Skocz do zawartości

NGC 6888 - Mgławica Półksiężyc [Crescent Nebula] - pierwszy projekt z ASI 294 MC Pro


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko bardzo dobrze zaplanowałeś, a fotka też świetna. Oczywiście zostawił bym wersję z niezmniejszonymi gwiazdami, jako bardziej naturalną i dla mnie ciekawszą -gwiazdy to bardzo istotny element nieba. Ale to już kwestia gustu.

 

W każdym razie gratuluje dobrego zakupu i dobrej zabawy życzę. Powodzenia!!!

:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Grzędziel napisał:

Wszystko bardzo dobrze zaplanowałeś, a fotka też świetna. Oczywiście zostawił bym wersję z niezmniejszonymi gwiazdami, jako bardziej naturalną i dla mnie ciekawszą -gwiazdy to bardzo istotny element nieba. Ale to już kwestia gustu.

 

W każdym razie gratuluje dobrego zakupu i dobrej zabawy życzę. Powodzenia!!!

:)

Bardzo dziękuję! Także jestem zwolennikiem takiego podejścia do gwiazd. Grzecznie poczekają sobie na dodanie do wodoru i tlenu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, .zombi. napisał:

jak się pomniejsza gwiazdy w starnet ?

Przepraszam, skrót myślowy. Maska na gwiazdy w Starnet++, potem zwykła maska na gwiazdy i Morphological Transformation (pracuję w Pixinsight). Potem można podbić jeszcze saturację i np. usunąć zieleń z pomocą SCNR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Tuvoc napisał:

Przepraszam, skrót myślowy. Maska na gwiazdy w Starnet++, potem zwykła maska na gwiazdy i Morphological Transformation (pracuję w Pixinsight). Potem można podbić jeszcze saturację i np. usunąć zieleń z pomocą SCNR.

Próbowałeś EZ Star reduction? W sumie zasada działania tego skryptu jest tak sama.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tuvoc napisał:

Plan to zebranie RGB + H-alpha + OIII (mogę także SII, ale czy ma to większy sens?)

 

Za tak małej ilości materiału to RGB wyszło bardzo dobrze (oczywiście wersja z oryginalnymi gwiazdami). Ciekawy plan kombinujesz z tymi filtrami NB na ASI294MC. :) Jestem bardzo ciekaw efektów. Ja na razie kombinowałem na tej samej kamerze filtr STC Astro Duo (dość szerokie pasma wodoru i tlenu). Efekt polegał na odcięciu wszystkiego innego (niestety włącznie ze światłem gwiazdek), ale przy zbieraniu mgławic emisyjnych to efekt pożądany.

Kombinujemy trochę podobnie Mirek. ;) Czekam zatem na efekty kombinacji materiału NB w pojedynczych pasmach z kolorowej kamerki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera ładnie Ci zarejestrowała mgławice wodorowe, ale tlenu praktycznie nie widać. Ja też skierowałem swoją nową ASI533 na ten sam obiekt. Skala troszkę inna, bo kamera podłączona do Kota. Materiału prawie dokładnie tyle samo. Żeby podkreślić mgławicę zrobiłem taką sekwencję: Starnet -> mean z oryginałem -> HT -> CT (saturacja) żeby podciągnąć i gwiazdy i mgławice. W planach zebranie materiału z L-Enhance, ale na razie walczę z gwiazdkami.

 

image.png.d3adf2a60cf57963aa1cfb51b61f200e.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, apolkowski napisał:

Próbowałeś EZ Star reduction? W sumie zasada działania tego skryptu jest tak sama.

Tego nie znałem. Dzięki, spróbuję!

6 godzin temu, diver napisał:

 

Za tak małej ilości materiału to RGB wyszło bardzo dobrze (oczywiście wersja z oryginalnymi gwiazdami). Ciekawy plan kombinujesz z tymi filtrami NB na ASI294MC. :) Jestem bardzo ciekaw efektów. Ja na razie kombinowałem na tej samej kamerze filtr STC Astro Duo (dość szerokie pasma wodoru i tlenu). Efekt polegał na odcięciu wszystkiego innego (niestety włącznie ze światłem gwiazdek), ale przy zbieraniu mgławic emisyjnych to efekt pożądany.

Kombinujemy trochę podobnie Mirek. ;) Czekam zatem na efekty kombinacji materiału NB w pojedynczych pasmach z kolorowej kamerki.

Bardzo dziękuję, dla mnie to jeszcze większe zdziwienie bo wiem ile zobaczyłbym (a raczej czego nie zobaczył) po godzinie z DSLR.

 

Początkowo w planie był Optolong L-enhance. Moglibyśmy porównać jeszcze lepiej :) Stanęło na wodorze i tlenie bo to będzie jeszcze test samego sprzętu. Filtry mam w wersji eos-clip. Dzisiaj ma dotrzeć adapter 2 calowy i kieszeń na filtr od ZWO. Zobaczymy jak to razem się zachowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Mirek, zamiast osobnego zbierania wodoru i tlenu na kamerze kolorowej, lepiej założyć L-eXtreme i masz od razu dwa w jednym - oba pasma po 7nm rejestrowane w osobnych kanałach.

Pomyślę :) Dzisiaj testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

oba pasma po 7nm rejestrowane w osobnych kanałach.

Też bym był za dual band. Na pewno lepiej mieć je w 7nm niż w 12nm. Tlen nawet w mono na 8.5nm jest bardzo ciężki do zebrania. A co dopiero na 12 i OSC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, danon napisał:

Też bym był za dual band. Na pewno lepiej mieć je w 7nm niż w 12nm. Tlen nawet w mono na 8.5nm jest bardzo ciężki do zebrania. A co dopiero na 12 i OSC. 

Kurczę, nie wiedziałem tego. Mam tylko Optolong L-enhance 2 calowego. Ktoś wie może jakie tam są szerokości? @dobrychemik pamiętasz może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Tuvoc said:

Przepraszam, skrót myślowy. Maska na gwiazdy w Starnet++, potem zwykła maska na gwiazdy i Morphological Transformation (pracuję w Pixinsight). Potem można podbić jeszcze saturację i np. usunąć zieleń z pomocą SCNR.

Mirek jaka wartosc wybrales (%) do zmniejszenia gwiazd.

Dla mniwe wersja cos pomiedzy bylaby ok ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tuvoc napisał:

Kurczę, nie wiedziałem tego. Mam tylko Optolong L-enhance 2 calowego. Ktoś wie może jakie tam są szerokości? @dobrychemik pamiętasz może?

 

Pasmo zielone: 22-25 nm

Pasmo czerwone: 9-10 nm

Różnica względem L-eX duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Marvaz napisał:

Mirek jaka wartosc wybrales (%) do zmniejszenia gwiazd.

Dla mniwe wersja cos pomiedzy bylaby ok ;)

 

Funkcję Morphological Transformation odpaliłem z domyślnymi ustawieniami. Będę jeszcze eksperymentować z tym co pisał kolega @apolkowski czyli EZ Star Reduction.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

 

Pasmo zielone: 22-25 nm

Pasmo czerwone: 9-10 nm

Różnica względem L-eX duża.

O kurczę, sporo. Czyli pewnie wlezie mi OIII i H-beta oraz sporo LP :/

Tak myślałem, że wykorzystam filtry z Canona, a tu wychodzi na to, że 12 nm to lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tuvoc napisał:

O kurczę, sporo. Czyli pewnie wlezie mi OIII i H-beta oraz sporo LP :/

Tak myślałem, że wykorzystam filtry z Canona, a tu wychodzi na to, że 12 nm to lipa.

Odszukałem widmo Twojego L-eN:

zielone: 482.4 - 504.0 czyli 21.6 nm

czerwone: 650.0 - 659.0 czyli 9.0 nm

Twój L-eN ogólnie jest bardzo dobry, ale i tak zostaje daleko w tyle za L-eX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.