Skocz do zawartości

M33 pod ciemnym niebem


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Piękne zdjęcie ale na tym obiekcie ciąży jakaś klątwa - to już któreś z kolei zdjęcie, które widzę zrobione w poprzek kadru. Sam jak robiłem M33 to też mi tak wyszło :)

To prawda, jednak mam już tyle kombinacji teleskop/korektor/kamera że mam zasadę nie ruszać rotatora, bo bym juz chyba tego nie ogarnął. Znowu dodatkowe flaty itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał:

Wow, i to zaledwie 85x600 - rewelacja. 
Na czym jeździ 16"? (Newton?) Gwiazdki w punkt, raz jeszcze - rewelacyjne zdjęcie, zapisuję jako referencyjne :D 

Dziękuję :)

 

85x60s ;) Jest moc w 16"

Tak, to Newton f/4,5 + Riccardi 2,5" 0,92x

16" wisi na ASA 085

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, soader napisał:

Marcin, jak zwykle pozamiatane. Genialny detal. Kiedy udało Ci się to zebrać, ostatnio kiepsko z pogodą? Mam nadzieję że w następnym okienku uda się w końcu wybrać w góry pod ciemne niebo, żeby tylko wszystkich dróg nie zasypało.

Lasem wjedziemy ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soader napisał:

Marcin, jak zwykle pozamiatane. Genialny detal. Kiedy udało Ci się to zebrać, ostatnio kiepsko z pogodą? Mam nadzieję że w następnym okienku uda się w końcu wybrać w góry pod ciemne niebo, żeby tylko wszystkich dróg nie zasypało.

Cześć Marek! 

 

Dziękuję :)

 

To materiał jeszcze z końca sierpnia, ogólnie jesień była mało łaskawa: albo wilgoć albo wiatr albo seeing taki jak nad ogniskiem - ja nie wiem co się to porobiło z tą pogodą:/

 

Zrobiłem od tego czasu kilkadziesiąt obiektów ale nic spektakularnego.

 

Drogi są odśnieżane, niektórzy prawie codziennie wyjeżdżają ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcami i tak zupełnie bez złośliwości - z obróbka tej foty poszło chyba wszystko źle co tylko mogło pójść. HDR można zrobić albo nie kwestia gustu podobnie kolorystyka ale usunięcie szumu wraz ziarnistością galaktyki to już kryminał - poza tym szum się redukuje a nie eliminuje 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, .zombi. napisał:

Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcami i tak zupełnie bez złośliwości - z obróbka tej foty poszło chyba wszystko źle co tylko mogło pójść. HDR można zrobić albo nie kwestia gustu podobnie kolorystyka ale usunięcie szumu wraz ziarnistością galaktyki to już kryminał - poza tym szum się redukuje a nie eliminuje 

Masz rację, prosi się tu zrobić HDRa.

Zdaję sobie sprawę z tego, że szum został potraktowany delikatnie mówiąc niedelikatnie - zrobił się kisiel w tle. Jestem pewien, że starym wyjadaczom ( z wyrazami szacunku oczywiście :) ) się to nie spodoba. Jest to efekt uboczny wyciągnięcia detalu.

 

Niestety ciągle czasu brak na naukę nowych technik obróbki. Ale plan na przyszłość jest dobry;)

 

Dzięki za konstruktywną krytykę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, .zombi. napisał:

Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcami i tak zupełnie bez złośliwości - z obróbka tej foty poszło chyba wszystko źle co tylko mogło pójść. HDR można zrobić albo nie kwestia gustu podobnie kolorystyka ale usunięcie szumu wraz ziarnistością galaktyki to już kryminał - poza tym szum się redukuje a nie eliminuje 

Całkowicie popieram wypowiedz kolegi fotka jest zmasakrowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, gratuluję zdjęcia ale chyba warto obrobić ponownie. Nie wiem czy w ogóle oceniający oglądają zdjęcia, ale tu jest kilka bardzo poważnych problemów na samym wierzchu.

Zła kalibracja zdjęcia, fioletowe plamy po krawędziach,  zielona obwódka galaktyki, przegięta bardzo mocno dekonwolucja, problemy z komą w narożnikach (to chyba koma), plamiste tło w pyłach galaktyki po odszumianiu i zły balans bieli.

Myślę, że ten materiał ma w sobie dużo lepszy wynik.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Twoje prace Marcin, ale tym razem zgadzam się z @Zombi@Antoni@kubaman

Przy oczywistych zaletach technicznych fotka nie jest dobra. Galaktyka M 33 jak napisał zombi to przede wszystkim granulowata struktura którą wyciąłeś całkowicie. To rzuca się w oczy jako pierwsze . No i cała reszta opisana przez kolegów powyżej.

Sadzę że 85 minut to za mało na ten obiekt nawet biorą pod uwagę parametry Twojego zestawu. Nie pozwala to na swobodę obróbki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.