Skocz do zawartości
  • 0

Szybkie pytanie: MT9M001 zamiast ASI120?


Behlur_Olderys

Pytanie

Proszę zobaczyć takie cudo:

Moduł kamery ArduCam (kolorowa) MT9M001 1,3MPx 1280x1024px Botland - Sklep dla robotyków

Czy po opakowaniu tego w odpowiednie złączki dałoby użyć tego zamiast ASI120mm, chociażby do guidingu albo allsky?

 

 

(zakładając, że mamy do dyspozycji arduino/raspberry/stm32 czy cokolwiek do obsługi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Będzie trochę zabawy. Robota na upartego. Musiałbyś mieć sporo wolnego czasu by to wszystko ogarnąć. Złączki, obudowa, oprogramowanie, kompatybilny sterownik i efekt może być rozczarowujacy. Kamerka T7 wyjdzie w podobnej cenie, może nieco droższe, ale wszystko masz już gotowe do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też bym kupił T7, jeśli to ma po prostu działać, a jak ma być do nauki i zabawy, to będzie spoko :) 

Ogólnie ta matryca jest słaba i w guidingu to potrzebuje raczej jaśniejszej optyki (szukacz spoko, ale oag to porażka). W Allsky w lecie jest więcej hotpikseli niż obrazu, ale stan nieba ocenić wciąż można :) Także to takie totalne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"To coś" montowali seryjnie jak widzę w Autoguiderach więc ... jakoś działać musi :) 

https://www.adorama.com/onssag.html

 

Nieco drożej - ale z USB od razu masz coś takiego w 4K/30fps
https://pl.aliexpress.com/item/32999909513.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Ogólnie ta matryca jest słaba

Słabsza niż ta w ASI120? 

 

 

Tak naprawdę to szukałem w necie czy można kupić tanio samą płytkę od ASI120, najtaniej wychodzi replacement do ASI mini za 400zł tutaj: Teleskop-Express: ZWO Sensorplatine für ASI120MM Mini ale to wciaż 2x drożej niż ten board MT9M001

To co mnie interesuje to przykręcić to do innej obudowy (mam już taką, taki sześcian z gwintem CS z aliexpressu) i dodać chłodzenie, w ramach eksperymentów bardziej niż jakiegokolwiek "docelowego" zastosowania. 


Po prostu żal mi rozwalać moją kamerkę :P Chyba najlepiej rzeczywiście kupić T7 i tyle. Eksperymenty muszą kosztować :) Dzięki za opinie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

To co mnie interesuje to przykręcić to do innej obudowy (mam już taką, taki sześcian z gwintem CS z aliexpressu) i dodać chłodzenie, w ramach eksperymentów bardziej niż jakiegokolwiek "docelowego" zastosowania. 

Będę obserwować baaardzo uważnie w takim razie :) W sumie to chętnie bym się do „projektu” przyłączył w jakiś sposób, bo ostatnio o podobnych akcjach myślałem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Będę obserwować baaardzo uważnie w takim razie :) W sumie to chętnie bym się do „projektu” przyłączył w jakiś sposób, bo ostatnio o podobnych akcjach myślałem

 

 

Obczaj w takim razie ten wątek:
Peltier cooled ZWO ASI 120 MC - Page 3 - Discussions - Cameras - Stargazers Lounge
Jest tam pokazane przynajmniej tyle, że efekt jest zauważalny :)

 

Tutaj jest kilka moich poglądowych zdjęć na budowę wewnętrzną ASI120mm mini:

IMG_20200826_130515.jpg

IMG_20200826_130538.jpg

IMG_20200826_130742.jpg

 

IMG_20200826_130802.jpg

IMG_20200826_130819.jpg

 

Ja bym spróbował wyciągnąć wszystko, wstawić tam albo cold finger albo bezpośrednio peltiera (całość jest z metalu w końcu) albo jakąś jeszcze bardziej alpejską kombinację. 

Najlepiej wszystko byłoby wybebeszyć i wsadzić do nowej obudowy.

 

BTW: Hamal też coś takiego robił, ale nie z wersją mini.

+ problemem jest kondensacja, temat rzeka ogólnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Słabsza niż ta w ASI120? 

To jest ta sama matryca. Różnią się jedynie elektroniką wokół, T7 jest znacznie prostsza :) Czy to może wpływać na jakość zdjęć? Nie mam pojęcia.

 

Mogę Ci wysłać zepsutą T7, jeśli na cokolwiek się przyda, swego czasu pracowała tydzień pod wodą :) Zeżarło regulator napięcia, ale po zewnętrznym zasileniu tego miejsca kamera jest nadal martwa - nie wykrywana przez komputer. Jeśli spalił się procek, to byś miał matrycę do eksperymentów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też mam asi 120MM mini. Nie jest to skomplikowana konstrukcja.

Ogólnie widzę kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Jedną z nich jest wielkość dostępnych paltierów, chyba wszystkie, jakie widziałem w ogólnodostępnych miejscach, mają rozmiar 40x40mm lub 30x30mm, co przykryje praktycznie cały sensor razem z płytką. Będzie tutaj wadzić taśma, więc musi być paltier podłączony do małej, np. miedzianej stopki, która będzie przekazywać ciepło z sensora na paltier.

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, OnlyAfc napisał:

Jedną z nich jest wielkość dostępnych paltierów, chyba wszystkie, jakie widziałem w ogólnodostępnych miejscach, mają rozmiar 40x40mm lub 30x30mm,

Ja akurat mam taki jeden mały 20x20 na wcisk by wszedł do środka ;)

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja akurat mam taki jeden mały 20x20 na wcisk by wszedł do środka ;)

 

Z tym wciskiem to lepiej uważać, bo tutaj różnice temperaturowe mogą być spore :) Spróbować jednak można.

PS. jakie ma zasilanie ten paltier i jaką wydajność? Mierzyłeś to?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja akurat mam taki jeden mały 20x20 na wcisk by wszedł do środka ;)

 

.

A tam z tyłu matrycy jest dziura w płytce? W T7 jest i wsadzili tam termopad który przekazuje ciepło na obudowę. W ASI widzę jakby za płytką była taśma, czyli matrycy nic z tyłu nie dotyka? Jeśli tak, to T7 jest lepsza :) Ta matryca się mocno grzeje.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Termopad to najlepsze opcja :) Ale nie byle jaki ... trzeba dać jak najlepszy i tu myślę że ok 11W/m2 wystarczy - nie są jakoś strasznie drogie.

"dopychanie" blachą matrycy może skończyć się odkształceniami lub uszkodzeniem ...  

 

BTW @HAMAL robił modyfikację ASI120 pod peltiera i doskonale tam to opisał jak jest to wykonane. 

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI120MMmod.htm

 

A tu jeszcze inna podobna kamera ale wersja chłodzenia pro edyszon :D 

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI224MCmodMkII.htm

Edytowane przez komprez
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

jakie ma zasilanie ten paltier i jaką wydajność? Mierzyłeś to?


Nie mierzyłem. Ogólnie znamionowo ma 3V 2A. Działać - działa ;)

 

Godzinę temu, komprez napisał:

BTW @HAMAL robił modyfikację ASI120 pod peltiera i doskonale tam to opisał jak jest to wykonane. 

 

http://indexhamal.pl/astrofotografia/ASI120MMmod.htm

 

To jest ASI120mm zwykłe, w dużej obudowie. Trochę żałuję, że nie kupiłem takiej zamiast mini, bo przy takiej obudowie to w ogóle nie problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.