Skocz do zawartości

12P/Pons-Brooks powraca w okolice Słońca


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.03.2024 o 14:20, wismat napisał(a):

Genialne! Nawet nie wiem czy jest sens robienia osobnego stacka na gwiazdy. Mamy dzięki temu wprowadzoną niezłą dynamikę, która wręcz uzupełnia się z tym mocno aktywnym ogonem.

Wg mnie jest.  Byłoby "genialniej" ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Astrobonq napisał(a):

Czyżby przygasła? Na Heavens Above spadek jasności z 5,8 na 7,1 mag.

 

Heavens-Above to nie jest najlepsze źródło informacji na temat jasności komet. O ile się nie mylę, to podają tam ostatnią ocenę jasności raportowaną przez stronę COBS - Comet OBServation database, a oceny jasności komet wahają się (czasem bardzo mocno) w zależności od warunków w jakich wykonana była ocena oraz sposobu oceny. Generalnie większość wizualnych ocen z ostatnich 2-3 dni wskazuje na stabilną jasność około 6mag.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów - co robię nie tak :) 
Na moich zdjęciach warkocz jest ledwo widoczny (a i tak wyciągam za "uszy"), gdy u @count.neverest kometa i jej warkocz są pięknie pokazane.

Czy to kwestia "ciemnego" teleskopu (z reduktorem to F/8), aparatu, słabego nieba (Bortle 6/7), krótkich subów? 
Wszystko razem? Zauważyłem że przejście z 15 sekund na 20 trochę poprawiło widoczność warkocza, ale tylko trochę.

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś spróbuje z f/4.8 ale nie porywam się z motyką na słońce. Już  kiedyś robiłem kometę na tle dwóch galaktyk w mono-rgb. nie dałem rady. co prawda to było kilka lat temu ale nie chce sobie dorabiac siwych włosów. Zrobię mono L i ciekaw jestem co z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odhaczona wizualnie refraktorem 6". Czas 07.03 ok godziny 20-20:30, był plan żeby zacząć wcześniej, niestety się nie udało. Wysokość nad horyzontem jakieś 15 stopni na początku obserwacji, niebo Bortle 4, brak większych łun w rejonie komety.

 

Jądro dość jasne i mocno skoncentrowane, wielkość i jasność porównałbym mniej więcej  do Messier 3 w którą też przycelowałem tego wieczora. Nooo może troszkę bardziej rozmyta i rozlana, niż M 3.   Warkocz zauważalny zerkaniem w zasadzie od razu po przyłożeniu oka do okularu. Najlepiej wyglądała w okularze 28mm, w 14mm też całkiem zacny widok.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ją obserwowałem przez lornetkę 15x70 o 19:25 (Słońce 18 st. pod horyzontem, kometa 12P 20 st. nad)

Jasność oceniłem na 6.0 mag, średnicę =6' (obok gwiazda podwójna w separacji 4'24" dla porównania), DC=6, warkocz 1,5 st. w PA=20st.

 

JUTRO warkocz komety 12P będzie skierowany centralnie na jądro M31 !

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, korzystając z pogody, wybrałem się z lornetkami na Ponsa-Brooksa. W 8.3* polu 8x42 nie wiele brakowało, żeby kometka i M31 łapały się w jednym polu widzenia.

W 15x56 delikatne pojaśnienie w kierunku warkocza. W polu widzenia jasne, zwarte jądro sąsiaduje z ładną, biało-żółtą lornetkową parą gwiazd HD1632, HD1641.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.