Skocz do zawartości

Refraktor Zeiss AS 80/1200


luk

Rekomendowane odpowiedzi

 

Sprzedam wykonany przeze mnie teleskop na bazie klasycznego obiektywu Zeiss AS 80/1200.

Refraktor jest bardzo ładnie wykonany z dopieszczonymi detalami. Jak to Zeiss, pokazuje piękne, kontrastowe obrazy.


W skład zestawu wchodzi:
- obiektyw Zeiss AS 80 f/15 mniej więcej z końca lat 70-tych
- biały, aluminiowy tubus z zamocowaną z boku szyną Vixena
- czarny, aluminiowy, zdejmowany odrośnik
- wyciąg Baader Steeltrack 2"
- szukacz Takahashi 6x30
- 2" przedłużka Televue o długości 80mm

 

To nie lada gratka dla miłośników klasycznych refraktorów.
Chętnie odpowiem na pytania zainteresowanych ofertą osób.
Teleskop wyceniam na 6500 zł.

pozdrawiam,
Łukasz

DSCF6013.jpg.b2aaa78f679db4af126ee1c8e7a4ca05.jpg

DSCF6007.jpg.974df46b27332df288d0ca3d3defc89a.jpg

DSCF6005.jpg.259eb085bb0a4fc6b191c5e2cf4070a2.jpg

DSCF5997.jpg.6a1f52d6c3f47e9d5528ca6504f17f40.jpg

DSCF5996.jpg.50110a27ef7aba34028035a8cd47d64d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o jakieś zdjęcie obiektywu, tak żeby było widać na nim odblaski oświetlenia oraz zdjęcie środka tuby przez obiektyw.

Jaka jest przybliżona masa refraktora z osprzętem jak na zdjęciach ?

 

Piękna robota, gratulacje.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mareg napisał(a):

Bardzo proszę o jakieś zdjęcie obiektywu, tak żeby było widać na nim odblaski oświetlenia oraz zdjęcie środka tuby przez obiektyw.

Jaka jest przybliżona masa refraktora z osprzętem jak na zdjęciach ?

 

Piękna robota, gratulacje.

 

Załączam, zdjęcie środka tuby trudno zrobić, coś mi tam wyszło, ale chyba nie widać za wiele. Wnętrze jest pokryte welurem, odblaski są zredukowane do minimum. Obrazy Księżyca i Słońca są bardzo ładne, kontrastowe.

Masa zestawu to 4 kg. 

 

12 minut temu, mkowalik napisał(a):

A jakie wtedy Zeiss miał warstwy? Obecne refraktory powinny mieć chyba lepsze

https://www.firstlightoptics.com/scopetech-telescopes/scopetech-stl-80a-maxi-80mm-f15-classical-refractor.html

 

Soczewka jest bez warstw. Wydaje mi się, ze do końca ich producji w latach 90 warstwy nie były stosowane, ale mogę się tu mylić. Może ktoś się wypowie, kto lepiej zna historię tej konstrukcji. Z tego co kojarzę produkowali ją od lat 30-tych XX wieku.

IMG_2585.jpeg

IMG_2586.jpeg

IMG_2588.jpeg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę inny obiektyw, Steinheil. Czyli flint ma na przedzie. Korekcja jest najlepsza dla linii od czerwonej przez żółtą do zielonej.  Określany jest jako semi-apo.

 

Czy obiektyw ma numer seryjny i znak Zeissa na celi?

Z chęcią bym go porównał z moim Oculusem. Ale nie mam takiej kasy:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał(a):

Wygląda jak by miał warstwy MgF2(?). Zreszta najlepsze z warstw jeśli chodzi rozproszenie małego kąta.

Mój APO Germinar też zawiera jedynie warstwy magnezowe. Aż do końca produkcji Zeiss nie wprowadził MC. Być może w dublecie nie były tak potrzebne?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jedak...

Telementorek szuka domku ?:g:

 

Lukasz, zrób zdjęcie tak by światło np. żyrandola odbiło się w obiektywie. 

Po kolorze odbicia zobaczysz czy są warstwy czy ich nie mam...

Tyle razy co byłem u ciebie - pamietam  ze były tam raczej delikatne  błękitne warstwy...

Pierwsze Zeiss-y refractory

 wypuszczał bez warstw ale pozniej były już pojedyncze .

Sprzęt ten jest mega dobrym planetarnym refraktorem ...z łatwością daje sobie radę w obrazach planet ze 100ed .

Z tego co pamiętam to dopiero  skutecznie go stopuje refractor 102 Takahashi .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, YOKER said:

Sprzęt ten jest mega dobrym planetarnym refraktorem ...z łatwością daje sobie radę w obrazach planet ze 100ed .

Z tego co pamiętam to dopiero  skutecznie go stopuje refractor 102 Takahashi .

 

Pytałem kolegę, który 3 lata temu na zlocie w Kudłaczach obserwował planety właśnie sprzedawanym refraktorem. Jego odpowiedź: szału nie ma - dlatego prosiłem o sprecyzowanie zwrotu piękne i kontrastowe obrazy. ED100 są całkiem dobre z minimalną AC i jakoś trudno mi jest sobie wyobrazić, że 20mm mniejszy refraktor daje lepsze obrazy. 

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkowalik napisał(a):

 

Pytałem kolegę, który 3 lata temu na zlocie w Kudłaczach obserwował planety właśnie sprzedawanym refraktorem. Jego odpowiedź: szału nie ma - dlatego prosiłem o sprecyzowanie zwrotu piękne i kontrastowe obrazy. 

Jeżeli kolega porównywał z dużą aperturą w bardzo dobrych warunkach to szału rzeczywiście nie ma. Ale jak wejdzie na ring z teleskopami, które wymienił @YOKER to może być ciekawie tak jak tu wyżej @YOKER napisał. Wszytko zależy na co się kto nastawia. @mkowalik tu sobie zerknij na szkice robione z obserwacji takim refraktorem to będziesz miał jakiś punkt odniesienia https://www.fzu.cz/~kupco/astro/equipment/Zeiss_AS80en.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

Pytałem kolegę, który 3 lata temu na zlocie w Kudłaczach obserwował planety właśnie sprzedawanym refraktorem. Jego odpowiedź: szału nie ma - dlatego prosiłem o sprecyzowanie zwrotu piękne i kontrastowe obrazy. ED100 są całkiem dobre z minimalną AC i jakoś trudno mi jest sobie wyobrazić, że 20mm mniejszy refraktor daje lepsze obrazy. 

Skoro nie wyobrażasz sobie to czym tłumaczysz tak duża cena w stosunku do czynnej średnicy ? To tylko 80 mm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z tym Zeissem. W klasie 80mm to najlepszy refraktor jakim obserwowałem. Wszelkie chińskie soczewki ED (WO Zenitsrar, Stellarvue) odpadają od razu, miałem ich kilka. Miałem też kiedyś triplet APO na bazie soczewki LOMO 80/480 i Zeiss dawał ładniejsze obrazki planet, w szczególności Jowisza, który jest trudną planetą. Detale na tarczy łatwiej dostrzegalne były w AS. Oczywiście dobre soczewki 100mm pokażą więcej.

 

Proponuję wydzielić wątek poświęcony temu zacnemu refraktorowi.

Edytowane przez luk
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, luk napisał(a):

Jeśli chodzi o moje doświadczenia z tym Zeissem. W klasie 80mm to najlepszy refraktor jakim obserwowałem. Wszelkie chińskie soczewki ED (WO Zenitsrar, Stellarvue) odpadają od razu, miałem ich kilka. Miałem też kiedyś triplet APO na bazie soczewki LOMO 80/480 i Zeiss dawał ładniejsze obrazki planet, w szczególności Jowisza, który jest trudną planetą. Detale na tarczy łatwiej dostrzegalne były w AS. Oczywiście dobre soczewki 100mm pokażą więcej.

 

Proponuję wydzielić wątek poświęcony temu zacnemu refraktorowi.

 

Na pewno wydzielenie osobnego wątku to bardzo dobry pomysł. Można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i nazwać wątek tak aby wszyscy zwolennicy długich achromatów mogli tam dyskutować i tradycyjnie toczyć boje ze swoimi przeciwnikami. Może "Zeiss AS 80/1200 i inne długie, cienkie rurki" czy coś w tym stylu. 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lulu napisał(a):

Czy komentowanie jakości sprzętu i ceny ofertowej jest zgodne z regulaminem?? Parę razy spotkała mnie taka sytuacja i uważam że jest to nie fair. Zarówno wobec kupujących jak i sprzedającego.

Wiem o czym mówisz bo też miałem taką sytuację. 

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, luk napisał(a):

Soczewka jest bez warstw. Wydaje mi się, ze do końca ich producji w latach 90 warstwy nie były stosowane, ale mogę się tu mylić. Może ktoś się wypowie, kto lepiej zna historię tej konstrukcji. Z tego co kojarzę produkowali ją od lat 30-tych XX wieku.

Pod koniec produkcji wszystkie refraktory Carl Zeiss Jena miały pojedyncze powłoki antyodblaskowe. Szczegóły możesz poznać od gościa Giuliano Tallone, który na FB prowadzi stronę Zeiss Astro. To zapewne najlepszy spec od tych konstrukcji w Europie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Marcin_G napisał(a):

Pod koniec produkcji wszystkie refraktory Carl Zeiss Jena miały pojedyncze powłoki antyodblaskowe. Szczegóły możesz poznać od gościa Giuliano Tallone, który na FB prowadzi stronę Zeiss Astro. To zapewne najlepszy spec od tych konstrukcji w Europie.

Giuliano podkradł nam Zeiss-a 175 :) maniak starego Zeiss!!! 

ale to fajny gość i zawsze służy dobrą poradą.

 

Każda opinia o sprzęcie , który był sprawdzany przez daną osobę zarówno "sprzedającą jak i pośrednią"  powinien mieć możliwość zaistnienia .

Na sąsiednim forum jakość tego chłopaki nie negujecie... :) 

 

 

 

Edytowane przez YOKER
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.