtrów, guidowane (chyba w sumie niepotrzebnie bo i tak wyjarało centrum obydwu galaktyk).

 

 

probneM81M82.jpg

Panie jeśli to jest próbne - to strach pomyśleć co będzie już z tymi właściwymi fotkami hehe

Gratki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maciek z napisał:

Piękna praca. Jak z kolimacją TS i czy potrzebne są dodatkowe złączki/przedłużki, czy tylko wkładasz canona i jest ok ?  Zapomniałem, czy jest gdzie wkręcać filtry 2 cale ?

Do tej foty kolimacja zajęła mi minutę, ale mam jeszcze chyba źle dobraną odległość do korektora. 

Potrzebna tylko zlaczka m48/aparat, ale będę testował z podkladkami bo moja obecna zlaczka ma na oko 10mm. 

Przy dslr canona nie ma. Chyba że znasz jakaś zlaczke na gwint EF w która można wkręcić to też chętnie bym skorzystał ;)

7 godzin temu, Szymoff napisał:

Chyba tą "próbną" fotką nie jednemu narobiłeś smaka na tę tubę:-)

Ciekawe :) tubka nie jest nowością na rynku ( na forum też mamy conajmniej dwóch innych użytkowników) 

Edytowane przez orlen
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orlen napisał:

Ciekawe :) tubka nie jest nowością na rynku ( na forum też mamy conajmniej dwóch innych użytkowników) 

No tak ale tu widać, że nawet z poczciwego Canona można uzyskać świetny wynik przy stosunkowo krótkich czasach. Spirit też wrzucał wcześniej fotki z tej rurki i pokazywał co można z niej uzyskać. 

Ja trochę obawiałem się kolimacji bo przy F4,5 już miałem sporo zabawy a i tak efekt nie jest idealny. Z hiperbolikiem nie miałem do czynienia może tu jest inaczej (pewnie samo wykonanie jest solidniejsze). A jakim sposobem kolimowałeś? 

Ja tylko nieśmiało zerkam na tego TSa, na razie jest poza zasięgiem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Szymoff napisał:

No tak ale tu widać, że nawet z poczciwego Canona można uzyskać świetny wynik przy stosunkowo krótkich czasach. Spirit też wrzucał wcześniej fotki z tej rurki i pokazywał co można z niej uzyskać. 

Ja trochę obawiałem się kolimacji bo przy F4,5 już miałem sporo zabawy a i tak efekt nie jest idealny. Z hiperbolikiem nie miałem do czynienia może tu jest inaczej (pewnie samo wykonanie jest solidniejsze). A jakim sposobem kolimowałeś? 

Ja tylko nieśmiało zerkam na tego TSa, na razie jest poza zasięgiem . 

Kolimatorem laserowym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

próbuję poprawić rogi w moim teleskopie. Myślałem ze problemem jest za mała odległość do korektora, ale jednak z dokładaniem podkładek 0,5mm jest tylko coraz gorzej (chinczyk3podkladki.jpg / chinczyk2podkladki.jpg). 

z teoretycznie dedykowanym OAGiem TSa, który powinien mieć 11mm jest najlepiej (porównywalnie do mojej chińskiej złączki m48), ale nadal rogi lecą a najmocniej lewa strona. może ktoś jest w stanie podpowiedziec czy nadal mam za dużą odległość i muszę szukać cieńszej złączki i czy dysproporcja może tu świadczyć o jakiejś nieosiowości ? 

 

tag

OAG.jpg

 

chinska bez podkładek

chinczykbezpodkladek.jpg

 

chinczyk 3 podkladki

chinczyk3podkladki.jpg

 

chinczyk 2 pokladki

chinczyk2podkladki.jpg

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orlen napisał:

Panowie jak to interpretować? 

Masz punkty ostrości, płaszczyzny i przekątne. W prawym dolnym rogu masz FWH 2,9-3 a w przeciwnym 6 i więcej czyli kosi Ci obraz. Ja mam coś takiego i już mnie drażni chociaż wizualnie na zdjęciu nie razi. 

2021-04-28_19h55_13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, _Spirit_ napisał:

 Ja mam coś takiego i już mnie drażni chociaż wizualnie na zdjęciu nie razi. 

Ostatnio w swoim setupie wszystko skręciłem na sztywno na gwinty. U mnie wygląda to tak jak niżej... Jest dość podobnie do wykresu jaki przedstawił @_Spirit_, choć ciut ucieka prawy dół. Jednak zastanawia mnie, czy patrząc na ten wykres można określić, czy flattener jest za blisko, czy za daleko matrycy?

Na zdjęciu wygląda nieźle i trudno zdecydować w którą stronę jeszcze można by iść...

image.png.2ae0757cc1fa98db1e668da0c53568b1.png

Edytowane przez AdamK
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

róznice na poziomie 10-15% pomiędzy srodek-rogi sa mikroskopijnie widoczne na finalny stacku. 

To co Romek pokazal w CCD to dal mnie jest bajka i nic nie trzeba regulowac.

OK, ale ja nie pytałem o to co pokazał Romek, bo mnie też wydaje się, że u niego jest miód-malina, ale o to co jest na moim wykresie... są jakby różnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
20 minut temu, orlen napisał:

poprawie jak dojdzie paczka z Cheshire

 

F2.8 nie skolimujesz laserem, ten przyda się wyłącznie do zgrubnego ustawienia luster, jak teleskop jest po myciu. Trochę laserków przerobiłem i wyjątkiem jest Howie Glatter z tublugiem, dedykowanym do Newtona. Najlepsze co mi się udało uzyskać podobną konstrukcją, choć F3.3 z Nikonem D810 i dedykowany cheshire:

 

2.thumb.png.048745d8fd440a3de6db011f6a059091.png1.png.f0276a57bd0c49a6a41eabae4f852794.png

 

 

fotka świetna, byłem pewien, że kupiłeś Epsilona ;)

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.