Skocz do zawartości

Domknąłem pierwszy rok astrofotografii - czyli o ślepych uliczkach sprzętowych


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde, mam pasek do HEQ5 w szufladzie, chyba w końcu muszę go zamontować. Rzeczywiście jest różnica? Bo różnie na forach mówią/powtarzają co usłyszą. Ponoć jest ciszej ale jakość prowadzenia może być bez dużej różnicy?..

 

Po co taśma klejąca wokół adapterów do aparatu? Light leaki?

Edytowane przez MichałK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Measure twice, cut once...

 

Ja jedną noc w zeszłym roku bawiłem się pożyczonym aparatem Sony Alpha i Newtonem 150/750 na EQ3-2. 

 

Doszedłem do wniosku, że astrofoto tak, ale interesują mnie DSy w NB i dłuższa ogniskowa, bo wszyscy robią z krótkich a ja chcę robić coś nieco innego. A ponieważ eksperymentowanie jest bardzo kosztowne a ja lubię skakać na głęboką wodę, to kupiłem na przestrzeni lata i jesieni EQ6, ASI1600 i zestaw filtrów w kółku, ASIAIR, EAF i licencję Pixinsight oraz teleskop MN190.

 

Takie podejście ma także wady. Nauka z ogniskową 1000mm nie jest trywialna. Miesiące zajęło mi remontowane i modyfikowane sprzętu do poziomu, który mnie zadowala. Dopiero teraz zacznę robić fotki na serio, mam nadzieję.

 

Podróż jest równie ciekawa jak cel wyprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Doszedłem do wniosku, że astrofoto tak, ale interesują mnie DSy w NB i dłuższa ogniskowa, bo wszyscy robią z krótkich a ja chcę robić coś nieco innego." - jesteś pewny że WSZYSCY?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, wessel said:

"Doszedłem do wniosku, że astrofoto tak, ale interesują mnie DSy w NB i dłuższa ogniskowa, bo wszyscy robią z krótkich a ja chcę robić coś nieco innego." - jesteś pewny że WSZYSCY?  :)

Oj tam oj tam, prawie wszyscy ;-)

 

Edit- było o wiele za dużo rad "na początek krótki refraktor i obróbka w Paint bo PX to łomatko" żebym się posłuchał.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 Calkiem fajny wpis ... daje troche radosci ze udalo mi sie paru (tak tylko paru) twoich krokow uniknac. W oczy rzucila mi sie tylko jedna rzecz ktora napisales o synta 120/600:
"Ten teleskop nadaje się do astrofoto jak do wbijania gwoździ i tyle. Nie jestem w stanie wymyślić jednego zastosowania dla niego, po prostu się nie nadaje i tyle nie ma co gadać."

 

Nie przecze ze ten teleskop z mysla o astrophoto nie powstal, ale - jako osoba ktora astrophoto tez zaczynala od achromatu - patrzac na twoje zdjecia, to nie teleskop (ani kamera) byla wtedy najslabsza czescia zestawu, a umiejetnosci (przeswietlone zdjecia - obrobka zostawiajaca krazki w okol gwiazd itd) ;) Przy szumiacym canonie, szybki teleskop to wlasnie na plus ;)

 

Jestem ciekaw co teraz umialbys wyciagnac z tamtych zdjec (jezeli jeszcze masz nieskalibrowana surowke)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Herbert West napisał:

Oj tam oj tam, prawie wszyscy ;-)

 

Edit- było o wiele za dużo rad "na początek krótki refraktor i obróbka w Paint bo PX to łomatko" żebym się posłuchał.

Bo trzeba czytać wpisy tych, co robią zdjęcia .....Wpisy zaczynające się od " Ja tam się nie bardzo na tym znam, ale słyszałem/czytałem...." wstępnie bym pominął :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

@Patryk Sokolczy czytałeś jakikolwiek poradnik nt. astrofoto gdziekolwiek? Bo dla mnie z twojego postu wynika, że przed wejściem do astrofoto nie przeczytałeś nic nt. astrofoto...

No to albo słabo czytałeś co czytałem, albo ja słabo napisałem.

Każdy sprzęt kupowałem ze świadomością jakie są z tym problemy, ale będąc przekonany, że akurat mi te wady nie będą przeszkadzać.

Problemem był nie tyle brak wiedzy, co przekonanie, że wystarczy mi obraz z tymi wadami.

 

A np. przed zakupem złego rozmiaru filtra od Astronomika nie uchroniła mnie żadna ilość czytania, bo nawet mailując z Astronomikiem bezpośrednio to nie chcieli mi udostępnić wymiarów poszczególnych filtrów, a zamiast tego w kółko mi tylko pisali, że filtry do DSLR będą dobre i tyle.

 

Generalnie to jest problem który często widuje u wchodzących w modelarstwo. To znaczy ludzie chcą latać, ale jeszcze nie mają pojęcia czym latać, jak latać i w jakiej ilości. W efekcie dopiero jak swoje rozbiją to jeden odkrywa, że preferuje szybowce. drugi akrobaty, a trzeci, że jednak prostem odele to nie to i cały sprzęt do wymiany :)

 

13 minut temu, rybek0s napisał:

Hej, 

 Calkiem fajny wpis ... daje troche radosci ze udalo mi sie paru (tak tylko paru) twoich krokow uniknac. W oczy rzucila mi sie tylko jedna rzecz ktora napisales o synta 120/600:
"Ten teleskop nadaje się do astrofoto jak do wbijania gwoździ i tyle. Nie jestem w stanie wymyślić jednego zastosowania dla niego, po prostu się nie nadaje i tyle nie ma co gadać."

 

Nie przecze ze ten teleskop z mysla o astrophoto nie powstal, ale - jako osoba ktora astrophoto tez zaczynala od achromatu - patrzac na twoje zdjecia, to nie teleskop (ani kamera) byla wtedy najslabsza czescia zestawu, a umiejetnosci (przeswietlone zdjecia - obrobka zostawiajaca krazki w okol gwiazd itd) ;) Przy szumiacym canonie, szybki teleskop to wlasnie na plus ;)

 

Jestem ciekaw co teraz umialbys wyciagnac z tamtych zdjec (jezeli jeszcze masz nieskalibrowana surowke)

A to jest dobre pytanie w sumie. Ale surówki już nie mam, wtedy musiałem robić krótkie klatki, więc materiał zajmował grube gigabajty. Więc z racji ograniczonej przestrzenii dyskowej, to bez żalu go wywaliłem.

Aczkolwiek - na halo wokół gwiazd wiele poradzić się nie dało. Tam aberracja chromatyczna była taka, że w visualu gwiazdy potrafiły mieć purpurową obwódkę.

Edytowane przez Patryk Sokol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel Czytałem, oglądałem i pytałem zanim otworzyłem sakiewkę. Z grubsza wiedziałem co robię i, patrząc wstecz, zmieniłbym tylko detale.

Kupowanie z giełdy ma jedną jeszcze zaletę- zwykle nie ma tego, co chcesz. Trzeba czekać a to daje czas na myślenie.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Patryk Sokol said:

Aczkolwiek - na halo wokół gwiazd wiele poradzić się nie dało. Tam aberracja chromatyczna była taka, że w visualu gwiazdy potrafiły mieć purpurową obwódkę.

A mi o te krazki chodzilo:

image.png.74c33dd738e87013f15df1a65c6b3e68.png

 

Te bardziej wygladaja jak blad obrobki gdzie tlo poszlo za bardzo w czern ;) Zebysmy sie zle nie zrozumieli, absolutnie nie krytykuje tego co napisales, mialem podobna synte i wiem ze od CA nie jest ona wolna ;) I wiem tez ze achromat achromatowi nie rowny (eh...nadal tesknie za moim 152/900). Szkoda jednak ze nie masz materialu albo okazji znow zmierzyc sie z tym sprzetem, bo pewnie wynik bylby zupelnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rybek0s napisał:

A mi o te krazki chodzilo:

image.png.74c33dd738e87013f15df1a65c6b3e68.png

 

Te bardziej wygladaja jak blad obrobki gdzie tlo poszlo za bardzo w czern ;) Zebysmy sie zle nie zrozumieli, absolutnie nie krytykuje tego co napisales, mialem podobna synte i wiem ze od CA nie jest ona wolna ;) I wiem tez ze achromat achromatowi nie rowny (eh...nadal tesknie za moim 152/900). Szkoda jednak ze nie masz materialu albo okazji znow zmierzyc sie z tym sprzetem, bo pewnie wynik bylby zupelnie inny.

A to efekt wycinania aberracji chromatycznej :D Tak się zawziąłem, że i sporo gwiazd wyciąłem.

Wiesz tak dla zabawy można by się z tym zmierzyć, ale mi się chyba w sumie nie chce :)

5 godzin temu, MichałK napisał:

Kurde, mam pasek do HEQ5 w szufladzie, chyba w końcu muszę go zamontować. Rzeczywiście jest różnica? Bo różnie na forach mówią/powtarzają co usłyszą. Ponoć jest ciszej ale jakość prowadzenia może być bez dużej różnicy?..

 

Po co taśma klejąca wokół adapterów do aparatu? Light leaki?

Paskuj nie gadaj. Akurat w głośności róznica ma najmniejsze znaczenia :)

U mnie w prowadzeniu błąd spadł dosyć widocznie, a obecnie radzi sobie nawet z Newtone 200/800

 

A taśma jest żeby matryca nie parowała po włączeniu chłodzenia. Żeby to chciało działać to cały aparat był podoszczelniany i wypchany torebkami z desykantem. Bez tego po włączeniu chłodzenia pojawiała się woda na matrycy i było po zabawie

 

7 godzin temu, licho52 napisał:

Myślę że punkt #2 jest w punkt.  Może po prostu bariera cenowa w Polsce powoduje swoisty sentyment do aparatów dostosowanych do fotografii naziemnej.

Myślę, że to kwestia przedstawiania DSLR jako odpowiedniego dla początkujących, na tej zasadzie, że aparat już się ma. Tyle, że jak się nie ma to nie widzę dosłownie żadnych zalet DSLR, nawet gdyby nie szumił tak jak mój Canon.

Nie wiem czy odważyłbym się powiedzieć, żeby zaczynać od mono kamery, ale DSLR na pewno nie jest najlepszym wyborem na początek (chyba, że się DSLRa ma, wtedy to wiadomo)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

Myślę, że to kwestia przedstawiania DSLR jako odpowiedniego dla początkujących, na tej zasadzie, że aparat już się ma. Tyle, że jak się nie ma to nie widzę dosłownie żadnych zalet DSLR, nawet gdyby nie szumił tak jak mój Canon.

Nie wiem czy odważyłbym się powiedzieć, żeby zaczynać od mono kamery, ale DSLR na pewno nie jest najlepszym wyborem na początek (chyba, że się DSLRa ma, wtedy to wiadomo)

 

Zgadzam się. To duży sensor, dużo szumu, mało backfocusa, drogie obiektywy, sterowanie z komputera takie sobie (w porównaniu do dedykowanej kamery), zabawa w wężyki i baterie. 

 

Nie mówię, że najlepiej byłoby zaczynać od ASI120.... Ale na pewno byłoby to prostsze, a taka kamerka zostanie z nami na długo :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ditto jeżeli chodzi DSLR. Zastanawiałem się nad tym dosłownie dwa dni, kilka następnych nad OSC i następne dwa miesiące czekałem na chłodzoną mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do astrofotografii teleskopem pewnie kamery nadają się lepiej niż DSLR, ale mam wrażenie, że trochę generalizujecie. Jak czytam o aparacie bez metalowego bagnetu i wbudowanego interwałometru to... Może po prostu głównym problemem są najtańsze modele niektórych firm, np. Canona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Piotrek K napisał:

Do astrofotografii teleskopem pewnie kamery nadają się lepiej niż DSLR, ale mam wrażenie, że trochę generalizujecie. Jak czytam o aparacie bez metalowego bagnetu i wbudowanego interwałometru to... Może po prostu głównym problemem są najtańsze modele niektórych firm, np. Canona?

To na pewno nie pomaga. 

Ale nawet najdroższy DSLR będzie miał matrycę głęboko w czeluściach body, szumy termiczne i zdecydowana większość będzie nieczuła w Ha. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Patryk Sokol said:

To na pewno nie pomaga. 

Ale nawet najdroższy DSLR będzie miał matrycę głęboko w czeluściach body, szumy termiczne i zdecydowana większość będzie nieczuła w Ha. 

 

Tylko że ja odczytuje te wszystkie "użyj dslr" jako ... jak leży w domu na półce, to zacznij od tego.

 

Z drugiej strony, na giełdzie kupilem uzywanego Canon 450d z workiem baterii i spustem za około 400-500 zł. Myślę że taniej na start nie będzie, a w razie czego (gdyby hobby mnie nie pochlonelo) to nie jest szalona kwota. A zapewniam was ze na początku to nie jakość sensora wpływała na jakość moich zdjęć:)

 

Dlatego nie czepiałbym się rad związanych z DSLR, bo nawet na budżetowym sporo mozna się nauczyć. W przypadku autora problemem było raczej branie nówka...bo wtedy to faktycznie trzeba się 2 razy zastanowić czy nie ma lepszych alternatyw ;)

 

Ale tez ASI 2600 głupio by wyglądało podpięte do synty 120/600 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często się zastanawiałem jaki zestaw dla początkującego nie powodowałby ciągłych zmian sprzętu, frustracji i ślepych uliczek.

 

Z mojego doświadczenia stworzyłbym zestaw:

 

ED80 + ASI533MC + HEC5 lub AZ-EQ5 lub CEM 26

 

To jest 15 tys zł i może się wydawać dla niewtajemniczonych zawrotną sumą ale można spróbować kupować używane i wtedy 10-12 tys. wystarczy.

 

EDek troszkę ciemny, kamerka troszkę mała ale wszystko bezstresowo dałoby dobre parę sezonów spokojnego focenia. 

 

Edit: Zapomniałem, jeszcze obowiązkowo filtr Optolong L-Extreme do tego zestawu.

Edytowane przez licho52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, licho52 napisał:

Z mojego doświadczenia stworzyłbym zestaw:

 

Tańsza alternatywa:

T7C + noname obiektyw 25-50mm na M12 + statyw. Około 500zł ze statywem.

Większość umiejętności potrzebnych do uzyskania w miarę dobrego zdjęcia jest na tyle uniwersalna, że radziłbym zaczynać od tej strony.

A T7C jeszcze później się przyda do guidingu :) 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od X lat piszę, jeśli ktoś się pyta, aby przygodę z astrofoto zaczynać od dobrego, dobrze dobranego montażu. Mam nawet taki gotowy tekst, coś w tym stylu: "zbierz wszystkie oszczędności. Następnie zrób pielgrzymkę do babci, dziadka cioci, wujka, chrzestnego etc, żeby coś jeszcze dołożyli i za całą kasę kupił najlepszy montaż na jaki Ci starczy. Dzięki temu unikniesz wielu frustracji" :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początek zacząłbym ad SWSA + jakiś modyfikowany Canon lub Nikon np. 1100d lub 6d plus jakiś obiektyw, jeśli budżetowo to np. na m42 135mm i 50mm. Można się zmieścić poniżej 4tyś a zestaw ma to do siebie, że nawet w przypadku inwestycji w EQ5 / EQ6 przyda się na szybkie wypady. No i można z niego uzyskać piękne zdjęcia i nauczyć się wszystkiego związanego z astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

Tańsza alternatywa:

T7C + noname obiektyw 25-50mm na M12 + statyw. Około 500zł ze statywem.

Większość umiejętności potrzebnych do uzyskania w miarę dobrego zdjęcia jest na tyle uniwersalna, że radziłbym zaczynać od tej strony.

A T7C jeszcze później się przyda do guidingu :) 

 

 

 

 

 

Napisz przewodnik dla początkującego astrofotografa IR. Napisz też koniecznie które organy wewnętrzne można sprzedać i na jaką kamerę IR wystarczy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Herbert West napisał:

Napisz przewodnik dla początkującego astrofotografa IR

 

Jak tylko sam się stanie takowym ;)

 

BTW: to by było nawet zabawne:

"na totalne minimum proponuję zestaw początkującego za 50k zł, oczywiście jeśli trafisz na używane sprzęty." ;)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.