Skocz do zawartości

Astronocnik. Podcast na początek przygody?


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Andrzej Lach napisał(a):

Kibicuję takiej inicjatywie, poszła ode mnie "wirtualna kawa" :) 

 

Ooo! Baaaardzo dziękuję! Takiego startu w ogóle się nie spodziewałam.... A już trzymałem palec na klawiszu usuń podcast 🤩🤩

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś  słuchałem podcastu Astropodcast.pl (i wciąż lubię do niego wracać), który łączył informacje ciekawe dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii amatorskiej.

Cieszę się że pojawiła się nowa inicjatywa do słuchania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

Kiedyś  słuchałem podcastu Astropodcast.pl (i wciąż lubię do niego wracać), który łączył informacje ciekawe dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników astronomii amatorskiej.

Cieszę się że pojawiła się nowa inicjatywa do słuchania.

A to przecież Jurek Bohusz, stara gwardia amatorskiej astronomii 🙂

 

@mstaniek kibicuje i trzymam kciuki! 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mstaniek Przesłuchałem, i mam kilka uwag:

1. Masz bardzo dobry głos. Mówisz spokojnie, wyraźnie, bez powtarzanych w kółko wtrętów typu "generalnie", bez głupkowatych żarcików czy powiedzonek, no i nie mówisz "eeee", "yyy" itp. Dobrze się tego słucha :)

2. Na Twoim miejscu przestałbym się przejmować tym, czy będzie jakaś publiczność. Olej to. Tego typu działalność, czy to podcastową, czy na Youtube, robi się na zasadzie "robię to co lubię, co mam ochotę robić i w czym się czuję swobodnie", a nie na zasadzie "ojejku, nie wiem czy będą mnie słuchać, a może nie będą, ojejej co to będzie?". Rób co masz ochotę robić, a publika się zawsze znajdzie :)

3. Ten pierwszy podcast jest wg mnie bardzo dobrym wstępem merytorycznym. Również uważam, że podstawową sprawą jest orientacja na niebie.

4. Dźwięk spuszczanej w toalecie wody w czołówce podcastu - czy naprawdę tak szanujesz swoją robotę (dobrą!), że chcesz, żeby kojarzyła się słuchaczom z dźwiękiem spuszczanej w klopie kupy? ;) Ja rozumiem, "nocnik", gra słów itd., ale mimo wszystko dałbym tam jakiś dźwięk kojarzący się z nocą. For PR's sake.

5. Wyłapałem tylko jeden błąd, na samym początku. Otóż efekt Dunninga-Krugera NIE polega na tym, że "ci, co myślą, że nic nie wiedzą, mają najwięcej do powiedzenia". Jest dokładnie odwrotnie - to ci, którzy nic nie wiedzą, MYŚLĄ, ŻE WIEDZĄ BARDZO DUŻO, i właśnie dlatego mają tak wiele do powiedzenia. A ci, którzy myślą, że nic nie wiedzą, właśnie się nie odzywają - ponieważ są przekonani, że nic nie wiedzą :) (a bywa tak, że są to właśnie ci, którzy wiedzą bardzo dużo - bo to ta wiedza powoduje, że zdają sobie sprawę z tego, jak mało jeszcze wiedzą).

Tyle. Ogólnie jest fajnie :) Jeśli w następnych odcinkach nie zaczniesz gadać głupot typu "przy matrycy APS-C ogniskowa wzrasta 1,6x" albo "darki usuwają szum termiczny", to powinno być OK ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr K. bardzo dziękuję za miłe słowa.

 

Publiczność... ona mimo wszystko mo- lub demotywuje, więc... zawsze ma znaczenie. Ale masz rację. Ona nie jest wyznacznikiem... z resztą tę potrzebę realizuję na "konsultacjach" i w innych obszarach.. więc "polklask" nie jest tym, dlaczego to robię.

 

Spłuczka 🙂 hmm.. to trochę z przekąsem... lubię zabawy słowami, skojarzeniami... jeśli źle się kojarzy... może masz rację? pomyślę 🙂

 

Efekt Dunninga-Krugera - masz 100% racji.. nie wiem, jak to się stało, że źle mi się słowa ułożyły... może to stąd, że w głowie dobrze brzmiało, a... język poplątał.

I "namówiłeś mnie" - notatki tylko mnie rozpraszają... chyba "lepszy jestem" w improwizacji.

Dziękuję za zwrócenie uwagi 🙂

 

o i nie mówisz "eeee", "yyy" itp.  Mówię... ale staram się minimalizować. Samego mnie to wkurza 🙂

 

Nie zaczniesz gadać głupot typu "przy matrycy APS-C ogniskowa wzrasta 1,6x" - myślę, że nie zacznę. Lubię prosty język i... nie czuję się (jak powiedziałem) ekspertem... i wielu z Was nie dorastam do pięt, więc... nieee... mam marzenie, żeby to było zjadliwe i pozwoliło bawić się tym hobby, a nie doktoryzować... i mam nadzieję tak to utrzymać 😉

 

Pewnie błędy będą się zdarzały... będą kontrowersyjne stwierdzenia... ale! wciąż ich "tu" dużo, więc... w tym wszystkim liczę też na wyrozumiałość... i szczerość 🙂 

 

Miło mi, że inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem.

Edytowane przez mstaniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GroundhoppingWLKP w połowie roku Google planuje migrację zasobów do YT, więc pewnie wtedy się pojawi.

 

Podcast jest dostępny już (już wciągu dni?) na wszystkich platformach podcastowych, (m.in. na Spotify, choć nie tylko) więc....

polecam zainstalować ulubioną aplikację do podcastów i będzie wygodnie.

 

Pod linkiem są odnośniki do różnych aplikacji

https://pod.link/1726419010

 

ale wracając do YT - tak, w końcu będzie.. może i szybciej 🙂 

Edytowane przez mstaniek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, mstaniek napisał(a):

Nie zaczniesz gadać głupot typu "przy matrycy APS-C ogniskowa wzrasta 1,6x" - myślę, że nie zacznę. Lubię prosty język i... nie czuję się (jak powiedziałem) ekspertem... i wielu z Was nie dorastam do pięt, więc... nieee... mam marzenie, żeby to było zjadliwe i pozwoliło bawić się tym hobby, a nie doktoryzować... i mam nadzieję tak to utrzymać

 

Nie chodzi mi o mniej czy bardziej wyrafinowane słownictwo, tylko o to, żeby treść była poprawna merytorycznie. W podanym przykładzie chodzi o to, że nie jest poprawna - bo ogniskowa nie zmienia się w zależności od tego, jaką matrycę przypnie się do obiektywu czy teleskopu. Zmienia się tylko pole widzenia zestawu.

Ale dobra, spoko. Powiedziałem, co wiedziałem, i wystarczy. Powodzenia! :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr K. rozumiem, co masz (miałeś) na myśli... mnie chodziło, że czasem "uproszczenia" dają pewną czytelność... jak to, że "słońce wschodzi". 

Dobra, ja też przestaję się tłumaczyć... jak skręcę w zła stronę - daj znać 🙂 j
Jak będzie się dało wrócić - wrócę. Jak nie - kasuj mnie 😉 

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, że się odważyłeś, pamiętam jak jakiś czas temu wspominałeś o tym na FB. Pozwolę sobie o własny komentarz:

- nazwa - jeszcze jest czas, żeby to zmienić, naprawdę - widzę w tym co robisz ogromny potencjał i osobiście nie chciałbym, aby kojarzono mnie ze spłuczką i nocnikiem. Możesz zrobić z tego coś bardzo fajnego, ale jak zostaniesz z etykietą nocnika.. no ale to twoja decyzja, najwyraźniej taki masz plan, choć jest jeszcze czas na zmianę zanim nabierzesz rozpędu;

- nie musisz co chwilę wspominać o tym, że nie wiesz jak się przyjmie podcast, że nie jesteś zawodowcem, że nie wiesz czy ktoś tego będzie słuchał itp. itd. - po prostu rób swoje, nie usprawiedliwiaj się i nie szukaj "pociechy";

- świetna jakość dźwięku, przyjemnie się słucha (chociaż musiałem zwiększyć prędkość odsłuchu x1.1 na spotify, bo wydawało mi się za wolno)

- czekam na więcej :) 

 

Jedyne co mi się nie spodobało (choć to twoje zdanie o czym powiedziałeś) to podział wizuala i foto - zabrzmiało jakby ktoś musiał dokonać wyboru pomiędzy jednym, a drugim, przecież można praktykować i jedno i drugie, wszystko się uzupełnia. 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz. dziękuję za sugestie. Sporo cennych rad. 

Astronocnik zostanie, bo jakoś mi "nazwa weszła"... ale spłuczka już wyleciała. Od 2 odcinka nie będzie. Przeważyło wsparcie Żony: "albo spłuczka, albo podcast" 😉
nooo a na serio - może faktycznie mnie poniosło... choć nie miało do umniejszać... ale widzę, że emocje wzbudza, więc.... no dzięki 🙂 w nowym intro nie będzie spłuczki.

 

prędkość odsłuchiwania - sprawa jasna. Sam słucham podcastów znacznie szybciej, więc... liczę się z tym.

Nawet myślałem i rozważałem, czy w ogóle od razu samemu się nie przyśpieszyć... ale pozostawiłem tę sprawę indywidualnym gustom 🙂 

 

Więcej wkrótce. W planach jest publikacja "co czwartek", a kolejne odcinki już mam zaprogramowane do publikacji.

Przyjęcie 1 odcinka przekroczyło moje oczekiwania, więc na razie zostaję na dłużej. Mnie to sprawia frajdę, więc.. jeśli i innym, to: bawmy się 🙂
 

"podział wizuala i foto" - serio tak to wybrzmiało? Hmm... myślałem, że jasno powiedziałem, że oba są okej, tylko mnie zabrakło tego, co daje mi fotografia.

I powiem Ci nawet, że gdy to mówiłem, to miałem na myśli Ciebie, który mówi: ej! no! Wizualne obserwacje są okej! Propaguję, praktykuję!

No bo są okej i sam często "lornetkuję" 🙂 i w żaden sposób im nie umniejszam... 🙂


BTW @Paweł Sz. startuj ze swoim kanałem... czekam 🙂

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, mstaniek napisał(a):

BTW @Paweł Sz. startuj ze swoim kanałem... czekam 🙂

Niestety nagrywanie w terenie i późniejszy montaż zajmuje mi więcej czasu niż planowałem, ale już w najbliższy weekend.. ;) 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mstaniek napisał(a):

Astronocnik zostanie, bo jakoś mi "nazwa weszła"... ale spłuczka już wyleciała. Od 2 odcinka nie będzie. Przeważyło wsparcie Żony: "albo spłuczka, albo podcast" 😉

 

Miejsce gdzie królowie piechotą chadzali, to męska świątynia rozważań, często planów obserwacyjnych, czy namysłu nad obraną strategią fotograficzną. Można tam nawet podcastu posłuchać. A, że nazwa zapada w pamięć, no i jest to zabawna gra słów, to dlaczegoby nie.

 

Gratuluje projektu. Czekam na więcej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mstaniek napisał(a):

"podział wizuala i foto" - serio tak to wybrzmiało? Hmm... myślałem, że jasno powiedziałem, że oba są okej, tylko mnie zabrakło tego, co daje mi fotografia.

I powiem Ci nawet, że gdy to mówiłem, to miałem na myśli Ciebie, który mówi: ej! no! Wizualne obserwacje są okej! Propaguję, praktykuję!

No bo są okej i sam często "lornetkuję" 🙂 i w żaden sposób im nie umniejszam... 🙂

Odebrałem to dokładnie tak jak planowałeś i mam takie samo podejście. Też przeszedłem na astrofotografię z tych względów o których mówiłeś.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Nazwa to pierwsze co ktoś przeczyta - ma zachęcać do kliknięcia. I ma zachęcać ludzi nowych w temacie, bo przecież do początkujących chcesz kierować ten podcast. Ja bym w nocnik czy inny kibel nie klikał, wybacz.


Nocnik jak najbardziej pasuje, bo po pierwsze źródłosłów pochodzi od słowa "noc", a po drugie nocnik służy współcześnie osobom w wieku wczesnodziecięcym ;)

@mstaniek w myśl idei nieważne co mówią, ważne że mówią, projekt zyskał już nie małą popularność. W tym wypadku m.in. za sprawą dość kontrowersyjnej nazwy.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.