Skocz do zawartości

Orion - Samotny Łowca


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ten samotny łowca to w sumie bardziej ja - wczoraj do północy walczyłem z niebem i nudą wśród jakichś krzaków, cierpliwie zbierając materiał na fotę. Niebo niezłe było - by gdyby nie rosnący w siłę Księżyc. Pozostawił on na fotce brzydkie piętno gradientów, z którymi męczyłem się podczas obróbki.

 

Generalnie wyszło mniej niż się spodziewałem, ale jednocześnie więcej niż poprzednim razem, a więc postęp jest :) Podejrzewam, że to moje drugie i ostatnie podejście do tego rejonu nieba tej zimy.

 

Dane: 1x5', 10x10', 5x12', 1x15', 10x30" (na jądro m42), ISO800 czyli w sumie 185 minut materiału, niestety przy niskiej jasności optyki (f/5.6)

Sprzęt: Canon 350D mod., HEQ5 (dla wprawy guidowane), Sigma 70-300 przy 70mm, f/5.6

 

orionshv1.jpg

(po kliknięciu wyższa rozdzielczoć (ograniczona szumem))

 

Pomijając Koński łeb, M42, Płomień i M78 i górną część Pętli Barnarda, reszta mgławic w Orionie jest dość słaba (zwłaszcza dolna część Pętli). Wymagają więcej materiału, bezksiężycowego nieba i większej jasności optyki. No ale to może za rok... :)

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tu widze źle odjęte darki, które na dodatek źle zrobiłeś, flaty... flaty i jeszcze raz flaty !!! musisz robic flaty ! prowadzenie może i jest od biedy OK ale zdecydowanie musisz jeszcze popracować nad ostrością, tu jeszcze długa droga przed toba...

 

ale dobrze zaczynasz... bedą od biedy z Ciebie ludzie..... nie zniechęcaj się....

 

 

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Qba! :notworthy:

Pętla wyszła wspaniale a gdybyś focił czymś w okolicach 50mm zmieściłby się też cały Orion i można by pomyśleć o przesłonie 4,0 lub 2,8... nie myślałeś o takim kadrze?

 

Ten samotny łowca to w sumie bardziej ja

 

Masz rację Orion ugania się przecież za jakimś Zającem w towarzystwie Małego i Wielkiego Psa...

Edytowane przez jutomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładne zdjęcie, gratuluję wilkiego trudu :) Chciało by się trochę ostrzej(sorry, może się tylko czepiam :) ), no ale niestety wiadomo, jak to jest z strośćią w obiektywach lowend.

Dobra robota, pozdrawiam, Maciek

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie komentarze :Beer: Co do ostrości to zdaję sobie z tego sprawę, niestety Sigma nie należy do najlepszych obiektywów do astrofoto, nawet po przymknięciu do f/5.6.

Ale fundusze już są, upatrzone szkło też, więc niedługo pewnie nastąpi w tej kwestii znaczna poprawa :) Obiektyw 50mm na pewno też kiedyś dołączy do mojej szklarni, narazie jednak chcę coś trochę dłuzszego bo idzie wiosna, a to same galaktyki praktycznie :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojoj! :blink::notworthy:

 

Ale momento. 15' klatka przy Łysym?

 

Pozdrawiam.

 

Akurat przy tej klatce Łysy już zaszedł bo była robiona jako ostatnia. Poniżej widać jak się fajnie zmienia kolor nieba w zależności od obecności Łysego :)

 

surowemb1.jpg

 

Niestety ta miejscówka jest blisko miasta (~7km) więc LP jest nadal obecne, chyba pomyślę o jakimś filtrze. Na fotach widać syf na matrycy - flaty zrobiłem i odjąłem (a raczej przez nie podzieliłem) gdyby ktoś miał wątpliwości B)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna panorama Qba. ten kadr ma wszystko co potrzeba w Orionie

 

Ostatnio walczyłem z kolorami więc dla mnie przydało by się więcej niebieskiego, ale to już kwestia gustu :).

Uszczęśliwiłbyś mnie gdybyś znalazł sposób na wycięcie połowy gwiazdek bez wycinania obiektów mgławicowych :D

 

 

Udało Ci się "sflacić" centrum dość ładnie ale po dolnych rogach wychodzi dziwne prześwietlenie tak ja u mnie. Wiesz może skąd to się bierze ? Ten typ (canon) tak ma ?

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna panorama Qba. ten kadr ma wszystko co potrzeba w Orionie

 

Ostatnio walczyłem z kolorami więc dla mnie przydało by się więcej niebieskiego, ale to już kwestia gustu :).

Uszczęśliwiłbyś mnie gdybyś znalazł sposób na wycięcie połowy gwiazdek bez wycinania obiektów mgławicowych :D

Udało Ci się "sflacić" centrum dość ładnie ale po dolnych rogach wychodzi dziwne prześwietlenie tak ja u mnie. Wiesz może skąd to się bierze ? Ten typ (canon) tak ma ?

 

 

Na gwiazdy chyba jedynym sposobem jest filtr, zamierzam sobie jakiś sprawić (pewnie UHC) na letnie niebo, gdzie to jest już konieczne. To zaświetlenie to niestety przypadłość szerokich pól - im bliżej horyzontu tym gorzej, plus święcący właśnie z tamtej strony księżyc, plus ampglow (nie do końca usunięty przez darki).

 

W tym kadrze jednak brakuje kilku obiektów, np. Wiedźmy (IC2118). Ale to już pewnie za rok, w lutym Orion już będzie szybko zachodził i zostanie mało czasu na jego naświetlanie.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 qbanosPowiedz, proszę jakie szkiełko upatrzyłeś, bo mnie zaintrygowałeś :) Czy Twoim zdaniem zastosowanie guide było potrzebne czy raczej profilaktyczne?

Aha, czy podczas obróbki stosujesz jakieś algorytmy wyostrzania? Czy może planujesz w przyszłości?

Pozdrówka, Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 qbanosPowiedz, proszę jakie szkiełko upatrzyłeś, bo mnie zaintrygowałeś :) Czy Twoim zdaniem zastosowanie guide było potrzebne czy raczej profilaktyczne?

Aha, czy podczas obróbki stosujesz jakieś algorytmy wyostrzania? Czy może planujesz w przyszłości?

Pozdrówka, Maciek

 

Zastosowanie guide do ogniskowej 70mm nie jest potrzebne, wychodzi wtedy 18,3" na piksel. Z PE HEQ5 na poziomie +/-20" nie byłoby widać żadnego pojechania. Problemem mógłby być mały dryf w deklinacji, chyba, że bardziej przyłożyłbym się do poprawnego ustawienia montażu na biegun :) Guidowanie w tym wypadku to było jedynie zbieranie doświadczenia z różnymi ustawieniami software'u.

 

Nic nie wyostrzam jak narazie, a może powinienem :) Co do obiektywu to jeszcze się waham, ale najpewniej będzie to szkło 200mm.

 

Miejscówka jest dobra pod względem dojazdu i bezpieczeństwa - ogrodzone gospodarstwo 7km od mojego miasta Gryfina (koło Szczecina). Niebo niezłe, ale znacznie lepsze jest w drugiej miejscówce 6km dalej :) Tyle, że w szczerym polu niestety. Wybieram wygodę :)

 

 

pozdrawiam i dziękuję za komentarze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.