Skocz do zawartości

Stacjonarny PC do kompleksowej obróbki zdjęć


RMK

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniło mi się miejsce stacjonowania oraz mój sposób pracy na mniej mobilny. Laptop stosunkowo silny i jeszcze nie taki stary pozostaje, ale planuję komputer stacjonarny (desktop). Dawno już nie składałem/kupowałem PC. Poradźcie, proszę, w jakim kierunku iść w końcówce 2023 roku aby nie ładować PLN w zbędne wodotryski. Niektóre aplikacje potrafią wykorzystać kartę graficzną, inne zadowalają się dedykowaną.

 

Soft: Siril, FireCapture, NINA, Photoshop i mniej wymagające drobiazgi.

Obróbka zarówno DS jak US.

 

16 GB RAM czy 32 ?

Karta UHD czy dedykowana?

Zakładam, że i5 powinien wystarczyć.

Czy ma sens W11 w wersji Pro ?

Budżet ok 5000 PLN na samą jednostkę (bez monitora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy chcesz żeby działało ok, czy żeby było dość szybkie i na wypasie. Za 5000 raczej można zrobić już na wypasie.

 

- RAM jest relatywnie tani więc można 32GB, to też się przyda dla większych plików

- Photoshop potrafi użyć różnych akceleratorów i podstawowa Nvidia czy czasami Radeon lub Intel Arc pomoże (RTX 4060 lub jak benchmarki są dobre to RX 7600/6600, Intel Arc A750 lub więcej jak chcesz gierkować :)).

https://www.pugetsystems.com/solutions/photo-editing-workstations/adobe-photoshop/hardware-recommendations/

- Windows Pro nie jest potrzebny

- CPU: Ryzen 7/9 lub Intel Core 7/9, np. Ryzen 5900X powinien być takim nie za drogim wyborem.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składałem swojego pieca na początku tego roku właśnie w takim celu, więc pozwolę sobie podzielić się paroma uwagami. Pracuję jednak na nim głównie w Pixinsight i czasem PS.

 

Procesor wraz z ramem w przypadku takich zadań będzie najistotniejszy, dlatego na tych podzespołach raczej nie szukałbym budżetowych kompromisów. Procesor z jak największą ilością rdzeni o jak najwyższym taktowaniu, lecz jednocześnie taki, który będzie można sensownie schłodzić. Nie skupiałbym się tutaj na tym czy to I3, I5, czy I7, bo to tylko nazwy serii, które zawierają w sobie różne modele procesorów (chooooć akurat w przypadku intela seria I7 z tego co pamiętam ma parę benefitów względem I5, jak chociażby hyperthreading). Niektóre wypadają korzystniej cenowo, a niektóre gorzej. Osobiście w tym budżecie zalecałbym jednak obóz czerwonych, może nawet coś ze starszej serii, ale wyższej półki. Chłodzenie procesora jest mega istotne, ponieważ w trakcie stackowania materiału, czy nawet wykonywania pojedynczych procesów, ten będzie obciążony w 100%. Niewystarczające chłodzenie spowoduje, że procesor będzie ograniczał taktowanie, a więc mimo pełnego obciążenia, nie będzie osiągał swojej maksymalnej wydajności. Tak też jest u mnie gdzie 280mm radiator od chłodzenia wodnego nie jest w stanie schłodzić procesora na tyle, aby osiągnął maksymalne taktowanie przy korzystaniu ze wszystkich rdzeni na raz. Większość internetowych rekomendacji w przypadku takiego użytkowania procesora można wsadzić między bajki, ponieważ większość użytkowników nie korzysta w ten sposób z CPU, a schłodzenie 2 rdzeni to nie żaden problem.

RAMu mniej jak 32GB bym nie brał. Ile byś nie wrzucił, w trakcie stackowania prawdopodobnie wszystko zostanie zjedzone (oczywiście w zależności od ilości plików i wykonywanego procesu). Skupiłbym się jednak na tym jak ta pamięć jest wykorzystywana w postprocessingu, ale tutaj pojawia się sporo zmiennych, takich jak wielkość plików na jakich pracujesz, tego czy lubisz bawić się w mozaiki oraz od samego Twojego stylu pracy. Osobiście aktualnie pracuje pracuje na 16Mpx obrazach i pod koniec obróbki materiału mam często zajęte ponad 20GB pamięci RAM. Są to często początkowe stacki, maski, warstwy z gwiazdami i bez, obrazy po kluczowych procesach, do których możliwe, że będę chciał wrócić no i również finalny obraz.
 

Nie wiem jak przechowujesz zebrany materiał. Mnie jeszcze los nie pokarał i część świeższego materiału trzymam na HDD w budzie, więc w moim przypadku sprawdził się spory dysk HDD na przechowywanie. To co jednak jest najistotniejsze to również spory dysk SSD, na którym nie tylko będzie działać system i najważniejsze programy, ale z którego powinien być odczytywany materiał podczas stackowania. Przechowywanie aktualnie stackowanego materiału na HDD to strzał w kolano, który bardzo wydłuży cały proces, dlatego podczas doboru pojemności dysku SSD weź również pod uwagę, że będzie musiał się na nim zmieścić również materiał, na którym pracujesz. W postprocessingu ma to już mniejsze znaczenie, bo po wrzuceniu pliku do programu, będzie on przechowywany w pamięci RAM.

 

Jeżeli korzystasz lub planujesz korzystać z procesów opartych na sieciach neuronowych, takich jak Starnet, BXT, czy ostatnio Graxpert, to warto rozważyć dedykowaną kartę graficzną z rdzeniami CUDA (a więc niestety tylko NVIDIA). Są to procesy, które mimo swojej prostoty, czasami wymagają nieco eksperymentowania, a bez wspomagania CUDA potrafią trwać dosyć długo. Osobiście w tym momencie nie wyobrażam sobie obróbki astrofotografii bez CUDA. Kartę graficzną można jednak w każdej chwili dołożyć, a sama karta graficzna chyba nie musi być z najwyższej półki w tym przypadku (przynajmniej takie wnioski wyciągnąłem po przejrzeniu wątku na Astropolis). Z tego co rozumiem najważniejsze kryteria to ilość pamięci VRAM oraz sam fakt obsługiwania danego modelu przez oprogramowanie.

 

Oprócz tego z tego co mi wiadomo warto kupić dobrej jakości zasilacz, ale czemu warto w tym miejscu dopłacać to już niech się mądrzejsi wypowiedzą.

Edit. Zapomniałem jeszcze o płycie głównej. Tutaj najistotniejsza będzie odpowiednia sekcja zasilania, bo nie wszystkie płyty mogą obsłużyć procesory z najwyższej półki, mimo takiego samego gniazda. Warto więc się temu przyjrzeć dobierając płytę główną do wybranego procesora.

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zmieniałem właśnie komputer z i7 8700K na i9 13900K. Różnica 5 generacji i przyrost wydajności multicore ponad 4x i single core 2x. Poprawa w obróbce jest kolosalna, choć zależy od konkretnych zastosowań. Realne przyspieszenie w programach to 2-3x. Choć są wyjątki, np autostakkert bardzo dziwnie się zachowuje i zwykle jest tylko 50% szybszy (trudno to zmierzyć, bo czas stackowania zmienia się dla tego samego materiału dość mocno). Z platformą AMD nie pomogę, ale wśród Intela myślę że sensownym wyjściem będzie i7 13700 lub jak nie starczy kasy i5 13600. Wg mnie lepiej wziąć lepszy procesor na lata, niż gorszy na krócej. Co do RAMu, to 32GB się przydaje, jak operujesz na dużych plikach lub robisz panoramy. 16 to już takie minimum na dzisiejsze czasy. Masz natomiast wybór DDR4 czy DDR5, bo pod te procesory dostępne są płyty w obu wariantach. Ja przełożyłem RAM ze starego kompa, więc nie było dylematu. Niemniej teraz ceny DDR5 powoli stają się sensowne, więc można to rozważyć. Generalnie różnice w wydajności przy lepszym i gorszym RAM są niewielkie, max kilka %, więc nie warto brać tych najszybszych modułów, lepiej celować w środek. Pamiętaj też że dla RAMu trzeba włączyć w biosie profil XMP, bo domyślnie każdy działa z najniższymi zegarami.

Co do chłodzenia, ja używam Artic Liquid Freezer 2 360 mm - znalazłem je jako najbardziej opłacalne z tych wydajniejszych. Do i7 13700 będzie też idealne, natomiast do i5 można wziąć wariant 240 mm lub dobre powietrzne jak Fortis 5.

Co do płyty, to masz do wyboru chipsety z serii B, H i Z. Różnią się głównie ilością wspieranych portów, linii PCIE i OC procesora. B bym raczej odrzucił i zastanowił się nad H i Z - jeśli nie ma dużej różnicy w cenie, to brać Z, ale jak H oferuje tyle złącz, ile potrzebujesz, to też ok. Możliwości OC dzisiejszych procesorów i tak są raczej iluzoryczne. No i jeśli weźmiesz płytę inną niż Z, czyli bez OC, to nie warto dopłacać do wersji K procesora (K oznacza możliwość OC). Co do sekcji zasilania - jeśli nie planujesz OC i weźmiesz max i7, to raczej każda płyta z chipsetem H lub Z da sobie radę, choć lepiej poczytać recenzje dla pewności.

Co do GPU - z wymienionych programów tylko PS zrobi z niego użytek. Akceleracja jest wspierana w części procesów, ale potrafi to być odczuwalne (choć bez szału). Drugim programem wartym użycia GPU jest na pewno PIX, jeśli planujesz go kiedyś użyć. No i te Starnety i inne, których akurat nie miałem okazji użyć. Myślę, że wystarczy tu średniej klasy karta, może RTX4060, jeśli się zmieścisz w budżecie. W kartach nie warto brać droższych wariantów, bo każda karta z danym oznaczeniem będzie prawie taka sama (różnice rzędu 2-3%). Pomijać należy tylko wynalazki z maleńkim chłodzeniem w stosunku do reszty (np dla 4060 2 wentylatory).

Co do dysku, to NVME gen4 są na tyle dobre cenowo, że warto je brać, choć gen3 w praktyce będzie działać prawie tak samo. Wybrałem dla siebie ADATA Legend 960, myślę że warto brać 2 lub 4TB na zapas. Dysk to wg mnie złoty środek ceny do wydajności ma dość ważną cechę - trzyma prędkość cały czas, podczas gdy większość dysków znacznie zwalnia po zapisaniu kilkudziesięciu / kilkuset GB sekwencyjnie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szereg cennych uwag.

Aktualnie czytając wskazówki staram się ułożyć konfigurację:

- 32 GB RAM

- i7 lub i5 13 generacji zależnie jak zepnie się budżet + wydajne chłodzenie

- Nvidia RTX 3050 - zakładam, że wystarczy

- Win 11 Home

Chcę to upchnąć w mini lub midi obudowę. Na pewno przełożę dwa dyski SSD, które już posiadam (każdy 1 TB) czyli sumarycznie będą działały 3 dyski. Patrząc na specyfikę kamer CMOS oraz otoczenia, w którym zbieram dane ten nowy dysk minimum 2TB.

Muszę jeszcze zgłębić kwestię konkretnych modeli płyt (dziękuję za wskazówki) oraz obudowy i zasilania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, RMK napisał(a):

Bardzo dziękuję za szereg cennych uwag.

Aktualnie czytając wskazówki staram się ułożyć konfigurację:

- 32 GB RAM

- i7 lub i5 13 generacji zależnie jak zepnie się budżet + wydajne chłodzenie

- Nvidia RTX 3050 - zakładam, że wystarczy

- Win 11 Home

Chcę to upchnąć w mini lub midi obudowę. Na pewno przełożę dwa dyski SSD, które już posiadam (każdy 1 TB) czyli sumarycznie będą działały 3 dyski. Patrząc na specyfikę kamer CMOS oraz otoczenia, w którym zbieram dane ten nowy dysk minimum 2TB.

Muszę jeszcze zgłębić kwestię konkretnych modeli płyt (dziękuję za wskazówki) oraz obudowy i zasilania.

 

najważniejszy to odczyt z dysku i ram. resztę to wymysły jakiś teoretyków stad. mam łapka który 10x szybciej obrabia stack niż nie jeden komputer. wzrost wydajności przyszedł z dorzuceniem ramu do 32Gb i dysk z ssd na M2. możesz mieć i 500gb ram 50prockow a i tak nic to nie da jak źle spięta będzie  przepustowość magistrali czy tam procka czy grafiki. grafika z obrobka sobie poradzi , ta nawet za 200zl. Mój procek to Asus Rog g752vs, i złożenie stacka nigdy nie zajmuje mu dłużej niż 30minut, a obróbka śmiga ze aż milo. 

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

resztę to wymysły jakiś teoretyków stad. mam łapka który 10x szybciej obrabia stack niż nie jeden komputer. wzrost wydajności przyszedł z dorzuceniem ramu do 32Gb i dysk z ssd na M2. możesz mieć i 500gb ram 50prockow a i tak nic to nie da jak źle spięta będzie  przepustowość magistrali czy tam procka czy grafiki.

Rozwiniesz tę myśl, czy tak po prostu postawisz się w pozycji mądrzejszego i sobie pójdziesz? ;) Może się czegoś dowiem, ale jeśli już, to postawiłbym się bardziej w pozycji praktyka, niż teoretyka. Teorii może mi właśnie brakować (tutaj mam nadzieję, że poratujesz), ale z moich obserwacji wynika, że sprawa jest prosta. Jako przykład weźmy którykolwiek z procesów stackowania, ponieważ one są najbardziej zasobożerne i zwykle przy nich użytkownik musi najdłużej czekać, a komputer się najbardziej poci. Plik jest zczytywany z dysku, następnie przechowywany w pamięci RAM, do której procesor ma szybszy dostęp. Każdy rdzeń procesora otrzymuje własne zadanie i zawsze wszystkie rdzenie są obciążane w 100%, pracując na najwyższym możliwym w tej sytuacji taktowaniu. Na koniec oczywiście jeszcze dochodzi kwestia zapisu w miejscu docelowym, więc ponownie rolę gra prędkość dysku. O ile w żadnym z wymienionych miejsc nie ma wąskiego gardła (tak jak ze wspomnianym HDD, gdzie procesor u mnie musiał czekać na odczyt plików), to prędkość wykonania całego procesu będzie zależała w równym stopniu od każdego z wymienionych podzespołów, przy czym w całej pętli najdłużej zawsze pracuje procesor.

 

1 godzinę temu, Kriss2022 napisał(a):

mam łapka który 10x szybciej obrabia stack niż nie jeden komputer.

Śmiem wątpić, że istnieje laptop, który będzie wydajniejszy od jakiejkolwiek stacjonarki, zbudowanej do tego konkretnego celu, w podobnym budżecie (choć nie śledzę poczynań apple i ich M2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, JKbooo napisał(a):

Rozwiniesz tę myśl, czy tak po prostu postawisz się w pozycji mądrzejszego i sobie pójdziesz? ;) Może się czegoś dowiem, ale jeśli już, to postawiłbym się bardziej w pozycji praktyka, niż teoretyka. Teorii może mi właśnie brakować (tutaj mam nadzieję, że poratujesz), ale z moich obserwacji wynika, że sprawa jest prosta. Jako przykład weźmy którykolwiek z procesów stackowania, ponieważ one są najbardziej zasobożerne i zwykle przy nich użytkownik musi najdłużej czekać, a komputer się najbardziej poci. Plik jest zczytywany z dysku, następnie przechowywany w pamięci RAM, do której procesor ma szybszy dostęp. Każdy rdzeń procesora otrzymuje własne zadanie i zawsze wszystkie rdzenie są obciążane w 100%, pracując na najwyższym możliwym w tej sytuacji taktowaniu. Na koniec oczywiście jeszcze dochodzi kwestia zapisu w miejscu docelowym, więc ponownie rolę gra prędkość dysku. O ile w żadnym z wymienionych miejsc nie ma wąskiego gardła (tak jak ze wspomnianym HDD, gdzie procesor u mnie musiał czekać na odczyt plików), to prędkość wykonania całego procesu będzie zależała w równym stopniu od każdego z wymienionych podzespołów, przy czym w całej pętli najdłużej zawsze pracuje procesor.

 

Śmiem wątpić, że istnieje laptop, który będzie wydajniejszy od jakiejkolwiek stacjonarki, zbudowanej do tego konkretnego celu, w podobnym budżecie (choć nie śledzę poczynań apple i ich M2).

Czemu uznałeś, że o Tobie mowa? Akurat Twoje zdanie tutaj szanuje bardzo. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kriss2022 napisał(a):

Czemu uznałeś, że o Tobie mowa?

Wielu wypowiedzi w tym wątku nie ma, do tego w zasadzie wszystkie są ze sobą zgodne. Dlatego nie rozumiem skąd zdanie "najważniejszy to odczyt z dysku i ram. resztę to wymysły jakiś teoretyków stad". Są dwie dłuższe wypowiedzi, przy czym z drugą najwyraźniej się zgadzasz. Stąd też moja myśl, że możesz mówić o mojej ścianie tekstu. ;) 

 

2 godziny temu, Kriss2022 napisał(a):

możesz mieć i 500gb ram 50prockow a i tak nic to nie da jak źle spięta będzie  przepustowość magistrali czy tam procka czy grafiki.

Wciąż jednak nie pojmuję o co tu chodzi.

Dopytuję się z dwóch powodów. Po pierwsze chcę się czegoś dowiedzieć, jeśli o tym nie wiem, a po drugie to popchnięcie użytkownika do rozwinięcia tematu, który tylko podsunął jakiś pomysł/poruszył wątek, ale nie wyjaśnił co, jak i dlaczego. To drugie niestety często widuję na tym forum i przyznaje, że trochę mnie to uwiera. ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RMK napisał(a):

- i7 lub i5 13 generacji zależnie jak zepnie się budżet + wydajne chłodzenie

- Nvidia RTX 3050 - zakładam, że wystarczy

Zaskakujące jak ludzie nie dostrzegają AMD :)

 

Taniej będzie zrobienie czegoś na Ryzenie 5000 albo Intel 12stej generacji. Najnowsze generacje jak Ryzen 7000 to droższe płyty główne, pamięć jak i same procesory. Intel 13-sty za dużo od 12 chyba się nie różni...

 

Do tego wydajnym chłodzeniem może być odpowiednio duży radiator z wentylatorami. Nie trzeba iść w duże chłodzenie wodne no chyba że idziesz w i9/i7 i chcesz to jeszcze podkręcać i walczyć o wyniki w benchmarkach ;)

 

RTX 3050 zależy które, 4GB VRAM może być trochę mało, a i różne ficzery AI mogą chcieć trochę więcej mocy obliczeniowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 tygodnie temu złożyłem sobie nowy komputer na i5-12400F + Fera 5, 32GB RAM DDR4, RTX 3060Ti, dysk NVMe 1 TB. Doliczając cenę obudowy, zasilacza i płyty głównej zmieściłem się w 4k. Pewnie nie jest to demon prędkości jak piec od Mateusza, ale pewnie 95% takie coś by w zupełności wystarczyło do obróbki. O ile ktoś nie składa 300 klatek, to różnica np. 40 vs 30 minut chyba nie jest jakaś kolosalna, a w międzyczasie zawsze można iść wziąć prysznic i zrobić sobie jedzenie :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, riklaunim napisał(a):

Zaskakujące jak ludzie nie dostrzegają AMD :)

Nie wiem jak to teraz wygląda, ale jak jakiś czas temu modernizowałem kompa, to Ryzeny były wyraźnie wydajniejsze w pracy wielowątkowej w stosunku do porównywalnych procesorów Intela. A do tego tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

Nie wiem jak to teraz wygląda, ale jak jakiś czas temu modernizowałem kompa, to Ryzeny były wyraźnie wydajniejsze w pracy wielowątkowej w stosunku do porównywalnych procesorów Intela. A do tego tańsze.

W tym momencie różnica w wydajności nie jest tak duża, lecz podczas pracy pobierają mniej prądu, a sam pobór prądu jest stabilniejszy (intel łapał momentami jakieś niewyobrażalne peaki, co może powodować problemy przy tańszym zasilaczu). Z tego co pamiętam intel za to pobiera mniej prądu w trakcie spoczynku.

 

Osobiście nie widzę powodu, aby przy obecnej sytuacji na rynku budować platformę na intelu (budując stację roboczą do obróbki astrofotek), chyba że ktoś chce teraz kupić pamięci DDR4 z myślą o przejściu na DDR5 w przyszłości, bo na taki manewr tylko intel pozwala.

 

Info sprzed pół roku, kiedy mocno grzebałem w temacie, ale od tamtej pory raczej niewiele się zmieniło, zważywszy na to jak licho wypadla 14 generacja u intela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do AMD vs Intel nie namawiam, bo znam dobrze tylko jeden obóz :) W moim wypadku pozostanie przy Intelu wynikało z kilku aspektów, nie tylko czystej wydajności w obróbce (choćby możliwość użycia DDR4 i RAID Intela).

Jeszcze taka ogólna uwaga - wydajność wielowątkowa (sumaryczna) jest ważna, ale tak samo jednowątkowa. Wiele programów wciąż jest jednowątkowych (przynajmniej ja takich używam :P ), a nawet te wielowątkowe niekiedy mają jakiś wątek główny, który limituje wydajność. Dlatego wg mnie warto iść generalnie w najwyższą dostępną wydajność pojedynczego rdzenia, a to zapewnia zawsze najnowsza generacja danego procesora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał(a):

Dlatego wg mnie warto iść generalnie w najwyższą dostępną wydajność pojedynczego rdzenia, a to zapewnia zawsze najnowsza generacja danego procesora.

 

Co nie oznacza że poprzednia jest diametralnie słabsza, szczególnie gdy to np. typowy refresh Intela :D

 

Teraz mam Ryzena 5900X i przejście na obecną serię 7000 się nie opłaca bo różnica nie za duża, a zmienia się wszystko i jest droższe - więc kwestia czy wydajność niezależnie od ceny czy szukanie najlepszej wartości za PLN. W styczniu pewnie wyjdzie seria 8000 (przynajmniej mobilna) więc zobaczymy co wtedy itd. Dla nowych zestawów trudno powiedzieć. AM4 nadal jest dobrą platformą, choć bez "przyszłości".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Drobne modyfikacje po przemyśleniach i powstała konfiguracja, którą dzisiaj złożyłem. Zajęło mi to aż 2 godziny ponieważ troszkę walczyłem z ułożeniem kabli.

 

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 Beast Black

ADATA Legend 960 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe

Procesor Intel Core i5-12600K

Endorfy Fera 5

ASUS TUF GAMING H670-PRO WIFI D4 DDR4

ASUS Phoenix GeForce RTX 3050 8GB V2

Be quiet! Zasilacz System Power 10 650W

Obudowa,  klawiatura i duperele

Całość kupowana w różnych sklepach 4669. 

 

 

Być może kiedyś przejście na generację 13 procka i szybszą grafikę.

Aktualnie jestem bardzo zadowolony :)

Dziękuję wszystkim za porady.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się wypowiem :)

Nadal używam swojego PC zbudowanego kiedyś do symulatora lotu - ówcześnie FSX, potem P3D. Stuknęło mu już 12 lat.

CPU: Intel Core i7-2600K

RAM: 20 GB (oryginalne 4 GB + dołożone 16 GB)

Grafika: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB (wcześniej była inna, ale zmieniałem)

Dyski: kilka dysków SSD + kilka HDD

 

Używam tego PC do wszystkiego: gry, tworzenie muzyki, obróbka zdjęć i video, programowanie.

Daje radę. Oczywiście nowszy byłby trochę szybszy, ale ten niewiele odstaje. To nie jest tak, że od razu 12-letni sprzęt musi znaczyć, że to jest muł. Służbowo używamy zawsze najnowszych kompów i w moim odczuciu te różnice nie są duże.

Składając go z używanych części mógłbyś się wyrobić spokojnie w 1500 zł, a gdybyś dobrze poszukał to może i w 1000 zł. A reszta zostanie na inne przyjemności.

Chyba że koniecznie chcesz mieć wszystko najnowsze i najszybsze, ale wtedy nawet 5000 PLN będzie mało (a za rok i tak będą już szybsze).

 

W moim przypadku najdłużej schodzi się ze zgrywaniem avików z laptopa na PC :D Przez moją sieć idzie to koszmarnie dłuuuuuuuuugo. Kilka minut na jeden plik, z SSD na SSD, po prostu sieć wolna. Sama obróbka potem to przy tym chwila.

Przemyśl jeszcze ten aspekt jak to będzie wyglądało u Ciebie - chyba, że teleskop będziesz miał podłączony bezpośrednio do tego PC, to ten problem Ci odejdzie.

 

EDIT:

Teraz doczytałem, że już złożyłeś :) Ale może przyda się "dla potomnych".

Edytowane przez AviatorL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już tak gadamy o sprzętach i podzespołach komputerowych to obecnie jadę na kompie 4 letnim (i5 10400 +16Gb Ram), w którym wykorzystuję ten procesor także do grafiki. Chciałbym wsadzić do komputera kartę graficzną, która obsłuży CUDA i przyśpieszy w PiXie działanie wszystkich X-terminatorów. Mam pytanie jaką kartę polecacie na początek jakąś tanią (może być używana) w budżecie powiedzmy do ok 1k.PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.