Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przed północą byłem pewny, że widze NLC nad północnym horyzontem w Wiedniu, niestety wybrałem się na wizuala i nie miałem aparatu, zresztą obłoki zniknęły w ciągu 20 minut.

Dzisiaj jak nie będzie chmur, wybiorę się tylko z lornetką i aparatem, może i ja coś upoluje.

Dodam tylko że obłoki były bardzo nisko, nie wyżej niż 10 stopni nad horyzontem.

 

P.S.

A ten artykuł na stronie PR to istna żenada połączona z kompromitacją :wymiotuje:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dziwisz? Dziś w mediach publicznych pracują zasłużeni dla partii PiS, a nie fachowcy. Całość na poziomie Pospieszalskiego. Napisałem do PR oficjalny list w sprawie tego artykułu z prośba o zdjęcie go z łamów. Myślisz, że ktoś zareagował? :P

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Obłoki srebrzyste w Gdyni tak nam w ciągu ostatnich nocy spowszedniały, że rodzina zaczęła komentować: "Eee, tam... wczoraj były jakieś takie lepsze..." :)

 

Jak ktoś chętny z 3miasta do wspólnych obserwacji to zapraszam na "widoczek" w Gdyni ul. F. Ceynowy, wspaniała panorama miasta i świetny punkt to obserwacji obłoczków.

Pozdrawiam

 

Moja miejscówka mieści się kilkaset metrów od ul. Ceynowy (SancreTor, mam nadzieję, że poznajesz ten komin?). Linie wysokiego napięcia trochę psują widok akurat w kierunku północnym, ale za to nie muszę zdejmować kapci :D

 

Pozdrawiam,

Alex

IMG_0404.jpg

IMG_0405.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Obłoki srebrzyste w Gdyni tak nam w ciągu ostatnich nocy spowszedniały, że rodzina zaczęła komentować: "Eee, tam... wczoraj były jakieś takie lepsze..." :)

 

 

 

Moja miejscówka mieści się kilkaset metrów od ul. Ceynowy (SancreTor, mam nadzieję, że poznajesz ten komin?). Linie wysokiego napięcia trochę psują widok akurat w kierunku północnym, ale za to nie muszę zdejmować kapci :D

 

Pozdrawiam,

Alex

 

Oczywiście że rozpoznaje. Ten słup akurat stoi na fajnej górce skąd jest piękny widok na port i Sea Towers. Dziś pewnie nie będzie mi się chciało ruszyć zadka z domu bo kiedyś trzeba się wyspać. Z resztą materiału się uzbierało tyle że zejdzie chwilkę przerobienie całości. Ale jutro i w kolejne dni zapewne się tam pojawię.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze o zorzach:

http://wiadomosci.onet.pl/2189273,16,zorza_polarna_widziana_z_drugiej_strony,item.html

 

i cytat:

"Ponieważ biegun magnetyczny nie pokrywa się idealnie z biegunem geograficznym i leży na dalekiej kanadyjskiej północy, właśnie mieszkańcy północnych części Stanów Zjednoczonych i całej Kanady, mają największe szansę ujrzenia spektakularnych zórz polarnych. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy Europy stoją na straconej pozycji. Zorze często można obserwować z terenu Polski, a raz na jakiś czas widać je nawet na szerokościach geograficznych około 40 stopni."

 

ale jak się okazuje to tylko przedruk z PAPu... http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=szablon.depesza&dep=373627&data=&lang=PL&_CheckSum=1933038309

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostawmy zorze innym wątkom, politykę także.

 

Pisałem wcześniej o obserwacji w Czechach. Tutaj są ciekawe linki właśnie z tego kraju:

Historia obserwacji i zdjęcia - http://ukazy.astro.cz/nlc-pozorovani.php

Kamerki skierowane na północ - http://ukazy.astro.cz/nlc-data.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem kilka dni temu o tym, że są pewne sytuacje synoptyczne które sprzyjają obłokom srebrzystym. Postaram się w kilku zdaniach opisać to co znalazłem i wydedukowałem.

 

Występowanie NLC związane jest ściśle ze stanem górnej mezosfery. Powstają wtedy, kiedy mezosfera jest odpowiednio chłodna(niektórzy naukowcy przyjmują wartość –120st.C), co wiąże się z względnie niskim położeniem mezopauzy. Najchłodniejsza mezosfera występuje w strefie 70 – 75 stopni szerokości geograficznej północnej i południowej, dlatego tam obłoków jest najwięcej(co nie znaczy, że można je tam zobaczyć). Największą aktywność w cyklu rocznym przejawiają ok. 20 dni po pierwszym dniu lata, w cyklu wieloletnim podczas minimum słonecznego(mezosfera jest tym chłodniejsza im oświetlana jest krócej i mniejszą energią, przy czym ochładzanie i ogrzewanie trwa bardzo długo).

Aby obserwować obłoki Słońce musi oświetlać mezosferę, jednak tak aby warstwy atmosfery zalęgające niżej znalazły się w cieniu Ziemi. Tak dzieje się, gdy Słońce jest od 6 do 16stopni pod linią horyzontu.

 

Jeśli chodzi o meteorologiczne warunki wpływające na NLC. Gdy obłoki występują w wysokich szerokościach, zasadniczo na warunki obserwacyjne wpływa wtedy stan troposfery. Konkretnie chodzi o tę jej część, przez którą docierać ma do obserwatora światło odbite od obłoków. Żeby było najmniej pochłaniane, powietrze zalegające w troposferze powinno zawierać małe ilości aerozoli atmosferycznych oraz pary wodnej. Nie wymieniam oczywistego czynnika jakim jest brak chmur. Z synoptycznego punktu widzenia taka sytuacja występuje, gdy mamy napływ chłodnego powietrza arktycznego z sektora północnego ale masy polarno-morskiej. Idealnie jest wtedy, kiedy nad zachodnią Rosją znajduje się głęboki niż, a nad Skandynawią i Polską występuje rozległy wał wysokiego ciśnienia.

 

Zdarza się, że obłoki występują w niższych szerokościach niż 70-75stopni. Są udokumentowane przypadki, kiedy fizycznie występowały w szerokościach nawet 45-50 stopni. Okazuje się, że obecność chmur mezosferycznych w tych obszarach jest skorelowana z warunkami w troposferze! Można zauważyć następującą prawidłowość: obłoki występują częściej w niższych szerokościach, gdy tropopauza jest anomalnie nisko. Można to tłumaczyć za pomocą prostych równań zaczerpniętych z mechaniki płynów – im niższa tropopauza tym niżej położona nad nią mezopauza(dalej: chłodniejsza mezosfera i większa szansa na NLC).

Żeby nie być gołosłownym podam wymowny przykład.

22 lipca 2009r. w Polsce można było obserwować obłoki srebrzyste w zenicie, co wskazuje, że fizycznie były w szerokościach 50-54N(wypowiedzi użytkowników Astroforum). Proszę popatrzyć na tę mapę:

2009072000_29.gif

Jest to mapa topografii względnej poziomu 200hPa z dnia 20 lipca 2009r. Widzimy, że nad Polską była pokaźna dolina geopotencjału a tropopauza była bardzo nisko(im wyższa temperatura tym tropopauza niżej). W Legionowie pod Warszawą była wtedy na wysokości 10,3km(norma dla lipca to 11,9km).

Na forum jest również relacja o obserwacji NLC 16 czerwca 2007 w zenicie(okolice Pszczyny). Wtedy co prawda u nas nie była bardzo nisko tropopauza, w stacji Prostejov ok. 12,3km, ale już w południowej Skandynawii 9,3km!

2007061412_29.gif

Więcej przykładów nie szukałem, tych co prawda mało, ale pokazują pewną ciekawą prawidłowość. Myślę, że warto danej brnąć w ten temat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w zeszłym roku widziałem obłoki dość wysoko: Lubin 2009.

 

Jednakże chciałbym zwrócić uwagę na pewną zależność - im później po zachodzie słońca je obserwujemy, tym dalej się one od Polski znajdują, biorąc pod uwagę ich wysokość i krzywiznę Ziemi. Obłoki obserwowane koło 2.00 w nocy nie mogą wisieć nad Polską, bo o tej porze na wysokości 80 km słońca nad Polską już nie widać. Zresztą zdjęcia satelitarne ostatnich dni wykazały, że NLC nie przekroczyły 60. równoleżnika.

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poskładałem klatki z nocki 28/29 czerwca 2010 w jakiś sensowny filmik. Widać jak obłoki zmieniają kształty w czasie nocy i jak duży wpływ maja na nie wiejące na tych wysokościach wiatry. Dzień wcześniej obłoki przypominały dno morskie usiane małymi wydmami i innymi formacjami z piasku. Bardzo podobnie wyglądały obłoki. Co ciekawe przez teleobiektyw lub lornetkę widać było jak z czasem wiatr rozwiewa cienkie strugi porywając kryształki lodu ze sobą i rozwiewając obłoki. Wyglądało to identycznie jak na plaży kiedy wieje silny wiatr i przesypuje piasek z jednego miejsca w drugie.

 

Załączam filmik, za jakiś czas pewnie będzie dostępna na YT wersja HD720 puki co jest to co jest.

 

Wrzucam tez kilka zdjęć z nocki 28 czerwca w tym 2 gdzie widać wyraźnie jak wiatr rozwiewa obłoki.

post-7931-046866100 1277900737_thumb.jpg

post-7931-072062600 1277900745_thumb.jpg

post-7931-021430300 1277900762_thumb.jpg

post-7931-000762600 1277900770_thumb.jpg

I 2 z 300mm

post-7931-051319200 1277900753_thumb.jpg

post-7931-048059600 1277900776_thumb.jpg

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co w prawej dolnej części między blokami się przemieszcza od 13 do 16 sekundy? jakiś dźwig? a te światła po lewej od niego?

 

To suwnica portowa w BCT - Baltic Container Terminal. Taki dźwig do ładowania i rozładowywania kontenerowców. Zazwyczaj stoi tam w terminalu kilka i obsługują je 24/7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki srebrzyste jakoś sprzed paru dni:

post-1947-078900100 1277937113_thumb.jpg

post-1947-064597500 1277937147_thumb.jpg

 

PS: Czy ktoś jest może w posiadaniu Atlasu Chmur Hansa Hackela bodajże? Mam nieodparte wrażenie, że pomylono tam w tekście parę razy obłoki srebrzyste z obłokami świecącymi i szukam potwierdzenia czy naprawdę autor się pomylił, czy to ja muszę jeszcze poczytać..:)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże chciałbym zwrócić uwagę na pewną zależność - im później po zachodzie słońca je obserwujemy, tym dalej się one od Polski znajdują, biorąc pod uwagę ich wysokość i krzywiznę Ziemi. Obłoki obserwowane koło 2.00 w nocy nie mogą wisieć nad Polską, bo o tej porze na wysokości 80 km słońca nad Polską już nie widać. Zresztą zdjęcia satelitarne ostatnich dni wykazały, że NLC nie przekroczyły 60. równoleżnika.

 

Idealnie widać to na filmiku kilka postów wyżej tego. NLC nie rozpływają się, one po prostu wchodzą w obszar cienia rzucanego przez ziemię. Im bliżej ku wschodowi słońca, tym cień bardziej się cofa i więcej chmur widać. Tak więc na NLC w zenicie nie ma co liczyć w środku nocy, jedynie o wschodzie lub zachodzie słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest logiczne, aby móc obserwwoać obłoki w danej części nieba to atmosfera musi być tak oświetlona, aby warstwy leżące pod mezosferą(dokładnie pod chmurą) znalazły się w cieniu Ziemi. Ciężko zobaczyć światło odbite od NLC, jeśli nie są one oświetlone.

 

Korzystając z okazji, bardzo bym prosił, aby wszyscy którzy mają możliwość, obserwowali niebo od dzisiaj do niedzieli, a szczególnie w nocy z piątku na sobotę wypatrująć obłoków srebrzystych. Obecnie mamy dość nisko położoną tropopauzę w Skandynawii, na południu na wys. tego obszaru ok. 10,6km, w centrum ok. 9,5km. Wskazuje to na możliwosć wystąpienia NLC(jeśli stosowana przeze mnie metodologia jest prawidłowa). W nocy z piątku na sobotę powinny być dobre warunki meteorologiczne do tego typu obserwacji, w Polsce i prawie całym Półwyspie Skandynawskim ma być pogodnie, jedynie miejscami obserwacje mogą niecu utrudnić chmury pierzaste. Jest możliwość, że szczególnie na północy obłoki będą dość wysoko nad horyzontem(oczywiście obserwacje będą możliwe przy odpowiednim pozornym położeniu Słońca).

 

Mateusz

Edytowane przez Mateusz_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Mateusz_R prosił by uważnie obserwować dzisiejsze niebo, przesyłam linki do 2 niemieckich kamer NLC które pokazują aktualnie jakieś jasne chmurki nisko na północnym horyzontem. Niestety u mnie nic nie widać, a jakość kamerki także pozostawia pewien zakres niepewności. Może ktoś nie śpi, mieszka bardziej na północ niż ja i zweryfikuje z widokiem za oknem te fotki:

 

post-2939-002921800 1278114316_thumb.jpg post-2939-048261700 1278114320_thumb.jpg

 

Klatki z webcamów:

http://www.iap-kborn.de/Kborn.353.0.html?&L=1

http://www.iap-kborn.de/Kborn.355.0.html?&L=1

inne na których nie ma nic http://www.iap-kborn.de/Overview.313.0.html?&L=1

Na czeskich także pusto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w woj. zachodniopomorskim i jak na razie jest spokój na niebie, może i pojawia sie NLC. Luchio czy ten czas podany w kamerkach jest w UTC? I jeśli możesz odezwij sie do mnie na GG bo napisałem do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili bardzo słabe NLC widoczne w kierunku północnym z Zabrza na Śląsku i z wielu kamer z Czech, więc dalej na północ powinny być lepiej widoczne.

 

Moja fotka, paskudna, ale jako dokumentacja obserwacji.

 

post-2939-038995200 1278191131_thumb.jpg

 

Bardziej ciekawi mnie zdjęcie z jednej z kamer (drugie, z prawej, jest moje):

 

post-2939-011561800 1278191292_thumb.jpg post-2939-013663600 1278191361_thumb.jpg

 

Na zdjęciu z kamery widać pas chmur idący od środka kadru, do górnego lewego rogu. Czy to to samo co na moim zdjęciu z prawej? Zdjęcia zrobione w dostępie kilku minut. Jeśli to też NLC, a wskazuje na to struktura chmury (na mojej fotce nad przewodem który leci w poprzek kadru z lewej strony, najjaśniejsza część chmury) to były by to jedne z najwyżej obserwowanych przeze mnie NLC wogóle. Obserwowałem tą chmurę przez kilkanaście minut. Początkowo była bardziej zwarta, potem zaczęła się podnosić ku zenitowi i nieco rozpływać. Gdyby nie fotka z kamery w Pradze uznałbym ją pewnie za rozwianą chumrę kondensacyjną po samolocie, ale te formacje są na obu fotkach bardzo podobne...

Edytowane przez Luchio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu z kamery widać pas chmur idący od środka kadru, do górnego lewego rogu. Czy to to samo co na moim zdjęciu z prawej? Zdjęcia zrobione w dostępie kilku minut. Jeśli to też NLC, a wskazuje na to struktura chmury (na mojej fotce nad przewodem który leci w poprzek kadru z lewej strony, najjaśniejsza część chmury) to były by to jedne z najwyżej obserwowanych przeze mnie NLC wogóle. Obserwowałem tą chmurę przez kilkanaście minut. Początkowo była bardziej zwarta, potem zaczęła się podnosić ku zenitowi i nieco rozpływać. Gdyby nie fotka z kamery w Pradze uznałbym ją pewnie za rozwianą chumrę kondensacyjną po samolocie, ale te formacje są na obu fotkach bardzo podobne...

 

 

Pas na zdjęciu praskim to na pewno nie NLC, tylko właśnie smuga kondensacyjna. Podobnie na zdjęciu z prawej - to nie NLC, tylko cirrusy łapiące resztę światła.

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.