Jump to content

PAT solver


bujarek
 Share

Recommended Posts

4 godziny temu, Tayson napisał:

Sprawdzilem swoje 2kadry tuz przy biegunie. 

Program rozwiazuje je w ponizej 1sekundy od razu po otwarciu pliku. 

Nie musze klikac uruchom. 

Czy współrzędne są w kolumnie "Dane początkowe"? To info z fits headera.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

 A ja mam mały problem, według Jarka ze ścieżką do katalogu. Nie mam Plate Solve 2 i załadowałem katalog z linku podanego przez Jarka.

 

Mam dokładnie to samo co Maciej. Sprawdzałem klatki z 2 rożnych kamer i ten sam problem. Co ciekawe, PinPoint i AllSky Plate Solver radzą sobie z tymi klatkami w kilka sekund.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Tayson napisał:

Trzeba zapewne postawic tez kropke po podaniu ścieżki przy danyn katalogu. 

@Gość na chwilę

Postawienie kropki (przynajmniej w moim przypadku) wywala błąd, ze nie można znaleźć katalogu. Ale dzięki temu znalazłem u siebie błąd. Ścieżka jaka wskazałem do katalogu była nie do końca prawidłowa. Teraz już wszystko działa.

Link to comment
Share on other sites

Ekstra, działa świetnie :) Wyszukanie przy znanych współrzędnych to jakaś sekunda, a na ślepo daleko od celu ok 40 sek, super. 

 

Uwagi / pomysły:

-dopisz jednostkę do ustawienia "promień obszaru poszukiwań", domyślam się, że chodzi o stopnie? :) 

-dałoby się dodać zapisywanie znalezionych współrzędnych do otwartego pliku fits?

-może wielowątkowość? Widzę, że działa na jednym wątku. A przeszukiwanie kolejnych fragmentów nieba dałoby się łatwo zrównoleglić. Chociaż dla słabszych procesorów, gdzie jeden fragment przeszukuje się odczuwalnie długo, to cenna byłaby też wielowątkowość w obrębie jednego obszaru (lub podział obszarów na mniejsze)

- czy jest szansa na integrację programu z czymś do akwizycji? Byłby nieoceniony do wykonywania "ślepego" pierwszego plateslove.

Link to comment
Share on other sites

17 minut temu, MateuszW napisał:

 czy jest szansa na integrację programu z czymś do akwizycji? Byłby nieoceniony do wykonywania "ślepego" pierwszego plateslove.

Dokladnie. 

No obecnie uzywam w SGP3 platesolve2. Rozwiazuje mi kadr po pierwszym goto w ok 5-10s plus niestety bezsensownego oczekiwania na zamkniecie 10s.

Miło byłoby zredukowac to do ok 2s.

Link to comment
Share on other sites

Po kilku próbach stwierdzam, że Solver działa naprawdę nieźle. Jest sprytny, jeśli w nagłówku fit'a są zapisane współrzędne to sam uzupełnia te informacje w oknie podglądu fotki i rozwiązanie trwa naprawdę błyskawicznie (w moim przypadku było to 0.34 sek). W przypadku gdy informacji o współrzędnych w nagłówku nie ma PatSolver poddał się gdy błąd dla RA wynosił więcej niż +/-4h, natomiast dla DEC sam zakończyłem zabawe na +/- 12deg. Samo rozwiazanie nie trwało dłużej niż 120 sekund. Tolerancja błędu spora, ale zakładając że program wstępne dane o orientacji pobierze z sterownika montażu to daje szanse na naprawdę szybką synchronizację. Natomiast z innych ciekawostek... Jeśli uruchomiłem PatSolver to nie mogę uruchomić PAT'a. Próba otwarcia PAT.exe powoduje maksymalizacje okna pat solver. Dopiero zamknięcie Solvera umożliwia uruchomienie oryginalnego PAT'a. W przeciwną stronę dzieje się to samo. 
Dodatkowo informacja dla niewtajemniczonych: najechanie kursorem na jakąś z opcji w ustawieniach powoduje, że po chwili wyświetli się opis co dana opcja robi :) Poniżej screen z jednego z rowiązań: 

 

pat.thumb.jpg.6eb0aa1823fed266cf1b41017ec042a9.jpg
 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, yui1 napisał:

W przypadku gdy informacji o współrzędnych w nagłówku nie ma PatSolver poddał się gdy błąd dla RA wynosił więcej niż +/-4h, natomiast dla DEC sam zakończyłem zabawe na +/- 12deg.

Zwiększ opcję "promień obszaru poszukiwań" i będzie szukał ile chcesz :) 

Link to comment
Share on other sites

Porównanie wyników z Twojego programu, i z tymi z Astrometry.net Zdjęcie to samo. Minimalne różnice, ale jak dla mnie świetny program. Szybko  oblicza i podaje wynik na tacy. Gratuluję. 

 

test_PAT_Solver.jpg

Edited by kiniu-13
Link to comment
Share on other sites

 • Hans featured and pinned this topic
 • 2 weeks later...

 

Nowa wersja PAT solvera jest dostępna do pobrania z poniższego linka:

PAT solver

 

Lista zmian:

- dodana obsługa linii poleceń w formacie zgodnym z PlateSolve2 (parametry wejściowe jak i plik wynikowy) więc można w ten sposób już zintegrować z tymi programami do akwizycji, które potrafią korzystać z PlateSolve2, wystarczy zmienić nazwę pliku .exe.

- ulepszona obsługa dużych plików (dziękuję za przesłane pliki @apolkowski, @Zlew)

- walidacja katalogu gwiazd w ustawieniach konfiguracji ( weryfikacja pod kątem zawartości plików katalogu następuje od razu po zmianie katalogu przez wybranie katalogu; poprzednio działała tylko po modyfikacji ścieżki w polu tekstowym)

- dodane opisy jednostek (poprzednio widoczne tylko w opisach tooltip)

- dokładniejsze skanowanie skali

- zmiana wersji i nazw bibliotek (usunięcie konfliktu z PATem)

 

 

 

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

W dniu 12.12.2021 o 12:22, isset napisał:

Będzie wersja na Maca? 

 

Raczej nie planuję wersji Mac ani Linux - brak i narzędzi i czasu aby się tym zająć.

 

W dniu 11.12.2021 o 12:17, Iluvatar napisał:

Masz w planach dodać obsługę RAWów z lustrzanek (CR2, CR3, NEF) oraz możliwości synchronizacji wyniku z montażem?

 

Jeśli znajdę czas i jakieś gotowe biblioteki do czytania tych plików, to być może. Ale funkcjonalności synchronizacji z PAT solvera nie planowałem. To już robi PAT wraz z ustawianiem na biegun.

 

W dniu 11.12.2021 o 18:46, Tomasz_Habaj napisał:

A teraz pytanie. Czy można ten program jakoś połączyć z programem typu np.The Sky czy tez Maxim, aby te mogły z niego brać koordynaty?

 

Integrację w stylu PlateSolve2 jest gotowa. Z Maximem myślę, że można by to połączyć pośrednio - gdy solver nagra plik .fit już po plate solve z poprawionymi koordynatami. O The Sky nic nie wiem.

 

W dniu 11.12.2021 o 19:19, MateuszW napisał:

-dałoby się dodać zapisywanie znalezionych współrzędnych do otwartego pliku fits?

-może wielowątkowość? Widzę, że działa na jednym wątku. A przeszukiwanie kolejnych fragmentów nieba dałoby się łatwo zrównoleglić. Chociaż dla słabszych procesorów, gdzie jeden fragment przeszukuje się odczuwalnie długo, to cenna byłaby też wielowątkowość w obrębie jednego obszaru (lub podział obszarów na mniejsze)

 

Tak, zgrywanie fits po platesolve już jest prawie gotowe.

 

Wielowątkowość jest już wykorzystywana w czasie filtrowania zdjęcia i wyszukiwania gwiazd. Wielowątkowość przy skanowaniu wymaga zmian w zakresie cache'u katalogu gwiazd - rabialne, ale mocno się zastanawiam czy zamiast tego lepiej może poświęcić czas na implementację jakiegoś indeksowania w stylu astrometry.net aby przyspieszyć blind solve'a.

 

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.