Skocz do zawartości
  • 0

Wybór pierwszego poważniejszego teleskopu...


akustyk

Pytanie

Cześć Wam

Od kilku dni wałkuję i przeczesuję różne fora oraz sklepy internetowe w poszukiwaniu pierwszego poważniejszego teleskopu. Teleskop ma służyć do obserwacji/astrofoto (40/60%). Ja i syn (18 lat) chcemy obserwować i fotografować głównie obiekty głębokiego nieba. Na planety czy księżyc pewnie też spojrzymy nie raz. Niestety warunki mamy wokół domu takie:

SQM    19.33 mag./arc sec2
Brightness    1.99 mcd/m2
Artif. bright.    1820 μcd/m2
Ratio    10.7
Bortle    class 6

 

Dopiero ok. 35 km od domu mamy takie:

SQM    20.56 mag./arc sec2
Brightness    0.647 mcd/m2
Artif. bright.    476 μcd/m2
Ratio    2.78
Bortle    class 4
Elevation    267 meters

 

Bardzo często w propozycjach pojawia się teleskop Newton 150/750 na montażu paralaktycznym eq 3-2. Wiem z czym się wiąże taki montaż. Do śledzenia oraz w przyszłości po dokupieniu silnika na 1 oś min. można już zacząć robić ciekawsze zdjęcia. Teraz do konkretów. Znalazłem takie reflektory:

1. https://skywatcher.pl/teleskop-sky-watcher-bkp-15075-eq3-2-z-wyciagiem-crayforda-150-750

2. https://www.astroshop.pl/teleskopy/omegon-teleskop-n-150-750-eq-4/p,22465#specifications

3. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teleskop-BRESSER-Space-Explorer-MC-150-750-z-monta-em-EQ-3.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=9621813&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

4. https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Teleskopy/BRESSER-Messier-NT-150S-750-Hexafoc-Optical-Tube.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4850750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch

do tego statyw EQ 3-2 https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1401&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ3 2 CG4 g owica przeciwwagi statyw aluminiowy (wiem, że kwota na granicy... ale może warto?)

5. https://www.bresser.de/pl/Wed-ug-producenta/bresser/Teslekop-BRESSER-Pollux-150-750-EQ3-z-filtrem-s-onecznym.html?mtm_campaign=Doofinder&mtm_kwd=4650750&mtm_source=Polish&mtm_medium=OnSite&mtm_cid=Poland&mtm_group=SiteSearch (brak lunetki do ustawiania statywu na gwiazdę polarną)

 

Budżet w którym chcę się zmieścić to 2 - 2,5 tys. zł. Zależy mi na sprzęcie który będzie stanowił najlepszą bazę do rozbudowy na przyszłość (dokupienie silnika/silników, dodatkowych okularów, filtrów). Czy ktoś może pomóc w wyborze?

 

Oczywiście jeśli macie sugestie to proszę bardzo, zawsze są mile widziane. Nie wiem czy przy takim niebie wokół domu gdzie jednak najczęściej będziemy coś próbowali oglądać cokolwiek zobaczymy. Czy ma sens się ładować od razu w lustro 150 mm? Czy 130 mm na początek nie było by wystarczające i lepiej dokupić 2 okulary. Proszę o porady. Dziękuję bardzo:)))))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
41 minut temu, lkosz napisał(a):

Można ale szkoda kasy, lepiej przyczepić smartfona w pokrowcu rowerowym do tuby i użyć aplikacji skeye. A szukacz zamontować kątowy, który jest bardzo wygodny. Jednak z szukacza optycznego bym nie rezygnował.

Niestety na IOS nie ma tej apki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, akustyk napisał(a):

Kątowy jest do kupienia używka za 220 zł w Pruszczu Gdańskim. Ten prosty w sumie można sprzedać od razu nie?

w sklepie, jeśli zdecydujesz się kupić nowy, można za niewielką dopłatą zamienić szukacz na kątowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, JSC napisał(a):

A wiesz że są kątowe dające obraz prosty albo odwrócony?

Ooo nie. Jeśli dobson pokazuje odwrócony to szukacz też powinien w sumie żeby się odnaleźć na niebie. Dobrze myślę?

Ten jaki daje:

https://m.olx.pl/d/oferta/gso-szukacz-8x50-katowy-CID767-IDXcfJq.html

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, akustyk napisał(a):

Ooo nie. Jeśli dobson pokazuje odwrócony to szukacz też powinien w sumie żeby się odnaleźć na niebie. Dobrze myślę?

Nie... :movingtongue: ale zalezy pewnie dla kogo...

Ja wole Telrad + kątowy prosty (Amici).

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, lkosz napisał(a):

w sklepie, jeśli zdecydujesz się kupić nowy, można za niewielką dopłatą zamienić szukacz na kątowy.

Faktycznie udało się. Czekam jak przyjadą do sklepu teleskopy i wymienią mi go. Niebo nie ucieknie także czekam.

 

Inne pytanie. Polecono mi aby do tego dobsona dokupić od razu filtr polaryzacyjny do planet. Jakie jest wasze zdanie? Czy taki byłby ok:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=8242&lunety=Filtr polaryzacyjny regulowany Svbony 2 Variable Polarizing Filters SKU F9147B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, akustyk napisał(a):

Inne pytanie. Polecono mi aby do tego dobsona dokupić od razu filtr polaryzacyjny do planet. Jakie jest wasze zdanie? Czy taki byłby ok:

jeśli masz do wyboru: ten filtr albo coś innego, to bierz co innego. Jest to dodatek typu miło mieć, ale nie trzeba. Filtr można do pewnego stopnia zastąpić kartonowym przysłonięciem apertury. Przed nami pochmurny okres. Planety, o ile je zobaczysz, mogą być za chmurami, co przygasza ich blask.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, lkosz napisał(a):

jeśli masz do wyboru: ten filtr albo coś innego, to bierz co innego. Jest to dodatek typu miło mieć, ale nie trzeba. Filtr można do pewnego stopnia zastąpić kartonowym przysłonięciem apertury. Przed nami pochmurny okres. Planety, o ile je zobaczysz, mogą być za chmurami, co przygasza ich blask.

To oprócz wymiany szukacza na kątowy jeśli zdecydował bym się na dobsona GSO 8” co by było warte dokupienia?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Filtr polaryzacyjny na pewno się przyda do Księżyca, czasami potrafi dawać po oczach. Do planet już niekoniecznie. Poza tym jak kupisz teleskop, to wtedy będziesz myślał co dalej. Jak sam się zapewne domyślasz, kolejnym wyborem będą prawdopodobnie jakieś lepsze okulary (6-7 mm do planet, 14-16 mm do DS i jakiś 30-35mm do przegladu nieba - GSO Dob 8 ma już jakiś fabryczny w tych ogniskowych). Najlepiej mieć 2-3 dobre okulary. Powodzenia 👍

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, akustyk napisał(a):

To oprócz wymiany szukacza na kątowy jeśli zdecydował bym się na dobsona GSO 8” co by było warte dokupienia?

Jeśli masz zamiar kupić w najbliższych tygodniach - ładuj kasę w teleskop, wygodę i ciepłe ciuchy. To czas DSów, galaktyk, mgławic. Jeden długoogniskowy okular, jeden do planet (nie będzie potrzebny jeśli jest barlow z teleskopem), średnia ogniskowa powinna być z teleskopem i nic poza tym. Akcesoria dokupuje się w miarę potrzeby. Sklepy realizują zamówienia na tyle szybko, że lepiej nie kupować na wyrost, bo na tym najwięcej kasy się niepotrzebnie traci. Poobserwujesz, to zobaczysz czego trzeba. Słońce zostaw sobie na wiosnę.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, akustyk napisał(a):

Na razie nie ma nigdzie folii nd5.

Folia ND5.0 jest tutaj. Ciekawe kiedy znowu się przyda? 😉

 

 

EDIT: Polecono mi aby do tego dobsona dokupić od razu filtr polaryzacyjny do planet.

 

Zamiast filtra polaryzacyjnego wolę filtry szare: ND0.3, ND0.6, ND0.9 i ND1.2. Może trudnej jest ustawić jasność, ale lepiej dać jedno szkło niż dwa w regulowanym filtrze. Filtry GSO mają słabe warstwy przeciwodblaskowe, ale posiadają wewnętrzny gwint i można je między sobą łączyć. Filtry Svbony mają słabe warstwy i wewnętrznego gwintu brak. Inna szkoła mówi o dwóch pojedynczych filtrach polaryzacyjnych: jeden jest wkręcony w kątówkę, a drugi w okular. Jasność zmienia się obrotem okularu. Na CN był wątek o zmniejszonej rozdzielczości podczas obserwacji przez filtr polaryzacyjny. Szarych filtrów używam czasem również do obserwacji Jowisza, Słońca (z folią ND5.0!) i planet w dzień.

Edytowane przez dj_
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minutes ago, akustyk said:

Jakiś wskaźnik laserowy konkretny polecacie aby pokazywać na niebie co i jak? Na alledrogo w cholerę śmieci jest... czy to w ogóle dobry pomysł?

Tak, to dobry pomysł moim zdaniem. mam na myśli pokazywanie innym osobom, który gwiazdozbiór to który, co to obiekt, etc. Nie śledzę rynku teraz więc nie doradzę. Swój wskaźnik kupiłem ponad 10 lat temu, działa i mi wystarcza. Nie kierowałbym się mocą, tzn. nie dążył do zakupu z jak największa mocą, jakiś standardowy wystarczy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale się kręcisz :)

 

Jeżeli chcesz mieć możliwość obserwacji czegoś więcej niż Księżyc, Słońce i planety to nie unikniesz dużego lustra. Za niewielkie pieniądze dobson 8 lub 10" właśnie Ci to daje. Musisz coś kupić i przetestować zarówno teleskop, typ szukacza, okulary itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, dj_ napisał(a):

Zamiast filtra polaryzacyjnego wolę filtry szare: ND0.3, ND0.6, ND0.9 i ND1.2. Może trudnej jest ustawić jasność, ale lepiej dać jedno szkło niż dwa w regulowanym filtrze. Filtry GSO mają słabe warstwy przeciwodblaskowe, ale posiadają wewnętrzny gwint i można je między sobą łączyć. Filtry Svbony mają słabe warstwy i wewnętrznego gwintu brak.

 

Filtry ND 1.25 " nie mają w ogóle warstw przeciwodblaskowych, czyli odbicie od jednej powierzchni to około 4 %, a jeden filtr ma dwie takie. Strata jasności jest tutaj nieistotna, ale spadek kontrastu przez duszki - już tak, może być zauważalny, denerwować obserwatora i niwelować zysk dawany teoretycznie przez użycie filtru.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, micropoint napisał(a):

Ale się kręcisz :)

 

Jeżeli chcesz mieć możliwość obserwacji czegoś więcej niż Księżyc, Słońce i planety to nie unikniesz dużego lustra. Za niewielkie pieniądze dobson 8 lub 10" właśnie Ci to daje. Musisz coś kupić i przetestować zarówno teleskop, typ szukacza, okulary itp. 

Wstępnie mam wybrane GSO deluxe 8" newton z szukaczem kątowym. Jeśli chodzi o filtr słoneczny to i tak poczekam na wiosnę jak słońce będzie wyżej. Okularów nie będę kupował na początek żadnych dopóki tych nie poużywam. Pewnie wybiorę się na jakieś spotkanie do PTMA Gliwice albo do Sopotni i wtedy coś więcej będę mógł powiedzieć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, polaris napisał(a):

To całkiem dobry, uniwersalny wybór, ale do wizuala. Ale astrofoto nydyrydy. Trzeba by podnieść LG. No i to Dobson, więc zostają pojedyncze strzały Księżyca np.

Po podniesieniu lustra z byle kamerką można z powodzeniem avikować planety na ręcznym prowadzeniu też, tak że zabawy z foceniem przy tym teleskopie jest co nie miara dla początkującego, nawet bez tych wszystkich napędów, platform, goto itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Piotrek K. napisał(a):

Po podniesieniu lustra z byle kamerką można z powodzeniem avikować planety na ręcznym prowadzeniu też, tak że zabawy z foceniem przy tym teleskopie jest co nie miara dla początkującego, nawet bez tych wszystkich napędów, platform, goto itp. 

Czy podniesienie lustra jest potrzebne do aparatu czy każdego sprzętu który będę chciał zamocować do okularu? Jeśli bym kupił kiedyś... najtańszą kamerkę astro to też?

 

Edytowane przez akustyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, stratoglider napisał(a):

Filtry ND 1.25 " nie mają w ogóle warstw przeciwodblaskowych

Filtry Baadera mają dobre warstwy przeciwodblaskowe, ale i cenę prawie pięć razy większą. Ja właściwie widzę duszka tylko na Słońcu, od GSO #8 wkręconego na stałe w kątówkę. Nie ma to dla mnie znaczenia, bo widok przez folię ND5.0 jest taki sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.