Skocz do zawartości

Galaktyki NGC 4145 i NGC 4151 z dobrego nieba


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawy wybór obiektów, w szczególności NGC 4151 tzw. Oko Saurona. Ona w każdym zakresie fal jest niesamowicie ciekawa - od promieniowania rentgenowskiego i ultrafioletu, poprzez podczerwień i światło widzialne, aż do fal radiowych.

 

Świetny detal. Szkoda tylko tego koloru - straszna sieczka. Wyciąłbym też ten kolorowy zafarb z tła i zostawił na samych obiektach oraz gwiazdach.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Grzędziel napisał:

Kolor stanowi informację ważną, jednak drugorzędną.

 

Hmm... Dla spektroskopii gwiazdowej pierwszorzędną. W powiązaniu z masą gwiazdy wskazuje na jej pozycję ewolucyjną. Zdjąłbym więc nieco purpury z gwiazdek. ;)

Poza tym kadr piękny, materiał dobry, więc chce się oglądać. :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za miłe słowa.

:)

21 godzin temu, diver napisał:

 

Hmm... Dla spektroskopii gwiazdowej pierwszorzędną. W powiązaniu z masą gwiazdy wskazuje na jej pozycję ewolucyjną. Zdjąłbym więc nieco purpury z gwiazdek. ;)

Poza tym kadr piękny, materiał dobry, więc chce się oglądać. :)

 

14 godzin temu, MaPa napisał:

Reguła nie ma zastosowania do mgławic, o ile oczywiście chcemy wydobyć kolor słabszych i słabiutkich partii ;)

Trochę prowokacyjnie "zdegradowałem" wartość koloru, macie Panowie oczywiście rację. Moje podejście do kolorowych fotek z pewnym dystansem wynika pewnie z tego, że nie jestem mistrzem obróbki i trudno mi uzyskać efekt, który by mnie do końca zadowolił.

W astrofotografii najbardziej mnie kręci wyłuskiwanie słabych, odległych obiektów, sięganie jak najdalej w Wszechświat i czas potrzebny do zbierania koloru wolę przeznaczyć na smażenie luminancji. 

 

 

11 godzin temu, lexx napisał:

uwielbiam odległe galaktyki :)

O! właśnie to jest to!

 

11 godzin temu, prestoneq napisał:

Jest moc w tym zdjęciu i to ze starego dobrego CCD :).

Dokładnie.

CCD to tak jak stara dobra winylowa płyta tak uwielbiana przez koneserów, niecierpiących dźwięku MP3

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.