Skocz do zawartości

Vaonis vespera czy Unistellar eVscope eQuinox


skuter202

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka potrzebuje małej pomocy w wyborze teleskopu,tak w skrócie miałem parę teleskopów mniejszych większych itd z którymi zawsze walczyłem hehehe teraz czas na jakiegoś smarta z którym nie za bardzo będę walczył a otworze se piwko i w telefonie będę robił resztę nie wychodząc z domu to tak w skrócie 

No i teraz bez zbędnego biadolenia 

Wrzucam 3 foty vaonis,ZWO seestar s50 i unistellar

Wszystkich różni cena i pewnie jakość w detalach itd problem z najtańszym ZWO jest z dostawą nie ma dat jest tylko pre order z vaonisem i unistellar nie ma problemu.

 

ZWO seestar s50 £520

Vaonis vespera £1299

Unistellar £1749

 

W piątek kupię jeden z nich proszę o jakieś podpowiedzi i doświadczenia jeśli takie są 

Z góry dziękuję 

 

 

 

Screenshot_20230912-193039.png

Screenshot_20230912-193021.png

Screenshot_20230912-193005.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest droga zabawka, która ma.szansę bardzo skutecznie rozsiewać wirusa astrofilii. Bierzesz to idąc w odwiedziny do niczego nie podejrzewających znajomych i atakujesz ich obrazkami zbieranymi z ich własnego ogródka lub balkonu. Wysyłasz im te fotki z komentarzem że to ICH zdobycze. Zaiste szatańsko podstępna strategia :)

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Będziesz pierwszy. Ja przez moment myślałem o zakupie ZWO S50, ale w końcu zdecydowałem, że zaczekam na model S60 (zgaduję, że taki też powstanie). Najmocniejszą stroną produktów ZWO powinno być oprogramowanie.

Też myślałem o  zwo s50 ale czas oczekiwania po świętach więc dla mnie tragedia ,o vaonis urzekła mnie prostota jest to tylko 50 mm ale swoje robi Zaraz wstawię parę fot od vespera plus apka to następny plus  no i wystawiasz go gdzie chcesz skanuje ci niebo I sam ci mówi jakie obiekty możesz teraz oglądać itd

No dole parę fotek od vespera

 

m31 5 godz naświetlania

 

mam to szczęście że czasami z rodziną jeździmy na lake District więc idealne niebo na astro foto PozdrawiamFB_IMG_1694800526233.thumb.jpg.18d3f343c4eeba12ebcc38b4352e801f.jpgFB_IMG_1694800514485.thumb.jpg.a1c513f36f9a2ad2bcb2d9b1a9a21cd0.jpgFB_IMG_1694800505047.jpg.7196e99c6930c983272cdec580ccb809.jpg 

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, skuter202 napisał(a):

Też myślałem o  zwo s50 ale czas oczekiwania po świętach więc dla mnie tragedia ,o vaonis urzekła mnie prostota jest to tylko 50 mm ale swoje robi Zaraz wstawię parę fot od vespera plus apka to następny plus  no i wystawiasz go gdzie chcesz skanuje ci niebo I sam ci mówi jakie obiekty możesz teraz oglądać itd

No dole parę fotek od vespera

 

m31 5 godz naświetlania

 

mam to szczęście że czasami z rodziną jeździmy na lake District więc idealne niebo na astro foto PozdrawiamFB_IMG_1694800526233.thumb.jpg.18d3f343c4eeba12ebcc38b4352e801f.jpgFB_IMG_1694800514485.thumb.jpg.a1c513f36f9a2ad2bcb2d9b1a9a21cd0.jpgFB_IMG_1694800505047.jpg.7196e99c6930c983272cdec580ccb809.jpg 

No to czekamy na fotorelacje z tego zachwalanego  astro sprzętu .:yes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZWO to jeszcze sensownie wycenione, te dwa pozostałe to trochę dramat cenowy.

 

Co do fotek reklamowych - one zawsze są mocno "dopracowane" i klienci będą mieli sporo problemu osiągnąć to samo. Wystarczy że autor jest ekspertem w obróbce materiału, wziął teleskop pod lepsze niebo, dużo czasu i efekt jest. Kamerki Celestron Nightscape też to miały i rumakowanie szybko się skończyło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam obejrzeć filmik o vespera od

first light optics długo z nimi pisałem zanim kupiłem vespere

 

 

50 minut temu, riklaunim napisał(a):

Te produkty memy to w sumie już wystarczy 🤣

 

 

Co do fot oczywiście że takich nie otrzymam jak na zdjęciach wyżej anyway porównam foty z pod Londynu gdzie aktualnie mieszkam i z lake District no to wtedy będzie można ocenić co to w ogóle potrafi cena nie była zbyt duża tak mi się wydaje nie ma co płakać to tylko £1299

To tylko 50 mm więc nie ma co za dużo oczekiwać raczej chodzi tutaj o prostotę tego wszystkiego szybkość i wagę tego teleskopu 

 Pozdrawiam 

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2023 o 20:40, skuter202 napisał(a):

ZWO seestar s50 £520

Vaonis vespera £1299

Unistellar £1749

To są "teleskopy" robione przez ludzi bez pojecia o teleskopach, dla ludzi bez pojęcia o teleskopach.

Ślepa uliczka - omijałbym to szerokim łukiem

  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin_G napisał(a):

To są "teleskopy" robione przez ludzi bez pojecia o teleskopach, dla ludzi bez pojęcia o teleskopach.

Ślepa uliczka - omijałbym to szerokim łukiem

Nie no teraz to poleciałeś wydaje mi się że ci ludzie wiedzą co robią a dokładnie to dobrze na tym zarabiają a tak bez śmiechu to nie dla każdego są takie teleskopy dla mnie to strzał w 10 bo wyciągam se teleskop za drzwi idę do domu otwieram se piwo i bawię się w telefonie nie będę marnował czasu na inne przeróżne zagwostki teleskopowe wydaje mi się że w niedalekiej przyszłości większość ludzi będzie posiadała takie teleskopy że względu na prostotę i brak jakiejkolwiek ingerencji w teleskop to jest mistrzostwo jak auto fokus brak przerabiania godzinami zdjęć brak kolimacji itd itd itd

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra by było istnienie samej platformy az/kamera mocy asi533,asi585 + miejsce na kompatybilną optykę + apka zarządzająca alignmentem,plate solve,goto i akwizycją. Po prostu masz takie ramie jak w vaonis i ładujesz mu co tam masz i co się zmieści.  Optyka ma najmniejsze problemy z kompatybilnością w EAA, nie katujesz tych gwiazd do perfekcji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

W tych urządzeniach mamy montaż azymutalny i brak możliwości rotacji kamery, więc optymalny byłby sensor kwadratowy, właśnie Asi533. Ale od razu cena poszłaby mocno w górę.

 

Zawsze mogą rotować sensor. A że większość z nich to ultra-krótkie refraktory to mogą też używać małych tanich sensorów o bardzo dużej ilości małych pikseli.

 

QHY ostatnio wypuściło kamerki 4K z bardzo małymi pikselami w cenie 1-1,8k w zależności od sensora i można je podpiąć pod ultrakrótki refraktor, FMA135 i pomieścić przeciętnego DSa. Całość na jakimś astro trackerze czy czymś podobnym EQ i śmiga ;) Tyle że bez softu end-to-end.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, skuter202 napisał(a):

Nie no teraz to poleciałeś wydaje mi się że ci ludzie wiedzą co robią a dokładnie to dobrze na tym zarabiają a tak bez śmiechu to nie dla każdego są takie teleskopy dla mnie to strzał w 10 bo wyciągam se teleskop za drzwi idę do domu otwieram se piwo i bawię się w telefonie nie będę marnował czasu na inne przeróżne zagwostki teleskopowe wydaje mi się że w niedalekiej przyszłości większość ludzi będzie posiadała takie teleskopy że względu na prostotę i brak jakiejkolwiek ingerencji w teleskop to jest mistrzostwo jak auto fokus brak przerabiania godzinami zdjęć brak kolimacji itd itd itd

Pozdrawiam 

Ja proponuje kupić książkę z fotografiami nieba , będzie taniej na pewno i  więcej zostanie na piwo.:laughbounce2:

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fornax napisał(a):

Ja proponuje kupić książkę z fotografiami nieba , będzie taniej na pewno i  więcej zostanie na piwo.:laughbounce2:

Daj spokój wszystko jest dla ludzi co do książki to mam ich troszkę także dziękuję 😅 a teleskop sam w sobie nie jest taki zły nie wiem czemu ma tu złą opinię wśród niektórych ludzi 

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, skuter202 napisał(a):

Daj spokój wszystko jest dla ludzi co do książki to mam ich troszkę także dziękuję 😅 a teleskop sam w sobie nie jest taki zły nie wiem czemu ma tu złą opinię wśród niektórych ludzi 

pozdrawiam 

No dobra ok ,ok ale czekamy na foto relacje z tego sprzętu.:hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca IMX462 i 50/250... I to ma być przyszłość? Litości...

Cytowane zdjęcia to fotomontaże i całkiem solidna rąbanka, bo żaden z tych obiektów nie mieści się w polu widzenia tego sprzętu.

 

Niestety póki co nie ma żadnej alternatywy dla dużych teleskopów, ani się nie zanosi, że za naszego życia będzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, lkosz napisał(a):

Cytowane zdjęcia to fotomontaże i całkiem solidna rąbanka

Jeśli mozaikę określasz mianem fotomontażu to może i stackowanie tak należy zakwalifikować, a wtedy prawdziwi astroamatorzy do klisz szklanych wrócą 😉

 

M31 na 462 przy tej ogniskowej musi być zrobione jako mozaika, ale np. parka M81/M82 mieści się w kadrze bez problemu.

Oprogramowanie od ZWO jeszcze musi dorosnąć, aby dogonić to z Vespery, ale na dodanie automatycznego tworzenia mozaiki w S50 pewnie długo czekać nie będzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, skuter202 napisał(a):

 dla mnie to strzał w 10

A dla mnie strzał w kolano, bo wydałeś sporo kasy i....nadal nie masz fajnego teleskopu, który wciągłaby Cię w astonomię, który byłby rozwojowy, który byłby jakoś wszechstronny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, piotrfie napisał(a):

Jeśli mozaikę określasz mianem fotomontażu to może i stackowanie tak należy zakwalifikować, a wtedy prawdziwi astroamatorzy do klisz szklanych wrócą 😉

przecież to nie są tylko mozajki. Nie ma się co obrażać na słowo fotomontaż, ale też nie ma co robić z ludzi idiotów i udawać dziewic nietkniętych starnetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lkosz napisał(a):

Niestety póki co nie ma żadnej alternatywy dla dużych teleskopów

Ten typ teleskopów nie jest alternatywą dla dużych. Jest ich uzupełnieniem. Jakość materiału z 50mm nigdy nie będzie taka jak np.  ze 150mm. Czas zbierania rośnie niepomiernie. Małe pole też nie pomaga.

Jednak łatwość z jaką początkujący jest w stanie zrobić fotkę jest nie do przecenienia. Jeśli ktoś nie jest początkującym to może rozważać taki mini-teleskop jako sprzęt wyjazdowy, do samolotu da się zabrać i do plecaka też wejdzie.

Jedynie szkoda, że nie ma tam 533 zamiast 462.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.