Skocz do zawartości

M13 test RC8 - first light :)


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam za off'a, ale @Przemek Majewski - musze dopytać.

 

Godzinę temu, Przemek Majewski napisał:

... 2d) a propos kamer osc: ogarnij "debayer superpixel", to metoda prosta jak sra%^&. robi z kwadratu RGGB jeden piksel trójkolorowy (R, (G1+G2)/2, B ); jednocześnie sensownie binujać 2x2

2e) zatem:

...

- pierwszy krok po kalibracji: debayer 

'superpixel'

 

2f) flaty robie takim fajnym okragłym flat panelem ze sklepu z oswietleniem i jestem oczarowany rezultatami! trwa to doslownie minutkę po komendzie "slew to zenith" (pożycze, albo pokażę w akcji)

 

Ad 2d. Mając OSC - najlepiej jako metodę debayeryzacji wybrać "superpixel"? Do tej pory używałem bodajże VNG. Rozumiem, że po superpixel będę miał obraz wynikowy o połowę mniejszy (bin2)?
Ad. 2f.  Mógłbyś podać jaki to panel - akurat szukam czegoś odpowiedniego do flatów.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, simarik napisał:

Przepraszam za off'a, ale @Przemek Majewski - musze dopytać.

 

 

Ad 2d. Mając OSC - najlepiej jako metodę debayeryzacji wybrać "superpixel"? Do tej pory używałem bodajże VNG. Rozumiem, że po superpixel będę miał obraz wynikowy o połowę mniejszy (bin2)?
Ad. 2f.  Mógłbyś podać jaki to panel - akurat szukam czegoś odpowiedniego do flatów.

 

Nie nie. Polecam VNG/Bilinear do astro. Różnice subtelne.

 

1) jeśli zamierzamy poźniej robić CFA drizzle x1 to Bilinear, taniej. Inaczej VNG

2) w fotografii dziennej króluje AHD.

 

Tutaj BARDZO WAŻNE jest, że superpixel zmniejsza skalę. W wypadku, kiedy masz skalę piksela rzędu 0.5" to nie ma co mqrzyc o takim detalu i te piksele sie "marnują". Męczą Ciebie etc. W takiej sytuacji superpixel robi dwie rzeczy

- zmiejsza rozdzielczosc 2x (jak bin2)

- debayeruje bez interpolacji odtwarzajac jeden trojkanalowy piksel z czwórki RGGB.

 

Moja odpowiedź była ściśle skorelowana z tym, że autor narzekal na oversampling.

 

czyli "jeśli osc jest oversampled użyj debayer superpixel"

 

w wypadku mono także "bin" lepiej robic w postrocessingu, ale jest to oczywiście juz zwykle usrednianie sąsiednich pikselków. i offtop.

 

 

EDIT: Aha, panel. wpisz w google panel led, wybierz średnicę i temperature 6000K, kosztują rzędu 20-30 pln. nie ma co sie wahac ani rozwodzic. kup taki co masz najblizej i potestuj.

 

EDIT2: to naprawde takie proste panele

Screenshot_20210709-152028_Gallery.jpg

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

3) kolimacja moze być jeszcze znacznie znacznie korzystniejsza (EDIT: możemy razem zrobić ;) ). co do pola, rc10 miałby pelne pole na aps-c, rc8 bedzie miał troche ubytków, krzywizna pola uniemożliwi jednoczesne wysotrzenie gwiazd w calym polu, w wolnej chwili uruchomie moje kody z MATLAB-a i przesymuluje jakie pole bedzie w teoretycznym RC8

 

Taka ciekawostka - korzystam z RC 6" i matrycy APS-C .

Z pomocą takiego flattenerka:
https://teleskopy.pl/Flattener-korektor-płaskości-pola-do-jasnych-refraktorów-(Orion--08893)-teleskopy-4383.html

Mam całe pole nie zniekształcone, a to mały teleskop jest.

 

Kupiłem go do Evostara 72, włożylem raz do RC 6" i już tam został :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

 

Taka ciekawostka - korzystam z RC 6" i matrycy APS-C .

Z pomocą takiego flattenerka:
https://teleskopy.pl/Flattener-korektor-płaskości-pola-do-jasnych-refraktorów-(Orion--08893)-teleskopy-4383.html

Mam całe pole nie zniekształcone, a to mały teleskop jest.

 

Kupiłem go do Evostara 72, włożylem raz do RC 6" i już tam został :D

 

 

jasne. dedykowane tez istnieją, do tego to fajna zabawa projektować/dobierać korektor do erceków

 

tracisz jednak jedną potężna własność -- zerową aberracje chromatyczną, której nie ma dla prawa odbicia, gdyż dlań współczynnik refrakcji wynosi -1...

 

dobry korektor byłby albo jedynie do narrowband, albo musiałby być apochromatyczny + korekcja

 

ponadto w ercekach nie ma zniekształconego pola -- przesuwajac ostrosc do przodu możesz wyostrzyć rogi obrazu i odwrotnie, do tyłu, środek. u mnie w rc10 na full frame ta różnica (środek/róg) to ohydne 0.8 mm!! wybieram balans gdzieś pomiedzy zaleznie od tego jakie pole chce uzyskać.

 

komy nie ma w szerokim zakresie,  aberracja sferyczna nie jest zerowa, ale znikoma (nie ma idealnego ogniska w środku)

 

spory jest astygmatyzm, gwiazdy w rogach odwracaja sie o 90° przy przyjsciu na drugą strone ostrosci

 

ercek ma tę zaletę, że to "teoretyczny" teleskop. wszystko w nim wiadomo pod warunkiem, ze dobrze zrobiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Przemek Majewski napisał:

tracisz jednak jedną potężna własność -- zerową aberracje chromatyczną, której nie ma dla prawa odbicia, gdyż dlań współczynnik refrakcji wynosi -1...

No to prawda.

Cytat

 

dobry korektor byłby albo jedynie do narrowband, albo musiałby być apochromatyczny + korekcja

Zasadniczo bym się zgodził, pytanie ile tego chromatyzmu wprowadza.

Mam wrażenie, że więcej robi mi refrakcja atmosferyczna.

Cytat

 

ponadto w ercekach nie ma zniekształconego pola -- przesuwajac ostrosc do przodu możesz wyostrzyć rogi obrazu i odwrotnie, do tyłu, środek. u mnie w rc10 na full frame ta różnica (środek/róg) to ohydne 0.8 mm!! wybieram balans gdzieś pomiedzy zaleznie od tego jakie pole chce uzyskać.

No to akurat prawda, RCek ostrzy na zakrzywioną powierzchnię, a nie na płaszczyznę.

Niemniej - przy RC6" i APS-C to nawet ostrząc na środkowe 1/3 obrazu (czyli 1/3 od środka gwiazdy są nie brane pod uwagę, później 1/3 jest brana pod uwagę, a ostatnia 1/3 jest znów pomijana), to jednak ostrość wychodzi jednak nędzawa.

Cytat

komy nie ma w szerokim zakresie,  aberracja sferyczna nie jest zerowa, ale znikoma (nie ma idealnego ogniska w środku)

 

spory jest astygmatyzm, gwiazdy w rogach odwracaja sie o 90° przy przyjsciu na drugą strone ostrosci

 

ercek ma tę zaletę, że to "teoretyczny" teleskop. wszystko w nim wiadomo pod warunkiem, ze dobrze zrobiony

No to akurat prawda.

Ogólnie lubię zabawy z RC, bo ma bardzo dużo porządnie opisanej teorii w internecie. Dla porównania, to procedury kolimacji lustra wtórnego na gwiazdach Newtonem to znaleźć po prostu nie mogę (wszyscy tylko o głównym).

 

Niemniej - ja jestem bardzo zadowolony z zastosowania flattenera, jednak równe pole mi bardziej pasuje niż te wady które ze sobą wnosi :)

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Patryk Sokol napisał:

No to prawda.

Zasadniczo bym się zgodził, pytanie ile tego chromatyzmu wprowadza.

Mam wrażenie, że więcej robi mi refrakcja atmosferyczna.

No to akurat prawda, RCek ostrzy na zakrzywioną powierzchnię, a nie na płaszczyznę.

Niemniej - przy RC6" i APS-C to nawet ostrząc na środkowe 1/3 obrazu (czyli 1/3 od środka gwiazdy są nie brane pod uwagę, później 1/3 jest brana pod uwagę, a ostatnia 1/3 jest znów pomijana), to jednak ostrość wychodzi jednak nędzawa.

No to akurat prawda.

Ogólnie lubię zabawy z RC, bo ma bardzo dużo porządnie opisanej teorii w internecie. Dla porównania, to procedury kolimacji lustra wtórnego na gwiazdach Newtonem to znaleźć po prostu nie mogę (wszyscy tylko o głównym).

 

Niemniej - ja jestem bardzo zadowolony z zastosowania flattenera, jednak równe pole mi bardziej pasuje niż te wady które ze sobą wnosi :)

tak

 

tak

 

tak

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 9.07.2021 o 13:27, Przemek Majewski napisał:

 

 

2d) a propos kamer osc: ogarnij "debayer superpixel", to metoda prosta jak sra%^&. robi z kwadratu RGGB jeden piksel trójkolorowy (R, (G1+G2)/2, B ); jednocześnie sensownie binujać 2x2

 

2e) zatem:

- akwizycja bin1

- kalibracja bin1 (light - offset)/masterFlat (unormowane), a masterFlat jako (flaty-offset)

- pierwszy krok po kalibracji: debayer 

'superpixel'

- od razu masz skalibrowane, czyste, 2x mniejsze zdebajerowane bez interpolacji zdjecia

- Twój sposób, stosowany oczywiście w sieci w tysiącach świadczy o malym zainteresowaniu środowiska algorytmami pod spodem, spróbuj, bedzie wygodniej i lepiej (brzmi jak hucpa wiem)

 

 

Ponieważ mam RC8 i 2600 to zainteresowałem się funkcją "superpixel".

Niestety u mnie ta sama klatka po przepuszczeniu przez VNG i resize 50% bez problemu przechodzi solving w ColorCalibration, a po superpixel nigdy.

Po zaznaczeniu ignoruj metadata niektóre klatki przechodzą które wcześniej nie przeszły (max 10% testowanych).

Może ktoś wie co robię źle? :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.