Skocz do zawartości

PAT solver


bujarek

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Tayson napisał:

Sprawdzilem swoje 2kadry tuz przy biegunie. 

Program rozwiazuje je w ponizej 1sekundy od razu po otwarciu pliku. 

Nie musze klikac uruchom. 

Czy współrzędne są w kolumnie "Dane początkowe"? To info z fits headera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

 A ja mam mały problem, według Jarka ze ścieżką do katalogu. Nie mam Plate Solve 2 i załadowałem katalog z linku podanego przez Jarka.

 

Mam dokładnie to samo co Maciej. Sprawdzałem klatki z 2 rożnych kamer i ten sam problem. Co ciekawe, PinPoint i AllSky Plate Solver radzą sobie z tymi klatkami w kilka sekund.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Trzeba zapewne postawic tez kropke po podaniu ścieżki przy danyn katalogu. 

@Gość na chwilę

Postawienie kropki (przynajmniej w moim przypadku) wywala błąd, ze nie można znaleźć katalogu. Ale dzięki temu znalazłem u siebie błąd. Ścieżka jaka wskazałem do katalogu była nie do końca prawidłowa. Teraz już wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra, działa świetnie :) Wyszukanie przy znanych współrzędnych to jakaś sekunda, a na ślepo daleko od celu ok 40 sek, super. 

 

Uwagi / pomysły:

-dopisz jednostkę do ustawienia "promień obszaru poszukiwań", domyślam się, że chodzi o stopnie? :) 

-dałoby się dodać zapisywanie znalezionych współrzędnych do otwartego pliku fits?

-może wielowątkowość? Widzę, że działa na jednym wątku. A przeszukiwanie kolejnych fragmentów nieba dałoby się łatwo zrównoleglić. Chociaż dla słabszych procesorów, gdzie jeden fragment przeszukuje się odczuwalnie długo, to cenna byłaby też wielowątkowość w obrębie jednego obszaru (lub podział obszarów na mniejsze)

- czy jest szansa na integrację programu z czymś do akwizycji? Byłby nieoceniony do wykonywania "ślepego" pierwszego plateslove.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MateuszW napisał:

 czy jest szansa na integrację programu z czymś do akwizycji? Byłby nieoceniony do wykonywania "ślepego" pierwszego plateslove.

Dokladnie. 

No obecnie uzywam w SGP3 platesolve2. Rozwiazuje mi kadr po pierwszym goto w ok 5-10s plus niestety bezsensownego oczekiwania na zamkniecie 10s.

Miło byłoby zredukowac to do ok 2s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach stwierdzam, że Solver działa naprawdę nieźle. Jest sprytny, jeśli w nagłówku fit'a są zapisane współrzędne to sam uzupełnia te informacje w oknie podglądu fotki i rozwiązanie trwa naprawdę błyskawicznie (w moim przypadku było to 0.34 sek). W przypadku gdy informacji o współrzędnych w nagłówku nie ma PatSolver poddał się gdy błąd dla RA wynosił więcej niż +/-4h, natomiast dla DEC sam zakończyłem zabawe na +/- 12deg. Samo rozwiazanie nie trwało dłużej niż 120 sekund. Tolerancja błędu spora, ale zakładając że program wstępne dane o orientacji pobierze z sterownika montażu to daje szanse na naprawdę szybką synchronizację. Natomiast z innych ciekawostek... Jeśli uruchomiłem PatSolver to nie mogę uruchomić PAT'a. Próba otwarcia PAT.exe powoduje maksymalizacje okna pat solver. Dopiero zamknięcie Solvera umożliwia uruchomienie oryginalnego PAT'a. W przeciwną stronę dzieje się to samo. 
Dodatkowo informacja dla niewtajemniczonych: najechanie kursorem na jakąś z opcji w ustawieniach powoduje, że po chwili wyświetli się opis co dana opcja robi :) Poniżej screen z jednego z rowiązań: 

 

pat.thumb.jpg.6eb0aa1823fed266cf1b41017ec042a9.jpg
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, yui1 napisał:

W przypadku gdy informacji o współrzędnych w nagłówku nie ma PatSolver poddał się gdy błąd dla RA wynosił więcej niż +/-4h, natomiast dla DEC sam zakończyłem zabawe na +/- 12deg.

Zwiększ opcję "promień obszaru poszukiwań" i będzie szukał ile chcesz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans promował(a) i podpiął/eła ten temat
  • 2 tygodnie później...

 

Nowa wersja PAT solvera jest dostępna do pobrania z poniższego linka:

PAT solver

 

Lista zmian:

- dodana obsługa linii poleceń w formacie zgodnym z PlateSolve2 (parametry wejściowe jak i plik wynikowy) więc można w ten sposób już zintegrować z tymi programami do akwizycji, które potrafią korzystać z PlateSolve2, wystarczy zmienić nazwę pliku .exe.

- ulepszona obsługa dużych plików (dziękuję za przesłane pliki @apolkowski, @Zlew)

- walidacja katalogu gwiazd w ustawieniach konfiguracji ( weryfikacja pod kątem zawartości plików katalogu następuje od razu po zmianie katalogu przez wybranie katalogu; poprzednio działała tylko po modyfikacji ścieżki w polu tekstowym)

- dodane opisy jednostek (poprzednio widoczne tylko w opisach tooltip)

- dokładniejsze skanowanie skali

- zmiana wersji i nazw bibliotek (usunięcie konfliktu z PATem)

 

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2021 o 12:22, isset napisał:

Będzie wersja na Maca? 

 

Raczej nie planuję wersji Mac ani Linux - brak i narzędzi i czasu aby się tym zająć.

 

W dniu 11.12.2021 o 12:17, Iluvatar napisał:

Masz w planach dodać obsługę RAWów z lustrzanek (CR2, CR3, NEF) oraz możliwości synchronizacji wyniku z montażem?

 

Jeśli znajdę czas i jakieś gotowe biblioteki do czytania tych plików, to być może. Ale funkcjonalności synchronizacji z PAT solvera nie planowałem. To już robi PAT wraz z ustawianiem na biegun.

 

W dniu 11.12.2021 o 18:46, Tomasz_Habaj napisał:

A teraz pytanie. Czy można ten program jakoś połączyć z programem typu np.The Sky czy tez Maxim, aby te mogły z niego brać koordynaty?

 

Integrację w stylu PlateSolve2 jest gotowa. Z Maximem myślę, że można by to połączyć pośrednio - gdy solver nagra plik .fit już po plate solve z poprawionymi koordynatami. O The Sky nic nie wiem.

 

W dniu 11.12.2021 o 19:19, MateuszW napisał:

-dałoby się dodać zapisywanie znalezionych współrzędnych do otwartego pliku fits?

-może wielowątkowość? Widzę, że działa na jednym wątku. A przeszukiwanie kolejnych fragmentów nieba dałoby się łatwo zrównoleglić. Chociaż dla słabszych procesorów, gdzie jeden fragment przeszukuje się odczuwalnie długo, to cenna byłaby też wielowątkowość w obrębie jednego obszaru (lub podział obszarów na mniejsze)

 

Tak, zgrywanie fits po platesolve już jest prawie gotowe.

 

Wielowątkowość jest już wykorzystywana w czasie filtrowania zdjęcia i wyszukiwania gwiazd. Wielowątkowość przy skanowaniu wymaga zmian w zakresie cache'u katalogu gwiazd - rabialne, ale mocno się zastanawiam czy zamiast tego lepiej może poświęcić czas na implementację jakiegoś indeksowania w stylu astrometry.net aby przyspieszyć blind solve'a.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.