Skocz do zawartości

Jak skrócić tubus


luk

Rekomendowane odpowiedzi

Mój Zeiss ATM wymaga przycięcia o jakieś 3cm, by łapał z bino.

Ponoć najlepiej to zrobić na tokarce, ale to mi chyba zrujnuje malowanie proszkowe.

Nie chciałbym za dużo zniszczeń dokonać przy okazji.

Macie może jakieś patenty jak to zrobić sprawnie i idealnie równo ?

Brzeszczot raczej odpada, ale może się mylę ???

Może nić dentystyczna :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że trochę rzeźba ale ja tak zrobiłem. 

Zarysuj wokół tubus suwmiarką i nadmiar obetnij precyzyjnie nożycami do blach. Potem papierem ściernym dopracuj krawędzie. 

Z gwintowanego pręta i nakrętek zrobiłem przyrząd do pomiaru długości tubusa względem nie obcinanego końca. Ewentualne nierówności krawędzi, a co za tym idzie długości tubusa co oczywista należy usunąć. Zakładając że nieobcinany koniec jest ok, jeśli odpowiednio się przyłożyć cały zabieg można wykonać z dokładnością rzędu >0,1mm.     

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś z czego  jest tubus oraz jakiej jest śtednicy,  ale 3 cm można obciąc brzeszczotem i to dość precyzyjnie , potrzebna będzie  drewniana listwa o wysokości 3 cm do której mocujemy brzeszczot, tak by ząbki wystawały poza tą listwę, tą listwę wraz z brzeszczotem mocujemy do jakiejś płyty meblowej , którą można znaleźć choćby na śmietniku. Rurę stawiamy pionowo  i jedziemy po obwodzie docjskając ją do ząbków brzeszczotu. Tym sposobem skracałem rury nawet o 10 cm  z aluminium o grubości ścianki 5 mm, i jeszcze jedno nie należy się spieszyć i wszystko mieć pod kontrolą.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, parametry mogą być istotne: rura aluminiowa, średnica 80mm, długość około 1 metra, grubość ścianki 2mm. Załączam zdjęcia.

Przez samą długość rury tokarka może by kłopotliwym pomysłem. Dodatkowo wolałbym nie oddawać sprzętu w ręce jakiegoś barbarzyńcy, który potem mi powie, że coś nie wyszło i "się wgniotło". Patent z brzeszczotem brzmi zachęcająco, choć czuję, że wysokość rury stanowi tu wyzwanie przy przesuwaniu, może się kiwać.

Ale jakby podejść do tego na spokojnie to pewnie do ogarnięcia :). DSCF5997.thumb.jpg.c53ed3779db1118f39d1f8e5410fbf43.jpgDSCF6013.thumb.jpg.246f5a6517be21b96d1f26b8b0210b4c.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam tego precyzyjnie  nie zrobisz...przycięcie na tokarce będzie mega dokładne do tego co chcesz zrobic: piłka ,pilnikiem czy inną gumką recepturka :) .

Lukaszu,

Na forum jest przecież link do zakładu gdzie mogą zrobić ci to profesjonalnie a ubytki farb, etc. O ile powstaną będzie latwiej nadgonić niż "krzywe cięcie". 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukNo tak długość rury może być pewnym wyzwaniem  jednak gdy porządnie wykonamy "ten przyrząd do cięcia" I przymocujemy go do porządnego stołu tak by móc pracować dwoma rękami  to myślę że jest to do ogarnięcia A tak z ciekawości to z której strony chcesz ciąć,  od strony wyciągu czy obiektywu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sklepie budowlanym kupujesz korytko do cięcia pod różnymi kątami. Wybierasz oczywiście cięcie pod kątem prostym. Tubus owijasz streczem żeby go nie porysować, a na koniec krawędź cięcia poprawiasz pilnikiem

 

skrócenie tuby to żaden problem ... problemem jest jej wydłużenie ;)

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2022 o 09:51, YOKER napisał:

Sam tego precyzyjnie  nie zrobisz...przycięcie na tokarce będzie mega dokładne do tego co chcesz zrobic: piłka ,pilnikiem czy inną gumką recepturka :) .

Lukaszu,

Na forum jest przecież link do zakładu gdzie mogą zrobić ci to profesjonalnie a ubytki farb, etc. O ile powstaną będzie latwiej nadgonić niż "krzywe cięcie". 

ja to jestem Zosia samosia :), korci mnie żeby samemu to ogarnąć, przy okazji czegoś się nauczę

 

W dniu 5.03.2022 o 12:57, kompas napisał:

A tak z ciekawości to z której strony chcesz ciąć,  od strony wyciągu czy obiektywu ?

od strony wyciągu, przy obiektywie jest gwint, który trzeb aby znów zrobić

 

23 godziny temu, ZbyT napisał:

skrócenie tuby to żaden problem ... problemem jest jej wydłużenie ;)

ale też sporo patentów w sieci na to  :laughing1:

 

23 godziny temu, kompas napisał:

Zamiast korytka lepsza będzie piła ręczna na prowadnicach z brzeszczotem do metalu   ceny takich pił zaczynają się od stu paru zł, a rure 80 spokojnie można taką piłą przyciąć.

 

dzięki za wsparcie w temacie, coś mi się już rysuje w głowie koncepcja na bazie Waszych wskazówek :Lighten:, będę dawał znać  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś zdecydował się na piłę na prowadnicach  to pamiętaj że brzeszczot musi być bezwzględnie do metału  ( ma on gęściej ułożone ząbki niż ten do drewna który jest sprzedawany w komplecie z tą piłą , taki brzeszczot łatwo można dokupić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po robocie, fajnie to wyszło. Ja też kiedyś skracałem tubę ED -ka 80/600  z podobnym efektem.

Ale teraz tuby refraktora TS 102/f7  już nie skracałem, szkoda zachodu. Ponieważ mam nasadkę Maxbright II ,

do niej są dedykowane "barlowy"  o nazwie GWK .  Wkładam GWK 1, 25x do nasadki, ognisko niewiele

dłuższe a potrzebny power reguluję odpowiednimi okularami w nasadce.

Można i tak...

 

Z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, kompas napisał:

No i bardzo ładnie o takie coś mi właśnie chodziło,  wiedziałem że musi się udać, najważniejsze by się nie spieszyć bo nie chodzi o czas tylko o efekt. Moje gratulacje.

 

Dzięki za pomoc :)

Ze względu na wysokość rury, by uniknąć kiwania przy przesuwaniu ciąłem ruchami samej piły. Rura była nieruchomo. Ważne by mieć idealnie równy blat po którym przesuwamy piłę.

 

18 godzin temu, anatol napisał:

Piękne cięcie. Mam pytanie. Pisałeś, że rura tubusa ma 80 mm średnicy i ściankę 2 mm. W jakiej odległości znajduje się przedni koniec tuby od obiektywu, bo jeśli jest zbyt blisko to obcina stożek światła

 

Cela obiektywu jest jakieś 7 cm od nasady rury, kiedyś sprawdzałem, nie powinno winietować zbyt dużo.

 

 

IMG_2087.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.