Skocz do zawartości

12P/Pons-Brooks powraca w okolice Słońca


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Wybierający się na TSE do Ameryki Północnej będą mieli szansę zrobić fotki z tą kometą podczas zaćmienia. 5.0 mag to raczej za mała jasność na wizual podczas zaćmienia (choć może przez teleskop by się dało?), ale widząc jakie fotki korony i streamerów robią niektórzy w HDR to założę się, że fotki z kometą też będą ciekawe.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją 22/23.07 chwilę po północy, wyglądem przypominała mgławicę planetarną przez duże DC=7 i mały rozmiar 0.3'. Jasność oceniłem na 11.3 mag.

 

Obecnie znajduje się blisko głowy Smoka, czyli blisko zenitu.

Tu mapka: https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=12P&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Bardzo ciekawy jest obecny powrót tej komety - do tej pory miała już co najmniej 3 silniejsze wybuchy i kilka słabszych. Po ostatnim wybuchu (z przełomu października i listopada) widziałem ją kilka razy lornetą 25x100. Wczoraj oceniłem jej jasność na 10.6 mag, a średnicę jej głowy na 2'.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa 12P/Pons-Brooks poprzedniej nocy wybuchła ponownie. Przed chwilą widziałem ją między chmurami w lornecie 25x100. Była doskonale widoczna, jej jasność oceniłem na 9.0mag, na pierwszy rzut oka widać było tylko centralny, maleńki, tylko delikatnie rozmyty obszar (o średnicy rzędu 10 sekund łuku), jednak zerkaniem można było dostrzec znacznie większą (o średnicy około 3 minuty łuku) otoczkę.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem ciekawe wieści roznoszą się odnośnie komety 12P. Na FB pojawia się coraz więcej analiz, że w obrębie centrum komety obecne są dwa pojaśnienia sugerujące rozpad. Na mojej fotografii jest to niewidoczne, ale brakuje skali i lepszego FWHM. Trzeba poczekać kilka dni na potwierdzenie. Tutaj fotka od Johna Maiknera:

 

image.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LibMar napisał(a):

Całkiem ciekawe wieści roznoszą się odnośnie komety 12P. Na FB pojawia się coraz więcej analiz, że w obrębie centrum komety obecne są dwa pojaśnienia sugerujące rozpad. \

 

Mi to wygląda raczej na "chmurkę pyłu", albo jakiś dżet, a nie osobny fragment.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
29 minut temu, Matheo_89 napisał(a):

Czy najciekawszy okres widoczności tej komety w Polsce to będzie kilka wieczorów około nowiu w kwietniu? W zasadzie to przed nowiem, gdyż po nim to Księżyc będzie niedaleko.

 

Elongacja będzie ciągle się zmniejszała, ale mniej więcej do lutego warunki będą podobne przy ciągle jaśniejącej komecie. Powiedziałbym, że najlepsze warunki na astrofoto z DSami w tle (>1h naświetlania przy ciemnym niebie i >20 stopni nad horyzontem) byłyby na przełomie lutego i marca (~7 mag), natomiast cokolwiek później będzie kompensowało to tylko, ile pojaśnieje kometa, skracając łączny czas integracji. Potem będzie coś na zasadzie Nishimury - kto ma szybszy sprzęt (f/4 i jaśniej), ten bardziej wykorzysta krótkie okno czasowe i zrobi dokładniejszą fotkę na komecie mającej 4 mag. Jak dla mnie, 12P jest na tyle dynamiczna i na tyle zmieniają się warunki, że obowiązkowo trzeba mieć każdą z czterech fotek: z momentu wybuchu gdy jest daleko (szczególnie przy tym co nastąpi lada moment), jakieś długie czasy (60x60s+) gdy sięgnie 6-7 mag i pojawi się pokaźniejszy warkocz (na zasadzie C/2022 E3 ZTF), potem jak pojaśnieje i przy krótszych czasach uzyskamy większy detal (na zasadzie Nishimury, gdzie robiło się 30x30s+) i dodatkowo przy tych samych warunkach jakaś fotka krajobrazowa z teleobiektywu na wieczornym, kolorowym niebie :)

 

Natomiast jeśli mowa o obserwacjach wizualnych, gdzie ważna jest w zasadzie tylko chwila, to tak - głównie początek kwietnia, z rozszerzeniem 15 III - 15 IV, przy czym od 27 III Księżyc już nie będzie problemem :)

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.07.2023 o 18:36, Matheo_89 napisał(a):

Wybierający się na TSE do Ameryki Północnej będą mieli szansę zrobić fotki z tą kometą podczas zaćmienia. 5.0 mag to raczej za mała jasność na wizual podczas zaćmienia (choć może przez teleskop by się dało?), ale widząc jakie fotki korony i streamerów robią niektórzy w HDR to założę się, że fotki z kometą też będą ciekawe.

No to mamy podobny plan ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i dziś oceniłem jej jasność na 8,1/8,3 mag, średnicę komy na 3,8'/4' i DC=4/

https://heavens-above.com/comet.aspx?cid=12P&lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET

Najlepiej obserwować o 18:30, bo zaczyna się noc astronomiczna, z kometa jest najwyżej nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Na ciemnym niebie jest wizualnie całkiem ładna. Wczoraj oceniłem jej jasność już na 5.8mag. W lornetce 10x42 widziałem u niej długi na nieco ponad 1 stopień (ale dość słaby) warkocz. Jej głowa składa się z niezbyt dużego, zwartego dysku, zanurzonego w znacznie większym, słabszym, rozmytym halo. W lornecie 25x100 widać szarozielonkawy kolor głowy.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.