Skocz do zawartości

Teleskop słoneczny do 6000 ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, cwic napisał(a):

Ten daystar quark to jest po prostu okular tak?

Używa ktoś? Jak wrażenia ? Może ktoś w Dolnośląskim posiada, chętnie bym zobaczył jak działa?

nie, to specjalny układ z filtrem podgrzewanym elektrycznie - to nie jest takie proste. Na YT jest sporo filmów o co w tym chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszysto zależy czego oczekujesz. Lunt czy Coronado szybki w użyciu, świetny do oglądania całej tarczy.Quark raczej do większych "pałerów", ale teleskopu można użyć rownież w nocy w razie potrzeby. Trochę trudniejszy, wymagający zasilania i kilku minut w strojeniu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quark wygląda jako dobra opcja w przypadku "rozbudowy powera", z doświadczenia wiem że chęć posiadania czegoś lepszego w astro jest silna. Muszę o tym poczytać.

 

Biorąc pod uwagę że nie goni cię ograniczony czas ciemnego nieba w nocnym foto, kilka czy kilkanaście minut ustawiania modułu nie jest mi straszne. Przy ustawianiu całego nocnego zestawu z guidingiem to pewno pikuś, mam rację?

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cwic napisał(a):

Używa ktoś? Jak wrażenia ? Może ktoś w Dolnośląskim posiada, chętnie bym zobaczył jak działa?

ja mam, tzn miałem, pojechał na reklamację i od 1.5 miesiąca teleskop-express to testuje. Ponoć standardowe problemy z kontrolą jakości. Coś mam chyba przekoszone w torze optycznym w środku, co skutkuje takimi pasami i poświatą z jednej strony

4.thumb.jpg.315824dd255071bd45f3dc396d9995d3.jpg

 

a tak obraz Betelgezy:

5.thumb.jpg.c1a0f56335f7cd88e4cb3a102ca3aa94.jpg

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kolejny temat rzeka jak refraktory kontra newtony. Niestety słońca nie da się oglądać tanio.

 

Quark fajny, ale jest loteria jeżeli chodzi o jakość, a alternatywa jak SolarSpectrum, czy Baader SunDancer droga.

 

Klasyczne etalony jak Coronado tak samo. Najlepiej wypada Lunt, który nie jest tani.

 

Z praktyki wiem, że zwykła 40 wystarcza do zaćmień, czy od tak pooglądania. Po prostu działa.

 

Ale jak złapiesz szajbe, to 100 robie pięknie robote (łącznie z powiększeniami).  Nie musisz nic wygrzewać, zasilać, kombinować... no tylko jak wytłumaczyć Najwyższej Instancji, że wydajesz 60k na teleskop żeby se czasem popaczeć, bo głównie chmury.

 

 

https://solarchatforum.com/

 

Miłej lektury ;)

 

 

Edytowane przez Voult
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, lkosz napisał(a):

ja mam, tzn miałem, pojechał na reklamację i od 1.5 miesiąca teleskop-express to testuje. Ponoć standardowe problemy z kontrolą jakości. Coś mam chyba przekoszone w torze optycznym w środku, co skutkuje takimi pasami i poświatą z jednej strony

 

 

a tak obraz Betelgezy:

 

Dla mnie wygląda to na rozłączony etalon, tzn jego elementy straciły równoległość. Miałem to w Coronado PST. Jeśli tak jest w przypadku Twojego Qiarka to nie wiem co sklep testuje od 1.5 miesiąca. Sklep nie naprawia tego we własnym zakresie.  Powinien pojechać do naprawy albo wymiana na nowy. Niestety Daystar słynie z długich procesów reklamacyjno - naprawczych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pablito napisał(a):

Jest też Lunt 40: https://www.astroshop.de/sonnenteleskope/lunt-solar-systems-sonnenteleskop-st-40-400-ls40t-ha-b500/p,72097

 

Ale tu już nie ma możliwości przeróbki na większą aperturę jak w PST czy LS50Tha

Sorki za offa.

 

Mam SW 150/1200.

Jakiego lunta najlepiej kupic, zeby sprawnie przerobic na teleskop słoneczny? 

Wiem, ze na pewno potrzeba na front tuby ERF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, Charon_X napisał(a):

Lunt 50 trochę ponad 6000 widzę https://www.astroshop.pl/teleskopy-sloneczne/lunt-solar-systems-teleskop-do-obserwacji-slonca-st-50-350-ls50tha-b400pt/p,44940 . Lepiej to wziąć niż PST, jak kosztuje teraz prawie tyle co większy Lunt. 

Ale raczej nie z maleńkim filtrem B400 o średnicy jedynie 4mm!

Minimum wersja B600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

 

Ale raczej nie z maleńkim filtrem B400 o średnicy jedynie 4mm!

Minimum wersja B600

 

Ja mam z B400 i nie jest źle. Coronado PST też ma B400, ale dłuższą ogniskową, więc i tak będzie gorsze niż Lunt50. PST ma też szersze pasmo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.