Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste 2023


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Obłoki z wczorajszego wieczoru (z wtorku, 11 lipca) były dla mnie niezwykłe i wyjątkowe, nie pod względem ilości nieba pokrytego obłokami, ale pod względem czasu ich utrzymywania się. Przy Słońcu na głębokości -12 ... -14° świeciły wyjątkowo uroczo aż do wysokości 6° nad widnokręgiem, wzmacniając blask odsłonecznej łuny. Gdy Słońce zeszło poniżej -14°, NLC zaczęły przygasać w tak wolnym tempie, że gdy Słońce było na 15°, nie wierzyłem w to co widzę - nadal były dominującym światłem na horyzoncie, a sięgały wysokości aż 4° nad widnokręgiem i zajmowały około 35 stopni azymutu. Przez Oczy Wyraka, nadal były widoczne charakterystyczne fale, falki i włókna. NLC były dostrzegalne gołym okiem aż do głębokości Słońca -16.1° co jest moim nowym rekordem (poprzedni: -15.7°). W czasie gdy znikały mi z oczu, były jeszcze na około 2° nad widnokręgiem i miały rozpiętość około 20 stopni w azymucie. Zwykła odsłoneczna łunka szaro-granatowa też była cały czas dostrzegalna nad obłokami srebrzystymi, a nawet jeszcze dłużej, do około -16.4°, co także jest moim rekordem dla obserwacji z Jury K-C (wcześniejszy: -15.9°). (być może świadczy to o większej niż zwykle ilości materii w jeszcze wyższych rejonach atmosfery niż NLC, lub o samej przjrzystości górnych warstw powietrza). Natomiast obserwując północny widnokrąg przez lornetę 15x102, 70° - obłoki srebrzyste były dostrzegalne aż do głębokości Słońca -16.7°. Jest to dla mnie trzeci rekord tego wieczoru, którego niezwykłości nic nie zapowiadało, planowane były obserwacje dużych mgławic emisyjnych (ale w nadziei że będą NLC). Dopiero wtedy zniknęły ostatnie ślady światła słonecznego, a tej nocy w najniższym punkcie, Słońce zeszło jeszcze do -17.3°.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na spokojnie. Pojawiły się zaraz po zachodzie udając zwykłą chmurę a po kwadransie uciekły za linie horyzontu.

_DSC01412048.thumb.png.2a6b903873115cc1c1d4f275df465837.png

 

_DSC01432048.thumb.png.4f442806f002392fba786a45f61e4b73.png

 

Co by nie było i tak mimo że skromne to w połączeniu z chmurą w oddali i zachodem słońca wyglądają bardzo malowniczo.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.07.2023 o 11:48, Niki napisał(a):

Obłoki srebrzyste, typ III a i III b

11.07. przed północą

CDS_7748.jpg

 

CDS_7749.jpg

 

CDS_7755.jpg

Gdzie można znaleźć klasyfikację tego typu chmur? Chodzi mi o oficjalne źródło typu IMGW albo inna instytucja - plik w pdf, książka albo strona internetowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.