Skocz do zawartości

Poważne ostrzeżenie przed użytkownikiem EWAKAW. Moja historia.


patrrickoo

Rekomendowane odpowiedzi

"Co ty lamusie *j**** jeszcze k*** chcesz?"


Takie oto słowa padły z ust użytkownika kiedy zadzwoniłem do niego w piątek wieczorem aby wyjaśnić zaistniałą sytuację z kupionym u niego teleskopem. Powiedziałem wtedy przez tel.: "Dzień dobry, dzwonię ponownie, mówił pan że skontaktuje się ze mną, ale tego nie zrobił wczoraj więc dzwonię aby dowiedzieć się o co chodzi z tym teleskopem".

Na portalu olx pojawia się oferta sprzedaży teleskopu Celestron RASA8, postanowiłem się nim zainteresować. Wahałem się dość więc próbowałem wypytać sprzedającego o różne sprawy wysyłając przez olx różne zapytania, kontakt był dość rzeczowy i uprzejmy. Pewnego dnia postanowiłem, że rzeczony sprzęt kupię i zobaczę z czym to się je. Pełen niepokoju z powodu sporej inwestycji ustaliłem ze sprzedającym formę realizacji transakcji, wynegocjowałem cenę na który się zgodził i sprzęt został wystawiony na allegro i tam doszło do realizacji transakcji.




Bardzo ważny elementem tej historii jest to, że sprzedawany teleskop według sprzedającego jest w stanie sklepowym "jak nowy", "w stanie sklepowym" o czym zapewniał oraz posiada w zestawie wszystkie potrzebne złączki do podłączenia kamery zwo (rozmawialiśmy o tym poprzez wiadomości na olx). Dysponuję całą wymianą zdań i mogę zaprezentować jej dowolny fragment.


Wcześniej parę razy sprzedający zapewniał o swoich dobrych intencjach, wypisywał mi teksty o tym jak to fatalnie jest być źle potraktowanym i nieuczciwie szczególnie w temacie pieniędzy.


Po zrealizowanej transakcji tj. po mojej wpłacie jeszcze wymieniliśmy kilka zdań, na uwagę zasługuje fragment, w którym sprzedający najpewniej udaje, że nie wie czym jest obstrukcja w kontekście tematu teleskopu, ale zignorowałem to bo już mam zapłacone wszystko i najważniejsze teraz to aby bezpiecznie odebrać sprzęt i go sprawdzić czy jest kompletny i sprawny.

Wreszcie teleskop do mnie dotarł, kurier dostarczył, a ja od momentu gdy kurier postawił go u mnie w mieszkaniu włączyłem nagrywanie wideo w tel. i zacząłem rejestrować to jak wygląda paczka, a przede wszystkim proces jej rozpakowania, ukazanie zawartości i stanu przedmiotu. Obejrzałem wcześniej dokładnie paczkę i nie miała ona żadnych śladów poważnych czy choćby drobnych uszkodzeń czy oznak majstrowania przy niej. Okazało się, że nie mogę znaleźć bardzo ważnego elementu zestawu i elementu, który został umówiony, że będzie wysłany "nie będzie Pan musiał dokupować [adaptera]", w ogóle nie mogę znaleźć żadnych akcesoriów, jest goła tuba jedynie. Być może zapomniał- pomyślałem i jeszcze raz bardzo dokładnie przeszukałem wszystkie folie bąbelkowe i zakamarki kartonu, ale nic nie znalazłem. Ponadto zauważyłem pewne przypadłości: tuba ma kilka rys na sobie i na pewno nie jest prawdą w związku z tym, że jest jak nowa czy jak w stanie sklepowym, a więc choćby w tym zostałem wprowadzony w błąd. Ponadto szyba frontowa korektora tuby jest mocno wypalcowana i widać tłuste plamy na powłokach antyodbiciowych. Tak jakby ktoś pospieszenie i niedbale demontował jakieś elementy z wyciągu tuby. Pogodziłem się z tym choć irytacja już się pojawiła, mikrofibrą wytarłem delikatnie zabrudzenia szyby. Dodatkowo filtr clearsky, który jest fabrycznie zamontowany w wyciągu jest zablokowany i nie da rady go wykręcić choć powinien luźno dać się odkręcić palcami. Nie działa mi też wiatrak chłodzący wbudowany- po podaniu napięcia 12v z powerbanka nie uruchamia się (choć może jest tu odwrotna polaryzacja, nie wiem, nie mam jak sprawdzić). W związku z tym, że towar przyszedł niekompletny, nie było żadnych akcesoriów, które powinny być, a było mówione że będą to napisałem wiadomość przez olx do sprzedającego i czekałem na odpowiedź. Rozchodzi się tu przede wszystkim o pierścień mocujący oraz adapter do podłączenia kamery zwo. Wiadomość wysłana, ale była przez długi czas ignorowana (wcześniej przed wpłata kontakt był natychmiastowy, odpisywanie było bardzo szybkie).


Po kilku dniach ignorowania moich wiadomości postanowiłem zadzwonić do sprzedającego. Ten odebrał telefon i był dość uprzejmy, ale stwierdził, że woli gdy on sam zadzwoni pojutrze bo aktualnie jest po spożyciu alkoholu i nie chce niczego załatwiać w tym stanie. Oczywiście sprzedający nie zadzwonił. Skontaktowałem się z nim zatem telefonicznie, wykonałem telefon i zostałem zwyzywany tak jak to opisałem na początku. Gdy już było jasne dla mnie do jakiego procederu tu doszło i że zostałem potraktowany jak śmieć napisałem jeszcze raz do sprzedającego na olx informując, że sprawę zgłoszę to otrzymałem w odpowiedzi coś na kształt groźby.

Tak uczciwie załatwia się sprawy z użytkownikiem caveman, mało tego zostałem potraktowany wulgarnie, jestem wstrząśnięty tym jak bardzo można zachować się podle wobec kogoś kto dopełnił wszystkich ustaleń i jest w porządku. Teleskopu nie mogę używać, bez rzeczonych przejściówek jest on bezużyteczny, a przejściówki nie są dostępne w sprzedaży. Sprzęt miał być źródłem radości w tym hobby i bardzo szybko został przedmiotem sprawy bardzo przykrej. Polecam bardzo uważać na pana Pawła, który sprzedaje w sieci też inne astro towary.
Sprzedający zakupił teleskop w Delcie i tam zostanie on wciągnięty na czarną listę.

Sprzedający ma konto :
na astropolis.pl ma nick 
EWAKAW

na https://www.forumastronomiczne.pl ma nick EWAKAW
na https://astromaniak.pl ma nick caveman

oto jego konto na olx: https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/18dY3/

jego konto na allegro istnieje pod nickiem ocean1979
z innych namiarów:
youtube: https://www.youtube.com/@kaven9583
tiktok: https://www.tiktok.com/@caveman7988


gość ma też firmę FlyFilms.pl więc jeśli ktoś chce zostać potraktowany podobnie to mogę polecić śmiało

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.JPG

Edytowane przez patrrickoo
  • Smutny 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro że Cię to spotkało😔 Dzięki, że o tym piszesz bo sam, teraz już byłem zainteresowany jego innym teleskopem edge Hd 8” . Po Twoim wpisie moje zainteresowanie spadło do zera. 

Edytowane przez Afur
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi przykro, że cię to spotkało. Bycie oszukanym to nic miłego... Choć możesz się jeszcze spodziewać jakichś reperkusji z jego strony niestety, bo takie samosądy w polskim prawie nie są dobrze widziane ;) Na twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze czy ten teleskop daje w ogóle dobry obraz.

 

Żeby pozostawić jakieś konstruktywne wskazówki na przyszłość:

- optykę kupujemy wyłącznie skolimowaną, idealnie czystą oraz umytą, nie dawajcie się nabierać na "to tylko trochę kurzu". To proszę lustra umyć skoro to tylko trochę kurzu

- teleskopy z drugiej ręki kupujemy osobiście po uprzednim osobistym wykonaniu testu i sprawdzeniu wad optycznych na gwiazdach

- komunikację należy rejestrować - na piśmie lub nagrywać rozmowy telefoniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lkosz napisał(a):

Bardzo mi przykro, że cię to spotkało. Bycie oszukanym to nic miłego... Choć możesz się jeszcze spodziewać jakichś reperkusji z jego strony niestety, bo takie samosądy w polskim prawie nie są dobrze widziane ;) Na twoim miejscu sprawdziłbym jeszcze czy ten teleskop daje w ogóle dobry obraz.

 

Żeby pozostawić jakieś konstruktywne wskazówki na przyszłość:

- optykę kupujemy wyłącznie skolimowaną, idealnie czystą oraz umytą, nie dawajcie się nabierać na "to tylko trochę kurzu". To proszę lustra umyć skoro to tylko trochę kurzu

- teleskopy z drugiej ręki kupujemy osobiście po uprzednim osobistym wykonaniu testu i sprawdzeniu wad optycznych na gwiazdach

- komunikację należy rejestrować - na piśmie lub nagrywać rozmowy telefoniczne

To nie jest żaden samosąd tylko opis sytuacji krok po kroku co jak wyglądało. Żadnego sądu tym nie wykonuję. 

Rzecz w tym, że bez adapterów nie mam jak sprawdzić sprzętu nawet.

Nie ma konieczności jechać osobiście. Jeśli osoba jest uczciwa to żadne jeżdźenie nie jest potrzebne. To tylko życie w świecie przepełnionym nieuczciwymi ludźmi wymusza jakieś dziwne rozwiązania. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, cmku napisał(a):

Faktycznie slaba sytuacja, i dlatego jak kupuje jakas uzywana optyke za wieksze pieniadze to zawsze odbior osobisty i sprawdzenie na miejscu chocbym mial na 2 koniec kraju jechac.

Jakiś czas temu kupowałem AM5 od dobrego znajomego z Warszawy i ufam mu w 100%, ale chciałem wyeliminować ewentualne uszkodzenia w przesyłce. Wsiadłem w pociąg rano relacji Tarnów-Warszawa i wróciłem popołudniu. Bilet kosztował łącznie 200 zł, ale miałem pewność, że wszystko jest ok.
Tym bardziej pojechałbym po teleskop od nieznajomej osoby.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tex88 napisał(a):

Jakiś czas temu kupowałem AM5 od dobrego znajomego z Warszawy i ufam mu w 100%, ale chciałem wyeliminować ewentualne uszkodzenia w przesyłce. Wsiadłem w pociąg rano relacji Tarnów-Warszawa i wróciłem popołudniu. Bilet kosztował łącznie 200 zł, ale miałem pewność, że wszystko jest ok.
Tym bardziej pojechałbym po teleskop od nieznajomej osoby.

I wlasnie to mialem na mysli,  pozatym zawsze mozna wtedy pogadac ze sprzedajacym na zywo i dowiedziec sie nieco wiecej o danym sprzecie  :) Druga rzecz ze jesli teleskop ulegnie jakiemus uszkodzeniu w transporcie mamy wtedy spory problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, patrrickoo napisał(a):

To nie jest żaden samosąd tylko opis sytuacji krok po kroku co jak wyglądało. Żadnego sądu tym nie wykonuję. 

Rzecz w tym, że bez adapterów nie mam jak sprawdzić sprzętu nawet.

Nie ma konieczności jechać osobiście. Jeśli osoba jest uczciwa to żadne jeżdźenie nie jest potrzebne. To tylko życie w świecie przepełnionym nieuczciwymi ludźmi wymusza jakieś dziwne rozwiązania. 

żeby była jasność, to nie zarzut w twoją stronę, ale jednak lepiej być powściągliwym i nie prowokować do reperkusji, zwłaszcza w publicznym komentowaniu sprawy tu i tam ;) nie będę wdawać się publicznie w szczegóły żeby cię nie wkopywać

 

Oczywiście że nie ma konieczności jechać osobiście, tylko wówczas wiąże się to z ryzykiem, jak w twoim przypadku. A bywa różnie, włącznie z totalnie uszkodzonymi zwierciadłami, które wyglądały na zakurzenie. Przy zakupach od osoby prywatnej trzeba pamiętać, że nie działa tu prawo konsumenckie i nie możesz odstąpić od umowy sprzedaży tak łatwo. Używane teleskopy to okazja, która wiąże się z ryzykiem i to sport dla kogoś kto się zna. Dlatego lepiej nawet poprosić kogoś z forum, żeby pomógł i sprawdził stan tuby, niż ryzykować kilka tysi. Oczywiście lepiej by było gdyby wszyscy byli uczciwi, ale nie są, i nie będą.

 

  

27 minut temu, cmku napisał(a):

Druga rzecz ze jesli teleskop ulegnie jakiemus uszkodzeniu w transporcie mamy wtedy spory problem.

tak i kolejny powód do inby, która chyba była jakoś niedawno na forum w podobnej sprawie - sprzedawca nie chce ponosić odpowiedzialności, przewoźnik jakoś się wykręci, i kupujący zostaje z dużym problemem i tygodniami szarpaniny.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jechałem po obiektyw 70-200 od Canona do Warszawy. Przy okazji zwiedzanie plus testowanie go na miejscu. Wiem że sprzęt może i innych gabarytów ale jednak to opytka a każdy wie jak działają firmy kurierskie .Szkoda ze osoba która cie oszukała nie wykazywała choć trochę rekompensaty lub złagodzenia, widać że to było celowe i takich ludzi trzeba pokazywać. 

Może istnieje rękojmia ,niech sobie sam patrzy na gwiazdy z dołka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • patrrickoo zmienił(a) tytuł na Poważne ostrzeżenie przed użytkownikiem EWAKAW. Moja historia.

Przykra sprawa ale grunt ,że teleskop jest cały nie uszkodzony czy potłuczony. Chyba należałoby  przywrócić te  50 postów na forum albo 1 rok na forum aby można byłoby dawać ogłoszenia na forum w markecie. To by ukróciło szybkich sprzedawców :smokin:

Edytowane przez fornax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście brakujące części udało się załatwić kanałem nieoficjalnym ;)

 

Trochę nie rozumiem tych porad - odbieraj wszystko osobiście - nie o tym jest post. 
Nie chodzi o uszkodzenie, zgubienie, czy nieścisłość, a o czyn o znamionach oszustwa.

No ale nic - oby teleskop był sprawny optycznie i dawał radość.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Na szczęście brakujące części udało się załatwić kanałem nieoficjalnym ;)

 

Trochę nie rozumiem tych porad - odbieraj wszystko osobiście - nie o tym jest post. 
Nie chodzi o uszkodzenie, zgubienie, czy nieścisłość, a o czyn o znamionach oszustwa.

No ale nic - oby teleskop był sprawny optycznie i dawał radość.

Tak, czekam niecierpliwie na brakujące części aby stać się uśmiechniętym rasistą. Natomiast podłość, wulgarność i prostactwo, któtre mnie spotkało jest wstrząsające. 

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, FilipOgorzelski napisał(a):

Nie chodzi o uszkodzenie, zgubienie, czy nieścisłość, a o czyn o znamionach oszustwa.

 

kilka wpisów w tym wątku nosi znamiona pomówienia, a ujawnianie danych osobowych w kontekście oszustwa zdecydowanie jest przestępstwem

 

kupujący otrzymał przesyłkę, a w środku zamiast cegły był zamówiony teleskop. Ani trochę nie wygląda to na oszustwo. W najgorszym razie można mówić o nieścisłości w opisie lub nierzetelności

 

odbiór osobisty jest wskazany nie tylko z obawy o oszustwo ale dlatego, że to co dla kupującego jest bardzo ważne dla sprzedającego może być zupełnie nieistotne. Zwyczajna różnica w postrzeganiu. Jeden w zabawie znajdź 3 różnice na obrazkach poradzi sobie w kilka sekund, a drugiemu godzina nie wystarczy. Z tego powodu to co dla jednego wygląda jak nówka ze sklepu dla innego będzie zniszczone

 

trudno mówić o oszustwie gdy zarzuty dotyczą drobnych rysek czy odcisków palców na korektorze. Inna sprawa to złączki, które swoją drogą mają znikomą wartość w porównaniu do ceny teleskopu. Sprzedający mógł być przekonany, że je ma ale gdzieś je zgubił lub wysłał z innym teleskopem czy zapomniał zapakować. Tu można było się dogadać, choćby przez drobną obniżkę ceny (złączki można dorobić jeśli są niedostępne w sklepach). Widzę tu brak woli porozumienia z obu stron

 

kolejny zarzut to wulgarność sprzedawcy po transakcji choć wcześniej było miło ale to może być efekt różnych innych zdarzeń nie mających nic wspólnego z transakcją lub wynikać z charakteru sprzedawcy. Byłoby dziwne gdyby był wulgarny przed transakcją, a potem miły 😁

 

niestety kupujący jakoś specjalnie też się nie popisał. Choć twierdzi, że zrobił wszystko co trzeba to w rzeczywistości nie zrobił nic. Wysłał w ciemno kasę osobie nieznanej, która zarejestrowała się na forum tylko po to by sprzedać teleskop. Zdał się na opinię sprzedawcy o sprzęcie i nawet nie poprosił kogoś o jego obejrzenie skoro samemu nie chciał lub nie mógł tego zrobić. Mógł też poszukać wspólnego znajomego i zasięgnąć opinii o sprzedającym (nasz astroświatek jest dość mały), a w razie czego poszukać pomocy w razie nieporozumień. Mógł też przed transakcją zagwarantować sobie możliwość zwrotu w określonym czasie. Nic nie zrobił by się zabezpieczyć przed nieudanym zakupem wiec teraz ma problem

 

w taki sposób można kupić jakiś drobiazg za 50 zł ale nie teleskop za 9 koła

 

sam nie lubię transakcji z osobami, których zupełnie nie znam (kupno i sprzedaż). Wolę handlować z osobami, które znam osobiście lub mamy wspólnych znajomych, a w ostateczności choćby znam wirtualnie z działalności na forum (choć i tu istnieje pewne ryzyko). Aby uniknąć nieporozumień odnośnie stanu teleskopu gdy sprzedawałem swoje Maki kupujący mogli solidnie je przetestować przez kilka miesięcy zanim zdecydowali się na zakup. Dzięki temu nie mogą mi zarzucić, że coś przed nimi zataiłem

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2024 o 18:21, cmku napisał(a):

W sumie gosciu ma tylko 1 post na forum czyli to ogłoszenie = tym bardziej trzeba uważać na takich.

 

Dla mnie to jest ciekawe:

 

28lutego.jpg

 

...i fakt, że zarejstrowany z polskiego IP, a cała reszta czynności to...Floryda :g:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nowy jestem, pare postów, swego czasu astrom...  przeglądałem, kupiłem tam pierwszy teleskop.

Po kilku latach wróciłem do hobby, więc z perspektywy:

Świat się zmienia, pędzi, czy to dobrze czy nie, ciężko ocenić a tym bardziej zostać w "tyle".

astrom.. "jak za dawnych lat", zero zmian, tu nowoczesność, to dotyczy też giełdy/marketu.

W krótkim czasie kupiłem trzy rzeczy, za "drobne" i za więcej, czy komercjalizacja jest zła?

Nie, zdecydowanie lepiej kupić na markecie tu niż na alle czy olx, bo .. ktoś ma ileś tam czasu na forum, ileś tam postów i można zakładać, że nie chce się wykluczyć.

To jest podstawa zakupów przez neta, chwila poświęconego czasu na podstawową weryfikację, i nic do tego nie ma komercjalizacja, lepsza szata graficzne, czy ułatwienia dla sprzedających/kupujących.

Miesiąc temu kupiłem na eb asi533mc-pro za 800eur, cena fajna, z Italii. Dokładnie sprawdziłem ile ma komentów - 1068 , neutralne 13, negatywne 14.

Przeczytałem wszytkie n/n i dużo pozytywnych by wyrobić sobie opinnie, a i tak gdzieś tam była myśl, że może dostanę padakę.

 

Kombinatorzy są, bo "jest na to rynek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.