Skocz do zawartości

B-150


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

To własna konstrukcja, Newtony 250/1520 i 205/907, zawieszone na klasycznym, lekko zmodyfikowanym montażu typu niemieckiego.

6306Tpublf.jpg

Bomba, prawdziwa pasja...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barnard wyszedł bardzo ładnie.

Rzucają mi się w oczy dwie rzeczy, pierwsza, to wyraźny tilt (lewa góra i prawy dół) oraz mocno niebieskie tło.

Wiem, że tak dobrze jest pokazać pyły, sam tak robiłem, ale jednak tutaj ten niebieski troszkę razi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Wygląd mgławicy absorpcyjnej Barnard - 150 nie pozostawia wątpliwości.

 

Ładne światło zebrałeś w tym ciekawym kadrze. :)

Nie przyczepię się do geometrii, ale kolory proszą o kalibrację. Coś takiego, jeżeli pozwolisz. ;)

 

2662246x2kB150kF.thumb.jpg.a729df44a7cb56973874342b8cd71f35.jpg

Edytowane przez diver
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MaPa napisał(a):

Aaaale konstrukcja. Dzięki za zdjęcie bo analiza była wciągająca. Guidujesz jakoś ?

Tak. Można na dwa sposoby, autoguiderem - program i elektronika stworzona pod ten montaż, lub bardziej twórczo - manualnie, obserwując zachowanie gwiazdy na monitorze i wysyłając odpowiednie korekty przy pomocy pilota. Fajna zabawa na cieplejsze noce... ,  i ta świadomość, że mamy swój wkład w zebrany materiał. Pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mariusz Świętnicki napisał(a):

lub bardziej twórczo - manualnie, obserwując zachowanie gwiazdy na monitorze i wysyłając odpowiednie korekty przy pomocy pilota. Fajna zabawa na cieplejsze noce... ,  i ta świadomość, że mamy swój wkład w zebrany materiał. Pozdrawiam

 

Stosuje czasem i nazywam to sesją nadzorowaną :) nie ma gorszego hadkora :D podziwiam, jak to ma się do śpiących całą sesję :happy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HAMAL napisał(a):

Stosuje czasem i nazywam to sesją nadzorowaną :) nie ma gorszego hadkora :D podziwiam, jak to ma się do śpiących całą sesję :happy:

Gorszy hadkor ;) był w latach 80-tych i 90-tych, kiedy to prowadziło się manualnie za pomocą mikroruchów z okiem przyklejonym do okularu prowadzenia przy ciągłej 60 minutowej ekspozycji na kliszy. Wówczas astrofotografią parała się mała garstka zapaleńców. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2024 o 21:16, Mariusz Świętnicki napisał(a):

Tak. Można na dwa sposoby, autoguiderem - program i elektronika stworzona pod ten montaż, lub bardziej twórczo - manualnie, obserwując zachowanie gwiazdy na monitorze i wysyłając odpowiednie korekty przy pomocy pilota. Fajna zabawa na cieplejsze noce... ,  i ta świadomość, że mamy swój wkład w zebrany materiał.

 

No to mamy tak samo, a właściwie podobnie. Ja też nie śpię, choć używam guidingu. Podczas sesji czasem zmieniam parametry guidowania, a przede wszystkim focus. Nie stosuję żadnego wsparcia typu "focus aid". Mam poczucie wkładu w zebrany materiał, jednak okupiony nie przespanymi nocami. Czasem więc zastanawiam się, czy nie warto wziąć przykładu z kolegów, którzy śpią. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, diver napisał(a):

Czasem więc zastanawiam się, czy nie warto wziąć przykładu z kolegów, którzy śpią.

Zdecydowanie nie, pachnie mi to "profanacją" ;). W Polsce mamy tak mało nocy obserwacyjnych, że jeszcze to przesypiać byłoby mocną ekstrawagancją. Na sesjach plenerowych, pod ciemnym niebem często umawiam się z koleżankami i kolegami którzy przywożą apertury 30 - 40 cm i w czasie zbierania przez matrycę fotonów, zawsze można wizualnie śmignąć po niebieskich przestrzeniach.  

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.