Skocz do zawartości
  • 0

Mały i przenośny teleskop na balkon z dobrym image'm


Maggie

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Cześć, ja chyba testowałem każdy rodzaj teleskopu na balkonie w mieście: mak127, 102 achromat, sct 6, sct 8, newtona 10 i Ed80 i powiem tak:

 

Weź refraktor 80mm Ed bo seeing i tak masakruje obraz z balkonu w powiększeniach powyżej 100x. Z obserwacji Ds to sensownie jedynie nadają się gromady otwarte (te jasne)  i większa apertura tutaj na prawdę niewiele pomaga. Druga sprawa to szukacze w mieście są bezużyteczne a maki/ sct mają małe pole widzenia i szukanie obiektów nimi to ogółem trudna sprawa. 

 

Dla mnie po latach poszukiwań to najlepiej sprawdza się Ed80 od  na montażu vixen porta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sądząc po ilości postów  ( tylko dwa )  mamy do czynienia z nowicjuszem.  Serdecznie witamy !

 

Domyślam się, że chciałby wszystkiego po trochę.  Jedną z możliwości jest klasyczny Caasegrain.  Apertura 6 cali nie zrujnowała

by kieszeni, zostało by jeszcze na  okulary, filtry - oczywiście przy rozsądnym, kompromisowym wyborze.

 

Mam takowy , nie narzekam.  Szybko się chłodzi, dorobiłem odrośnik  a za poradą czeskiego byłego dystrybutora sprzętu astro

filtr przeciwpyłowy   ze specjalnej folii  ( tuba jest otwarta , bez płyty korekcyjnej -  ale za to odpada upierdliwy problem z roszeniem tejże )

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=5665&lunety=GSO Cassegrain 6 F 12 150 mm klasyczny kolor czarny OTA

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10748_TS-Optics-GSO-6--f-12-Cassegrain-telescope-154-1848-mm-OTA.html

 

Ja mam w czarnym kolorze.  Dorobiłem sonie również bardzo praktyczny uchwyt na tubę , oraz uchwyt na dekielek.

 

Viz fotki .

 

DSC07234.thumb.JPG.3e4e01344aa9ea39818bc786b458e0ca.JPGDSC07235.thumb.JPG.47ed5b315ee157f43e7dc1dc066846a0.JPGDSC07236.thumb.JPG.26b453bc2ed3908fd587aa4a6b92ceba.JPGDSC07237.thumb.JPG.7cf128e00a7720d0ca843d7a7e6b3c06.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Maggie, mały i DOBRY teleskop to w praktyce albo Maksutow albo refraktor ED / APO.

- Maksutov będzie tańszy przy ustalonej średnicy, doskonały do Planet i Księżyca, gwiazd podwójnych i gromad kulistych. Ale nie poszalejesz nim na słabych, szerokich mgławicach

- Refraktor APO będzie miał przy Twoim budżecie średnicę około 80mm, da świetne obrazy planetarno-księżycowe, ale dodatkowo umożliwi uzyskanie dużych pól widzenia oraz dużych źrenic wyjściowych. Szedłbym tą drogą!

 

Jeśli Maksutow - ten z powodzeniem wystarczy Ci na początek, tu razem z montażem

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-mak-127-eq3-2-statyw-stalowy-127-1500?from=listing

 

Jeśli małe zgrabne, dobre APO - ten będzie doskonały:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8637_TS-Optics-Doublet-SD-Apo-80-mm-f-7---FPL53---Lanthanglas-Objektiv.html

 

 

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 hours ago, zbignieww said:

Sądząc po ilości postów  ( tylko dwa )  mamy do czynienia z nowicjuszem.  Serdecznie witamy !

 

Domyślam się, że chciałby wszystkiego po trochę.  Jedną z możliwości jest klasyczny Caasegrain.  Apertura 6 cali nie zrujnowała

by kieszeni, zostało by jeszcze na  okulary, filtry - oczywiście przy rozsądnym, kompromisowym wyborze.

 

Mam takowy , nie narzekam.  Szybko się chłodzi, dorobiłem odrośnik  a za poradą czeskiego byłego dystrybutora sprzętu astro

filtr przeciwpyłowy   ze specjalnej folii  ( tuba jest otwarta , bez płyty korekcyjnej -  ale za to odpada upierdliwy problem z roszeniem tejże )

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=5665&lunety=GSO Cassegrain 6 F 12 150 mm klasyczny kolor czarny OTA

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10748_TS-Optics-GSO-6--f-12-Cassegrain-telescope-154-1848-mm-OTA.html

 

Trochę złośliwie komentująć Twoją radę to sądząć po jej treści też mamy do czynienia z nowicjuszem, który poleca Cassegraina. 100x bardziej uniwersalny od teleskopu, który polecasz,  będzie Newton 150/750 SW. Da on ładniejsze obrazy planet ze względu na mniejsza obstrukcję i cieńszy pająk, a także ZDECYDOWANIE lepiej pokaże DSy, bo ma 3x mniejszą ogniskową. 

 

Opcja super przenośna to MAK 102 na Eq3-2 z mikroruchami. Najlepsza opcja na EQ3-2 to na MAK 127 na balkon (planety/Księżyc), a na DSy to  Newton 150/750 SW :-). Nie ma tego jedynego teleskopu do wszystkiego, a w planowanym budżecie zmieści się kupno 2 powyższych używanych teleskopów w bardzo dobrym stanie i jeszcze zostanie na okulary.

 

Refraktor 80mm to też dobry wybór ale kosztem DSów, bo zbiera zbyt mało światła i liczby detali na tarczach planet (większa średnica  = więcej detali).

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli @Maggie

- podaj wymiary balkonu

- podaj nieprzekraczalną długość teleskopu

- podaj nieprzekraczalaną masę teleskopu

Rzuć na forum, czy w Twoim mieście jest ktoś z forum, kto może Ci pokazać jak wygląda mały apo, mały mak czy nie_aż_tak_zupełnie mały Newton 150/750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Spakować i wywieźć za miasto:g:. Może jeszcze na widoki i ptaki? To wtedy refraktorek z kątówką, Maksutow lub Cassegrain mogą być już za duże, nieporęczne. Mnie podoba się idea otwartej tuby Cassegraina - szybko się ochłodzi po ciepłym aucie. 6" sporo do Księżyca i planet przy F12 to prawie dwa metry ogniskowej przy długości 500 mm (mały balkon może być całkiem mały).

@Maggie my tu myślimy a ty nic nie opowiadasz ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, OBERON RD said:

Spakować i wywieźć za miasto:g:. Może jeszcze na widoki i ptaki? To wtedy refraktorek z kątówką, Maksutow lub Cassegrain mogą być już za duże, nieporęczne. Mnie podoba się idea otwartej tuby Cassegraina - szybko się ochłodzi po ciepłym aucie. 6" sporo do Księżyca i planet przy F12 to prawie dwa metry ogniskowej przy długości 500 mm (mały balkon może być całkiem mały).

@Maggie my tu myślimy a ty nic nie opowiadasz ?!

 

Przecież Newton 150/750 jest niewiele dłuższy bo ma 65 cm, jeśli jest za długi to można wziąć Newtona 130/650, który będzie krótszy a będzie znacznie lepszym teleskopem od tego Cassegraina. Jeśli rozstawi trójnóg statywu na balkonie to i Newtona 150/750 zmieści. Dlaczego z premedytacją polecacie komuś teleskop, który jest ZDECYDOWANIE GORSZY od wymienionych Newtonów?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, mkowalik napisał:

Dlaczego z premedytacją polecacie komuś teleskop, który jest ZDECYDOWANIE GORSZY od wymienionych Newtonów?

ja bym się raczej zapytał czemu sobie skaczecie do gardeł w temacie, w którym nic nie wiadomo jeśli chodzi o potrzeby. Tym bardziej, że jest to drugi temat tej samej osoby, w którym prawdopodobnie znowu się nie odezwie. Brakuje jeszcze jakiegoś dowcipnisia, który wyskoczy z 8" na dobsonie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, mkowalik napisał:

 

Przecież Newton 150/750 jest niewiele dłuższy bo ma 65 cm

 

Nie każdemu Newton pasuje ze względów ergonomicznych - ja robiłem podejścia do trzech różnych, w tym do 150/750 i za darmo nie chcę :) Po prostu pozycja "bokiem" nawet z krzesłem jest dla mnie nie do zaakceptowania... Wygodniej już za refraktorem, ale też przy długim jest niewygodnie.

Wychodzi mi na razie, że jedyna pozycja to za krótką rurą - czyli pewnie Kamasutrow 127 ;)

Edytowane przez Miesilmannimea
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minutes ago, lkosz said:

ja bym się raczej zapytał czemu sobie skaczecie do gardeł w temacie, w którym nic nie wiadomo jeśli chodzi o potrzeby. Tym bardziej, że jest to drugi temat tej samej osoby, w którym prawdopodobnie znowu się nie odezwie. Brakuje jeszcze jakiegoś dowcipnisia, który wyskoczy z 8" na dobsonie.

 

Nikt sobie nie skacze do gardeł. Koledzy, którzy polecają Cassegraina zwyczajnie piszą bzdury, na które trzeba reagować, bo jeszcze autor wątku posłucha i kupi taki teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, mkowalik napisał:

 

Przecież Newton 150/750 jest niewiele dłuższy bo ma 65 cm, jeśli jest za długi to można wziąć Newtona 130/650, który będzie krótszy a będzie znacznie lepszym teleskopem od tego Cassegraina. Jeśli rozstawi trójnóg statywu na balkonie to i Newtona 150/750 zmieści. Dlaczego z premedytacją polecacie komuś teleskop, który jest ZDECYDOWANIE GORSZY od wymienionych Newtonów?

Newton lepszy do widoków i ptaków?  Całe życie się uczę :D

Edytowane przez OBERON RD
literówka
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minutes ago, OBERON RD said:

Newton lepszy do widoków i ptaków?  Całe życie się uczę :D

 

Autorka wątku o ptakach oraz widokach nic nie pisała. Pytała o teleskop więc można założyć, że chce oglądać obiekty na niebie. Balkonowym wymiataczem jest Mak127. Nie ja to określenie wymyśliłem, ale się z nim całkowicie zgadzam.  Jeśli Mak127 jest za duży to Mak 102 swoimi kompaktowymi rozmiarami  pokonuje nawet refraktor ED 70mm. Od biedy takim maczkiem poogląda się też DSy. Maki nadają się do oglądania przyrody.

 

Natomiast jeśli autorce zależy na oglądaniu DSów w terenie to Newton 150/750 jest świetnym wyborem. Jest dobry jakościowo i niedrogi teleskop, który ma już na tyle duże lustro że widoczne w nim DSy to coś więcej niż mgiełki bez struktury. Jest przenośny i na tylnim siedzeniu zajmie tyle miejsca co dwie do połowy pełne torby z zakupami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, mkowalik napisał:

 ... można założyć ...

 

@mkowalik Nic pewnego nie możemy założyć, autor może kryć się pod żeńskim pseudonimem a teleskopu używać do podglądania sąsiadek. A kogo o to pytać jak nie amatorów astronomii. :) No dobra, wieczór, po meczu, to się pisze.

A poważnie: jest tu przecież dział dalekich widoków i wątek o obserwacji przyrody. Nie ma co bić piany póki @Maggie się nie odezwie. Widać że niedziela i mamy czas bo chmury. Masz rację w tym co piszesz, mnie po prostu wydaje się kolimacja Newtona dla początkującego amatora kłodą pod nogi, stąd MAK lub refraktor jest rozsądny. Sam oprócz refraktorka z aberką mam dwa SCT z korektorami i Cassegrain o jakim pisze kolega - bez szyby wydaje się mi ciekawy - ostudzi się szybko. No, ale czekajmy na autorkę/autora, niech coś doprecyzuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, OBERON RD said:

@mkowalik Sam oprócz refraktorka z aberką mam dwa SCT z korektorami i Cassegrain o jakim pisze kolega - bez szyby wydaje się mi ciekawy - ostudzi się szybko. No, ale czekajmy na autorkę/autora, niech coś doprecyzuje.

 

Przecież pisałem dlaczego ten Cassegrain jest złym wyborem, ale nie dotarło: 1) bardzo duża obstrukcja, 2) grube ramiona pająka, 3) duża ogniskowa (większa niż w Maku). Punkty 1 i 2 zmasakrują detal na planetach, punkt 3 masakruje możliwość oglądania dsów. Każdy inny 6" teleskop lub tańszy (refraktor / Newton / Mak ) da Ci możliwość oglądania planet albo DSów albo jednego i drugiego lepiej niż ten Cassegrain.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, mkowalik napisał:

1) bardzo duża obstrukcja, 2) grube ramiona pająka

GSO CC8 ma obstrukcję liniową ok. 33% - tyle samo, co newton F/5. Co do tych grubych ramion... aż zmierzyłem - 2.5mm, newton 8" ok. 1.2mm. Obraz jest normalny, jak w zwierciadlanym teleskopie, wcale nie zmasakrowany, ani na planetach, ani w DSach. Rozumiem, że ogniskowa jest trochę dłuższa i nie jest to może teleskop dla początkujących, ale nie mieszaj faktów z jakimiś prywatnymi wątami. Już trzeci raz natykam się na forach na jakieś absurdalne inby wokół tego teleskopu i zaczynasz dobijać absurdem do wątku na astromaniaku. To jest dobra długoogniskowa tuba, z dobrym wyciągiem, za niewielkie pieniądze, dobrze trzymająca kolimację, chłodząca się o wiele szybciej od katadioptryków, dająca od nich mniejsze straty w UV i IR. Od newtona przy okazji też, bo nie trzeba stosować barlowa po drodze.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie twierdzę, że ten Cassegrian będzie ideałem w tym wątku, ale należałoby doprecyzować kilka kwestii.

 

Duża obstrukcja inaczej "waży" w f/5 a inaczej w f/15. Z prostego powodu. Aberracje nakładają się na siebie, a na aberracje nakłada się seeing oraz  błąd ustawienia ostrości (w gruncie rzeczy to też aberracje). Jeśli teraz wszystkie aberracje w takim przykładowo  f/15 będą na minimalnym poziomie to oddziaływanie obstrukcji będzie mniejsze niż w połączeniu z dużymi aberracjami w przykładowo f/5. 

 

Stały pająk ma tę zaletę, że teleskop nie gubi tak kolimacji jak przy wiotkim pająku. Jest zawsze centryczny, nie podlega tak dużym naprężeniom termicznym i związanym z nierównomiernym naciągnięciem ramion we wiotkim pająku. Ciężar LW nie powoduje jego deformacji. Oczywiście spajki będą grubsze i będą pobierały więcej energii.

 

Duża ogniskowa do DSów też nie musi być problemem, ale moze być. Jeśli założymy, ze mamy ciemne niebo i mozemy uzyskiwać źrenice wyjściowe rzędu 5mm to z łatwej rachuby wynika, ze musi to być f/10 (okular 50mm). Ale jeśli mamy jasne niebo to siłą rzeczy zmnieszamy źrenice wyjściowe, aby uzyskać ciemniejsze tło, więc w takim wypadku duża  światłosiła aż tak bardzo nie jest potrzebna. No i warto wspomnieć jeszcze, ze  liczy się także  średnica przelotu optycznego.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 hours ago, lkosz said:

GSO CC8 ma obstrukcję liniową ok. 33% - tyle samo, co newton F/5. Co do tych grubych ramion... aż zmierzyłem - 2.5mm, newton 8" ok. 1.2mm. Obraz jest normalny, jak w zwierciadlanym teleskopie, wcale nie zmasakrowany, ani na planetach, ani w DSach. Rozumiem, że ogniskowa jest trochę dłuższa i nie jest to może teleskop dla początkujących, ale nie mieszaj faktów z jakimiś prywatnymi wątami. Już trzeci raz natykam się na forach na jakieś absurdalne inby wokół tego teleskopu i zaczynasz dobijać absurdem do wątku na astromaniaku. To jest dobra długoogniskowa tuba, z dobrym wyciągiem, za niewielkie pieniądze, dobrze trzymająca kolimację, chłodząca się o wiele szybciej od katadioptryków, dająca od nich mniejsze straty w UV i IR. Od newtona przy okazji też, bo nie trzeba stosować barlowa po drodze.

 

Zapomniałeś dodać, że ten Cassegrain da obraz który przypomina obserwacje nieba z dna głębokiej studni i choćby z tego powodu nie powinien być polecany początkującemu jeśli jest możliwy inny teleskop do wyboru. Uzasadniłem już dlaczego Newton 6" F5 jest lepszym wyborem od 6" Cassegraina, ale jak widać nie dociera. Więc powtarzam: Newton da jaśniejsze DSy, bo umozliwia stosowanie mniejszych powiększeń  i lepsze obrazy planet z powodu cieńszego pająka i mniejszej obstrukcji (33%). W tym polecanym przez was Cassegrainie obstrukcja wynosi 38%, a nie 33%, skąd Ty 33% wziąłeś? Dodatkowo niesłusznie podkreslasz problem z wychłodzeniem. Balkonowy wymiatacz, czyli Mak127 jest na tyle mały i lekki, że czas chłodzenia nie będzie znacząco odbiegał od czasu chołodzenia polecanego przez Was Cassegraina 6" czy Newtona 6", więc nie powinien być argumentem decydującym o wyborze teleskopu. A jesli mówimy o chłodzeniu to można i w drugą stronę pociągnąć, że w przypadku niewychłodzonego Cassegraina bafle będa generowały turbulencje w przepływającym powietrzu, co będzie degradować obraz. Koleljną rzeczą, która jest istotna, a o której nie wspominacie, bo jest na minus dla cassegraina to mycie optyki i jej późniejsza kolimacja.  To zadanie zdecydowanie będzie to trudniejsze  dla posiadacza Cassegraina niż Newtona, czy Maka lub refraktora.

 

Dodatkowo mijasz się z prawdą sugerując, że trzeba używać barlowa w krótkich Newtonach i z tylko znanych sobie powodów wyskakujesz z UV i IR.  O astrofoto autorka wątku nie pyta, a wątpię żeby była kosmitką, która odbiera światło w szerszym zakresie spektralnym  niż ludzie.

 

Co do astromaniaka to  nie napisałem tam nieprawdy i nie rozumiem do czego bijesz.  Czy absurdem jest zwracanie uwagi na problem z alkoholem na forumowych zlotach, z którego pewnie wynika kolejny zlotowy problem z ginącym jedzeniem i piwem z lodówki oraz usuwanie z forum wypowiedzi o tym fakcie i innych np., że planetarny 8" Newton ATM MateuszaF zdecydowanie dał lepsze obrazy planet od 130mm LZOSa Daniela? Na zlocie Astrolife czegoś takiego nie było (alkohol/znikające jedzenie). Jeśli nie zauważyłeś to po ubiegłorocznym zlocie i problemami z możliwością wypowiedzenia się o wynikach porównania obrazów z LZOSa i Newtona część starych bywalców przestała na astromaniaka pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.