Skocz do zawartości

Takahashi 150


YOKER

Rekomendowane odpowiedzi

6 hours ago, YOKER said:

kolego Kowalik

a czemu ty przenosisz posty z innego forum na inne ? nie możesz tam odpowiedzieć/zapytać się  ?

 

 

A czemu nie mógłbym cytować Twoich wypowiedzi z astromaniaka?  Czy Joker tam to inny joker niż tutaj?

Mylne twierdzenia JSC o braku potrzeby kolimacji refraktorów była na astropolis a nie na astromaniaku.

 

Ponoć chcesz z tym jechać na Kudłacze. Spoko. Chętnie porównałbym ten teleskop z planetarnym Newtonem 8", tylko musisz uważać czy ewentualny obserwator nie będzie zbyt się kiwał, bo jeszcze potrąci tubkę. Daniel tak (ponoć) o mało co nie stracił LZOS'a. A teraz złośliwie. Czy w tym roku też wyskoczysz z dofinasowaniem pobytu bo przywieziesz unikalny teleskop?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mkowalik napisał(a):

 

A czemu nie mógłbym cytować Twoich wypowiedzi z astromaniaka?  Czy Joker tam to inny joker niż tutaj?

Mylne twierdzenia JSC o braku potrzeby kolimacji refraktorów była na astropolis a nie na astromaniaku.

 

Ponoć chcesz z tym jechać na Kudłacze. Spoko. Chętnie porównałbym ten teleskop z planetarnym Newtonem 8", tylko musisz uważać czy ewentualny obserwator nie będzie zbyt się kiwał, bo jeszcze potrąci tubkę. Daniel tak (ponoć) o mało co nie stracił LZOS'a. A teraz złośliwie. Czy w tym roku też wyskoczysz z dofinasowaniem pobytu bo przywieziesz unikalny teleskop?

 

A kto ci mówił o dofinansowaniu ?

Kombinuj byś sam miał dofinsnsowanie...duzo czytałeś o tych przepychankach ale i tu mało zrozumiałeś...

Jesli wszystko jedno na którym forum piszesz to wytnij cos jeszcze i wklej do astromaniaka , zobaczymy jaka bedzie reakcja :).

nie boj sie konfrontacji- jesli masz coś sensownego do powiedzenia .

nie mam czasu na pierdółki ...

Niech admin przeniesie lub stworzy nowy post i tam sobie wyjaśniajcie 

to jest post o przybyciu 150 tki.

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, YOKER said:

A kto ci mówił o dofinansowaniu ?

Kombinuj byś sam miał dofinsnsowanie...duzo czytałeś o tych przepychankach ale i tu mało zrozumiałeś...

Jesli wszystko jedno na którym forum piszesz to wytnij cos jeszcze i wklej do astromaniaka , zobaczymy jaka bedzie reakcja :).

nie boj sie konfrontacji- jesli masz coś sensownego do powiedzenia .

nie mam czasu na pierdółki ...

Niech admin przeniesie lub stworzy nowy post i tam sobie wyjaśniajcie 

to jest post o przybyciu 150 tki.

 

 

Nikt nie mówił, sam czytałem w ubiegłym roku Twoją propozycję warunków przywiezienia jakies tam drogiej lornetki na maniaku, a że to było tak absurdalne to zapamiętałem i teraz mnie ciekawi, czy w tym roku Twoja propozycja ponowi się. Z takim refraktorem to chyba jest podstawa no nie?

 

A jak z czasem chłodzenia w tak dużych refraktorach? Czy przypadkiem nie jest gorzej niż w analogicznym maku przez 3 soczewkę? Nie pytam złośliwie. Kolega z 3 elemntowym APO 72mm narzekał na to, że widzi różnice między dubletem a jego telepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dublet FS 128 128 mm i chłodzi się szybciej od Petzvala FSQ 106 mm .

Tyle że to w refraktorach Takahashi ma mniejsze znaczenie niż rozszerzalność cieplna tubusa. Firma z uporem godnym jakiejś lepszej sprawy stosuje na tubusy materiały które strasznie pływają temperaturowo. Więc wychłodzenie to raz, a czujna kontrola ostrości ( szczególnie przy astrofoto) to dwa.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, m_jq2ak napisał(a):

Przekrój przez celę, co masz na myśli ?

No żeby było dokładnie widac jak skonstruowany jest korpus celi. 

Cos takiego:

prnt_54568 (1).pdf

 

Albo mawet odręczny rysunek jak np. ten:

LensCellConcept01.jpg.5d1fce9c868122708c65023625c87b17.jpg

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mkowalik napisał(a):

 

Nikt nie mówił, sam czytałem w ubiegłym roku Twoją propozycję warunków przywiezienia jakies tam drogiej lornetki na maniaku, a że to było tak absurdalne to zapamiętałem i teraz mnie ciekawi, czy w tym roku Twoja propozycja ponowi się. Z takim refraktorem to chyba jest podstawa no nie?

 

A jak z czasem chłodzenia w tak dużych refraktorach? Czy przypadkiem nie jest gorzej niż w analogicznym maku przez 3 soczewkę? Nie pytam złośliwie. Kolega z 3 elemntowym APO 72mm narzekał na to, że widzi różnice między dubletem a jego telepem.

Czytasz ale nic nie rozumiesz...nadal uważam,ze to absurd...a kolega od tej lornetki jednak nie dojechał... cikawe dlaczego...?

Lubisz robic zadymę bo pewnie w tym jestes dobry ale nikt nie da sie sprowokować...

Wiem, teraz bedziesz szukał czasu chlodzenia, ceny , etc. później powiesz ze obrazy jak w twojej syncie...zreszta twoje opinie z zeszłorocznego zlotu  odnosnie 130 LZOS'A takie wlasnie byly/ wywalona kasa i mierny obraz/...  jestem pewien ze 150 Takahashi tez wypadnie blado...bo jak napisales " im większy teleskop tym lepszy" :)

i tak trzymać. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał(a):

Ja mam dublet FS 128 128 mm i chłodzi się szybciej od Petzvala FSQ 106 mm .

Tyle że to w refraktorach Takahashi ma mniejsze znaczenie niż rozszerzalność cieplna tubusa. Firma z uporem godnym jakiejś lepszej sprawy stosuje na tubusy materiały które strasznie pływają temperaturowo. Więc wychłodzenie to raz, a czujna kontrola ostrości ( szczególnie przy astrofoto) to dwa.

Ten dublet 128 FS bardzo by sie przedal na zlocie na testy z 130 Takahashi.

128 to fluoryt...mysle, ze w niektórych aspektach moze przewyższać 130 na FPL 53...

Wpadl byś na zlot  ? a może spotkamy sie w innym terminie i miejscu?

 

Edytowane przez YOKER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie bywam na zlotach ogólnych bo nie lubię jak ktoś mi po pijaku sprzęt polewa piwem. Zresztą ten FS ma zdemontowany wyciąg, założonego FLI Atlasa i przywrócenie go do wizuala byłoby bardzo kłopotliwe.

Fotografuję nim i kamerą ATIK One 6.0 bez korektora. Korektor okazał się zbędnym kawałkiem szkła w torze optycznym dla sensora tej kamery.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje!
Bardzo się cieszę i jednocześnie pozytywnie zazdroszczę.

Mam nadzieję, że „dasz popatrzeć ;D”

 

Miałem kupić sobie popcorn na dzisiejszy wieczór, ale uznałem, że wypowiedzi co niektórych osób nie są warte nawet popcornu :D

Wolę odłożyć cenę popcornu do TAKa TOA 150, zawsze to coś bliżej celu o 15 zł :D 

 

Czekam na pierwsze światło z tej tubki i piorunujące wrażenia. Już mam gęsią skórkę na myśl o widoczkach z tej tubki :)

 

PS: najpierw to Wy przez niego spójrzcie a potem porozmawiajcie o kolimacji :) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to nie jest sprzęt do patrzenia, podobnie jak Bugatti Veyron nie jest do jazdy na zakupy do Biedronki. Potężny astrograf z krwi i kości jest po to, by podpiąć wielgaśną matrycę minimum średniego formatu i robić astrofotki bez rozmazanych gwiazdek w narożach.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jest do obserwowania. Przy obserwacjach wizualnych, przy świetnej optyce, jest raj dla oczu i nie tylko ! 

Zachwyt i piękno obiektów, po prostu się wydarza. Uprzedzam komentarze, tak innymi sprzętami da się obserwować i też mieć zachwyt :)

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę, ze Marcin nie bedzie wprowadzał opłat klimatycznych od patrzenia przez 150tke :)

 

Bardzo wskazane było by skrzyżować 150 tke z inna o podobnych parametrach wiec jeśli znajdzie się owa to zapraszamy na zlot Kudłacze bądź inny.

Odbierając sprzęt w DO padła propozycja spotkania się  również na ich zlocie ...

szukamy miejscówki z atrakcjami :las, woda ,etc. jak by ktoś znal niezła lokalizacje z dobrym hotelem to prosimy o inf. do mnie lub Marcina.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Wydaje mi się, że to nie jest sprzęt do patrzenia, podobnie jak Bugatti Veyron nie jest do jazdy na zakupy do Biedronki. Potężny astrograf z krwi i kości jest po to, by podpiąć wielgaśną matrycę minimum średniego formatu i robić astrofotki bez rozmazanych gwiazdek w narożach.

Oskar, to akurat jest sprzęt takiej klasy że i do jednego i do drugiego się nadaje. Trudno znaleźć ograniczenia.. a swoją drogą jaką średnicę krążka skorygowanego pola widzenia podaje producent? Bez korektora? Z korektorem 92 mm to znalazłem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 19:03, JSC napisał(a):

 

No żeby było dokładnie widac jak skonstruowany jest korpus celi. 

Cos takiego:

prnt_54568 (1).pdf 80.04 kB · 13 pobrań

 

Albo mawet odręczny rysunek jak np. ten:

 

Może coś podejrzysz na filmie... https://www.bilibili.com/video/BV11541177Am/?spm_id_from=333.788.recommend_more_video.2

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.