Skocz do zawartości
  • 0

Niecodzienne zjawisko. Co to było?


Nocny Marek

Pytanie

Cześć. Nie ma odpowiedniego miejsca na forum (przynajmniej go nie znalazłem) aby omówić ten temat. Ostatnio dyskutowaliśmy na transmisji o zjawisku, które obserwowaliśmy podczas obserwacji Saturna. Zjawisko to ogólnie na świecie określane jest jako "księżycowa fala" ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Księżycem czego dowodem jest moja rejestracja. Proszę obejrzyjcie linkowaną transmisję i zapoznajcie się z przypiętym moim komentarzem pod filmem zanim coś napiszecie tutaj. Ten kontekst jest ważny. Być może ktoś z Was ma wyjaśnienie tego zjawiska. Zapraszam do dyskusji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
3 minuty temu, Nocny Marek napisał:

Fajnie to brzmi - napiszesz o tym coś więcej bo googlowałem i nic z tego zbytnio nie wyszło.

Bo wymyśliłem to na prędce :D (właśnie dlatego fajnie to brzmi). Chodziło mi jedynie o nakreślenie sytuacji. Bardzo chciałbym, żeby to było to, ale niestety szukamy dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Nocny Marek napisał:

Tak, dzięki. Wiem o tej opcji jednak przyglądałem się niebu po tej obserwacji/rejestracji i nie było widać żadnego samolotu w pobliżu.


To że Ty nie zauważyłeś samolotu, nie oznacza że go tam nie było. 
Tak się składa że moja "miejscówka" ulokowana jest blisko lotniska (Gdynia - Kosakowo, miejsce może nie oferuje przyzwoitego nieba (Bortle 6), ale jest blisko i z dala od latarni :)). Przelatujące samoloty, szczególnie w nocy nie zawsze są widoczne, bądź też słyszalne (inaczej mówiąc, można ich nie zauważyć).

 

5 godzin temu, Nocny Marek napisał:

Wiesz, myślę, że jest to zjawisko w atmosferze. 

 

I tak naprawdę, według mnie, to jest odpowiedź na zadane pytanie. Reszta, z braku większej ilości danych, jest tylko w strefie domysłów -> sugestia że jest to efekt wywołany przez przelatujący samolot wydaje się być bardzo prawdopodobna. Tak czy inaczej, sama rejestracja super!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Andrzej Lach napisał:


To że Ty nie zauważyłeś samolotu, nie oznacza że go tam nie było. 
Tak się składa że moja "miejscówka" ulokowana jest blisko lotniska (Gdynia - Kosakowo, miejsce może nie oferuje przyzwoitego nieba (Bortle 6), ale jest blisko i z dala od latarni :)). Przelatujące samoloty, szczególnie w nocy nie zawsze są widoczne, bądź też słyszalne (inaczej mówiąc, można ich nie zauważyć).

 

 

I tak naprawdę, według mnie, to jest odpowiedź na zadane pytanie. Reszta, z braku większej ilości danych, jest tylko w strefie domysłów -> sugestia że jest to efekt wywołany przez przelatujący samolot wydaje się być bardzo prawdopodobna. Tak czy inaczej, sama rejestracja super!

Dzięki za tą wypowiedź. Oczywiście masz rację, że nie wszystkie samoloty można wypatrzeć przynajmniej w łatwy sposób. Choć powiem szczerze, że trochę spoterką się zajmuję i według mnie w nocy jest łatwiej zauważyć samolot, który jest odległy bo widać światła. W dzień ten sam samolot blisko horyzontu i w dodatku bez smugi jak dla mnie będzie znacznie trudniejszy do wypatrzenia. Tylko czy faktycznie samoloty zostawiają tak "ostre" ślady? Zostawiają! Dotarłem do jednego ujęcia (które także podlinkowałem pod transmisją na YT). Jednak ta "fala" nie rozchodzi się: https://youtu.be/2kpe66BVzdU

Jest bardzo podobna ale zostaje w miejscu. Niestety ujęcie się urywa i nie wiadomo co się dalej stało z "falą". Czy taka "fala" może rozchodzić się od samolotu na duży obszar nieba (daleko kątowo od źródła)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, jupiter1969 napisał:

My tu się męczymy,a źródełka tej fali było tuż nad / pod obiektywem.

Tak jak wspomniałem niedługo po obserwacji (jest to na nagraniu) w pobliżu nie było widać żadnego samolotu. Jestem na nie "uczulony" gdyż lubię polować na ich tranzyty na tle ciał niebieskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Alice napisał:

Tutaj najpierw też widać jakiś dym jak przelatuje, potem ta "fala". Moim zdaniem to są przepływy mas powietrza o innych temperaturach w atmosferze.

ale aż takie idealne, jak od linijki? Hmmm. Bezsprzecznie sądzę, że jest to załamanie światła w atmosferze ale, żeby to było załamanie powstające "od tak"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiadomo czy od linijki - efekt skali. Ziemia też wydaje się płaska, gdy po niej chodzimy ;)

 

W przyrodzie jest wiele zjawisk o których można by powiedzieć znacznie mocniejsze "ale że tak idealnie? tak niesamowicie?". Pierwsze lepsze z brzegu, jakie przychodzą na myśl:

 

image.thumb.png.2cea0981c8b2bd63a2acaa5762b24212.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Alice napisał:

Nie wiadomo czy od linijki - efekt skali. Ziemia też wydaje się płaska, gdy po niej chodzimy ;)

 

W przyrodzie jest wiele zjawisk o których można by powiedzieć znacznie mocniejsze "ale że tak idealnie? tak niesamowicie?". Pierwsze lepsze z brzegu, jakie przychodzą na myśl:

 

No tak. Masz rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moja hipoteza to samolot i prądy które za nim powstają musiałyby jednak dostać ciepłego powietrza od silników.
Były nawet tragiczne wypadki w związku z tym zjawiskiem.:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wake_turbulence

Z tym że spodziewałbym się dwóch linii oddalających się od siebie, a nie jak na filmiku od @Alice że przechodzą dwie w tym samym kierunku - dwa samoloty?

Ciekaw jestem czy ktoś tutaj jest w stanie wyjaśnić mechanizm powstawania tego typu zjawisk za samolotem, czy jest to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Alice napisał:

Przejrzałem jeszcze te filmiki np.

 

 

Tutaj najpierw też widać jakiś dym jak przelatuje, potem ta "fala". Moim zdaniem to są przepływy mas powietrza o innych temperaturach w atmosferze.

Ten film oddaje dokładnie to co ja widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiele jest ciekawych zjawisk w przyrodzie, które też nie wyglądają na pierwszy rzut oka intuicyjnie. Pamiętam jak kilkanaście lat temu podczas zwijania się z obserwacji nad ranem jak już słońce wschodziło zauważyłem że coś mi się nie zgadza z pozycją Księżyca względem Słońca. To wyglądało tak jakby Księżyc był źle obrócony, albo jakby Słońce było nie tam gdzie powinno. Prowadząc prostopadle (jak mi się wydawało) linię od terminatora w kierunku Słońca wypadłoby ono zupełnie w innym miejscu niż było, chyba że by prowadzić linię "po łuku". Okazuje się, że to znany efekt zwykłej perspektywy. Ten sam przez który promienie słoneczne przebijające się przez chmury sprawiają wrażenie, że Słońce powinno znajdować się kilkaset km nad Ziemią.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawy temat, mam 2 spostrzeżenia co do filmu z uszatym :)
Jeśli to spowodowały smugi kondensacyjne samolotów "których nie było" - nie wszystkie "latadła" są widoczne na Flight Radar, zwłaszcza w obecnych czasach.
A czy to nie mogło być jakieś zakłócenie np. z  sieci  czy z fal radiowych które wpłynęło na obraz? Ta "krecha" wygląda na równą i niepostrzępioną i równomiernie spływa po obrazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 minuty temu, Lukacz napisał:

A czy to nie mogło być jakieś zakłócenie np. z  sieci  czy z fal radiowych które wpłynęło na obraz? Ta "krecha" wygląda na równą i niepostrzępioną i równomiernie spływa po obrazie.

 

Takie zakłócenia poruszają się najczęściej z prędkością światła :)

 

Oczywiście nie można wykluczyć i tutaj: nieznane zjawisko, nieznana fizyka, nieznana interferencja różnych rzeczy na kamerze, przetworniku, kablach monitorze itp...

 

A z drugiej strony również koledzy z zagranicznych forów w podobnych przypadkach piszą prosto: to tylko samolot :) 

Szczerze mówiąc to odpowiedź @lemarcwyczerpuje temat tak mocno, jak tylko się da na amatorskim forum...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Oczywiście nie można wykluczyć i tutaj: nieznane zjawisko, nieznana fizyka, nieznana interferencja różnych rzeczy na kamerze, przetworniku, kablach monitorze itp...

Udowodniłem, że nie jest to efekt wywołany przez sprzęt. Pod transmisją jest podpięty mój komentarz w którym o tym piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
51 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Takie zakłócenia poruszają się najczęściej z prędkością światła :)

Pewnie tak, ale czasem widywałem podobne na monitorach CCTV,  czy w starożytnej erze analogowej telewizornii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Lukacz napisał:

Pewnie tak, ale czasem widywałem podobne na monitorach CCTV,  czy w starożytnej erze analogowej telewizornii :)

 

Gdyby to był odosobniony wypadek, to ok, można by się zastanawiać, ale moim zdaniem jest zbyt wiele podobnych obserwacji, a do tego większość z nich została skojarzona z przelatującym samolotem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, micropoint napisał:

Nic nie udowodniłeś. To tylko twoja interpretacja. Nic więcej. 

Udowodniłem. Zobacz nagranie. Gość zmienia położenie kamery i widać, że "fale" poruszają się niezależnie od kamery. https://youtu.be/XIKAJK1sNSg?t=313

Edytowane przez Nocny Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Nocny Marek napisał:

Zostawiają! Dotarłem do jednego ujęcia (które także podlinkowałem pod transmisją na YT). Jednak ta "fala" nie rozchodzi się: https://youtu.be/2kpe66BVzdU

Jest bardzo podobna ale zostaje w miejscu. Niestety ujęcie się urywa i nie wiadomo co się dalej stało z "falą". Czy taka "fala" może rozchodzić się od samolotu na duży obszar nieba (daleko kątowo od źródła)?

Przesuwanie się fali zależy od wiatru. Przy korzystnym wietrze może się przesuwać o co najmniej kilka - kilkanaście stopni bez znacznego zaburzenia swojego kształtu. Podobnie jak ślady meteorów (ten pomarańczowy pył co zostaje po przelocie), one też potrafią się znacznie przesunąć, czasem w prawie niezmiennym kształcie.

 

Też popieram tezę o samolocie, jednak nie pasuje mi jedno - że zarejestrowałeś pojedynczą falę zamiast dwóch. Rejestrowałeś Saturna z minutę przed i po? Jeśli tak, to ciekawe gdzie podziała się ta druga fala :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, MateuszW napisał:

Przesuwanie się fali zależy od wiatru. Przy korzystnym wietrze może się przesuwać o co najmniej kilka - kilkanaście stopni bez znacznego zaburzenia swojego kształtu. Podobnie jak ślady meteorów (ten pomarańczowy pył co zostaje po przelocie), one też potrafią się znacznie przesunąć, czasem w prawie niezmiennym kształcie.

 

Też popieram tezę o samolocie, jednak nie pasuje mi jedno - że zarejestrowałeś pojedynczą falę zamiast dwóch. Rejestrowałeś Saturna z minutę przed i po? Jeśli tak, to ciekawe gdzie podziała się ta druga fala :) 

Są dwie "fale". Jedna po drugiej. https://youtu.be/9cORhti1hHE?t=1310

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak na razie część z Was jest za opcją samolotu. Jak widzieliśmy na zaprezentowanych filmach na których mamy tranzyty samolotów na tle Księżyca to efekt "ostrej fali" jest czymś rzadkim. Tylko na jednym ujęciu, które linkowałem pod transmisją widać podobne zjawisko.

Edytowane przez Nocny Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.