Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda, że nie dysponujesz lepszym sprzętem, ale wielki szacunek za to, że patrzysz w niebo i to tak konsekwentnie. Nie wiem, czemu, ale ludzie z mojego otoczenia śmieją się z tego, że poluję na chmury...

Dobry aparacik to kupię sobie na 18- do lutego kupa czasu, a i kaskę zbieram. Oczywiście, zanim wybiorę sprzet, zbiorę opinię o tym na AF (u specjalistów ;D ), czy warto kupować. Bo na opinię znajomych nt. aparatu też nie mam co liczyć.

 

 

Z mojego otoczenia nikt się nie śmieje- co najwyżej rodzeństwo się irytuje, kiedy w nocy nie daję im spać, albo w pół drogi przystaję, żeby robić zdjęcia. Znajomi wiedzą o moim hobby (założę się, że nikt w mojej szkole nie ma podobnego). Nauczyciel geografii też zrobił mi raz odpytankę z chmur, po czym doszedł do wniosku, słuchając moich odpowiedzi, że jestem żeglarką. Ale nie jestem. A w obserwację chmur wciągnęłam moją kuzynkę- już zaczyna przysyłać mi zdjęcia (i to całkiem fajne :D )

 

  

 

Wczoraj zrobiłam jeszcze kilka zdjęć:

 

post-12984-124824175532_thumb.jpgpost-12984-124824179196_thumb.jpgpost-12984-124824181276_thumb.jpgpost-12984-124824183045_thumb.jpg

 

Wyszłyby lepsze, gdyby nie takie lampsko po prawej stronie od prawej krawędzi zdjęcia. Zielone odblaski od lampy na foto oraz na szybie tak chrzaniły mi jakość, że musiałam konsekwentnie przycinać zdjęcie od prawej strony, i miałam też zawężone pole manewru z jasnością i kontrastem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam obłoki z dzisiejszego poranka... NIGDY, NIGDY w życiu nie widziałem tak ślicznych obłoków !!!

Potwierdzam, aż się zastanawiałem, czy to na pewno srebrzyste, czy majaki nocne. I jeszcze Wenus wśród nich, dosłownie miód na duszę, aż zasnąć później nie mogłem i wstawałem jeszcze raz, chociaż już widno się robiło.

 

No i ja też bym nie zobaczył gdyby nie mój syn, który obudził się na siku (już mam nawyk wyglądania przez okno w takich sytuacjach). Taka prozaiczna rzecz a taka niespodzianka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Krakowa, wczoraj:

NCL210709a.jpgNCL210709b.jpg

 

W lewym dolnym rogu klasztor na Bielanach.

Na pierwszym zdjęciu także:

- gwiazdka Merfak (Perseusz)

- w prawym dolnym rogu światła z pałacu w Przegorzałach a czerwone punkty to lądujacy samolot (kier. Balice).

 

Iro - ślicznie!! Żony bywają przydatne ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Zawsze każdy pisze, że rano obłoki są słabsze. A tu- proszę! Taka niespodzianka :)

 

 

 

 

 

NIGDY, NIGDY w życiu nie widziałem tak ślicznych obłoków !!!

 

post-5506-124824326488_thumb.jpgpost-5506-124824327665_thumb.jpg

 

 

a ja NIGDY, NIGDY w życiu nie widziałam tak pięknych zdjęć! Lepsze niż na Spaceweather :D

 

 

 

 

Sięgały od horyzontu po zenit, a nawet nieco dalej do około 70-80 stopni nad południowy (!) horyzont.

 

:o Niesamowite!!! Jutro wcześnie wstaję! Szkoda tylko, że mam w bloku okna na południe i zachód... ale może wyjdę :D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowite te zdjecia z dzisiejszego poranka. Gratulacje !

 

O której godzinie trzeba wstać żeby się załapać? Ze zdjeć wynika że były robione około 4:00-5:00 ale wg. obliczeń analogicznych do zachodu (najlepsze widoki mam około 2h po zachodzie) powinno to być o 3-4 rano. Godzina snu cenna rzecz.

 

Z miejscem obserwacji też nie bedzie łatwo, widok na północny-wschód zasłania mi osiedle.

Znając prawo Murphy'ego jak juz wstane, wyjadę poza zabudowania to się okaże że tym razem niebo puste... ale patrząc na zdjęcia warto spróbować.

 

No i dziś wieczorem też powinno być ciekawie, przecież jakby nie patrzeć to one wciąż tam są, tylko ich nie widać, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz coś o NLC, ale trochę z innej beczki.

 

Graficzne spojrzenie na NLC.

 

Używam Photo Filtre'a, to są moje pierwsze dwie próby w ogóle. Obrazek z domem rysowałam z głowy, zaś tworząc ten drugi, sugerowałam się jednym ze zdjęć wykonanych przez Forumowiczów. Przepraszam za chaos na obrazkach, ale to moje pierwsze próby tego typu. Będę próbować dalej, kolejne próby na pewno będą lepsze ;)

 

post-12984-124825723049_thumb.jpgpost-12984-124825730915_thumb.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie. Zawsze każdy pisze, że rano obłoki są słabsze. A tu- proszę! Taka niespodzianka :)

 

Myślę, że przeciwnie - tego lata poranki dawały większe widowisko, aczkolwiek mniej było świadków, bo wstać o 3.00 nie każdemu się uśmiecha. A poza tym... Aargh!!! Że też nie wstałem dziś, by sprawdzić!!! :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, Robert super fotki. Gratuluję świetnych ujęć. Oby jeszcze zdarzyła się taka noc smile.gif Dzisiaj na pewno zwlokę się około 3 żeby zerknąć na niebo.

 

PS: Iro weź posklejaj te zdjęcia w panoramę to będzie niezła masakra szczerbaty.gif

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsyłam obłoki z dzisiejszego poranka... NIGDY, NIGDY w życiu nie widziałem tak ślicznych obłoków !!!

sięgąły do 70 st. wysokości a zajmowały ze 120 st. horyzontu. Zdjęcia to tylko nędzna namiastka przepięknego zjawiska, które zostało w mojej pamięci.

 

I pomyśleć, że nie ujrzałbym tego wszystkiego, gdyby nie moja żona, która w nocy wstała do toalety i wyjrzała za okno...

 

Pozdrawiam

 

Iro

Też je rano podziwiałam, niesamowite... oglądałam w domu relacje z Zaćmienia i nagle kątem oka zauważyłam coś dziwnego za oknem... jak wyjrzałam to całe to Zaćmienie poszło w odstawkę :szczerbaty: i poszłam na dwór podziwiać je przez ponad godzinę...do tego Wenuska tak dawała po oczach ciepłym blaskiem, że aż cud że w tej romantycznej scenerii nie ćwierkały świerszcze i nie rechotały Żaby... ;)

Najpiękniejsze sreberka jakie w życiu widziałam, normalnie świeciły na maksa, coś niesamowitego i wspaniałego !!!

D

 

Iro fotografował z południa, Ja na północy miałam szerszy spektakl (wyżej na niebie), czasem warto mieszkać nad morzem B)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając inne przypuszczenia co do genezy obłoków srebrzystych mam wrażenie, że najczęściej je obserwuję pewien czas po ochłodzeniu (podczas chłodnych nocy z bardzo dobrą przejrzystością), a tuż przed lub w momencie napływu ciepłego powietrza (ciepłego frontu). Czasem nawet cirrusy oznajmiające o napływie ciepłego frontu towarzyszą obłokom srebrzystym. Dzisiaj jest już znacznie cieplej, ale i tak będę wyglądał za obłokami. Myślałem, że hitem nocy będzie relacja z zaćmienia, a tymczasem jestem pod wrażeniem "lokalnego" zjawiska.

 

Ori u mnie na szerokości geograficznej 50 stopni obłoki widoczne były nawet w zenicie.

 

Żałuję tylko, że nie miałem przygotowanego aparatu ze statywem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to umawiamy się na 4.00 rano na pierwsze relacje! Ja zabieram aparat, ale i kamerę - jeśli poranne obłoki będą tak jasne, jak 15 lipca, to spokojnie nakręcę materiał DV. Tylko drugi statyw by się przydał... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślałem, że nic z tego nie będzie, bo ruch zarówno niskich chmur był dość szybki, jak i same obłoki dość dynamicznie się przemieszczały, ale jeden z ostatnich "strzałów" po 3s. dał w miarę przyzwoity efekt... niestety miejsca łączeń są trochę widoczne, ale i tak efekt jest dla mnie zadowalający... A przy okazji widać i Wenus.

 

panorama-01xSV.jpg

 

Pozdrawiam

 

Iro

 

dla mnie najlepsze zdjęcie NLC w sezonie. bomba!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że nic z tego nie będzie, bo ruch zarówno niskich chmur był dość szybki, jak i same obłoki dość dynamicznie się przemieszczały, ale jeden z ostatnich "strzałów" po 3s. dał w miarę przyzwoity efekt... niestety miejsca łączeń są trochę widoczne, ale i tak efekt jest dla mnie zadowalający... A przy okazji widać i Wenus.

 

 

Iro, co tu dużo pisać... miazga, masakra, the best of the best, itp... itd... :notworthy::notworthy::notworthy:

Masz u mnie :Beer: za moim zdaniem najlepsze (jak do tej pory oczywiście) zdjęcie sezonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nie było dzisiaj "srebrzaków" na niebie, zacząłem się zastanawiać, czy przypadkiem ich wczorajsze natężenie nie miało związku z położeniem Księżyca i zaćmieniem Słońca. Ostrzegam, że teoretyzuję, ale z tego co wiem najwięcej NLCs występuje w czasie minimów aktywności słonecznej a tutaj jeszcze dodatkowo Księżyc rozpraszał strumienie od Słońca, co teoretycznie mogło powodować jeszcze większe uspokojenie górnych warstw atmosfery sprzyjające powstawaniu tam chmur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astromiłośnik

Witam wszystkich, jestem nowy na forum :P Wczesny ranek dnia 22 Lipca z pewnością zapisał się na zawsze w sercach amatorów nocnego nieba jak i pozostałych ludzi którzy mieli okazję tego dnia podziwiać przepiękne Obłoki Srebrzyste jakie się tego dnia ukazały. Były przepiękne, ciągnęły się od horyzontu do zenitu, a nawet więcej, myślę że 70 stopni.

Prawdopodobnie nigdy bym ich nie zobaczył gdybym nie zarezerwował sobie nocki na obserwacje. Zdjęcia poniżej są tylko nędzną namiastką tego co można było zobaczyć gołym okiem.

 

obokisrebrzyste3.jpg

 

Więcej zdjęć....

 

http://img23.imageshack.us/gal.php?g=obokisrebrzyste.jpg

 

Powiem szczerze...marzę o powtórce :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.