Skocz do zawartości

SCT Celestron 9.25" - pierwsze (i dalsze) wrażenia


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Arek_P napisał:

Wieszam mój 9.25" (Celestron XLT) na zwykłym EQ5 i przeciwwagi 2x5kg wystarczają do wyważenia bez problemu (2-3cm zapasu na pręcie). Oprócz tuby jest dość ciężki szukacz Celestrona ok. 0,5kg, odrośnik, koło filtrowe, ADC, barlow i kamerka. Trochę mnie więc dziwi, że musiałeś dołożyć hantli. Pewnie masz tych astrogratów więcej ode mnie :)

Może EQ5 ma odrobinę dłuższy pręt? 

 

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Powieś to na dobrych widłach - sam montaż będzie ponad 2x lżejszy od HEQ5 z przeciwwagami, a i drgania własne dużo mniejsze - środek masy będzie między ramionami widelca, a nie gdzieś mocno off axis.

Reduktor Celestron i Meade'a mają powłoki antyodblaskowe, ale nie jestem przekonany czy te układy optyczne są skorygowane wystarczająco dobrze do współczesnych kamer. Projekt ich optyki pochodzi z lat 80-tych.

Baw się dobrze, Oskar nową "śmietniczką"!

Widły do astrofoto się nie nadają, bo byłby problem z rotacją pola, a astrofoto to u mnie priorytet.

Ale na pewno działanie na granicy nośności obecnego montażu będzie sprzyjało rozmyślaniom na temat lepszego montażu. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dobrychemik napisał:

Może EQ5 ma odrobinę dłuższy pręt?

32,5cm - całość pręta z gwintem. Możesz sobie porównać. Byłbym zdziwiony gdyby HEQ5 miał krótszy pręt od EQ5, ale jest to oczywiście możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, dobrychemik napisał:

Widły do astrofoto się nie nadają, bo byłby problem z rotacją pola, a astrofoto to u mnie priorytet.

Ale na pewno działanie na granicy nośności obecnego montażu będzie sprzyjało rozmyślaniom na temat lepszego montażu.

Ale przyczyną rotacji pola jest montaż azymutalny a nie widły. Marcin z pewnością miał na myśli widły na klinie paralaktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Arek_P napisał:

32,5cm - całość pręta z gwintem. Możesz sobie porównać. Byłbym zdziwiony gdyby HEQ5 miał krótszy pręt od EQ5, ale jest to oczywiście 

Jutro zmierzę, ale wydaje mi się, że HEQ5 ma mniej niż 30 cm roboczej długości. Nie ma miejsca na długi pręt, bo on się chowa wewnątrz montażu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dobrychemik napisał:

Jutro zmierzę, ale wydaje mi się, że HEQ5 ma mniej niż 30 cm roboczej długości. Nie ma miejsca na długi pręt, bo on się chowa wewnątrz montażu.

W specyfikacji ze strony SkyWatchera jest podana długość 21,5cm. Trudno to jednak porównywać z EQ5, gdyż są to inne konstrukcje jak się przyjrzałem. Dochodzi grubość montażu w osi i odległość mocowania teleskopu po drugiej stronie. Jest jak jest i trzeba to zaakceptować, choć może dziwić problem z wyważeniem, biorąc pod uwagę nośność montażu o kilka kg przewyższającą EQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Nie ma miejsca na długi pręt, bo on się chowa wewnątrz montażu.

Pręt przeciwwagi składa się z dwóch skręcanych części. Przedłużki to taka dodatkowa część - odkręcasz końcową nakrętkę i przykręcasz przedłużkę. To się nie schowa w całości wewnątrz montażu ale nie po to się dodaje przedłużkę (i na końcu zawsze można ją odkręcić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, dobrychemik napisał:

Może EQ5 ma odrobinę dłuższy pręt? 

 

Widły do astrofoto się nie nadają, bo byłby problem z rotacją pola, a astrofoto to u mnie priorytet.

Ale na pewno działanie na granicy nośności obecnego montażu będzie sprzyjało rozmyślaniom na temat lepszego montażu. :)

Widły w ustawieniu paralaktycznym nie mają rotacji.....

Natomiast w temacie EQ5 - może tak być, że w tym montażu środek masy teleskopu jest bliżej osi, więc wywołuje to mniejszy moment, więc jest mniej problemów z przeciwwagami po drugiej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Arek_P napisał:

Czy masz na myśli jakiś konkretny montaż widłowy? Od dawna rozglądam się za montażem azymutalnym do SCT 9.25" i nic odpowiedniego (wygodnego, bezpiecznego w użyciu i nieprzesadnie drogiego) dotąd nie znalazłem. Widły jak najbardziej by mogły być. Chodzi mi tylko o obserwacje wizualne. Kiedyś z przyjemnością używałem SCT 8" na AZ4, ale 9.25" już się nie mieści...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof Panasiuk napisał:

Celestrona Edge 8" wieszam na Giro Ercole który na 1 osi może dźwignąć 10 kg bez przeciwwag albo 2x18 kg przy pełnym obciążeniu.Solidna i perfekcyjnie wykonana konstrukcja i komfortowe działanie.Spróbuj a nie zamienisz się na nic innego....

 

Dodaj napęd, klin paralaktyczny. Plus to nie są widły tylko zwykła głowica alt/az.

 

Widły nie przyjęły się chyba z braku uniwersalności - trzeba by uwzględniać obsługę różnych średnic tub jak i dłuższe tuby miałyby problemy z prześwitem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, riklaunim napisał:

 

Dodaj napęd, klin paralaktyczny. Plus to nie są widły tylko zwykła głowica alt/az.

 

Widły nie przyjęły się chyba z braku uniwersalności - trzeba by uwzględniać obsługę różnych średnic tub jak i dłuższe tuby miałyby problemy z prześwitem ;)

Widły to rzeczywiście  niezbyt dobry pomysł przy takiej tubie ale  mowa była o obserwacjach wizualnych i tu Giro Ercole to jak Mercedes przy Dacii którą jest np HD-AZ Skywatchera jeśli mówimy o montażach typu alt-az

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Wydaje mi się, że to są normalne montaże widłowe + klin paralaktyczny.

Tyle że montaż widłowy rzadko kiedy można kupić osobno, wydaje się, że są dedykowane...

Dziewczyny.....

W zeszłym tygodniu kupiłem na niemieckim jebaju kompletne widły od C8 za sto pięć ojro! - Widły z napędem. Klin zrobi Ci Piotrek K. na miarę, z alu.

A teraz najlepsze - ramiona wideł mocowane są do korpusu dwoma śrubami. Jeśli wyfrezuje się odpowiednie wkładki - można rozstaw wideł poszerzyć tak, aby pasowały do C9,25 oraz do C11

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin_G napisał:

Byłem pod tą podłogą i nie przypominam sobie przeciwwag, ale nie istotne. Ważne jest, że przekładnia nie przenosi żadnych obciążeń poza tymi wynikającymi z napędu

 

jeśli nie ma przeciwwagi to zapewne oś RA jest wydłużona by oddalić od siebie łożyska tej osi i wtedy te łożyska przejmują całe obciążenie wynikające z nierównego rozłożenia sił. Tak też można ale w widłach od Meade nie mamy takiego rozwiązania

aby przekładnia osi RA nie była obciążana teleskop wraz z osprzętem musi być idealnie wyważony w osi DEC więc musi mieć regulowane obciążenie lub możliwość przesuwania wzdłużnego tuby by przy zmianie okularów czy innych akcesoriów (koła filtrowe, kamery itp.) nie obciążał przekładni RA. Jeśli tył lub przód teleskopu będzie bardziej obciążał widły to im dalej od miejscowego południka będzie patrzył teleskop tym większe będzie obciążenie przekładni RA. Największe obciążenie wystąpi gdy teleskop będzie patrzył na wschód lub na zachód

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty moich przemyśleń i plany na przyszłość względem SCT:

 

1. Zakup przedłużki pręta przeciwwagi uzgodniony, więc będzie można sensownie wyważać sprzęt i odzyskać kółka od hantli :)

 

2. Zamówiłem grzałkę na SCT; nie wiem na ile będzie skuteczna w przypadku tak grubej tuby, ale zakładam, że będzie lepiej, niż bez grzałki. Ostatnio kończąc zabawę zauważyłem, że przednia szyba SCT była częściowo zamglona.

 

3. Kompletuję przejściówki, żeby móc zamontować reduktor ogniskowej bliżej kamery i uzyskać większą ogniskową...

 

4. ... a jednocześnie nie rezygnuję z opcji korzystania z SCT przy światłosile ok. f/4.2. Ostatnio wyszła mi ogniskowa 983mm i światłosiła f/4.18. Zdałem sobie sprawę, że w SCT z dodatkowym wyciągiem mam dwa stopnie swobody przy ustawianiu ostrości, przy czy jeden z nich modyfikuje mi ogniskową, więc muszę z tym zrobić porządek. Przede wszystkim, żeby różne sesje były powtarzalne, muszę przyjąć sposób na to, by mieć zawsze tą samą ogniskową, co w tej konfiguracji wcale nie jest takie oczywiste. Na szczęście mam wyciąg WO z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym podającym dokładną pozycję - świetna sprawa! Zatem, żeby było ładnie spróbuję przyjąć sobie jako docelową ogniskową równą 1000 mm. Metodą prób i błędów dopasuję sobie taką konfigurację ustawienia lustra i wyciągu, aby uzyskać równo 1000 mm. Wtedy wystarczy mi tylko zanotować sobie odczyt położenia wyciągu. Jeśli kiedyś będę znowu chciał uzyskać ogniskową 1000 mm wystarczy w takiej samej kolejności zmontować wszystkie elementy zestawu, wyciąg ustawić w zadanej pozycji i wyostrzyć lustrem w tubie. Oczywiście późniejsze korekty ostrości już będę robił mikroruchami wyciągu. Przy okazji ostatnio wyczytałem, że w SCT ostatni ruch pokrętła ostrości (ruch lustra) ma być przeciwnie do wskazówek zegara.

 

5. W sumie taki SCT okazuje się dość wszechstronnym teleskopem, bo mogę w dużych granicach zmieniać jego światłosiłę. Oczywiście odbywa się to kosztem pomniejszenia dobrej jakości pola widzenia, ale to i tak jest zasadniczo teleskop do fotografowania małych obiektów.

 

6. Nie mam szczęścia do dekli w katadioptrykach. Maka150 zakupiłem ze spadającym deklem, bo nie ma wszystkich zaczepów. SCT ma nieco lepszy dekiel, bo nakręcany, ale ma takie luzy, że też się ledwo trzyma. Tylko w ED80 mam idealnie spasowany, solidny, aluminiowy dekiel z filcowymi podkładkami, któremu nic nie mogę zarzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dobrychemik zmienił(a) tytuł na SCT Celestron 9.25" - pierwsze (i dalsze) wrażenia
W dniu 1.11.2021 o 20:24, Arek_P napisał:

Czy masz na myśli jakiś konkretny montaż widłowy? 

Poluj na stary, starućki montaż widłowy od Celestrona C8 - ten z okrągłymi otworami w ramionach wideł. Po wstawieniu dystansów między ramiona a bazę, daje się go rozsunąć na rozstaw 9,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

6. Nie mam szczęścia do dekli w katadioptrykach. Maka150 zakupiłem ze spadającym deklem, bo nie ma wszystkich zaczepów. SCT ma nieco lepszy dekiel, bo nakręcany, ale ma takie luzy, że też się ledwo trzyma. 

Może będziesz 12 osobą używającą tego skomplikowanego rozwiązania ?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

2. Zamówiłem grzałkę na SCT; nie wiem na ile będzie skuteczna w przypadku tak grubej tuby, ale zakładam, że będzie lepiej, niż bez grzałki. Ostatnio kończąc zabawę zauważyłem, że przednia szyba SCT była częściowo zamglona.

 

4. ... a jednocześnie nie rezygnuję z opcji korzystania z SCT przy światłosile ok. f/4.2. Ostatnio wyszła mi ogniskowa 983mm i światłosiła f/4.18. Zdałem sobie sprawę, że w SCT z dodatkowym wyciągiem mam dwa stopnie swobody przy ustawianiu ostrości, przy czy jeden z nich modyfikuje mi ogniskową, więc muszę z tym zrobić porządek. Przede wszystkim, żeby różne sesje były powtarzalne, muszę przyjąć sposób na to, by mieć zawsze tą samą ogniskową, co w tej konfiguracji wcale nie jest takie oczywiste. Na szczęście mam wyciąg WO z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym podającym dokładną pozycję - świetna sprawa! Zatem, żeby było ładnie spróbuję przyjąć sobie jako docelową ogniskową równą 1000 mm. Metodą prób i błędów dopasuję sobie taką konfigurację ustawienia lustra i wyciągu, aby uzyskać równo 1000 mm. Wtedy wystarczy mi tylko zanotować sobie odczyt położenia wyciągu. Jeśli kiedyś będę znowu chciał uzyskać ogniskową 1000 mm wystarczy w takiej samej kolejności zmontować wszystkie elementy zestawu, wyciąg ustawić w zadanej pozycji i wyostrzyć lustrem w tubie. Oczywiście późniejsze korekty ostrości już będę robił mikroruchami wyciągu. Przy okazji ostatnio wyczytałem, że w SCT ostatni ruch pokrętła ostrości (ruch lustra) ma być przeciwnie do wskazówek zegara.

Oprócz grzałki zrób sobie odrośnik. Lekki a długi. Wyklej go czarnym welurem. 

 

Nie mam już SCT ale jestem ciekaw jak mierzysz ogniskową? Wydawało mi się, że dokładając wyciag wydłużamy ogniskową... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

4. ... a jednocześnie nie rezygnuję z opcji korzystania z SCT przy światłosile ok. f/4.2. Ostatnio wyszła mi ogniskowa 983mm i światłosiła f/4.18. Zdałem sobie sprawę, że w SCT z dodatkowym wyciągiem mam dwa stopnie swobody przy ustawianiu ostrości, przy czy jeden z nich modyfikuje mi ogniskową, więc muszę z tym zrobić porządek. Przede wszystkim, żeby różne sesje były powtarzalne, muszę przyjąć sposób na to, by mieć zawsze tą samą ogniskową, co w tej konfiguracji wcale nie jest takie oczywiste. Na szczęście mam wyciąg WO z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym podającym dokładną pozycję - świetna sprawa! Zatem, żeby było ładnie spróbuję przyjąć sobie jako docelową ogniskową równą 1000 mm. Metodą prób i błędów dopasuję sobie taką konfigurację ustawienia lustra i wyciągu, aby uzyskać równo 1000 mm. Wtedy wystarczy mi tylko zanotować sobie odczyt położenia wyciągu. Jeśli kiedyś będę znowu chciał uzyskać ogniskową 1000 mm wystarczy w takiej samej kolejności zmontować wszystkie elementy zestawu, wyciąg ustawić w zadanej pozycji i wyostrzyć lustrem w tubie. Oczywiście późniejsze korekty ostrości już będę robił mikroruchami wyciągu. Przy okazji ostatnio wyczytałem, że w SCT ostatni ruch pokrętła ostrości (ruch lustra) ma być przeciwnie do wskazówek zegara.

 

5. W sumie taki SCT okazuje się dość wszechstronnym teleskopem, bo mogę w dużych granicach zmieniać jego światłosiłę. Oczywiście odbywa się to kosztem pomniejszenia dobrej jakości pola widzenia, ale to i tak jest zasadniczo teleskop do fotografowania małych obiektów.

Ale takie zmienianie ogniskowej, przy ewidentnych zaletach jest okupione znacznym zmniejszeniem wielkości skorygowanego pola.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.