Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że widowisko się zakończyło, z sentymentem wklejam jeszcze jedno zdjęcie z 15 lipca, z godziny 3.19.

 

Bzyku, jeśli możesz to napisz jakim szkłem Ty cykasz te fotki i przy jakich parametrach?? Wychodzą takie fajne, ostre jak żyleta :) zwłaszcza to z Lidlem w tle, klika postów wcześniej.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wieczorem sprawdzałem i srebrzystych ze Ślaska nie było widać, ale przed chwilą na kilku kamerkach internetowych zobaczyłem całkiem ładne formacje. Może warto będzie wstać na poranne obserwacje, tym bardziej że pogoda w większości kraju się poprawia.

 

Fotki z maps.google.com z kamer w okolicy Tallina:

 

post-2939-124856024065_thumb.jpg post-2939-124856025012_thumb.jpg post-2939-124856154957_thumb.jpg post-2939-124856154603_thumb.jpg

 

Uznałem że nie warto sie kłaść spać, skoro zaraz trzeba by wstawać, wiec szukałem kolejnych kamerek a natknąłem się na taką czeską stronę:

http://ukazy.astro.cz/nlc-monitor.php

Kilka kamerek, ogólnie strona o NLC itd, ale jedno zdjęcie mnie zaciekawiło, wydaje mi sie że to odczyt z radaru na wysokościach 80-100km z kierunku północnego:

Link do stale aktualizowanego wykresu

Ponieważ plik ma 0,5MB tu w pomniejszeniu:

 

post-2939-124856211799_thumb.jpg

 

Pytanie: czy u nas też są dostępne takie dane?

Ciekawe też jak się NLC na tym wykresie będą pezentowały.

Edytowane przez Luchio
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzyku, jeśli możesz to napisz jakim szkłem Ty cykasz te fotki i przy jakich parametrach?? Wychodzą takie fajne, ostre jak żyleta :) zwłaszcza to z Lidlem w tle, klika postów wcześniej.

 

Żadnej rewelacji - fotki ze statywu wysłużonym Canonem 350D, czułość na 100 ISO, czas 8-10 s., a do tego dobre, choć archaiczne szkiełka - mam różne, ale te fotki to akurat był, o ile dobrze pamiętam, manualny Pentacon Prakticar 50 mm 1:1.8 z gwintem M42 i adapterem M42-Canon EF. Jasne szkło, ale nie robię na maksymalnie otwartej przesłonie, bo ucierpiałaby ostrość. Fotek nie poprawiam, jedynie skaluję w PS do szerokości 1200 pikseli (jakoś się do tego rozmiaru przyzwyczaiłem) i robię standardowy sharpen, bo przy przeskalowaniu fotki czasem tracą na ostrości. Generalnie zawsze staram się robić na najniższej czułości, bo to daje lepsze kolory, lepszą ostrość i mniejsze ziarno.

 

BTW, te stare obiektywy to nie tylko sentyment - moim zdaniem stara niemiecka robota rządzi i absolutnie przebija jakość obiektywów KIT składanych masowo przez ludzi, którzy w szarych mundurkach przyjeżdżają do pracy rowerami ( z całym szacunkiem dla nich).

Edytowane przez Bzyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ori,

 

 

 

Ano z Zatorza, ożeniłem się tu na początku lipca :rolleyes:

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

Ho, ho 13 lat mieszkałam w Elblągu... a na Zatorzu miałam jedną koleżankę, stąd taka pamięć fotograficzna... :szczerbaty:

Żony gratuluję serdecznie i mam nadzieję spotkać was we Fromborku na OZMA 2009.

 

Dla Radka wielkie GRATULACJE !!!

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Pora odświeżyć temat, bo sezon na NLC już się zaczął.

 

Pierwszą obserwację zaliczono 1 czerwca (http://spaceweather.com), a na radarze (LINK) widać jakieś struktury, które mogą oznaczać że dziś zobaczymy obłoki na nocnym niebie.

 

Pogoda także wszędzie idealna, także trzymajmy kciuki.

 

Udanych obserwacji

Pozdrawiam

Luchio

Edytowane przez Luchio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a jednak udało się już zarejestrować je w tym roku w Polsce: http://www.spaceweather.com/index.php

 

..."We had a very nice NLC show on the first day of summer," reports Marek Nikodem, who took the picture using a Nikon D700. "Noctilucent cloud season has officially begun here in Szubin, Poland!"

 

chociaż na stronie PPSAE: http://ozma.astronomia.pl/astrofoto.htm jeszcze jej nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresowało mnie dlaczego mimo odpowiedniej pory roku jak dotąd mało osób zaobserwowało NLC.

Wiadomo, że NLC wsytępują w mezosferze. Dokładnie mechanizm ich powstawania nie jest znany. Z tego co poczytałem i zaobserwowałem mogą powstawać podobnie jak chmury pierzaste w troposferze. Dokładnie chodzi mi o mechanizm powstawania Cirrusów w rdzeniach prądów strumieniowych. Przykład takich chmur na zdjęciach IR:

jfsv02.gif

Wiemy, żeby powstał 'Ci' w ten sposób, musi być dość duża wilgotność bezwzględna powietrza oraz silny strumień powietrza(wywołuje to silne turbulencje i resublimację wody). Z obserwacji wiadomo, że w mezosferze jest więcej wody niż np. dolnej stratosferze a i występują tam dość silne wiatry.

W skrócie: przeanalizowałem sobie mapy topografii barycznych górnej troposfery i zestawiłem je z obserwacjami NLC, okazuje się, że da się zaklasyfikować pewne typy cyrkulacji sprzyjające występowaniu obłoków. Nie znalazłem w Internecie nic na ten temat, a wydaje mi się, że warto to przeanalizować, z prostej przyczyny - skoro bez problemy można uzyskać prognozy map TB to dałoby się wtedy(przy założeniu, że można z nich odczytać szanse na wystąpienie obłoków) prognozować NLC kilka dni do przodu. Liczę na tegoroczne obserwacje, każda informacja o obecności i braku obłoków srebrzystych będzie mi bardzo pomocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas, Amigo, dzięki za cynk! Pamiętając o tym, jak to było w zeszłym roku, czatowałem koło 22.00. Tymczasem okazało się, że NLC pojawiają się już w tym sezonie, ale dopiero po 23.00, koło 23.30! Załączam pierwsze zdjęcia i niniejszym ogłaszam tegoroczny sezon za otwarty! Zdjęcia z Lubina na Dolnym Śląsku, czyli z południowego zachodu. Canon 350D, fotki z kita i Pentacona 50 mm.

 

Budzik nastawiony na 3.30!!! Nad ranem oczekuję pięknego pokazu!

post-17565-089602400 1277416497_thumb.jpg

post-17565-096450800 1277416505_thumb.jpg

post-17565-052207000 1277416513_thumb.jpg

Edytowane przez Bzyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.