Skocz do zawartości

Zasilanie montażu napięciem >12v


Astroigi

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, natrafiłem kiedyś na informację, że zasilanie montaży skywatchera wyższym napięciem niż 12v (ponoć okolo 13.8v) polepsza jakość prowadzenia, czy macie jakieś zdanie na ten temat?

Osobiście posiadam EQ5 z OnStep i zastanawia mnie ten watek zasilania.

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Astroigi napisał:

Hej, natrafiłem kiedyś na informację, że zasilanie montaży skywatchera wyższym napięciem niż 12v (ponoć okolo 13.8v) polepsza jakość prowadzenia, czy macie jakieś zdanie na ten temat?

Osobiście posiadam EQ5 z OnStep i zastanawia mnie ten watek zasilania.

 

Pozdrawiam 

To całkiem proste: napięcie troche spada "zanim dotrze" do silników. Zbyt niskie napięcie da zbyt niskie impulsy natężenia i silniki krokowe mogą gubić kroki. Ale to chyba dopiero jak bateria się rozladuje i napięcie mocno spadnie. Montaż niewyważony, źle wyregulowany... Nie wiem jeszcze w jaki sposob jest "taktowana" elektronika w SW. (edit)

 

ja w eq6-r uzywam impulsowego 12V, jesli ciągnę prąd z auta, to uzywam inwertera i w niego wbijam zasilacz impulsowy.

 

na pewno oplaca sie kupic tani zasilacz amatorski z regulacją itd, bo to fajna rzecz, ale watpie by napiecie w granicach 11.5-13V coś istotnie zmieniało.

Edytowane przez Przemek Majewski
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu też przeczytałem, że wyższe napięcie poprawa prowadzenie montażu.

Stwierdziłem, że nie wierzę w to, więc wrzuciłem na kabel przetwornicę step-up na 15V (i kondensator na wyjściu, bo czemu by nie) i wiecie jaki wynik?

Bo ja np. nie wiem :D

To znaczy - prowadził dobrze, wciąż prowadzi dobrze. Na pewno nie jest gorzej, ale nie odważę się powiedzieć, że jest lepiej :D

Mam w planach zrobić test tej samej nocy na 12V i na 15V i wtedy faktycznie będę miał pewność, ale póki co to wstrzymuję osąd.

Ostatecznie jednak przetworniczka została na stałe. Głównie dlatego, że teraz mogę doić Li-Iony do 10V,  wcześniej nie mogłem, bo montaż przestawał prowadzić.

Podobnie też, jeśli zasilam z aku samochodowego, to mogę bezpiecznie odpalić samochód, też bez ryzyka brown-outu montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się pewnie wzięło stąd, że ktoś miał mocno badziewny zasilacz - niby 12V, a tak naprawdę dawał mniej i jak chwilami napięcie za mocno spadało, to montaż nie chciał działać jak trzeba.

Z drugiej strony - zasilałem kiedyś AZ-EQ5 z jakiegoś starego akumulatora, i wszystko działało jak trzeba, aż w którymś momencie montaż po prostu przestał się ruszać - okazało się, że napięcie zasilania spadło do, nie pamiętam dokładnie, ale gdzieś ok. 10,5V (tyle pokazywał pilot).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na to że znam elektronikę od SkyWatchera jak własną kieszeń to mogę powiedzieć że optymalne zasilanie pracy montażu to 13-15V. Napięcie 12V to napięcie juz za niskie - trzeba mieć naprawdę dobry zasilacz 12V aby "utrzymał" to napięcie podczas pracy w pęłnym obciążeniu a zdarza się to bardzo rzadko a montaż już kuleje od 11,5V i grozi to już uszkodzeniem. Najlepiej jest kupic zasilacz do LEDów taki w metalowej obudowie np o prądzie 5A i posiada on minimalną regulację napięcia wyjściowego - można sobie ustawić samemu napięcie 13,5V bo takowe zaleciłbym do tego sprzetu.

0cdbfab6021d42eabbd78ff6020e159a.jpg

 

Po prawej od złącza widać potencjometr do ustawienia napięcia - po ustawieniu zalecam zabezpieczenie go np lakierem do paznokci aby nic sie już nie przestawiło. 

https://www.ledstyl.pl/zasilacz-modulowy-led-12v-60w-5a-ip20-id-1342

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. 

To mówimy w końcu o elektronice od SkyWatchera czy o zestawie OnStep?

 

Myślałem że to dwie różne rzeczy?

 

Myślałem też, że jeśli masz silnik 0.9A 5,6V i sterownik w rodzaju TMC2130 to póki napięcie zasilania jest powyżej tych 5,6V to silnik dostaje tyle prądu, ile się mu ustawiło na ograniczniku?

 

Ktoś mnie wyprowadzi z błędu? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Skywatcher mowa o HEQ5 NEQ6 i pochodnych nie ma sterowników TMC, tam władowali Allegro A3959 a one zasilane są przetwornicą 32V :) Spadek napięcia poniżej 12V powoduje przeciążanie tej przetwornicy. Przy napięciu poniżej 11V tylko czekac na upalenie... robiłem już jeden taki montaż po podobnej akcji jednego z użytkowników....

Edytowane przez komprez
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, komprez napisał:

W Skywatcher mowa o HEQ5 NEQ6 i pochodnych nie ma sterowników TMC, tam władowali Allegro A3959 a one zasilane są przetwornicą 32V :) Spadek napięcia poniżej 12V powoduje przeciążanie tej przetwornicy. Przy napięciu poniżej 11V tylko czekac na upalenie... robiłem już jeden taki montaż po podobnej akcji jednego z użytkowników....

O, a powiedz mi - ta elektronika zniesie 16,8V (przez ułamek sekundy, bo tyle ma nieobciążony akumulator)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawie 17V ? Pierwsze słysze żeby tyle miał akumulator ... no chyba że mowa o pakiecie 4s wtedy to możliwe (4x 4.2V) . Wracając to NIE ... takiego napięcia nie zalecam ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia przetwronic niskiego napięcia a co idzie za tym ... uszkodzeniem procesora i całej logiki napędu.Taki pakiet nie będzie miał tego napięcia przez ułamek sekundy ale cały czas do momentu rozładowania do odpowiedniego napięcia "roboczego" 3.7V.   Sprawne i naładowane w pełni ognowo 18650 ma napięcie 4.2V i liniowo rozładowuje się je do napięcia 3.2V (lub 2.8V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, komprez napisał:

prawie 17V ? Pierwsze słysze żeby tyle miał akumulator ... no chyba że mowa o pakiecie 4s wtedy to możliwe (4x 4.2V) . Wracając to NIE ... takiego napięcia nie zalecam ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia przetwronic niskiego napięcia a co idzie za tym ... uszkodzeniem procesora i całej logiki napędu.Taki pakiet nie będzie miał tego napięcia przez ułamek sekundy ale cały czas do momentu rozładowania do odpowiedniego napięcia "roboczego" 3.7V.   Sprawne i naładowane w pełni ognowo 18650 ma napięcie 4.2V i liniowo rozładowuje się je do napięcia 3.2V (lub 2.8V)

No dokładnie 4s LiIon. 

Aczkolwiek 16.8V to napięcie ładowania, a po odpięciu od ładowarki już spada do 16,2-16,4V.

Z kolei pod obciążeniem bardzo szybko spada do 16V i mniej. 

4s LiIon ma tę zaletę, że jest standardem którego używam do zasilania ładowarki modelarskiej i mam ich w hurtowych ilościach. Z kolei do astro mam pakiety 3s, więc w efekcie mam dwa standardy dużych aku, a to po prostu niewygodne i drogie :)

Ale jak nie zalecasz, to się z tym nie pcham, aku tańsze od montażu co by jednak nie mówić. 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.