Skocz do zawartości

Śledzenie ISS


Krzysiek_G

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy sledzilem wczoraj lot stacji,w polu widzenia teleskopu znalazl sie na chwile slup elektryczny,skutecznie ograniczajac ilosc swiatla docierajaca do zwierciadla teleskopu,dzieki temu na fragmencie nagrania avi,stacja nie jest tak przeswietlona :D

Tym razem prawda okazala sie niezbyt mila.Delikatnie mowiac,w momencie "gorowania", stacja wypiela sie na Frombork i moj teleskop,znaczy obrocila sie do nas tylem,czy przodem,sam nie wiem..

 

Stacja11.jpg

 

Co do widomej srednicy stacji,nie wiem jak duza moze byc,ale spora tzn. rozroznienie jej ksztaltu jest mozliwe przy uzyciu ogniskowych 600-1000mm. i kamerki internetowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą oglądałem bardzo ładny przelot ISS. Po przejściu w okolicy zenitu jej jasność była w okolicach -3 mag i bardzo wyraźnie widać było jej pomarańczowy kolor (skąd się bierze ten kolor właściwie? czyżby z paneli słonecznych? bo przecież segmenty są białe...). Weszła w cień Ziemi tuż na lewo od Saturna.

 

DSC_6310small.jpg

Nikon D70s, czas 90s, crop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą oglądałem bardzo ładny przelot ISS. Po przejściu w okolicy zenitu jej jasność była w okolicach -3 mag i bardzo wyraźnie widać było jej pomarańczowy kolor (skąd się bierze ten kolor właściwie? czyżby z paneli słonecznych? bo przecież segmenty są białe...). Weszła w cień Ziemi tuż na lewo od Saturna.

 

DSC_6310small.jpg

Nikon D70s, czas 90s, crop.

 

Podobno miał być jakis tranzyt ISS przez tarczę Wenus. Sterczałem na balkonie od 18.15 do 18.40 i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie co jutro wieczorem miedzy innymi nad moją miejscowością :):D:D

 

http://www.heavens-above.com/PassDetails.asp?...itp

 

Oby było bezchmurnie ...

 

 

---- dodane ----

 

CalSky.com pokazuje, że ISS przejdzie dokładnie przez środek Księżyca.

 

tmp8453128146624wm7.jpg

 

Data: 19.02.2007 o 18h41m08.49s CET

Miejsce: Białystok (23:09:04.1 E , 53:08:52.6 N)

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis nie mam Plejad z Ksiezycem,za to mam stacje,ktora przemknela przez niebo,30 minut po godzinie 18-tej.

 

MKC2302x4.jpg

 

Tym razem widac wyrazniej:

 

Jasnoswiecaca kratownice i na jej "lewym"koncu,prostopadle do niej,panele baterii slonecznych.

Widoczne sa dwa radiatory-wymienniki ciepla,odchodzace prostopadle do kratownicy,miedzy nimi i dluzszy, czlon "glowny" stacji-moduly Zaria,Zwiezda,rowniez ze "skrzydelkami":) Na samym koncu(skrajnie na prawo),najpewniej statek towarowy Progress,ale co do tego jeszcze sie upewnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemarc...co ja mam odpowiedziec..nie wiem czemu..:)

 

ahh...zeby nie przepalac stacji,trzeba bedzie wydluzyc ogniskowa... :rolleyes:

 

Nie wiem co to jest,ale chwile po "wyprodukowaniu" fotka podoba mi sie,a kiedy wracam do niej pozniej,to juz nie tak bardzo :unsure:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh lemarcu, trzeba było widzieć kiedyś surówkę, pare mb filmu, ISS szalała po całym kadrze, to i tak jest niesamowite, że hanyś dał rade utrzymać ją w kardze, przy takiej ogniskowej i przy takiej predkości jej przemieszczania się na niebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już jestśmy przy temacie ISS chciałem zapytać o jedną rzecz. Na wikipedii (w takiej tabelce) jest napisane że dzienna strata wysokości ISS wynosi ~100m. Co to znaczy?

 

EDIT: Jeżeli traci wysokość o 100m dziennie, to potrzebowała by jakiegoś napędu dodatkowego, aby po paru latach nie spadła. To jest 35km na rok - czyli po jakiś 5 latach już zacznie chaczyć o atmosfere.

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Opór szczątkowych ilości atmosfery powoduje powolne opadanie. I raz na kiedy (około miesiąc lub kilka) ISS musi otrzymać pchnięcie od Ziemian aby cały czas krążył na bezpiecznej wysokości. Widać to wyraźnie na wykresie z tego linka : http://heavens-above.com/issheight.asp?lat...=225&tz=CET . Wykres jest na bieżąco odświerzany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Opór szczątkowych ilości atmosfery powoduje powolne opadanie. I raz na kiedy (około miesiąc lub kilka) ISS musi otrzymać pchnięcie od Ziemian aby cały czas krążył na bezpiecznej wysokości. Widać to wyraźnie na wykresie z tego linka : http://heavens-above.com/issheight.asp?lat...=225&tz=CET . Wykres jest na bieżąco odświerzany :)

kurcze - to nie wiedziałem. Zdziwiło mnie to nieco. W sumie wiedziałem że stacja delikatnie opada, ale myślałem że ten opad jest tak nieznaczny, że misja się zdąrzy skończyć zanim ISS zacznie się niebezpiecznie zbliżać do atmosfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak wiec,po dluzszej przerwie,powroci na Polskie niebo Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna,musimy jeszcze troszke poczekac,bo pierwszy przelot,po okresie niewidocznosci stacji, bedzie mial miejsce 20 marca.Na poczatku trzeciej dekady miesiaca,przeloty przez Polskie niebo nie beda zbyt widowiskowe,bo stacja bedzie widoczna nisko nad horyzontem,jednak z uplywem dni zdarzac sie beda coraz wyzsze defilady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.