Skocz do zawartości

Kometa C/2007 F1 Loneos


Andrzej Mroczkowski

Rekomendowane odpowiedzi

... a aktualne polozenie mozna pobrac stad

http://www.heavens-above.com/comet.aspx?ci...=200&tz=CET

 

Sprawdzilo sie doskonale bo przy poprzedniej komecie bo bez tej mapki dostrzezenie z miasta lustrem 15cm byloby to prawie niemozliwe.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i z mapki wynika, ze bedzie raczek kiepsko polozona pod katem obserwacji z naszej kochanej polandii.

No niestety. W okresie maksymalnej jasności pod koniec października będzie widoczna na wysokości ok. 5* gdy Słońce będzie 13* pod horyzontem. Jednak peryhelium jest w odległości tylko 0.40 AU od Słońca, co sugeruje, że koma będzie mała i zwarta. To może ułatwić jej odnalezienie, i to zapewne razem z kawałkiem warkocza gdyby potwierdziła się efemeryda jasności maks. 4 mag. A jakby się okazało, że będzie jaśniejsza to już w ogóle sielanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba wypatrywać :P tylko żeby była pogoda... Bo wczoraj przyszła do mnie Synta po południu i zachmurzenie całkowite a rano bez jednej chmurki! :burza: Czy to naprawde tak musi być że jak ktoś telepa kupi do pogoda sie wali od razu? Bo na forach taki przesąd chyba jest :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje, że ją upoluje we wtorek ale nici, nisko nad horyzontem zamglenia i chmury. Odbiłem sobie nocą pierwszy raz zobaczyłem kwintet stephana w pegazie, choć brakło mi piątego elementu :D . Dla mnie to sukces, pierwszy raz zobaczyłem jego zdjęcie osiemnaście lat temu i marzyłem żeby go zobaczyć i stało się :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce CCD z 8 października autorstwa Jagera i Rhemanna jest calkiem okazała, ale do obserwacji lub focenia trzeba czystego nieba nad horyzontem. Moje pierwsze przymiarki do tej komety z okna spełzły na niczym z powodu zaświetlenia miejskiego nieba. Trzeba wyjechać za miasto.

2007F120071008lrgbnet.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce CCD z 8 października autorstwa Jagera i Rhemanna jest calkiem okazała

 

Hmm faktycznie piękność :D a jeszcze to zbliżenie do ngc 4565 :D Wspaniała z nich parka B)

 

Sam bym się skusił na obserwacje, ale jak wyglądam za okno...to po prostu żal d*pe ściska <_<

 

Pozdrowionka

Krawat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz znalazłem kometę. W warunkach miejskich jest bardzo słabo widoczna przez lornetkę 8x40. Tak słabo, że nie podjąłem się dokładniejszej oceny jasności. Mogę tylko oszacować, że ma jasność między 7.0 a 7.5 mag i jest raczej słabo skondensowana. Zrobiłem nawet fotkę z parapetu nieruchomym aparatem ;) Zamieściłem ją tylko po to, żeby pokazać jaka na razie jest słaba (zaznaczona strzałką). Najjaśniejsza gwiazda na zdjęciu to beta Com o jasności 4.3 mag.

 

DSC_2659.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje, że ją upoluje we wtorek ale nici, nisko nad horyzontem zamglenia i chmury. Odbiłem sobie nocą pierwszy raz zobaczyłem kwintet stephana w pegazie, choć brakło mi piątego elementu :D . Dla mnie to sukces, pierwszy raz zobaczyłem jego zdjęcie osiemnaście lat temu i marzyłem żeby go zobaczyć i stało się :Beer:

 

"kwintet stephana w pegazie" ???

 

Hmmm ciekawe. Nieznałem tego "obiektu". Gdzie dokładniej on leży ?

Teraz niebo jest wyśmienite. Wieczorem się rozkładam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kwintet stephana w pegazie" ???

 

Hmmm ciekawe. Nieznałem tego "obiektu". Gdzie dokładniej on leży ?

Teraz niebo jest wyśmienite. Wieczorem się rozkładam.

Pomogły mi go namierzyć astronoce jest w nich mapka pegaza ze słabiznami. Kwintet są to wizualnie grawitacyjnie związane ze sobą galaktyki a faktycznie to tak ładnie się ustawiły na niebie w pegazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacząłem o 19.11 pierwsza fota i skończyłem o 19.45

 

zestaw pentacon z canonem zawieszony z refraktorem SW 102/50 + okular co bo znaleźć drania :D na eq5 i puszczone w ruch

 

właśnie zgrywam fotki z dzisiejszej sesji mam 15x45 sekund (od 19.25 do 19.50) newton c6n celestrona, canon 300d, iso 400

nie ukrywam miałem lekkie problemy ze znalezieniem komety

wczoraj przez SW to była jak na dłoni

 

pozdrawiam,

Bartosz

PS. jak obrobię to wrzucę na forum, jak będzie co pokazać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W polu było już cos widać, ale to ostatnie noce realnych obserwacji tej komety. W lornetce 10x50 można było rozpoznać że to obiekt rozmyty, natomiast w bino 25x100 otoczkę z malutkim centrum. Majaczył jakby krotki warkocz celujący w stronę polarnej, ale jak dla mnie tło nieba było jeszcze zbyt jasne, zeby robić sensowne pomiary, zadowoliłem sie więc oceną jasnosci: 6,4mag. średnicy otoczki: - ok. 4' i stopnia kondensacji (4). Kometa dosyć wyrazista, ale niekorzystnie usytuowana na tle łuny zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.