Skocz do zawartości

Jaka luneta na strzelnice do sprawdzania wyników...


Jacek1977

Rekomendowane odpowiedzi

Hej 

     Pytanie do bardziej obeznanych w temacie. Kumpel chce kupić lunetę do sprawdzania wyników na tarczy strzeleckiej, odległość 200 metrów. 

    Statyw posiada, luneta może być używana, budżet to 500 zł. Co polecacie, coś się znajdzie w tym budżecie czy raczej słabo i zbierać kasę na coś sensownego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Darek_B napisał(a):

Używany https://astrozakupy.pl/p/teleskop-bresser-ar-90-900-messier-ota/

do tego jeszcze 10mm okular Plossla i powinno starczyć.

Hej 

    Chodzi o jakąś małą lunetę, kompaktową a nie o teleskop. Nie za bardzo poręczna ta rurka i do tego dochodzi jeszcze karabin. Ja pomyślałem o Celestronie Ultima 65 ale nie wiem czy to się nada na taką odległość i trochę budżet zakładany przekracza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję maka 90/500 z kątówka pryzmatyczną i okularem z zoomem . Bardzo poręczne, małe , niestety dużo droższe niż 500 zł , ale to już miałem w składzie z teleskopami .

Edytowane przez Maro21
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Behlur_Olderys napisał(a):

Kupi sobie kamerkę IP, ustawi koło tarczy, będzie zadowolony.

 

Nie głupi pomysł tylko jak będą trzy cele na 100, 200, 300 to już się nie sprawdzi bez chodzenia i przestawiania😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek1977 napisał(a):

Nie głupi pomysł tylko jak będą trzy cele na 100, 200, 300 to już się nie sprawdzi bez chodzenia i przestawiania😁

Myślałem że od tego są ruchome tarcze.

Inna sprawa że kamerki IP kosztują grosze i można sobie kupić 3.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lemarc napisał(a):

Możesz pokazać tego maka z tyłu? Rubinar 500/5,6 ma identyczne parametry, ale tam jest soczewka na wyjściu.

Ale na pewno znacząco się różnią, tutaj mamy maka w układzie Gregory'ego (Johna, nie mylić z Jamesem) z lustrem wtórnym naniesionym na wewnętrzną stronię menisku, a Rubinar ma osobne lustro wtórne i jeszcze jakąś tam dodatkową optykę korekcyjną (flattener, czy coś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał(a):

tutaj mamy maka w układzie Gregory'ego (Johna, nie mylić z Jamesem) z lustrem wtórnym naniesionym na wewnętrzną stronię menisku

 

Możesz podać jakieś informacje ? Bo jak wpisuje "telescope optical system Gregor" to mi wychodzi coś jak Cassegrain (czyli bez płyty korekcyjnej z przodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu idealne na strzelnice było:  ZRT 457.

 Luneta obserwacyjna ZRT 457 KOMZ 30x 60x radziecka ZSRR PRL Stara Wieś • OLX.pl

Cena niestety podskoczyła i to znacznie gdyż to dobry achromat a nie nowożytny chiński - plastyk fantastyk :)

B. przemyślane jest również zamontowanie "przełącznika " szybkiej zmieniany powiększeń z 30x na 60x przy zachowaniu prawidłowych źrenic wyjść : 2.3mm i 1.16mm.

ZRT.png

Edytowane przez YOKER
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał(a):

 

Możesz podać jakieś informacje ? Bo jak wpisuje "telescope optical system Gregor" to mi wychodzi coś jak Cassegrain (czyli bez płyty korekcyjnej z przodu).

Dlatego pisałem, żeby nie mylić Johna z Jamesem :P

 

To co Ci wychodzi, to teleskop Jamesa Gregory'ego, Szkota żyjącego w XVII wieku, a tutaj chodzi o Johna F. Gregory'ego, Amerykanina z XX wieku - zbieżność nazwisk zapewne zupełne przypadkowa. Ten pierwszy wymyślił teleskop podobny w konstrukcji do tego od pana Cessegraina (i wcześniej od niego, a nawet od Newtona!), ale z lustrem wtórnym wklęsłym a nie wypukłym, przez co tuba musi być dłuższa i dlatego rzadko się je spotyka, choć są prostsze do wykonania (z drugiej strony, James Gregory opracował temat tylko teoretycznie; pierwszy teleskop tej konstrukcji zbudował dopiero Hooke, dwa czy trzy lata po tym jak Newton zbudował swój reflektor).

Ten drugi opracował w Stanach w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku uproszczenie konstrukcji Dymitra Maksutowa - to, co dziś jest najbardziej powszechną i najtańszą wersją tego teleskopu (np. maki SW). 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.