Skocz do zawartości

Na temat kamer mono w 2022 roku


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Gdybyście mieli wskazać najsensowniejszą obecnie chłodzoną kamerę mono, to jaka by to była? Chodzi mi nie o najlepszą z możliwych o gargantuicznie wysokiej cenie, ale o kamerę o najkorzystniejszym stosunku możliwości do ceny, mającą pracować z dobrym Apo.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Gdybyście mieli wskazać najsensowniejszą obecnie chłodzoną kamerę mono, to jaka by to była? Chodzi mi nie o najlepszą z możliwych o gargantuicznie wysokiej cenie, ale o kamerę o najkorzystniejszym stosunku możliwości do ceny, mającą pracować z dobrym Apo.

2600 mm pro

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.astronomy-camera.com/product/ap620mm-pro-mono

 

Pełna klatka za 3k $. Ma najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny, wymiernie liczony jako cenę 1mm^2 krzemu.

 

@kubamannie zaniżaj poziomu, 

max to bardziej scientific grade kamery w stylu Kepler 4040 za 17k USD;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

https://www.astronomy-camera.com/product/ap620mm-pro-mono

 

Pełna klatka za 3k $. Ma najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny, wymiernie liczony jako cenę 1mm^2 krzemu.

 

Czysto z ciekawości, w razie gdyby było mi dane kiedyś coś takiego kupić: czy takie kamery od mniej znanych producentów mają jakieś wady w stosunku do ich droższych odpowiedników jak np. od ZWO?

 

Przykładowo z tego co wiem ZWO w nowszych kamerach montuje jakiś mechanizm zapobiegający zraszaniu się szybki przed sensorem. Czy taka kamera jak ta, albo od takiego RisingCam też posiada taki gadżet?

 

Edit. Dobra, wystarczyło przeczytać opis produktu. Ta konkretna posiada ten mechanizm, ale pytanie pozostaje aktualne. Ponadto czy ten mechanizm jest dokładnie ten sam, czy każdy producent montuje własne rozwiązanie, które może być mniej skuteczne?

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rambro napisał:

Te 16 bit niewiele daje bo dynamika i tak max. 14bit, co widać na poniższym wykresie. 

2600MM-Pro-Gain-RN-DR-FW-vs-gain.png

ejże, 50k ADU to się raczej w 14 bitach nie zmieści...

mówię praktycznie - obróbka materiału z 2600 (mam obie wersje) jest samą przyjemnością w porównaniu do np 294MC

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń poleciłbym Ci QHCCD QHY600M, ale biorąc pod uwagę cenę warta uwagi jest QHYCCD QHY268PH M:

- rozmiar sensora APS-C 26MPix 6280*4210

- przetwornik 16-bit co daje 0-65535 odcieni szarości, przydaje się przy wyciąganiu detali (np. jasne jądra galaktyk tam widać różnice między przetwornikiem 16bit a 14bit)

- piksel taki jak w QHY600 3.76um

- możliwa praca w trybach, główna przewaga nad ASI https://www.qhyccd.com/qhy268ph-m-c/

- tylko nie kupuj w cyclop optics, bo tam są jaja w wypadku problemów i gwarancji (kilka wątków na forum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jan Bielański

Czyli tak czy siak wychodzi, że najlepszym zakupem byłaby kamera z sensorem IXM571 (ASI2600 lub QHY268).

Ale z ciekawości: o co chodzi ze wspomnianymi przez Ciebie trybami? Rzeczywiście warto używać różne czy i tak korzysta się z jednego, najlepszego?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

https://www.astronomy-camera.com/product/ap620mm-pro-mono

 

Pełna klatka za 3k $. Ma najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny, wymiernie liczony jako cenę 1mm^2 krzemu.

 

 

Bartek, na temat wiarygodności AstCam:

https://www.cloudynights.com/topic/772710-a-little-scam-warning/ 

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem 294

Kupiłem 2600, obie ;)

Jeszcze niewiele udało mi się zrobić, ale jak pisze kubaman obróbka to przełom i przyjemność...

Moje porównanie:

OSC - zakładasz, focisz, wyciąg daje radę

Mono + koło - zakładasz, focisz, dostajesz amoku, focisz, amok większy, zamawiasz focuser za kilka kilo, amok troche schodzi, czekasz na focuser...

     - poza tym zaczynasz się przekonywać że te kolorki RGB z mono nie są złe (czytaj całkiem fajnie się składa) i dobrze to wygląda

 

Założenie na razie jest takie że OSC chodzi z mniejszym wyjazdowym sprzętem.

Edytowane przez abo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dobrychemik napisał:

@Jan Bielański

Czyli tak czy siak wychodzi, że najlepszym zakupem byłaby kamera z sensorem IXM571 (ASI2600 lub QHY268).

Ale z ciekawości: o co chodzi ze wspomnianymi przez Ciebie trybami? Rzeczywiście warto używać różne czy i tak korzysta się z jednego, najlepszego?

Co do trybów przy QHY600M do NB używam:

- Mode 1 / Gain 56

Do RGB wymiennie:

- Mode 0 / Gain 26 lub Mode 1 / Gain 56
Na CN i AAVSO pojawiło się trochę opisów jak i kiedy lepiej je używać:
AAVSO: https://www.aavso.org/comment/151721#comment-151721

CN (wrzucam obrazek z postu bo sobie go zgrałem, samego postu jakoś znaleźć nie mogę):
QHY600M_ModesSettings.png.d7ecd87227eaf4849e490cee5211169c.png

 

ZWO w swoich kamerach ma na stałe ustawienia, dla przykładu odpowiednik ASI QHY600M ma ustawienia Mode 1 / Gain 56.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamerach ZWO to o czym mówisz to jest chyba po prostu przełączane automatycznie - i to będzie w miejscu, na którym jest na wykresach uskok z oznaczeniem "HCG" (high conversion gain). Jak zależy Ci na studni, to ustawiasz gain na zero, a jak na małym szumie - to tyle, żeby się włączył tryb HCG.

 

Rozwiązanie zastosowane w kamerach QHY daje pewnie większą kontrolę, ale też trzeba wiedzieć co się robi. A biorąc pod uwagę, że jeszcze do niedawna praktycznie wszyscy uważali, że jedynym słusznym ustawieniem jest "unity gain", to spora większość chyba jednak nie będzie tak do końca kumała co tam sobie ustawia i dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2022 o 21:30, Behlur_Olderys napisał:

Pełna klatka za 3k $. Ma najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny, wymiernie liczony jako cenę 1mm^2 krzemu.

 

Ja nie wiem, czy ona jest taka sensowna - z pikselem 3,76. Do mojego Newtona na granicy rozsądku. Ale przy ogniskowej dłuższej niż 1000 mm skala robi się wymagająca.

Poza tym pełna klatka wymaga "pełnej przepustowości" toru świetlnego. Ja osobiście celowałbym jednak w nieco mniejszą matrycę z nieco większym pikselem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to jest najlepsza z możliwych matryca do binowania. BIN2 ma FF i 15mpx i piksel 7.6 nm, a studnię bez dna. Szkoda że taka droga, ale poza tym same plusy.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.