Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze teleskopu APO/ED vs. MAK


Iridium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie,

 

uprzejmie proszę Kolegów z forum o pomoc w wyborze kolejnego teleskopu.

Od kilku miesięcy zastanawiam się nad tym co wybrać, przeglądałem multum podobnych tematów, na różnych forach krajowych i zagranicznych, ale pomimo tego nie mogę się zdecydować. Znajduje tam różne informacje, niejednoznaczne a czasami wręcz sprzeczne.

 

Mój dylemat dotyczy wymiany 80ED, na kolejny teleskop. Dotychczas zawsze obserwowałem refraktorami, nigdy nie było wątpliwości i kompromisów w tym temacie. Na początku były to refraktory achro i tak po drodze doszedłem do 80ED. Uwielbiam jakość obrazu, którą on daje, jednak coraz bardziej zaczyna brakować mi większego powiększenia rozdzielczego i co za tym idzie detalu podczas obserwacji planet.

 

W ramach dopełnianie formalności pokrótce napiszę:

1. Interesują mnie głównie obserwacje obiektów Układu Słonecznego w 70%, DSO to 30%, Chociaż tak sobie myślę że jest to podyktowane aperturą aktualnego teleskopu i nie miał bym nic przeciwko temu gdybym mógł spojrzeć dalej... ale priorytetem jednak będzie US.

2. Miejsce obserwacji to dom z tarasem i ogrodem na obrzeżach 30 tys.  miejscowości przylegającej do Krakowa. Na szczęście Kraków mam na północy, więc dramatu nie ma. Ogród mam osłonięty od latarni ulicznych, a od południa moja działka graniczy w ponad 50 ha parkiem miejskim, więc oświetlenie nie jest tam mocne. Kilka razy w roku jeżdżę do rodzinnego domu w górach, znajdującego się na przełęczy górskiej ponad 700 m n.p.m. i wtedy mógłbym być w DSOwym raju no ale moje aktualne 80mm za bardzo mi na to nie pozwala.

3. Samochód do transportu jest, chęci i siły też są.

4. Tuba optyczna będzie pracować na montażu paralaktycznym klasy EQ5 z prowadzeniem.

5. Na samą tubę optyczną mogę przeznaczyć około 5kPLN i na pewno nie biorę pod uwagę Newtonów, to musi być konstrukcja zamknięta.

6. Tak wiem nie ma uniwersalnego teleskopu ;) Wiem że ideałem był by dedykowany sprzęt planetarny i duży jasny Newton, no ale niestety w tym momencie mogę sobie pozwolić na tylko jeden instrument optyczny.

 

Co do samego wyboru to waham się pomiędzy trzema pozycjami:

 

1. 100 ED  - wydawało by się naturalny wybór, większy bart mojego 80ED. Świetna jakość obrazu, kontrast, "plastyczność"  - ale czy apertura większa o 20 mm, będzie aż takim przeskokiem w zwiększeniu rozdzielczości, bym zobaczył dużo więcej detalu ? Czytałem na różnych forach opinie niektórych użytkowników, którzy prawie że stawiali na równi możliwości planetarne 100ED z Mak150, czy takie porównanie nie jest przesadzone?

 

2. Mak 150/1800 - tutaj nie martwię się o detal, wiem że go nie zabraknie. Ale czy niebo nie stanie się "szare", a w obrazie planet będzie brakować kontrastu i "plastyczności"? Martwi mnie również światłosiła i ograniczone pole widzenia. Czy nie będzie zbyt wąsko do oglądania DSO?

 

3. TS 110/770 - apertura to przyrost o 30 mm, więc pokaże więcej niż 100ED. Światłosiła uniwersalna, ale obiektyw z innego szkła i czy aberracja nie będzie dokuczać?

 

Proszę o Wasze opinie i sugestie,

Pozdrawiam,

Łukasz

 

 

 

 

Edytowane przez Iridium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Iridium zmienił(a) tytuł na Prośba o pomoc w wyborze teleskopu APO/ED vs. MAK
Godzinę temu, Iridium napisał:

Wiem że ideałem był by dedykowany sprzęt planetarny i duży jasny Newton,

jakby co, to newton może być sprzętem planetarnym, wystarczy soczewka barlowa lub krótki okular ;)

 

Godzinę temu, Iridium napisał:

na równi możliwości planetarne 100ED z Mak150, czy takie porównanie nie jest przesadzone?

zależy co rozumieć pod hasłem "możliwości"... według mnie refraktor zauważalnie ingeruje w kolorystykę planet bo jest po prostu obarczony aberracją chromatyczną, pytanie czy to zaakceptujesz. Brak obstrukcji i odrobinę ostrzejszy obraz można zrekompensować po prostu większym zwierciadlakiem.

 

Godzinę temu, Iridium napisał:

2. Mak 150/1800 - tutaj nie martwię się o detal, wiem że go nie zabraknie. Ale czy niebo nie stanie się "szare", a w obrazie planet będzie brakować kontrastu i "plastyczności"? Martwi mnie również światłosiła i ograniczone pole widzenia. Czy nie będzie zbyt wąsko do oglądania DSO?

a czemu niebo ma się stać szare, ma brakować kontrastu? I czemu światłosiła ma być problemem? Przecież ładnie ukryje wady okularów... Ogniskowa 1800, z okularem 30mm 56 stopni da pole 0,93 stopnia. M33 się zmieści i zostanie jeszcze miejsce po bokach, a mała nie jest. Gromady kuliste się zmieszczą bez problemu, mgławice planetarne itp. to już tym bardziej. Zależy jakie obiekty głębokiego nieba masz na myśli... M31 MAKiem na pewno nie złapiesz. W DSach limitować Cię będzie raczej LP, a nie teleskop...

 

Na EQ5 zmieścisz newtona 200/1000 i da radę też cassegrain 200/2450, ale to już tak na granicy możliwości tego montażu do visuala i prostego astrofoto. Oba teleskopy dobre do planet i mniejszych DSów, oba o konstrukcji otwartej. Różnica jest w ogniskowej, trochę w zniekształceniach (no i cassegrain ma porządniejszy wyciąg).

 

Lepszym podejściem będzie jak dobierzesz tubę pod posiadane okulary (jeśli masz jakieś dobre, których się nie chcesz pozbywać).

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. ED 100 vs ED 80.

No różnica będzie, głównie w powiększeniu, ale bez szoku. Czego się spodziewać po wymianie małej apertury na inną małą aperturę? 

Optycznie ED 100 jest lepszy od ED 80.

Ale to wciąż 100mm...

 

Ad. 2. Mak 150. Godny sprzęt. Najlepszy do planet. Ale to pole rzeczywiście małe. 

 

Ja wolałbym SCT 8". Mimo, że Mak pokaże planety może ciut ładniej. Ale SCT jest bardziej uniwersalne. A z reduktorem f6.3 masz szersze pole. 

I te 8" to już można zobaczyć znacznie więcej na DSach. 

 

Ad. 3. TS 110/770. Ładne APO. Natychmiast wymieniłbym ED 80 na coś takiego. Gdybym był planeciarzem. 

Ale nie jestem i polecam SCT8.

Lub jak kolega wyżej - Newtona. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Iridium napisał:

5. Na samą tubę optyczną mogę przeznaczyć około 5kPLN i na pewno nie biorę pod uwagę Newtonów, to musi być konstrukcja zamknięta.

 

Na giełdzie jest Triplet APO 115/800 TS Photoline za 5500 zł. Chyba optimum do tego co oczekujesz....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Marek_N napisał:

Na giełdzie jest Triplet APO 115/800 TS Photoline za 5500 zł. Chyba optimum do tego co oczekujesz....

Tak, znam to ogłoszenie i myślę że było to by było to ;) Jednak to 5k PLN to jest już takie optimum wyżyłowane. Z żoną wstępnie uzgodniłem 4k i ostatnio namówiłem ją na 4,5k. A 5k to taki max maxów i na tyle mógł bym ją pewnie jeszcze urobić. Niestety moja zona nie jest wyrozumiała w sprawie moich pasji... uważa że mam ich za dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

 

Ad. 3. TS 110/770. Ładne APO. Natychmiast wymieniłbym ED 80 na coś takiego. Gdybym był planeciarzem. 

 

Tutaj mam obiekcje co do aberracji chromatycznej, bo gdzieś czytałem że TS-110 jest jednak na FPL-51, a do tego mamy jeszcze f/7. Czy w porównaniu do ED'ków, które są na FPL-53 nie będą jednak widoczne kolorowe artefakty?

Edytowane przez Iridium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

proszę jeszcze o opinie na temat porównania 100ED z MAK150 w obserwacjach planetarnych.

Niestety dalej nie mam wyrobionego zdania opinii w tym temacie. Wiadomo fizyka i optyka ma swoje prawa, a na papierze zdecydowane wygrywa MAK.

Jednak na kolejnym forum czytam już niejedną opinie że albo że 100ED i MAK150 można postawić na równo jeżeli chodzi o ilość detalu w obserwacjach US, albo minimalnie gorzej wypada pod tym względem 100ED, a niektórzy wręcz piszą że 100ED wychodziło najlepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. przeczytałeś 100 rozbieżnych opinii w necie i potrzebujesz 101, która ma cokolwiek ostatecznie rozstrzygnąć? :D Jedyne, co Ci pomoże w tym przypadku to poczekać parę miesięcy na planety, znaleźć ludzi, którzy mają te tuby, będą w jednym miejscu, i sobie porównać swoimi okularami. Detal i tak bardziej będzie zależał od seeingu niż tych teleskopów.

Albo kup (i korzystaj już z wiosennego nieba) opierając się o ogniskową i inne cechy teleskopu - jeśli przyda Ci się szersze pole, bierz refraktor, jak potrzebujesz do małych obiektów typu planety i nie za duże DSy, to MAK. MAK się dłużej chłodzi od refraktora, ma kiwkę lustra, refraktor gorzej skorygowane zniekształcenia. MAK mniejszy, zgrabniejszy, mniej podatny na wiatr, podmuchy dla refraktora to troszkę większe wyzwanie w tym względzie. Obserwacje w zenicie refraktorem to czasem wyzwanie, na balkonie też pozostawia mniej miejsca. Do MAKa bez problemu podłączysz też bino, refraktor będzie raczej (nie jestem na 100% pewien czy ten konkretny również) wymagał skrócenia tuby lub użycia barlowa.

 

Dla mnie 100ED daje brzydkie kolory na planetach i choćby dlatego wolę do planet teleskopy czysto zwierciadlane lub MAKi.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być głównie do US to dopowiem tylko, że z Makiem masz możliwość użycia bino. Z refraktorem niezbyt (przynajmniej nie bez ingerencji w jego konstrukcję)

Nie wypowiem się na temat porównania optyki ED100 czy Maka 150, ale bino w obserwacjach US to naprawdę spory atut moim zdaniem. 

Edytowane przez Arthur Skoracki
Za szybko wysłany post
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanów się jeszcze jak ewentualnie będziesz kolimował tego Mak-a ...:hmm:

 

100ED na planetkach moim zdaniem wygra ze względu na kontrast przenoszony przez soczewkę/załamanie/ w porównaniu z odbiciem promienia w lustrze, do tego - wystawiasz sprzęt i jest gotowy do użycia, mak bedzie potrzebował z 2h+.

warstwy-  /jeśli nie pozdzierasz czyszcząc/ są na dekady ,w maku- już tak nie jest.:D

 

Jedyna rzeczą na str. Maka to mobilność- np. gdy masz mały balkon, etc.:flirt:

pamiętaj : shift lustra ,etc. będzie to  wymagały dokupienia tego i owego.:neat:

 

Porównaj jeszcze źrenice wyjściowe bo jeśli masz jakaś wadę optyczna, okulary ,etc. to w tym wyborze i bedzie to na str. Maka.:nottalkingtoyou:

 

to tak na szybko.

 

Y

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka maków i dwukrotnie ED100. Moim zdaniem największe różnice są w samym korzystaniu. Z większym Makiem typu 150 trzeba pamiętać, że potrzebuje trochę czasu na wyrównanie temperatury, inaczej jest kiszka. Z drugiej strony ilość światła przytłacza 100 mm soczewki bez dwóch zdań, można cisnąć na takim Saturnie 150+ gdzie w ED100 przy około 100x i więcej jak dla mnie robi się zwyczajnie ciemno.

To fajna tubka jak Ci się spieszy z oglądaniem. Całkiem szybko się chłodzi, pamiętam, że w pewnym momencie szybciej wychłodził mi się ED100 niż nasadka bino (chyba wtedy miałem Maxbrighta I albo WO) i to było ewidentne, z bino obraz pływał, bez bino stabilny.

Detal? No niby jest ale raczej przepaści do ED80 bym nie oczekiwał :)

Przepaść to jest między ED100 a ED150, pamiętam ostatnio oglądałem sobie obok siebie na tych dwóch tubach i "oh boy", nie było o czym rozmawiać.

 

Ogólnie pałam sentymentem do Maka 150, widziałem w nim najlepszego Jowisza aczkolwiek soczewka jest szybsza do zabawy jak nie masz czasu.

Odnośnie bino w refraktorze to masz fajną opcję i ją bym polecił. Telep z możliwością usunięcia segmentu aby wydłużyć backfocus. Jak chcesz to dawaj na PW, wymyślę jakąś fajną cenę na niego. Nie ma kątówki, walizki itd. w zestawie ale dostajesz fajny wyciąg, chowany odrośnik, możliwość ostrzenia z bino, ładne wyczernienie, porządne obejmy, bardzo dobra jakość obrazu (znam tylko ze słyszenia ;) )

https://deltaoptical.pl/ts-optics-102-mm-f-11-ed-refraktor-z-2-5-wyciagiem-r-p?q=ts+optics+1&from=listing

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Miałem kilka maków i dwukrotnie ED100. Moim zdaniem największe różnice są w samym korzystaniu. Z większym Makiem typu 150 trzeba pamiętać, że potrzebuje trochę czasu na wyrównanie temperatury, inaczej jest kiszka. Z drugiej strony ilość światła przytłacza 100 mm soczewki bez dwóch zdań, można cisnąć na takim Saturnie 150+ gdzie w ED100 przy około 100x i więcej jak dla mnie robi się zwyczajnie ciemno.

 

Powiem teraz poważnie, idź sprawdź wzrok, jeśli przy powiększeniu powyżej 1xD w refraktorze ED robi Ci się już ciemno. 

Kurdę teraz taki wpis poczyta trochę świerzaków i zakodują, że ED100mm max powiekszenie użyteczne na Planetach to x100. jak tego typu "wypierdy intelektualne" są cholernie szkodliwe....trzeba się najpierw zastanowić na tym co sie chce napisać.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2022 o 21:23, Iridium napisał:

Witam Wszystkich serdecznie,

 

uprzejmie proszę Kolegów z forum o pomoc w wyborze kolejnego teleskopu.

Od kilku miesięcy zastanawiam się nad tym co wybrać, przeglądałem multum podobnych tematów, na różnych forach krajowych i zagranicznych, ale pomimo tego nie mogę się zdecydować. Znajduje tam różne informacje, niejednoznaczne a czasami wręcz sprzeczne.

 

Mój dylemat dotyczy wymiany 80ED, na kolejny teleskop. Dotychczas zawsze obserwowałem refraktorami, nigdy nie było wątpliwości i kompromisów w tym temacie. Na początku były to refraktory achro i tak po drodze doszedłem do 80ED. Uwielbiam jakość obrazu, którą on daje, jednak coraz bardziej zaczyna brakować mi większego powiększenia rozdzielczego i co za tym idzie detalu podczas obserwacji planet.

 

W ramach dopełnianie formalności pokrótce napiszę:

1. Interesują mnie głównie obserwacje obiektów Układu Słonecznego w 70%, DSO to 30%, Chociaż tak sobie myślę że jest to podyktowane aperturą aktualnego teleskopu i nie miał bym nic przeciwko temu gdybym mógł spojrzeć dalej... ale priorytetem jednak będzie US.

2. Miejsce obserwacji to dom z tarasem i ogrodem na obrzeżach 30 tys.  miejscowości przylegającej do Krakowa. Na szczęście Kraków mam na północy, więc dramatu nie ma. Ogród mam osłonięty od latarni ulicznych, a od południa moja działka graniczy w ponad 50 ha parkiem miejskim, więc oświetlenie nie jest tam mocne. Kilka razy w roku jeżdżę do rodzinnego domu w górach, znajdującego się na przełęczy górskiej ponad 700 m n.p.m. i wtedy mógłbym być w DSOwym raju no ale moje aktualne 80mm za bardzo mi na to nie pozwala.

3. Samochód do transportu jest, chęci i siły też są.

4. Tuba optyczna będzie pracować na montażu paralaktycznym klasy EQ5 z prowadzeniem.

5. Na samą tubę optyczną mogę przeznaczyć około 5kPLN i na pewno nie biorę pod uwagę Newtonów, to musi być konstrukcja zamknięta.

6. Tak wiem nie ma uniwersalnego teleskopu ;) Wiem że ideałem był by dedykowany sprzęt planetarny i duży jasny Newton, no ale niestety w tym momencie mogę sobie pozwolić na tylko jeden instrument optyczny.

 

Co do samego wyboru to waham się pomiędzy trzema pozycjami:

 

1. 100 ED  - wydawało by się naturalny wybór, większy bart mojego 80ED. Świetna jakość obrazu, kontrast, "plastyczność"  - ale czy apertura większa o 20 mm, będzie aż takim przeskokiem w zwiększeniu rozdzielczości, bym zobaczył dużo więcej detalu ? Czytałem na różnych forach opinie niektórych użytkowników, którzy prawie że stawiali na równi możliwości planetarne 100ED z Mak150, czy takie porównanie nie jest przesadzone?

 

2. Mak 150/1800 - tutaj nie martwię się o detal, wiem że go nie zabraknie. Ale czy niebo nie stanie się "szare", a w obrazie planet będzie brakować kontrastu i "plastyczności"? Martwi mnie również światłosiła i ograniczone pole widzenia. Czy nie będzie zbyt wąsko do oglądania DSO?

 

3. TS 110/770 - apertura to przyrost o 30 mm, więc pokaże więcej niż 100ED. Światłosiła uniwersalna, ale obiektyw z innego szkła i czy aberracja nie będzie dokuczać?

 

Proszę o Wasze opinie i sugestie,

Pozdrawiam,

Łukasz

 

 

 

 

Ja bym się na Twoim miejscu zastanowił jeszcze nad ED 120, jeśli przywykłeś do obrazu planet z małej 80-tki. Żaden SCT nie da Ci takiej jakości obrazu, choć detalu w bino pewnie będzie więcej. Pod górskim niebem już taka soczewka myślę będzie sobie radziła pięknie, będziesz śmigał szerokokątnym okularem po połaciach Drogi Mlecznej, czego nie da Ci żaden katadioptryk.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wampum napisał:

Powiem teraz poważnie, idź sprawdź wzrok, jeśli przy powiększeniu powyżej 1xD w refraktorze ED robi Ci się już ciemno. 

Kurdę teraz taki wpis poczyta trochę świerzaków i zakodują, że ED100mm max powiekszenie użyteczne na Planetach to x100. jak tego typu "wypierdy intelektualne" są cholernie szkodliwe....trzeba się najpierw zastanowić na tym co sie chce napisać.

Wiadomo, każdy z nas obrazy odbiera subiektywnie i każdy ma też swoje dopuszczalne poziomy "estetyki" obrazu. Dla mnie obraz z 80ED przy x150 jest jak najbardziej w porządku, wiadomo wszystko to kwestia odpowiedniego seeingu i jakości zastosowanych okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Człeko napisał:

Ja bym się na Twoim miejscu zastanowił jeszcze nad ED 120, jeśli przywykłeś do obrazu planet z małej 80-tki. Żaden SCT nie da Ci takiej jakości obrazu, choć detalu w bino pewnie będzie więcej. Pod górskim niebem już taka soczewka myślę będzie sobie radziła pięknie, będziesz śmigał szerokokątnym okularem po połaciach Drogi Mlecznej, czego nie da Ci żaden katadioptryk.

Tak biorę go pod uwagę, ale ze względów finansowych pochodzącego z rynku wtórnego.

 

Niestety nie pojawiają się one zbyt często, śledzę nawet ogłoszenia na forach zagranicznych..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wampum napisał:

Powiem teraz poważnie, idź sprawdź wzrok, jeśli przy powiększeniu powyżej 1xD w refraktorze ED robi Ci się już ciemno. 

Kurdę teraz taki wpis poczyta trochę świerzaków i zakodują, że ED100mm max powiekszenie użyteczne na Planetach to x100. jak tego typu "wypierdy intelektualne" są cholernie szkodliwe....trzeba się najpierw zastanowić na tym co sie chce napisać.

Nie chce mi się wchodzić w pyskówkę bo musiałbym się poziomem zniżyć do Twojego. Są różne obiekty na niebie, na Marsie czy Jowiszu, Księżycu które są jak żarówki można ciągnąć do oporu, chociażby sam obserwowałem ED100 Marsa przy 230x i nie czułem dyskomfortu z powodu światła jednak napisałem o Saturnie, który już nie jest super jasny i wysokie powiększenia są dla mnie na nim męczące, Saturn potrzebuje światła, które zapewni większy teleskop.

Czekam też na statystyki szkodliwości jakiegokolwiek wpisu z forum wśród świeżaków bo inaczej twój wpis jest "intelektualnym wypierdem" randomowego forumowego szeryfa, który rozwadnia temat robiąc z niego offtop zamiast przedstawić swoje racje bądź obiekcje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Uwielbiam jakość obrazu, którą on daje

 

Mam pytanie. Czy kiedykolwiek miałeś okazję popatrzeć przez teleskopy SCT,MAK? Możesz się rozczarować jakością obrazów jak przywykłeś do soczewki ED i czytając twój zachwyt nad jakością obrazu.Na jasnych obiektach jak księżyc słońce możesz niezaakceptować widoku  cienia lusterka wtórnego w okularze, ja do tego przywykłem.

Co do dyskusji na temat powiększeń i źrenic to sprawa indywidualna. Ja przykładowo nie schodzę poniżej poziomu powiększenia 1xD i źrenicy 1mm.( wyjątek to planetarki w 16 calowym newtonie w pow. 500x :) )

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Iridium, moim zdaniem najlepsze co możesz zrobić to spróbować umówić się na obserwacje z posiadaczami sprzętu, który Ciebie interesuje. Ewentualnie, jak ktoś napisał wcześniej, pojechać na zlot. Żadna porada nie da Ci tego, co sam zobaczysz na własne oczy.

PS. Sam miałem podobny dylemat, wybrałem 100ED. Niestety nie miałem możliwości porównania do MAC-a 150mm, ale pewnie i tak wybrałbym 100ED - taki sentyment mam do soczewki ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, prestoneq napisał:

 Mam pytanie. Czy kiedykolwiek miałeś okazję popatrzyć przez teleskopy SCT,MAK? Możesz się rozczarować jakością obrazów jak przywykłeś do soczewki ED.

 

 

Właśnie to jest ta  druga strona medalu, którą teraz poruszyłeś... Wybór MAK'a był by też dla mnie zmianą systemu.

Miałem okazję popracować u kolegi z MAK127 i obrazy, które on dawał były po prostu inne. Zdecydowanie wolę obraz "refraktorowy" wraz z łatwością eksploatacji tego typu tubusów.

MAK150 kusi rozdzielczością względem 100ED, przynajmniej tą na papierze, a ED kusi kontrastem i możliwością szybszej adaptacji termicznej. Dlatego u mnie te wątpliwości i pytania do Kolegów o faktyczny odbiór obrazów i informacji o detalu jaką dają te dwa instrumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wybór masz tylko jeden refraktor, teraz jaki  bo to najtrudniejszy wybór, bo niestety liczysz pieniądze..

Gdybym miał komuś polecać fajne apo do wizuala to szukać okazji trypletów f7 110mm albo 130mm no ale te już kosztują pow. 5k.

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o przekonanie żony co do zasadności zakupu zakupu większego refraktora ;) (żona jest osobą, którą jest całkowicie obojętna astronomicznie i ma nawet trudność z oglądaniem Księżyca w okularze długoogniskowym... :))

Edytowane przez Iridium
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Iridium napisał:

Bardziej chodzi o przekonanie żony co do zasadności zakupu zakupu większego refraktora ;) (żona jest osobą, którą jest całkowicie obojętna astronomicznie i ma nawet trudność z oglądaniem księżyca w okularze długoogniskowym... :))

No to ja mam szczęście, bo moja żona lubi sobie "popatrzyć" przez teleskop. Podejrzewam jednak, że nie jest w pełni świadoma wydatków ponoszonych przeze mnie na sprzęt astro ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maka / SCT robisz izolację termiczną i chłodzenie przestaje być problemem. Osobiście dla mnie obraz o źrenicy 1mm ma już zauważalne pogorszenie jakości na planetach, aczkolwiek to ciągle jest jak najbardziej użyteczne powiększenie, dużo tu zależy od preferencji użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.