Skocz do zawartości

CEM26EC - niemoc decyzyjna


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Bo śruba zaciskowa do dociskania doveteila jest totalnie wygięta , przekoszona i to w takim stopniu że jest całkowicie zablokowana i nie da się jej ruszyć nawet o milimetr w żadnym kierunku. Cała głowica do wymiany bo śruby wykręcić się nie da z powyższego powodu. Musiało go coś mocno przygnieść ale raczej na wcześniejszym etapie niż transport do mnie bo pudełko jest całe.

Jak widać ten zacisk nie ma już gałki jak w poprzednich wersjach tylko taką rączkę, za to teraz jest bardziej podatny na takie uszkodzenia bo działa to jak dzwignia jeśli się go czymś cięższym przygniecie.

 

 

 

IMG_3682.JPG

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, spock napisał:

W ogóle to ona dziwnie wygląda. Ja mam taką okrągłą z ząbkami jak na zdjęciach oficjalnych.

 

image.png.8582010dbf80eee3c2e373362194b6fb.png

 

No właśnie, z jednej strony trochę trudno uwierzyć że mieli omyłkowo wkręcić inną, (więc uznałem że może do najnowszej serii zmienili na taką właśnie). Chociaż wszędzie w necie, nawet na oficjalnej stronie iOptrona jest z tą okrągłą gałką.... Poza tym dokręcenie zacisku doveteila nie wymaga aż takiej siły by uzasadniało to zastąpienie okrągłej gałki taką rączką.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też dzisiaj dojechał CEM26. Miałem sprawdzać wieczorem, ale rzuciłem okiem na szybko teraz. Też mam taką rączkę.

Jest cała, natomiast faktem jest, że element jest narażony na uszkodzenie w transporcie i mógłby być na tym etapie zdemontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, spock napisał:

Możliwe, ludzie narzekali że stare rozwiązanie nieraz obcierało o bazę DEC. Akurat nie u mnie. 

Ale z tą śrubą jest jeszcze gorzej. Jeżeli zapomnimy o odpowiednim jej ustawieniu, to mamy kolizję z montażem. Trzeba nieźle się pilnować. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się dziwię że ktoś jeszcze kupuje Ioptrony. 

Mam wciąż jakieś problemy z Cem25, jest bardzo delikatny, ustawienie na biegun to udręka, meridian flip jakiś nieludzki. Okropne są te montaże. 

A, no i łamiące się przekładnie. 

Nigdy więcej! 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Robson_g napisał:

Ja się dziwię że ktoś jeszcze kupuje Ioptrony. 

Mam wciąż jakieś problemy z Cem25, jest bardzo delikatny, ustawienie na biegun to udręka, meridian flip jakiś nieludzki. Okropne są te montaże. 

A, no i łamiące się przekładnie. 

Nigdy więcej! 

No a ja się nie dziwię :) 

Miałem 4 i wszystkie bardzo fajnie pracowały. 

Niestety sprzęt w tym hobby to loteria, ostatnimi laty chyba coraz większa. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsiadłem w samochód i już mam wymienionà głowicę ale mam inną wątpliwość , w niektórych położeniach na obydwu osiach nie da się zastosować zacisku (sprzęgła) tzn trzeba np pół milimetra przekręcić go w tej osi aby dało się przekręcić blokadę i zablokować oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misza napisał:
 
 

Wsiadłem w samochód i już mam wymienionà głowicę ale mam inną wątpliwość , w niektórych położeniach na obydwu osiach nie da się zastosować zacisku (sprzęgła) tzn trzeba np pół milimetra przekręcić go w tej osi aby dało się przekręcić blokadę i zablokować oś.

To jest zupełnie normalne, mam tak samo, musisz "trafić" w zębatkę (?) - dopiero wtedy się blokuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - też tak mam - trzeba delikatnie "trafić" w położenie (model z wiosny 2021 z gałką przy siodle zamiast rączki). Też się obawiam, że rączka może przeszkadzać - moja gałka nie sprawia żadnego problemu. Nie rozumiem istoty tej zmiany - intuicja podpowiada, że w przypadku rączki można mocniej docisnąć szynę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, jewartom napisał:

Potwierdzam - też tak mam - trzeba delikatnie "trafić" w położenie (model z wiosny 2021 z gałką przy siodle zamiast rączki). Też się obawiam, że rączka może przeszkadzać - moja gałka nie sprawia żadnego problemu. Nie rozumiem istoty tej zmiany - intuicja podpowiada, że w przypadku rączki można mocniej docisnąć szynę...

ja mając np szeroka płytę na gałką nie mogłem jej chwycic i w zadnym stopniu dokręcic siodła do szyny.

wszystko zalezy od konstrukcji teleskopu jaki wieszasz. zapewne male, chińskie łapki nie wzięly na poczatku pod uwage kazdego wariantu teleskopu oraz "wielkości" ludzkich dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak po wstępnym sprawdzeniu wymieniona głowica wydaje się nie mieć zauważalnych wad. Zastanawia mnie trochę ta wskazówka w instrukcji nakazująca blokowanie osi RA umieszczając w odpowiednim otworze dołączony klucz ampulowy który wówczas pełni rolę blokady ruchu na czas transportu. Nie spotkałem się z czymś podobnym. Odblokowanie zacisków na osiach to oczywistość ale po cóż ta blokada kluczykiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Misza napisał:

Tak czy owak po wstępnym sprawdzeniu wymieniona głowica wydaje się nie mieć zauważalnych wad. Zastanawia mnie trochę ta wskazówka w instrukcji nakazująca blokowanie osi RA umieszczając w odpowiednim otworze dołączony klucz ampulowy który wówczas pełni rolę blokady ruchu na czas transportu. Nie spotkałem się z czymś podobnym. Odblokowanie zacisków na osiach to oczywistość ale po cóż ta blokada kluczykiem ?

Pewnie do transportu w fabrycznych piankach nie jest to krytyczne. Przyda się bardziej przy nakładaniu przeciwwagi. Przy tym właśnie odblokowujesz RA z wsadzonym kluczykiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie 2 tygodnie temu przyjechał gem28. Z gałką, więc widocznie tylko w cem-ach wprowadzili rączki. U mnie były luzy w osi Dec po włączeniu blokady więc musiałem wyregulować docisk na sprężynie między zębatkami w tym module. Wydaje się że jest teraz ok. Daje nieporuszone zdjęcia z redcatem na aps-c i guidingiem naświetlane po 5 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.