Skocz do zawartości

Zarządzanie kablami/Cable management


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

 

24 minuty temu, tex88 napisał:

Sam o tym myślę bo tworzę nowy zestaw. Napisz z czego składa się twój setup.

Sw 80ED + Sw 80/400 + asi 120 (guide)

EQ6 

No i sporo kabli 1. Usb aparat 2. Usb kamera 3. Kabel do montażu 4. Zasilacz do montażu 5. Zasilacz do laptopa 6. No i teraz dojdą 2 grzałki i dlatego myślę nad czymś bo nie wiem gdzie trzymać powerbanka do nich.

No i  reszta kabli wala się po ziemi a tak nie powinno być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu się nad tym zastanawiałem. Najlepiej mieć asiair chyba na początek, bo tam podepniesz grzałki i montaż. Ale wciąż będą 2 kable zwisały, a najlepiej ograniczyć się do jednego. Całość zamontować gdzieś na teleskopie. 

W dodatku tutaj chłopaki poradzili silikonowy (chyba) kabel, który nie sztywnieje. 

 

U mnie aktualnie wygląda to tak, że grzałki podłączam do huba usb, bo mam grzałki na usb. Na zdjęciu hub zwisa ale już go przyczepiłem do teleskopu. Mimo tego 3 spięte kable są wciąż sztywne za bardzo. Dlatego planuje rozdzielacz zasilania na grzałki i zasilanie aparatu oraz montażu asiair/maliny. Wtedy kabel od guidingu i aparatu będzie szedł do asiair i będzie zwisał tylko jeden kabel od rozdzielania zasilania. 

 

Brak opisu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może hub zasilający. Mocujesz takie pudełko gdzieś do teleskopu albo w okolicach montażu. Doprowadzasz do niego jeden kabel 12V i z niego wprowadzasz sobie kable na zasilenia wszystkich urządzeń. Można te kable w miarę ładnie poprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na tubie wisi Raspberry, do niego idą wszystkie kable USB (wymienione na krótkie 20-30cm). Na tubie też wisi rozdzielacz zasilania 12V, który zasila montaż, grzałki, kamerę i focuser. Z rozdzielacza wychodzi kabelek na step down 5V, który zasila Raspberry. Więc do setupu idzie jeden tylko silikonowy kabel zasilania. I nawet ten kabel zasilania idzie "wzdłuż linii montażu", nie obciążając go z żadnej strony :) 

Później wrzucę fotki, może zainspirują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

Jak masz raspberry zamocowane?

U mnie na pasku z rzepami :) Ja nie potrzebuję sztywnego połączenia, bo po co? Wisi to przy tubie, nie dynda, nie rusza się więc jest ok.

 

Kiedyś @Pav1007 na zlocie pokazał swoje rozwiązanie, które wykonał na drukarce 3d pod Raspberry, ale to wyglądało jak sklepowe :) 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak to zorganizowane. AsiAir i router są przyczepione do tuby na trytki.  Na plecach Edka jest płytka aluminiowa z dziurkami gdzie prsyczepione są: lunetka do guidingu, rozdzielacz 12V, sterownik do grzałek. Z samego teleskopu schodzą tylko dwa kable, USB i 12V.

 

 

6407D765-F2F7-4A82-B795-02AD26E11D90.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to się od dawna  dziwię kolegom, którzy pracując na granicy obciążenia montażu jeszcze go dociążają. To nie wpływa pozytywnie wg. mnie na pracę guidingu. Dyskusje na  temat wpływu na jakość guidingu przy takim mocowaniu dodatkowych gratów trwają od lat, ale ani jedna ani druga strona  nie przekonały się wzajemnie o wyższości jednego z rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Ja to się od dawna  dziwię kolegom, którzy pracując na granicy obciążenia montażu jeszcze go dociążają. To nie wpływa pozytywnie wg. mnie na pracę guidingu. Dyskusje na  temat wpływu na jakość guidingu przy takim mocowaniu dodatkowych gratów trwają od lat, ale ani jedna ani druga strona  nie przekonały się wzajemnie o wyższości jednego z rozwiązań.

U mnie od święta na eq6 zawiśnie newton 12" i daje radę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Arciaq napisał:

U mnie od święta na eq6 zawiśnie newton 12" i daje radę :D 

Obciążenie do astrofotografii długoiczasowej to nie to samo co obciążenie do wizuala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 1.0. Teraz trochę inaczej ale nie mam fotki. Generalnie: rzepy, trytytki, oploty.

IMG_20210314_130007-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak. Czerwona część do teleskopu (grzałka, USB i zasilanie 12V do kamery, kabel do dreamfocusera). Na zielono co wychodzi z montażu (zasilanie kamery i grzałki, podpięte do zasilaczy w pudle pod montażem; kabel do pilota dreamfocusera, pilot przypięty do nogi w kieszonce; USB leci do USB hubu przymocowanego do półeczki w trójnogu). Kable są przymocowane elastycznymi obejmami, cześć od teleskopu na sztywno do DEC, bo tam się wszystko razem obraca, między mocowanie DEC a RA zapas na meridian flipy i różne deklinacje (fotka 2) Do tej pory się sprawdza, żadnych specjalnych hubów od wszystkiego na teleskopie lub montażu. Jak kabel z zielonej częsci gdzieś się nawet ruszy to drganie idzie bezpośrednio w głowicę a nie na koniec teleskopu.

IMG_20210726_181208.jpg

IMG_20210726_181226.jpg

Edytowane przez Jarek J.
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Arciaq napisał:

U mnie do astrofotografii

I ta 12 na EQ6 to do astrofotografii długoczasowej? Bardzo jestem ciekaw efektów..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam oploty. Byle nie trąby słonia bo wprowadzają dodatkowe setki gramów do obciążenia.

Warto pomyśleć na rozdziałem energii. Na allegro są rozgałęziacze zasilania. Jest to wygodne z racji jednego kabla do teleskopu a dalej już rozejście na np 5 wtyków. Ważne żeby kupić żyły 1mm2 (jest jedna taka firma na allegro, która robi swoje konfiguracje akurat z grubszymi kabelkami, które nie są tak plastikowe jak inne a do tego mają grubsze żyły niż u konkurencji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

I ta 12 na EQ6 to do astrofotografii długoczasowej? Bardzo jestem ciekaw efektów..

Zdjęcia absolutnie nie do oceny bo to jedne z pierwszych dodatkowo bez korektora no i wtedy źle była tuba wyważona (zła pozycja wyciągu) tak więc ocenić jeszcze nie mogę ale potencjał jest. 

Nic więcej nie mam bo z tą tubą wychodzę raczej niechętnie.

m13lowq10.jpg

M51 IG2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.