Skocz do zawartości

SCT Celestron 9.25" - pierwsze (i dalsze) wrażenia


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, dobrychemik napisał:

Wiem, spory ciężar jak na HEQ5. Musiałem dołożyć dwa talerze od hantli, bo 2x5 kg przeciwwag było za mało...

Użyj przedłużki do pręta przeciwwagi to całkowity ciężar diametralnie zmaleje. HEQ5 nawet C14 mi prowadził :D

 

22 minuty temu, dobrychemik napisał:

Reduktor ogniskowej Celestrona jest kiepski. Po pierwsze jest duża winieta, co pewnie wynika nie tyle z samego korektora, co szerokości gwintu standardu Celestrona.

On chyba tylko do APS-C robi i tylko przy odpowiedniej odległości matrycy od korektora. Na większe matryce musiałbyś pewnie mieć 3" SCT (duży gwint SCT) korektor Opteca lub kto tam co robi.

 

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

O ile pamiętam, to ten korektor nie ma warstw przeciwodblaskowych.

Musiałby być jakiś stary. Zobacz pod światło czy ma jakieś kolory.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usiadłem do materiału z nocy i widzę niezłe jaja.

 

Przede wszystkim już po pierwszych zdjęciach zauważyłem, że mam na pewno mniejszą ogniskową, niż by to wynikało z prostego rachunku 2350mmx0.63=1480mm. Czemu? Bo między korektorem a matrycą mam jeszcze cały focuser WO, przejściówkę 2.0"/T2 i szufladę filtrową. Nie chciało mi się w nocy dokładnie sprawdzić jaka wychodzi ta ogniskowa, ale szybkość zbierania materiału wskazywała, że różnica musi być znaczna. Myślałem, że pewnie coś około 1200mm. Wrzuciłem w nocy jedną fotkę do All Sky Plate Solvera z domyślną ogniskową 1200mm i sobie jednak nie poradził, co wskazywało, że błąd jest zbyt duży. Nie chciało mi się robić dalszych prób, zostawiłem sobie to na dzisiaj. I co wyszło? Nie do wiary, ale 983mm, co odpowiada światłosile f/4.18 ! Nie ma się co dziwić, że brzegi kadru są kiepskie.

 

Wnioski:

- muszę się zaopatrzyć w odpowiednie przejściówki, żeby móc zamontować korektor za focuserem, teraz nie mogę, nie mam jak;

- ale do małych obiektów, które nie wymagają dużej powierzchni matrycy mogę i działać tak jak teraz, bo światłosiła f/4.18 przy aperturze 235mm czyni cuda.

 

Oto przykład. M1 naświetlana przez 20 minut w klatkach po 10s z Krakowa. Filtr L-Pro, Gain 180, -20 st. C. Obróbka polegała tylko na mocnym wykadrowaniu i zabawie histogramem. ED80 nie dałby mi takiej rozdzielczości. Z Makiem150 o f/12 nie ma co porównywać, bo on się nie nadaje do takich obiektów - nie na moim montażu.

Ogólnie jestem zadowolony z pierwszych prób. Przynajmniej już wiem co mogę osiągnąć i co muszę jeszcze kupić. Zawsze nowy sprzęt to nowa lista kolejnych zakupów akcesoriów...

97234798_M1naszybko.jpg.3f72773cacdf3951b7225ab6f0311cb1.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dobrychemik napisał:

Usiadłem do materiału z nocy i widzę niezłe jaja.

 

Przede wszystkim już po pierwszych zdjęciach zauważyłem, że mam na pewno mniejszą ogniskową, niż by to wynikało z prostego rachunku 2350mmx0.63=1480mm. Czemu? Bo między korektorem a matrycą mam jeszcze cały focuser WO, przejściówkę 2.0"/T2 i szufladę filtrową. Nie chciało mi się w nocy dokładnie sprawdzić jaka wychodzi ta ogniskowa, ale szybkość zbierania materiału wskazywała, że różnica musi być znaczna. Myślałem, że pewnie coś około 1200mm. Wrzuciłem w nocy jedną fotkę do All Sky Plate Solvera z domyślną ogniskową 1200mm i sobie jednak nie poradził, co wskazywało, że błąd jest zbyt duży. Nie chciało mi się robić dalszych prób, zostawiłem sobie to na dzisiaj. I co wyszło? Nie do wiary, ale 983mm, co odpowiada światłosile f/4.18 ! Nie ma się co dziwić, że brzegi kadru są kiepskie.

 

Wnioski:

- muszę się zaopatrzyć w odpowiednie przejściówki, żeby móc zamontować korektor za focuserem, teraz nie mogę, nie mam jak;

- ale do małych obiektów, które nie wymagają dużej powierzchni matrycy mogę i działać tak jak teraz, bo światłosiła f/4.18 przy aperturze 235mm czyni cuda.

 

Oto przykład. M1 naświetlana przez 20 minut w klatkach po 10s z Krakowa. Filtr L-Pro, Gain 180, -20 st. C. Obróbka polegała tylko na mocnym wykadrowaniu i zabawie histogramem. ED80 nie dałby mi takiej rozdzielczości. Z Makiem150 o f/12 nie ma co porównywać, bo on się nie nadaje do takich obiektów - nie na moim montażu.

Ogólnie jestem zadowolony z pierwszych prób. Przynajmniej już wiem co mogę osiągnąć i co muszę jeszcze kupić. Zawsze nowy sprzęt to nowa lista kolejnych zakupów akcesoriów...

97234798_M1naszybko.jpg.3f72773cacdf3951b7225ab6f0311cb1.jpg

 

 

P.S. Tak, wiem, że fotka bardzo ciemna. Taki mój "styl", że nie wyciągam histogramu na całego. Wzoruję się na kosmosie, który też jest ciemny ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Renioo napisał:

Fajne w sumie, tylko nieco zielone. Rozumiem, że z miasta ale czy te filtry to na prawdę konieczność? Pozwoliłem sobie grzebnąć, uczę się ogarniać Pixa :) 

 

Tak, widziałem, że wyszło zbyt zielone, ale to bardziej moja wina, a nie filtra. Po prostu bardzo szybka obróbka. Celem było sprawdzenie rozdzielczości, a nie ładne kolory. Swoją drogą, Twoja wersja chyba odrobinę za czerwona :)

 

Możliwe, że ostrość byłaby jeszcze do poprawy, bo ustawiana była na oko. Na liście zakupowej mam już przeciwwagę, maskę i dwie przejściówki. Będzie lepiej, to tylko kwestia czasu.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zadanie: wysuszenie sprzętu. Właśnie rozmontowałem zestaw i zauważyłem, że między soczewkami korektora jest woda - zamglenie na samym środku soczewki. No i jak powinien sobie z tym poradzić chemik? Ano tak:

W słoiku jest najlepszy środek suszący jaki akurat miałem w domu czyli "kret" do przetykania rur (wodorotlenek sodu). Do jutra powinno być po kłopocie.

Podobnie będę musiał osuszyć powietrze wewnątrz tuby, bo w nocy wyraźnie się zarosiła wewnątrz. Mógłbym ją przepłukać argonem lub azotem, ale nie chce mi się wozić jej w tym celu.

1326747648_Suszeniereduktora.jpg.e7eb4ca224a02965bc3aba8bbe8af529.jpg

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kirien napisał:

Aproo kreta - mozna do rur pcv czy roztopi? M1 spoko ale niewiele widac ;)

 

Można. Natomiast jak ognia unikać kontaktu kreta z elementami aluminiowymi, to wydziela się wtedy wodór, który jest gazem wybuchowym.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego to doszło - nasz ukochany, drogi sprzęt traktowany kretem. Wkrótce rozkręcanie gwintów dynamitem :) 

 

Aby nie było całkiem OT zweryfikuj, czy reduktor zachowa swoje własności odsunięty za wyciąg. Obawiam się, że zmiana jego położenia może skutkować zmianą korekcji. Ograniczeniem jest też maksymalna przekątna chipu rejestratora. Zerknij do dokumentacji - powinna być na stronie producenta.

Nawet w teoretycznie "poprawionych" EdgeHD o teoretycznie i praktycznie lepszej płaskości pola odległość korektora jest ustalona. Nawet powstają do tego specjalne focusery z miejscem na chowanie reduktora w wyciągu np. Moonlite.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, alixgator napisał:

Oskar, a nie lepszy żel krzemionkowy do eksykatora?

 

Nie mam w domu ani eksykatora, ani silikażelu. Poza tym wodorotlenek niewiele mu ustępuje. Najlepiej by było z tlenkiem fosforu, ale szkoda go do takich zabaw.

 

Jako ciekawostkę dołączam tabelę z mojego skryptu:

 

Osuszacze.jpg.2ca339d7ff82faa0eba280968449f851.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulację, widać, że egzemplarz Ci się trafił bardzo dobry. Gwiazdki jak malina -optyka bez zarzutu a to najważniejsze! Kolorów na tym etapie rozpracowywanie sprzętu bym nie analizował.

 

Ta rozbieżność ogniskowych to zjawisko naturalne. Każdy korektor skraca ogniskową, jak odległość matrycy od korektora się zwiększa (i odwrotnie). Jeśli będziesz fotografował obiekty małe, galaktyki, planetarki i nie zależy Ci na dużym FOV to ta konfiguracja, którą zrobiłeś zdjęcie jest fajna.

 

Wiem, że zależało Ci na refraktorze więc dla zabawy zrób małe porównanie. Poniżej zobacz moje zdjęcie M76 z APO 140 z pełnej ogniskowej 910 mm i kamery Atik One 9 z pixelem 3,69 (crop 1:1). To wprawdzie nie ten sam refraktor, który chciałeś ode mnie kupić, (rozmawialiśmy o TS APO 130/910), ale ogniskowa taka sama.

Akurat obiekt jest teraz dobrze widoczny, sam jestem ciekawy takiego porównania.  Na moja korzyść z pewnością przemówi fakt, ze fociłem z guidingiem na nieco stabilniejszym montażu. Łączny czas naświetlania to 4,5 godziny

 

image.png.8da72822f99a59ec4e41131da0677bb4.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzędziel napisał:

Gratulację, widać, że egzemplarz Ci się trafił bardzo dobry. Gwiazdki jak malina -optyka bez zarzutu a to najważniejsze! Kolorów na tym etapie rozpracowywanie sprzętu bym nie analizował.

 

Ta rozbieżność ogniskowych to zjawisko naturalne. Każdy korektor skraca ogniskową, jak odległość matrycy od korektora się zwiększa (i odwrotnie). Jeśli będziesz fotografował obiekty małe, galaktyki, planetarki i nie zależy Ci na dużym FOV to ta konfiguracja, którą zrobiłeś zdjęcie jest fajna.

 

Wiem, że zależało Ci na refraktorze więc dla zabawy zrób małe porównanie. Poniżej zobacz moje zdjęcie M76 z APO 140 z pełnej ogniskowej 910 mm i kamery Atik One 9 z pixelem 3,69 (crop 1:1). To wprawdzie nie ten sam refraktor, który chciałeś ode mnie kupić, (rozmawialiśmy o TS APO 130/910), ale ogniskowa taka sama.

Akurat obiekt jest teraz dobrze widoczny, sam jestem ciekawy takiego porównania.  Na moja korzyść z pewnością przemówi fakt, ze fociłem z guidingiem na nieco stabilniejszym montażu. Łączny czas naświetlania to 4,5 godziny

 

 

Dzięki. Na pewno pod pewnymi względami SCT nie może się równać z dobrym apo, ale potężna apertura też robi swoje. Jestem w pełni świadom, że wrzucona przeze mnie fotka jest marna, ale widzę potencjał sprzętu. Muszę się sporo nauczyć i dopracować szczegóły. Nade wszystko muszę jednak zająć się samym montażem, żeby lepiej prowadził. Oś rektascencji pozostawia wiele do życzenia. Chcąc robić dłuższe czasy z ogniskową powyżej 900mm muszę to mieć poprawione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

A sito molekularne?

 

@dobrychemik wiesz coś w temacie? 

 

Sita molekularne używa się do wyłapywania resztek wody w rozpuszczalnikach. Czyli np. mógłbym zanurzyć reduktor ogniskowej w chloroformie i dodać sit molekularnych. Byłoby zabawnie :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dobrychemik napisał:

Wiem, spory ciężar jak na HEQ5. Musiałem dołożyć dwa talerze od hantli, bo 2x5 kg przeciwwag było za mało...

Powieś to na dobrych widłach - sam montaż będzie ponad 2x lżejszy od HEQ5 z przeciwwagami, a i drgania własne dużo mniejsze - środek masy będzie między ramionami widelca, a nie gdzieś mocno off axis.

Reduktor Celestron i Meade'a mają powłoki antyodblaskowe, ale nie jestem przekonany czy te układy optyczne są skorygowane wystarczająco dobrze do współczesnych kamer. Projekt ich optyki pochodzi z lat 80-tych.

Baw się dobrze, Oskar nową "śmietniczką"!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszam mój 9.25" (Celestron XLT) na zwykłym EQ5 i przeciwwagi 2x5kg wystarczają do wyważenia bez problemu (2-3cm zapasu na pręcie). Oprócz tuby jest dość ciężki szukacz Celestrona ok. 0,5kg, odrośnik, koło filtrowe, ADC, barlow i kamerka. Trochę mnie więc dziwi, że musiałeś dołożyć hantli. Pewnie masz tych astrogratów więcej ode mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Powieś to na dobrych widłach - sam montaż będzie ponad 2x lżejszy od HEQ5 z przeciwwagami, a i drgania własne dużo mniejsze - środek masy będzie między ramionami widelca, a nie gdzieś mocno off axis.

Czy masz na myśli jakiś konkretny montaż widłowy? Od dawna rozglądam się za montażem azymutalnym do SCT 9.25" i nic odpowiedniego (wygodnego, bezpiecznego w użyciu i nieprzesadnie drogiego) dotąd nie znalazłem. Widły jak najbardziej by mogły być. Chodzi mi tylko o obserwacje wizualne. Kiedyś z przyjemnością używałem SCT 8" na AZ4, ale 9.25" już się nie mieści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.