Skocz do zawartości

12P/Pons-Brooks powraca w okolice Słońca


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, Astrobonq napisał(a):

Kolejna obserwacja zakończona sukcesem, tym razem w ruch poszedł większy kaliber czyli Newton 10". Data 09.03, miejsce to samo co 07.03, Bortle 4. Tym razem udało się rozpocząć obserwacje nieco wcześniej, około 19:30.

 

W okularze 28mm widoczny delikatny zielony zafarb. Do porównania koloru użyłem M 31 gdzie szary był szary, w przypadku komety po dłuższym wpatrywaniu się szary okazywał się lekko zazieleniony. Ponadto w polu widzenia razem z kometą miałem żółtą gwiazdkę (prawdopodobnie HD 1224) która również pomogła w dostrzeżeniu zabarwienia komety.

 

Na początku obserwacji dostrzegalna część warkocza rozciągała się na jakieś 1,3-1,4 stopnia, ale już po 20-30min widziałem dużo krótszy fragment, może ok 0,5-0,6 stopnia. W okularze 14mm w centrum halo ukazało się coś czego na większości zdjęć nie widzę - małe, mocno skoncentrowane pojaśnienie o lekko owalnym kształcie. Najpewniej nie było to samo jądro a jedynie jego okolica, gdzie pył i gaz jest najgęstszy.

 

Po tych dwóch obserwacjach śmiało mogę umieścić Pons-Brooks w czołówce komet jaki udało mi się zaobserwować. Do Neowise czy Hale-Boppa oczywiście dużo jej brakuje, ale dostrzegalny wizualnie warkocz rozciągający się na prawie 1,5 stopnia nie trafia się aż tak często.

Trzeba czekać do października, może będzie ciekawiej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukasz77 napisał(a):

Trzeba czekać do października, może będzie ciekawiej!

 

Oby! Chętnie znowu bym zobaczył takie cuda jak widoczne gołym okiem odbicie komety w wodzie albo warkocz rozciągający się na 10 stopni w lornetce 10x50 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem na sesji i obserwacjach w soboty na niedzielę na platformie widokowej w Słowińskim Parku Narodowym: https://www.google.com/maps/place/Czołpino/@54.7129347,17.218812,329m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x46fe6c236c26ab19:0x1354b1cca1e0c9ff!8m2!3d54.7108554!4d17.2382737!16s%2Fm%2F05msp2t?hl=pl-PL&entry=ttu

Ok. 20:00 rozpocząłem obserwacje lornetką 15x70. Kometa była dostrzegalna natychmiast, koma bardzo wyraźna, a jej przedłużenie widoczne zerkaniem. Niebo w tym miejscu jest bardzo dobre, ale niestety nad samym Bałtykiem coś wisiało, a także chyba jakaś mgła była "po drodze" do komety. Światło emitowane przez latarnię morską, oddaloną o 1,5km rysowało bardzo wyraźne stożki, więc przejrzystość nie dopisała. 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, flamezz napisał(a):

@orlen Mnie opieprzył, że przy pierwszym podejściu zwaliłem rotacje kadru to i drugi raz podszedłem. Wiało niemiłosiernie plus był cirrus. 

 

Focone w Zgniłoszy.

 

130PDS + ASI585MC

60 klatek po 60s gain 252

 

Wiem, że mydełko FA ale zależało mi na warkoczu :)

62P 2k.jpg

Jak narazie najładniejszy warkocz 12p jaki widziałem 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.