Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Na północy nic nie widać, być może przeszkadza mi linia drzew albo są jeszcze zbyt słabo widoczne

 

Właśnie wróciłem z obserwacji w Lubinie na Dolnym Śląsku. Byłem na 10. piętrze wieżowca z widokiem na północ, północny zachód. Ani śladu obłoków. Budzik nastawiony na 3.00. :P

Edytowane przez Bzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że zastosowana metoda prognostyczna nie okazała się taka zła, bo obłoki się pojawiły. Zastanawia mnie dlaczego nie występowały na północy kraju. Myślę, że przyczyną były chmury pierzaste występujące na północ od Polski(w Skandynawii) O ile np. z Poznania nie przeszkadzały w obserwacji NLC(światło odbite od obłoków przechodziło przez tę warstwę troposfery gdzie nie było chmur piętra wysokiego) , to już np. w woj. zachodniopomorskim chmur były względnie bliżej i "zasłaniały" NLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że zastosowana metoda prognostyczna nie okazała się taka zła, bo obłoki się pojawiły. Zastanawia mnie dlaczego nie występowały na północy kraju. Myślę, że przyczyną były chmury pierzaste występujące na północ od Polski(w Skandynawii) O ile np. z Poznania nie przeszkadzały w obserwacji NLC(światło odbite od obłoków przechodziło przez tę warstwę troposfery gdzie nie było chmur piętra wysokiego) , to już np. w woj. zachodniopomorskim chmur były względnie bliżej i "zasłaniały" NLC.

 

Witam

No u mnie w Gdyni od 4 dni praktycznie 0 obłoków. Trochę było widać w środę ale resztki, teraz ani śladu po nich. Możliwe ze część z nich przesunęła się bardziej na południe od bieguna i widać je z południowej części Polski a nie z północnej. Pozostaje tylko czekać i polować na ich kolejny wysyp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie kolejnego, dużego "wysypu" nie widać. Co ciekawe obecnie mamy warunki korzystne do wystąpienia obłoków w zenicie w Polsce południowo-wschodniej(Podkarpacie i Lubelszczyzna). Teoretyczne warunki do ich obserwacji byłyby dzisiaj w nocy i nocą z poniedziałku na wtorek. Czy będzie je tam dobrze widać, trudno powiedzieć, rozkład przestrzenny wskazuje, że byłyby widoczne bardzo krótko po zachodzie Słońca i przed jego wschodem. Poza tym w tym rejonie mają występować chmury co prawdopodobnie uniemożliwi jakiekolwiek obserwacje NLC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inforamacja głownie dla Mateusza R.

5 VII od godz2.15 do 2.30 w Żabikowie (Lubelskie) nie widziałem śladu obłoków na tle pasma świtu.

Wieczorem zaś 4/5VII zachmurzenie uniemożliwiło ich potencjalnemu zaobserwowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze info ode mnie: jestem właśnie nad morzem w Rowach i pierwszy raz widziałem srebrzyste :) wrażenie niesamowite muszę powiedzieć.

Obłoki oglądałem o godz. 0:50 w nocy z 4 na 5 lipca 2010. Było ich całkiem sporo, choć te najjaśniejsze były pochowane za budynkami. Sięgały (te słabe) dość wysoko na niebie, dochodziły aż do przedniego "dyszla" Dużego Wozu (o godz. 0:50, więc pewnie ktoś sobie z tego kąt obliczy) Oglądałem z okna i niestety nie miałem przyszykowanego aparatu -- dopiero dziś zapoluję z aparatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziś do Jezior biorę aparat - może złapię NLC. Jak nie wieczorem to rano :)

Witam

Lookam na północ i widzę pięknie srebrno - niebieskie chmurki. Obłoczki do 3miasta powróciły wiec szykuje się nocne pstrykanie.

Z rana zapewne wrzucę cosik. Jak się obłoki utrzymają to jutro planuje wypad na nockę i zebranie materiału na nowy filmik. Oby pogoda i obłoczki dopisały.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris

Faktycznie piękne! Niestety w Jeziorach wiły się bardzo nisko nad horyzontem, dodatkowo przesłonięte dość gęstym cirrusem który całą noc sunął na północy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kąpieli spojrzałem przez okno kuchni i zauważyłem w kierunku NW bardzo słabiutkie obłoki, od razu pobiegłem po statyw, aparat i wykonałem dwie fotki, a tutaj rezultaty (zdjęcie wykonane z okna - obłoki widać w pobliżu budynku):

 

9/10.07.2010:

 

DSC06604.JPGDSC06605.JPG

 

Kierunek występowania: NW

Czas występowania: od ok. 23.50 do 00.05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po niedawnej dyskusji w tym wątku na temat tego gdzie występują, a gdzie są obserwowane obłoki srebrzyste wyszło na to, że w specyficznych warunkach można by NLC oglądać np. w kierunku południowym. Skoro mogą występować nad Polską, to ktoś powiedzmy z północy Europy mógłby je widzieć patrząc na południe.

 

Uznałem że pewnie tak się nie dzieje ze względu na to że aby obłoki na południu były oświetlone, słońce w miejscu obserwacji byłoby jeszcze za wysoko.

 

Tak myślałem, dopóki dziś nie zobaczyłem tego zdjęcia:

http://www.atoptics.co.uk/fz261.htm

360 stopniowa panorama nieba pełnego NLC.

 

Niesamowite...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam kilka pytań...

 

Jaki jest przedział czasowy teoretycznej/praktycznej widoczności obłoków srebrzystych w Polsce? Chodzi mi zarówno o godziny w ciągu nocy jak i o dni czerwca/lipca. Jaki dzień był ostatnim danego roku, kiedy widzieliście obłoki? Udało mi się zaobserwować je w nocy z 8/9 lipca i zastanawiam się jakie są jeszcze szanse na obserwacje w tym roku...

 

Czy są znane jakieś zależności między warunkami atmosferyczno-pogodowymi a widocznością obłoków? Oczywiście zakładamy, że podstawowym warunkiem jest czyste niebo w części północnej ;)

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rybniku tak jakby powoli wychodziły z tła srebrzaki, jeszcze nie jestem pewien czy to przypadkiem nie cirrusy, ale w każdym razie trzeba obserwować północny zachód.

 

EDIT: potwierdzam, NLC na horyzoncie!

Edytowane przez eReSix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.