Skocz do zawartości

Podążanie za duchem czasu na przykładzie firmy Ta.......i


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, wessel napisał:

Spróbuję może podsumować swoje podejście do sprzętu w taki sposób: mechanicznie wiele rzeczy można poprawić ale schrzanionej optyce nic już nie pomoże. Howgh.

Pełna zgoda z jedną uwagą. Za pieniądze, które trzeba zapłacić za Taka całość powinna pracować bez zastrzeżeń. 
Wyciagi wymienia się w Chińczykach ;)

Edytowane przez TUR
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

A to znajduje jakieś potwierdzenie w dokumentach Takahashi? I drugie pytanie- jakie to ma znaczenie?

Czy znajduje potwierdzenie w dokumentach tego nie wiem, nie miałem nigdy Taka. 

A czy ma znaczenie? Dla mnie trochę ma, trochę z mojego punktu widzenia ujmuje to kultowości tej marce. Zwłaszcza że sami wykonują resztę czyli mechanikę której jakość podważa tu wielu. 

Ale żeby nie było - nie zmienia to faktu że marzę o Taku :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bas.sic napisał:

A ja zapytam przewrotnie, bo pojawia się tutaj ciągle stwierdzenie "optyka Takahashi", a czy przypadkiem tą optykę Takahashi nie robi Canon-Optron? Kiedyś był o tym wątek. 

Czy to miałaby być jakaś ujma dla Takahashi, że jej szkła robi inny światowej klasy japoński potentat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Tuvoc napisał:

Czy to miałaby być jakaś ujma dla Takahashi, że jej szkła robi inny światowej klasy japoński potentat?

Tak, i niżej zostało to wytłumaczone dlaczego :

 

 

Godzinę temu, bas.sic napisał:

 

A czy ma znaczenie? Dla mnie trochę ma, trochę z mojego punktu widzenia ujmuje to kultowości tej marce. Zwłaszcza że sami wykonują resztę czyli mechanikę której jakość podważa tu wielu. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne. A kultowość w czym mierzymy? W kultach, minikultach i mikrokultach?

Przepraszam, ale ktoś napisał chyba dziś : kultowy ASIAIR. Ten to ma chyba 128 ,5 kulta.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wessel napisał:

Śmieszne. A kultowość w czym mierzymy? W kultach, minikultach i mikrokultach?

W ilości osób u których dany przedmiot, osoba czy też jej czyny jak np. wpis na forum wywołuje zachwyt :)

Również ten o ironicznym zabarwieniu :Loveit:

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że pojawiła się jakaś nerwowa atmosfera. 

Nie o to mi chodziło wspominając o Canonie.

Tak jak wspominałem- z chęcią przygarnę taka fsq106. 

Zastanawia mnie jedno bazując na waszych opiniach tutaj i w innych wątkach. Ja to widzę tak: optyka - świetna, mechanika - tak sobie (zdania podzielone). 

I teraz czy jest na rynku coś co zbliża się do Taka fsq106? Dla mnie na papierze długo był Borg: https://www.primalucelab.com/astronomy/borg-fluorite-apochromatic-refractor-107fl-f3-9-with-esatto-3.html

Ale ciężko znaleźć w sieci sensowne przykłady. Mogę się mylić ale wydaje mi się że Borga optykę robi też Canon. 

Były kiedyś też Pentaxy czy Vixen. 

Jednym słowem co zamiast Taka fsq106? Czy może właśnie ta kultowość Taka to brak innych bóstw? 

 

Edytowane przez bas.sic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, bas.sic napisał:

Mam wrażenie że pojawiła się jakaś nerwowa atmosfera. 

Nie o to mi chodziło wspominając o Canonie.

Tak jak wspominałem- z chęcią przygarnę taka fsq106. 

Zastanawia mnie jedno bazując na waszych opiniach tutaj i w innych wątkach. Ja to widzę tak: optyka - świetna, mechanika - tak sobie (zdania podzielone). 

I teraz czy jest na rynku coś co zbliża się do Taka fsq106? Dla mnie na papierze długo był Borg: https://www.primalucelab.com/astronomy/borg-fluorite-apochromatic-refractor-107fl-f3-9-with-esatto-3.html

Ale ciężko znaleźć w sieci sensowne przykłady. Mogę się mylić ale wydaje mi się że Borga optykę robi też Canon. 

Były kiedyś też Pentaxy czy Vixen. 

Jednym słowem co zamiast Taka fsq106? Czy może właśnie ta kultowość Taka to brak innych bóstw? 

 

Warto mieć świadomość, że na japońskim rynku jest sporo marek, nie tak masowe jak Takahashi czy Kenko. Więc pewnie na naszym rynku ciężko będzie znaleźć coś w ten deseń. Tam pod kątem sprzętu mówimy o innej bajce. Zapewne są dużo lepsze w tym jakieś z małych rodzinnych zakładów, jednostkowe egzemplarze na zamówienie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie powiem szczerze jest to mało istotne, kto robi optykę dla Taka. Ważne, że jest najwyższej klasy, certyfikowana dla każdego egzemplarza. 
Rosyjska optyka również jest bardzo dobra i równie droga, choć słyszałem różne opinie na temat celi tych refraktorów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Był Stellarvue na rosyjskiej superoptyce

 

2 godziny temu, TUR napisał:

Dla mnie powiem szczerze jest to mało istotne, kto robi optykę dla Taka. Ważne, że jest najwyższej klasy, certyfikowana dla każdego egzemplarza. 
Rosyjska optyka również jest bardzo dobra i równie droga, choć słyszałem różne opinie na temat celi tych refraktorów.

No właśnie - a czy znacie jakiegoś Petzvala na rosyjskiej optyce?

TMB robiło chyba astrografy z rosyjskiej optyki, ale to chyba nie były Petzvale tylko triplet + flatener (dublet). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Ostatnio widziałem montaż EM_10 - jeden na 5 lat.

Oj tak... naprawiałem kiedyś napęd w tym montażu - okrutny chłam. Wstydziliby się to sprzedawać. Może i przekładnia ślimakowa jest lepsza od SW, ale cała reszta to istny dramat - szczególnie silniki z wielostopniową, plastikową przekładnią, która zrywa się od zderzenia tuby z nogami. Nie zdziwiłbym się, gdyby elektronika była zrobiona na lampach, ale jest niewiele nowsza i przy rozwijanych przez nią zawrotnych prędkościach przesuwania, goto nie ma sensu. Nawet głupiej śruby regulacji wysokości z przodu poskąpili.

 

Mechanicznie i elektronicznie - dramat. Optycznie - zwykle super. Ale gdyby tak TS ogarnął się z kontrolą jakości, to wg mnie Takahashi nie miałoby już czego szukać na rynku - TS optycznie ich dogania, a miażdży cenowo.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te- jak mówisz - chłamowaty montaż EM-10 jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku używek. Dałeś się zwieść pozorom. Widziałeś zerwaną przekładnię? Czy tylko oceniasz jej konstrukcję? Mój EM-10 wielokrotnie opierał się o nogi i nic podobnego się nie stało. A wiesz dlaczego? Bo ta chłamowata elektronika na elementach dyskretnych ma ogranicznik prądowy. Cała tajemnica.

A śrubę regulacji montaż ma, jak najbardziej. Tylko z tyłu. Może nie spojrzałeś?

A GoTo działa faktycznie wolniej, ale za to bardzo dokładnie. Więc nie rozumiem dlaczego piszesz że nie ma sensu?

IMG_2450.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wessel napisał:

Widziałeś zerwaną przekładnię? Czy tylko oceniasz jej konstrukcję? Mój EM-10 wielokrotnie opierał się o nogi i nic podobnego się nie stało. A wiesz dlaczego? Bo ta chłamowata elektronika na elementach dyskretnych ma ogranicznik prądowy. Cała tajemnica.

Otóż tak, widziałem zerwane zębatki wewnątrz przekładni silnika. Zapewne ta usterka nie wystąpiła od jednego zderzenia, tylko systematycznie sprawa się pogorszała, niemniej wspomniane zabezpieczenie w tym przypadku nie wystarczyło. A te silniki są prawie nie do zdobycia. Znalazłem w internecie również podobne przypadki. W porównaniu z niewrażliwymi na nic krokowcami bez przekładni wielostopniowej (wprowadzającej też nieusuwalne luzy), montowanymi np w SW i iOptronach uważam to za słabe rozwiązanie. Również z powodu tej przekładni te silniki nie są w stanie osiągać większych prędkości przesuwu. Jedyna zaleta takiego rozwiązania jaką widzę to mniejszy pobór prądu.

23 godziny temu, wessel napisał:

A śrubę regulacji montaż ma, jak najbardziej. Tylko z tyłu. Może nie spojrzałeś?

No ma, oczywiście, ale brakuje drugiej, kontry z przodu. To utrudnia robotę.

23 godziny temu, wessel napisał:

A GoTo działa faktycznie wolniej, ale za to bardzo dokładnie. Więc nie rozumiem dlaczego piszesz że nie ma sensu?

Bo trzeba pisać podanie o obrócenie tuby, traci się cenny czas i wydłuża procedurę uruchomienia sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MateuszW napisał:

No ma, oczywiście, ale brakuje drugiej, kontry z przodu. To utrudnia robotę.

Nie ma potrzeby. Montaż samoczynnie opada pod ciężarem sprzętu. I ma hamulec z boku.

"Bo trzeba pisać podanie o obrócenie tuby, traci się cenny czas i wydłuża procedurę uruchomienia sesji" - zapomniałem, że żyjemy w czasie szybkobiegaczy. Fakt , do zrobienia 3 obiektów w jedną noc to kłopotliwe, ale jak ktoś ma chłodzona kamerę to nie przeszkadza. Nim kamera się schłodzi montąż spokojnie dojedzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel pytanie tylko czemu jest poszukiwany i przez kogo? Co Taka daje DZIŚ podług montaży SW czy ioptrona? Nie mówię tu o tym co jest lepiej wykonane tylko co w końcowym rezultacie daje zapłacenie drugie tyle za montaż Taka? Jak w optyce jestem w stanie to zrozumieć, tak w montażach totalnie Taka zeszły na daleki plan. Ja osobiście miałem 20+ minutowe klatki na heq5 z skalą 1.7" powtarzalność 90%, głównie przez warunki na osiedlu. 

 

Obecnie niedokładności montażu nadrabia guiding i platesolve. I nie oszukujmy się, Astrofotografia bez tego dziś jest rzadko spotykana. 

 

 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2021 o 00:18, wessel napisał:

Te- jak mówisz - chłamowaty montaż EM-10 jest jednym z najbardziej poszukiwanych na rynku używek. Dałeś się zwieść pozorom.

Jest tak poszukiwany że Misza od roku wystawia go na gielde i pies z kulawą noga nie jest zainteresowany :movingtongue:

 

ps. żeby nie bylo, uważam ze fiat 126p to tez bardzo fajne auto !

Edytowane przez orlen
  • Lubię 3
  • Kocham 1
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.