Skocz do zawartości
  • 0

Co lepsze - Bresser Merssier AR-102/600 Nano AZ czy Sky-Watcher 1025 AZ3 102/500


g0raj

Pytanie

Cześć Wszystkim!

 

Jestem przed kupnem pierwszego teleskopu.

Założenia są następujące:

  • Budżet w okolicach 1500 zł.
  • Mieszkam w domku jednorodzinnym na obrzeżach Łodzi (zatem dość spore zanieczyszczenie świetlne).
  • Obserwacje będą w 95% z domu a konkretniej z tarasu. Sporadycznie wyjazdowe (w ramach wakacji).
  • Obiektów chcę szukać samodzielnie, bez żadnych automatycznych systemów naprowadzania.
  • Nie interesuje mnie astrofotografia, jedynie obserwacje wizualne.
  • Chciałabym oglądać nie tylko Układ Słoneczny, ale też możliwie dalsze obiekty (chociaż to chyba średnio możliwe ze względu na zanieczyszczenie).

 

Po dniach grzebania po internecie i zasięganiu porad w sklepach ostatecznie stoję przed takim dylematem: Bresser Merssier AR-102/600 Nano AZ czy Sky-Watcher 1025 AZ3 102/500

 

Z jednej strony skłaniam się ku Bresserowi, ze względu na nieco mniejszą światłosiłę i tym samym jego większą uniwersalność między US u DS (jeśli dobrze to rozumiem).

Z drugiej strony w sklepach są to na ogół zestawy razem z montażami i nie wiem, czy AZ3 nie jest przypadkiem lepszy niż Nano AZ. O AZ3 czytam, że ma regulację przez "mikroruchy" (czego Nano AZ zdaje się nie mieć) i chyba nieco większy udźwig? Pytanie czy to jest aż tak istotne?

A może kupić tego Bressera samą tubę i osobno montaż AZ3, tylko czy one do siebie pasują? :D

Im więcej czytam, tym więcej mam pytań, ale to chyba jak ze wszystkim..

 

Czy jesteście w stanie mi doradzić między tymi teleskopami i montażami?

Co generalnie sądzicie o tych teleskopach pod moje założenia?

Nurtuje mnie też pytanie - czy naprawdę mieszkając na obrzeżach dużego miasta nie mam szans oglądać DS z domu tylko muszę wyjechać gdzieś dalej?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Teraz, oicam napisał:

@kjacek a Ty będziesz sprzedawał swój Newton 150/750 z AZ4?

Jeśli tak to pogadajcie, to i Ty sprzedasz i autor wątku będzie zadowolony:Lighten:

Niepotrzebnie o tym napisałem... Bo teraz czytam i wygląda to jak reklama. A chciałem po prostu przekazać swoją opinię... 

 

Nie mam AZ4. Newtona wieszałem na chińskim Herkulesie na jakimś statywie. Był kupiony pod noktowizor P8079HP. 

Ale tak, muszę wyprzedać część sprzętu. Teraz poszło trochę na giełdę, N150/750 pójdzie po Świętach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Mareg napisał:

znajdź na tej mapie swoją lokalizację, kliknij tam i napisz, jaka liczba jest w sekcji SQM, która pomoże nam oszacować na jakie DS-y masz szanse z pod domu.

 

41 minut temu, Mareg napisał:

W zależności od tego, co napiszesz nam na temat SQM pod Twoim domem, doradzałbym albo tego MAKa 127 + AZ5 na słabe niebo (mały i bezobsługowy), albo na lepsze niebo Newtona 8 cali na montażu Dobsona

Wychodzi mi 19,01. Może 19,2

Edytowane przez g0raj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, g0raj napisał:
  • Co do montażu dużo lepiej doinwestować w AZ4 zamiast AZ3 czy Nano AZ

Według mnie nie. AZ jest dobry na początek, jak się nie umie w EQ, albo dla mobilności. Kiedy zobaczysz, jak szybko obiekt ucieka z pola widzenia, to zaczniesz się zastanawiać, co z tym zrobić. No i generalnie na początek może lepiej nie szaleć z kasą, bo nie wiadomo, czy wsiąkniesz w hobby, czy się odbijesz. Lepiej newton na dobsonie - najtaniej na start. 

 

7 godzin temu, g0raj napisał:

Wymienione przeze mnie teleskopy raczej średnio nadają się do US. Z kolei żeby obserwować DS musiałbym wyjechać za miasto

Newton F/5 lub F/6 uznałbym za idealny kompromis pasujący pod US i DS. Odradzam dłuższe ogniskowe na początek, bo ciężko się nauczyć nieba patrząc przez dziurkę od klucza. 

 

7 godzin temu, g0raj napisał:
  • Czego nie wybiorę to muszę się liczyć z (natychmiastową?) wymianą/uzupełnieniem akcesoriów

Na pewno warto wymienić kitowe okulary. Szczególnie jeśli chodzi o podglądanie planet. 

 

7 godzin temu, g0raj napisał:

Chcę maksymalnie cieszyć się obserwacjami wizualnymi z domu, czyli niestety przy dość zanieczyszczonym niebie.

 

Filtr skyglow odrobinę pomoże. 
Wielka Mgławica w Orionie, Galaktyka Andromedy, czy gromady otwarte z katalogu Messiera są dostatecznie jasne, aby "coś" zobaczyć z miasta. Na początek, na połknięcie bakcyla. 

Edytowane przez karp_killer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, g0raj napisał:

Jaki sprzęt byście w takim razie polecili?

Powyższe lamenty skłaniają mnie, by polecić Ci dobsona 200 mm. Taki teleskop ma potencjał i na planetach (bo rozdzielczość obrazu bierze się ze średnicy) oraz na obiektach głębokiego nieba, także z aglomeracji łódzkiej. Jeśli zainwestujesz w dobry filtr UHC czy OIII. Kolega @dobrychemik zapewne coś doraci, bo to filtrowy expert nad experty!

A na wieczór lektura obowiązkowa:

https://www.optyczne.pl/864.1-artykuł-Teleskop_zwierciadłowy_Delta_Optical_GSO_200_1200_Sir_Izaak_Newton_i_jego_wynalazek.html

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, Marcin_G napisał:

Powyższe lamenty skłaniają mnie, by polecić Ci dobsona 200 mm. Taki teleskop ma potencjał i na planetach (bo rozdzielczość obrazu bierze się ze średnicy) oraz na obiektach głębokiego nieba, także z aglomeracji łódzkiej. 

I to jest właśnie mój dylemat. Nie wiemy jakie warunki fizyczne ma kolega a co ważniejsze czy znajdzie miejsce dla takiej Frani. A następnie czy ilość dobra wyrażona w kilogramach lub/i gabarytach nie popsuje Mu przyjemności z obserwacji. Wiecie co mam na myśli :grin:

Dlatego zastanawiam się czy jednak na początek nie polecać małego refraktora F6 jak 100/600? Powiesić to można na byle czym, miejsca zajmuje niewiele a waży równie mało. 

Łyknie bakcyla, to albo zostawi taki refraktor czy innego Newtona albo go sprzeda i pójdzie w gabaryty. Zacznie inny rodzaj obserwacji. 

Tak, aby nie zgnieść początku hobby czynnikiem masy i objętości... Sam nie wiem. 

 

Ilu nas, tyle różnych rad. I każdy ma rację, zwłaszcza w stosunku do swojego rodzaju obserwacji. 

 

Najlepiej byłoby znaleźć kogoś kogoś w okolicy, kto wprowadziłby kolegę (albo wyprowadził ze złudzeń). Bywa różnie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, kjacek napisał:

Dlatego zastanawiam się czy jednak na początek nie polecać małego refraktora F6 jak 100/600? 

[...]

Łyknie bakcyla, to albo zostawi

Boje się, że jak zacznie oglądać planety zanurzone w niebiesko-fioletowej zupie aberracji chromatycznej, to.....nie łyknie.

 

Z Newtonem 200mm łyknie i planety i Księżyc i mgiełki w różnej maści i wielkości

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, g0raj napisał:
  • Co do montażu dużo lepiej doinwestować w AZ4 zamiast AZ3 czy Nano AZ

 

A ja od razu zapytam czemu AZ4, a nie AZ5? Ten drugi ma mikroruchy, dzięki czemu podążanie za uciekającym z pola widzenia obiektem jest o wiele mniej uciążliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, dj_ napisał:

Czy można w seryjnym SW 102/500 lub 120/600 rozdzielić Epsilony i czy cienie księżyców Jowisza również bez problemu widać? Czy można w nich kolimować obiektyw poprzez centrowanie soczewek? Wiem, wiem mówią, że to teleskop do szerokich kątów, ale musi i resztę jakoś pokazywać?

- nie sądzę, aby któryś z nich rozdzielił epsilony - to wymaga optyki bliskiej "diffraction limited" a nie achromatycznego dubletu losowo złożonego w fabryce

- cienie księżyców mogą być problematyczne z racji słabego kontrastu jasnego achromatu, przy dużych powiększeniach

- nie, nie można: ani celi obiektywu względem tubusa, ani soczewek względem celi. Nie pamiętam jak jest w 102/500, ale w 120/600 przednia soczewka trzymana jest przez gumową rurkę o długości równej obwodowi soczewki...... Mój egzemplarz 120/600 był z "edycji wielkanocnej" i wszystkie gwiazdy były jajami. Jakość obrazu kończyła się przy 40-50x. Po samodzielnym złożeniu dubletu po wielu próbach metodą prób i błędów - było OK. Po przymknięciu go z 120mm do 80mm obraz przy 150x był rozsądny

- resztę musi pokazywać, ale uwierz mi --> robi to bardzo nieudolnie

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, dj_ napisał:

czy cienie księżyców Jowisza również bez problemu widać

Pamiętam pierwszy tranzyt i cień na tarczy Jowisza ,który widziałem w AR 102/600. Cień był oczywisty i bez problemu widoczny, pamiętam że zaskoczyła mnie jego "czerń" i kontrastowe odcięcie od tła ( Jowisza ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dj_ napisał:

Wielkie dzięki, potwierdza to moje przypuszczenia, że zła produkcja wyklucza używanie dużych powiększeń i rozumiem niechęć do polecania tych instrumentów początkującym.

Jednym z powszechnych błędów początkujących jest ślepe wierzenie w mit średnicy, bez uwzględnienia CO TO za średnica. I tak źle złożony dublet 120mm nie rozdzieli ciasnej podwójnej, bo będzie miał astygmatyzm i komę nawet na osi, podczas gdy precyzjnie wykonany tryplet apo rozdzieli epsilony z palcem w du......żym okularze, bo pozwoli na użycie powiększenia rzędu 200x, łącznie z pokazaniem pierścieni dyfrakcyjnych. To samo przy małych powiększeniach w parze refraktor 150 mm z doskonałymi powłokami kontra Newton 200mm z duuuużo niższą sprawnością obu zwierciadeł - widoczność mgławic w refie (bez obstrukcji i spajków) będzie lepsza niż w newtonie 200mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
48 minut temu, Marcin_G napisał:

precyzjnie wykonany tryplet apo

Problemem z APO jest dla mnie jego cena. Uparłem się na 10cm, chcąc mieć trochę światła. Dalej szły inne wymagania, głównie gabarytowe, mechaniczne i na placu boju zostały dwa instrumenty B102/600 i SW120/600, przy czym drugi nie występował wtedy w sklepach w postaci samej tuby. Gdybym wiedział, że są one tak źle optycznie zrobione (jestem uczulony na komę w centrum pola widzenia), to bym sobie wcale głowy nimi nie zawracał i zamiar kupienia teleskopu po prostu odrzucił. Boje z rozłożeniem Bressera, poprawkami, kolimacją na sztuczną gwiazdę okazały się jednak ciekawym doświadczeniem, więc przypadkiem instrument pozwalający mi sięgnąć trochę dalej niż do tej pory jednak mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No dobra, to jak już jesteśmy przy Newtonach to trochę je pomęczę.

 

Na początek przewinął się N150/750 na montażu azymutalnym.

 

Teraz przewinął się Dobson 8''. Przymierzałem się wstępnie do jego gabarytów i śmiem twierdzić że miałbym miejsce gdzie go trzymać i siłę, żeby dźwignąć, jeśli o to się rozchodzi ? (swoją drogą to można trzymać takie cuda w garażu czy lepiej jednak gdzieś w pokoju? Chodzi mi o temperaturę i ew.. kurz?)

 

Natomiast:

- Tak realnie, praktycznie, jak się ma taki montaż do rozważanego wcześniej AZ4 i jemu podobnych? Rozumiem też, że o mikroruchach można zapomnieć?

- Czy taki montaż mogę postawić na.. trawie? Statyw na nóżkach sobie wyobrażam, natomiast to jest bardziej.. platforma? Czy to wymaga idealnie poziomej powierzchni?

- Dobson 6'' a 8''. Ceny widzę bardzo zbliżone, prawie takie same, czego trochę nie rozumiem, bo przecież różnica w średnicy istotna. Czy da się łatwo stwierdzić że 8'' lepszy bo.. większy? Czy może 6'' lepszy (dla mnie) bo słabsze światło i bardziej uniwersalny?

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p

Opinii też dość sporo i mocno na plus.

- Jak je odnieść do tego N150/750?

 

Na początku uprościłem też nieco temat że tele szukam dla siebie. Pozwolę sobie doprecyzować, że tak naprawdę jest to prezent niespodzianka dla żony na urodziny i muszę temat załatwić do połowy stycznia ? Ogranicza to też nieco możliwości testów u kogoś..

 

EDIT: Ok, jednak jest różnica w cenie bo znalazłem 6'' wyraźnie tańszą - https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6''-(aka-Dob-6--Classic-150P)-teleskopy-1827.html

Wracając do pytania czy zawsze warto wybrać 8'' mając na nią budżet czy może 6'' powalczy z nią innymi aspektami?

Edytowane przez g0raj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam krótki, bo zaledwie niespełna dwuletni "staż" w tym hobby (w porównaniu do innych Kolegów). W międzyczasie trochę sprzętu przeszło mi już w ręce i wiesz czego bym nie zmienił? Początku przygody z obejrzeniem różnych teleskopów na zlocie, popatrzeniem przez nie. Mój pierwszy teleskop, to był Newton, świetny towarzysz pierwszych obserwacji, wierny kumpel, który wiele wybaczał, łatwy w obsłudze. Później pojawiły się inne, Mak, APO... a i tak teraz znowu wróciłem do Newtona budując własne planetarne "maleństwo". Tutaj chciałbym zaznaczyć, Ty możesz mieć inne preferencje. Skorzystałbym z propozycji jednego z Kolegów z Twojej okolicy i spotkałbym się z Nim na obserwację. To samo.kozesz zrobić umawiając się ze sprzedającym z giełdy (forum). Co mogę Ci doradzić od siebie, to nie konkretny typ teleskopu, lecz byś nie śpieszył z zakupem, wpierw rozpoznał, co wolisz. Ja tego nie wiedziałem na początku. Natomiast na pewno dokupilbym po wyborze teleskopu cociaż jeden, lub dwa dobre okulary, dopasowane do Twojego nabytku (głównie chodzi o gniskową światło siłę teleskopu) i ewentualnie kolimator, gdybyś wybrał Newtona. Pamiętam to wow, gdy po raz pierwszy spojrzałem na mgławice Kraba przez pierwszy teleskop uzbrojony okular Ortho Zeissa, zamiast wcześniej używanych... . Krótko po tym sprzedałem zestawowe okulary i dokupiłem jeszcze jeden do szerszego pola na DS... . Zmierzam do tego, że wszystkie elementy uczestniczące w procesie ,"patrzenia" mają znaczenie. A do "prawie" docelowych akcesoriów kiedyś dojdziesz, daj sobie czas. Prawie, ponieważ, ponoć nie ma czegoś takiego jak docelowy sprzęt:-).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, g0raj napisał:

No dobra, to jak już jesteśmy przy Newtonach to trochę je pomęczę.

 

Na początek przewinął się N150/750 na montażu azymutalnym.

 

Teraz przewinął się Dobson 8''. Przymierzałem się wstępnie do jego gabarytów i śmiem twierdzić że miałbym miejsce gdzie go trzymać i siłę, żeby dźwignąć, jeśli o to się rozchodzi ? (swoją drogą to można trzymać takie cuda w garażu czy lepiej jednak gdzieś w pokoju? Chodzi mi o temperaturę i ew.. kurz?)

 

Natomiast:

- Tak realnie, praktycznie, jak się ma taki montaż do rozważanego wcześniej AZ4 i jemu podobnych? Rozumiem też, że o mikroruchach można zapomnieć?

- Czy taki montaż mogę postawić na.. trawie? Statyw na nóżkach sobie wyobrażam, natomiast to jest bardziej.. platforma? Czy to wymaga idealnie poziomej powierzchni?

- Dobson 6'' a 8''. Ceny widzę bardzo zbliżone, prawie takie same, czego trochę nie rozumiem, bo przecież różnica w średnicy istotna. Czy da się łatwo stwierdzić że 8'' lepszy bo.. większy? Czy może 6'' lepszy (dla mnie) bo słabsze światło i bardziej uniwersalny?

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p

Opinii też dość sporo i mocno na plus.

- Jak je odnieść do tego N150/750?

 

Na początku uprościłem też nieco temat że tele szukam dla siebie. Pozwolę sobie doprecyzować, że tak naprawdę jest to prezent niespodzianka dla żony na urodziny i muszę temat załatwić do połowy stycznia ? Ogranicza to też nieco możliwości testów u kogoś..

 

EDIT: Ok, jednak jest różnica w cenie bo znalazłem 6'' wyraźnie tańszą - https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6''-(aka-Dob-6--Classic-150P)-teleskopy-1827.html

Wracając do pytania czy zawsze warto wybrać 8'' mając na nią budżet czy może 6'' powalczy z nią innymi aspektami?

Kolega od początku ma ten model z linku Newtona 8". Bez problemu wozi go na obserwację. Po bokach dokręcił łapki meblowe, znacząco ułatwiają przenoszenie. Alternatywnie możesz zerknąć na GSO. Moim zdaniem Newton 200/1200, to uniwersalny sprzęt, a i światło siła F/6 jest mniej wymagająca dla okularów. Do tego korektor komy GSO (na później) i masz punktowe gwiazdy praktycznie po same brzegi, ale znowu wrócę do sugestii powyżej. Popatrz z innymi, dopiero wtedy wybierz. Wiem, że to nie jest łatwe, sam znam to "ciśnienie", by już kupić:-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, g0raj napisał:

No dobra, to jak już jesteśmy przy Newtonach to trochę je pomęczę.

 

Na początek przewinął się N150/750 na montażu azymutalnym.

 

Teraz przewinął się Dobson 8''. Przymierzałem się wstępnie do jego gabarytów i śmiem twierdzić że miałbym miejsce gdzie go trzymać i siłę, żeby dźwignąć, jeśli o to się rozchodzi ? (swoją drogą to można trzymać takie cuda w garażu czy lepiej jednak gdzieś w pokoju? Chodzi mi o temperaturę i ew.. kurz?)

 

Natomiast:

- Tak realnie, praktycznie, jak się ma taki montaż do rozważanego wcześniej AZ4 i jemu podobnych? Rozumiem też, że o mikroruchach można zapomnieć?

- Czy taki montaż mogę postawić na.. trawie? Statyw na nóżkach sobie wyobrażam, natomiast to jest bardziej.. platforma? Czy to wymaga idealnie poziomej powierzchni?

- Dobson 6'' a 8''. Ceny widzę bardzo zbliżone, prawie takie same, czego trochę nie rozumiem, bo przecież różnica w średnicy istotna. Czy da się łatwo stwierdzić że 8'' lepszy bo.. większy? Czy może 6'' lepszy (dla mnie) bo słabsze światło i bardziej uniwersalny?

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p

Opinii też dość sporo i mocno na plus.

- Jak je odnieść do tego N150/750?

 

Na początku uprościłem też nieco temat że tele szukam dla siebie. Pozwolę sobie doprecyzować, że tak naprawdę jest to prezent niespodzianka dla żony na urodziny i muszę temat załatwić do połowy stycznia ? Ogranicza to też nieco możliwości testów u kogoś..

 

EDIT: Ok, jednak jest różnica w cenie bo znalazłem 6'' wyraźnie tańszą - https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-152/1200-DOBSON-6''-(aka-Dob-6--Classic-150P)-teleskopy-1827.html

Wracając do pytania czy zawsze warto wybrać 8'' mając na nią budżet czy może 6'' powalczy z nią innymi aspektami?

Jeśli astronomia Cię wciąga, a nie jest to chwilowy kaprys, to zawsze warto brać większy teleskop. 

Newton 8" pokaże więcej od 6". Nawet na podmiejskim niebie. 

Problemem dla niektórych jest jego waga i gabaryty.

Zaczynałeś podając mniejsze refraktory, które są bardziej mobilne. Taki mobilny jest jeszcze N150/750. Później sprzęt zaczyna swoje ważyć i wypełniać sobą przestrzeń. To są dylematy mobilności. 

 

Zarówno montaż Dobsona jak i montaż azymutalny na statywie to montaże azymutalne. Zakładasz teleskop, kierujesz na obiekt i oglądasz. Krzywa powierzchnia, prosta, nie ma większego znaczenia. Proste jak budowa cepa. 

 

Ale... Jeśli to niespodzianka dla Małżonki... To zmienia nieco perspektywę moim zdaniem. Bardzo ciężko wybrać sprzęt dla innej osoby. Bo jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki. Podczas doboru sprzętu jest podobnie. 

Kiedy Twoja Żona zobaczy Newtona 200/1200 na dobsonie może dojść do dwóch scenariuszy. Albo będzie zachwycona, albo zapyta Cię 'czyś Ty zwariował, gdzie my to będziemy trzymać?'... :flirt:

Kupując dla kogoś albo wiesz, co byłoby dla tej osoby wartością, albo tego nie wiesz i jest problem. 

Moim zdaniem Newton na montażu Dobsona niekoniecznie jest jednoosobowy w użyciu, zwłaszcza dla kobiety, z całym szacunkiem. To Ty musisz to ocenić. 

Jednak wracam do mojej początkowej propozycji. Kup osobno montaż AZ4 i albo refraktor 102/600 albo Newtona 150/750. Wszystko to powinno być dostępne w sklepach. 

Newton pokaże więcej od refraktora i dodatkowo nie wprowadzi aberacji chromatycznej. Jednak jest nieco większy. Waga chyba podobna. 

Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, g0raj napisał:

 czy zawsze warto wybrać 8'' mając na nią budżet czy może 6'' powalczy z nią innymi aspektami?

Nie zawsze - z dwóch powodów:

- gdybyś chciał wejść delikatnie w astrofotografię, to taki newton 150/750 ujedzie na eq5 czy HEQ5, więc bez wydawania bardzo dużej kasy

- newton 150/1200 da całkiem ładne obrazy planet i nadal niezłe DS-ów. Jeśli kupisz dobsona, zaoszczędzoną kasę przeznacz na jak najlepsze okulary* i filtry.

Z drugiej strony 8" GSO ma seryjnie lepszy sukacz 50mm a nie 30mm i DWA dobre okulary, do tego o niebo lepszy wyciąg okularowy. Więc mimo wyższej ceny, ten 8" GSO jest lepszym zakupem niż 6" z teleskopów.pl. Żona zapewne potwierdzi to podczas obserwacji.

:Arrow: W której części Łodzi mieszkacie?

 

* - okulary od razu kupuj bardzo dobre, bo to rzecz "do grobowej deski" - teleskopy zmieniasz a okulary nadal masz te same.

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

O szukaczu w ogóle zapomnij  - kup sobie laser za 40zł i dorób mocowanie, albo wsadź w miejsce szukacza.

Gdybyś chciał skorzystać z tej porady  to najpierw srawdź przepisy gdzie nie wolno używać lasera następnie na Google Eartch znajdź miejsce swego zamieszkania i lokalizację lotniska i zrób odpowiednie pomiary (kierunek pasa startowego oraz odległości od środka pasa itp. na tej stronie można to zrobić korzystając z linijki zadań.Faktycznie taki laser

to najprostszy i najszybszy sposób na wyszukiwanie obiektów na niebie, nie wszędzie moża go jednak używać bo można narobić sobie poważnych kłopotów

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, kompas napisał:

Gdybyś chciał skorzystać z tej porady  to najpierw srawdź przepisy gdzie nie wolno używać lasera

 

Kiedyś znalazłem mapę / aplikację, która pokazywała gdzie nie wolno świecić laserem, puszczać lampionów itd. Niestety nie potrafię teraz tego znaleźć. W każdym razie mój dom był ze 2km od strefy zakazu "laserowania" ale lampionów z tego co pamiętam puszczać nie mogę. Tylko dlatego tego nie robię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Marcin_G napisał:

Powyższe lamenty skłaniają mnie, by polecić Ci dobsona 200 mm. Taki teleskop ma potencjał i na planetach (bo rozdzielczość obrazu bierze się ze średnicy) oraz na obiektach głębokiego nieba, także z aglomeracji łódzkiej. Jeśli zainwestujesz w dobry filtr UHC czy OIII. Kolega @dobrychemik zapewne coś doraci, bo to filtrowy expert nad experty!

A na wieczór lektura obowiązkowa:

https://www.optyczne.pl/864.1-artykuł-Teleskop_zwierciadłowy_Delta_Optical_GSO_200_1200_Sir_Izaak_Newton_i_jego_wynalazek.html

Marcin ma 1000% racji - jako właściciel dwóch newtonów i trzech refraktorów mogę tylko potwierdzić może już oklepaną, ale cały czas aktualną radę dla poczatkujących - tylko legendarna  "Synta osiem cali" (GSO oczywiście też może być). Cena, apertura, prostota konstrukcji, banalna kolimacja, łatwa odsprzedaż, możliwość korzystania ze średnio-półkowych okularów ze względu na niedużą światłosiłę (choć najlepiej kupować te droższe w zależności od stanu konta), dużo mniejsza ilość wszelakich aberracji (chromatyczna praktycznie zerowa) w porównaniu do refraktora w podobnej cenie - same zalety, nic ino brać.   

Swoją drogą autoreklama świetnego skądinąd teksu (jak to u Marcina) musiała też się znaleźć. ? 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

 

Kiedyś znalazłem mapę / aplikację, która pokazywała gdzie nie wolno świecić laserem, puszczać lampionów itd. Niestety nie potrafię teraz tego znaleźć. W każdym razie mój dom był ze 2km od strefy zakazu "laserowania" ale lampionów z tego co pamiętam puszczać nie mogę. Tylko dlatego tego nie robię ;)

 

5 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

 

Kiedyś znalazłem mapę / aplikację, która pokazywała gdzie nie wolno świecić laserem, puszczać lampionów itd. Niestety nie potrafię teraz tego znaleźć. W każdym razie mój dom był ze 2km od strefy zakazu "laserowania" ale lampionów z tego co pamiętam puszczać nie mogę. Tylko dlatego tego nie robię ;)

Wyatarczy wpisać "gdzie nie wolno używać lasera" jest tam też mowa o lampionach i reflektorach" no i trzeba zainstalować Google Earth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.