Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróćcie uwagę na fotki Logosa i moje! Dzieli nas około 400 km, ale widać dokładnie ten sam układ chmur. Niezależnie, z jakiego miejsca w Polsce patrzymy, pamiętać należy, że są to chmury polarne.

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie dziś w nocy ok. 1.30 udało się dostrzec słabe obłoki. Wisiały tuż nad horyzontem, na tle Woźnicy. Obserwacja z północnej części Poznania.

Może to jakaś graniczna szerokość, bo ja z południa miasta nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jakaś graniczna szerokość, bo ja z południa miasta nie widzę.

Bardzo możliwe. Obserwowałem z 5 piętra, w kierunku północnym mam tylko pojedyncze bloki i łuna miasta nie jest już tak dokuczliwa. Poza tym ta część miasta leży trochę wyżej. Same obłoki były bardzo podobne do tych ze zdjęcia sebacywa: link

 

Zobaczymy jak będzie dziś. Oby w końcu obłoki dopisały i u nas B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witem serdecznie forumowiczów!

 

Po długiej mojej nieobecności na FORUM ASTROPOLIS, chciałby zachęcić wszystkich do fotografowania corocznych srebrzystych obłoków.....

 

Koniec czerwca to najlepszy okres aby zobaczyć polarne chmury mezosferyczne, które są najwyższymi chmurami obserwowanymi z powierzchni ziemi. Polarne chmury mezosferyczne, popularnie zwane NLC są rzadko obserwowanymi chmurami widzianymi w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, W Polsce można je obserwować pod koniec czerwca, tj. w okresie bliskim przesileniu letniemu, kiedy Słońce chowa się pod horyzont na głębokość 6 – 16 stopni. W tym okresie nocą niebo jest dość ciemne, a jednocześnie Słońce oświetla wysoko położone kryształki srebrzystych obłoków. Najczęściej widać je około północy, nad północną częścią horyzontu.

 

Srebrzyste obłoki, czasami nazywane świecącymi obłokami, to cienkie, lśniące chmury, zbudowane z kryształków lodu o srebrzystej, rzadziej pomarańczowej lub niebieskawej barwie. Mają postać poszarpanych włókien lub ławic. Srebrzyste obłoki odkryto w 1885 roku. Początkowo wiązano je z gigantyczną erupcją wulkanu Krakatau w Indonezji. Jednak wraz z upływem czasu chmur nie zaczęło ubywać, lecz wręcz przybywało. Do dziś nie wyjaśniono do końca przyczyn ich powstawania. Naukowcy próbują ustalić, czy są one związane z aktywnością człowieka oraz zwiększającym się zanieczyszczeniem atmosfery. W celu zbadania tych niezwykłych chmur 25 marca 2007 roku, Agencja Kosmiczna NASA wystrzeliła satelitę AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere). Jest to pierwszy satelita w całości przeznaczony do badania srebrzystych obłoków. Korzystając z pięknej bezchmurnej pogody z 26 na 27 czerwca udało mi się sfotografować to piękne zjawisko. Użyłem do tego statywu, aparatu cyfrowego Canon EOS 450D oraz bardzo jasnego obiektywu M42 produkcji rosyjskiej Helios 40-2 / światło 1.5/85. Jest to znakomity obiektyw o znakomitej optyce i jakości wykonania.

 

Zdjęcie widoczne poniżej składa się z czterech fotografii, które zostały połączone dzięki aplikacji PTGUI w jedną całość. Zdjęcia wykonałem w najwyższej rozdzielczości – 12 Mpx. oraz w formacie RAW. Efekt wizualny w trakcie obserwacji jest bardzo spektakularny i na długo utrwala się w pamięci. Punkt widoczny na środku fotografii to jasna gwiazda Capella na wysokości 13 stopni.

 

Dana ekspozycji:

 

Autor: Marek Zawada

Miejsce: Okolice Ciechanowa

Data wykonania: 27 czerwiec 2010 r. godz. 00:35:06

Aparat: Canon EOS 450D + redukcja: Canon / M42 z redukcją ostrości

Obiektyw: HELIOS 40-2

Statyw fotograficzny + wężyk spustowy

Czułość ISO: 100

Przysłona F= 1/4;

Czasz ekspozycji: 5 sekund

 

 

SRO-2.jpg

 

Zamieszczony materiał pochodzi z mojego serwisu: http://roboczy.wat.edu.pl/Astro

 

Życzę udanych obserwacji i fotografii.

 

:rolleyes::rolleyes::astronom:

Edytowane przez Andromeda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z fotografiami obłoków srebrzystych już istnieje:

http://forum.astropolis.pl/topic/12820-oboki-srebrzyste/

 

Co Ty na to, żeby Twój post podłączyć pod istniejący temat?

 

*edit*

Nikt nie krzyczy: "nie rób tego!" ;) Więc połączone. Tutaj będzie miał miło i przytulnie. A świetna fotka dołączy do kolegów.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

właśnie kończę obserwację dzisiejszych (tzn. 28.06.2010) ładnych NLC. Obserwowałem w Warszawie od 1h45m. Były jaśniejsze i większe niż wczoraj, ale do tych, które widziałem ponad 30 lat temu - nawet się "nie umywają"...

Plonem dzisiejszej sesji będzie ponad 30 zdjęć (może więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.