Skocz do zawartości

Hartl-Dengel-Weinberger 2


Gość na chwilę

Rekomendowane odpowiedzi

Na sąsiednim forum pojawił się bardzo ciekawy post o MM'sach :D. Może być to bardzo ciekawa dyskusja merytoryczna.

Te cukierkowe kolory gwiazd faktycznie przeszkadzają ale ta mgławica i dobra ostrość zdjęcia zamydlają rozsądne spojrzenie na wszystko.

Też zapytam się dlaczego na zdjęciu praktycznie nie ma gwiazd białych, sprawdziłem w stellarium i są tam gwiazdy indeksu B-V= 0.7 a te na zdjęciach powinny być białe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dobrze znana plastyka obróbki. ;) Cieszy jak zwykle oko, razem z tymi "cukierkowymi kolorami gwiazd" jak to napisał @arctur34wp.

Wydaje mi się, że czerni jest odrobinę mniej niż w większości poprzednich prac kolegi @Gość na chwilę, co mnie akurat przypada do gustu. Cukierkowe kolory gwiazd? Może faktycznie należało nieco mniej wysaturować gwiazdki. Staram się jednak odbierać obraz jako całość, i jako całość jak zwykle budzi szacunek do pracy włożonej zarówno w zbieranie materiału jak i w obróbkę "still the same quality". Subtelności kolorów gwiazdek odsuwam w takim przypadku na bok. :)

A gdyby tak popełnić ten piękny obiekt w nieco większej skali? Mam w końcu njutka 1000! Wpisuję więc ten obiekt do swoich (zapewne długofalowych) planów. ;)

Miło pooglądać, kolego @Gość na chwilę!

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, arctur34wp napisał:

Też zapytam się dlaczego na zdjęciu praktycznie nie ma gwiazd białych, sprawdziłem w stellarium i są tam gwiazdy indeksu B-V= 0.7 a te na zdjęciach powinny być białe.

Rzeczywiście. Seledynowe gwiazdy rzucają się w oczy, ale na początku pomyślałem - to jest narrowband, więc nie ma co się przejmować. Ale przecież teraz sobie myślę: gwiazdki pewnie były robione w RGB. No to powinny mieć dobre kolory, a ten seledyn mi się nie podoba specjalnie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

No to powinny mieć dobre kolory, a ten seledyn mi się nie podoba specjalnie...

Wcześniej były zielone, ale Maciej pisał, że coś mu się z kalibracją monitora stało i poprawił je na niebieski bardziej.

 

Ogólnie też na FA wspominał, że nie przejmuje się aż tak bardzo fotometryczną kalibracją gwiazdek. Pozwolę sobie zacytować, mam nadzieję, że nie będzie miał nic przeciwko:
 

Cytat

Nie dbam aż tak chorobliwie o kalibrację gwiazd. Raczej mam zaufanie do tego, co wypluł soft kalibrujący. Ale bez przesadnej dokładności. Nie zajmuję się kolorymetrią gwiazd. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skierowałem wczoraj Francisa Newtona  10 z kamerą ASI533 i filtrem L-Enhance na Sh2-200 żeby porównać z moim wcześniejszym narrowbandem i fotką Maćka.

Efekt po złożeniu 44 klatek po 600 sekund poniżej. 

Chodzi mi bardziej o sprawdzenie, dlaczego tak mało widać wodoru mimo długich czasów. Na tej fotce praktycznie go nie widać.

Kształt gwiazdek nie był tematem ćwiczenia.

 

image.png.a4e7aa23099290c1822f40c278729f16.png

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabłka i gruszki :)

Maciek ma wiecej materialu i znacznie wiecej sygnalu na kazdym subie 1200s vs 600. Kamera mono lapie wodor 4 pikselami, Asi533 tylko 1/4 pikseli. Poziom tła też bedzie mial znaczenie. Przewaga mono nad osc dla takiego obiektu jest ewidentna. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, count.neverest napisał:

Jabłka i gruszki :)

Maciek ma wiecej materialu i znacznie wiecej sygnalu na kazdym subie 1200s vs 600. Kamera mono lapie wodor 4 pikselami, Asi533 tylko 2/4 pikseli. Poziom tła też bedzie mial znaczenie. Przewaga mono nad osc dla takiego obiektu jest ewidentna. 

Robiłem ten obiekt nb asi 2600. Tam tez było mało widać wodór. Link na poprzedniej stronie. Niebo mam 21.63.

Edytowane przez apolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.