Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, lemarc napisał:

Filtr H-alpha 12 nm. jest lepszy w tym zestawie niż 35 nm. ?

Zdecydowanie tak! Dużo węższe pasmo to dużo ostrzejszy obraz. Jedyny problem to ten, gdy się chce zastosować Barlowa. Wtedy jest już za mało światła i trzeba użyć filtr 35nm.

Dla ogniska głównego czasy są około 7 ms. Wyposażyłem swój achromat w ten filtr szczególnie pod zdjęcia wczesnych i późnych faz, kiedy Księżyc jest bardzo nisko. Nie jest to oczywiście panaceum na wszystko, ale korzyści z jego stosowania są ewidentne. 

Innym obszarem, w którym chcę wykorzystać ten filtr to oczywiście zdjęcia Słońca. Jeszcze jest trochę czasu do pojawienia się dużych plam, ale chcę dobrze poznać współdziałanie całego zestawu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze fotki, z pierwszego teleskopu - niestety z ręki i ze smartfona (adapter z zestawu do telefonu rozwalił się przy zakładaniu na okular) :haha:

Księżyc z 13/08/2019, Warszawa i balkon w bloku:

1b.jpg

2.jpg

 

P.S.

 

Adapter już naprawiony, może uchwycę coś jeszcze jak będą warunki, jeszcze tylko aparat/kamerkę astro kupić lub smartfon wymienić :laughing: Cokolwiek by nie pisać, zdjęcia nie oddają tego, jakie wrażenie robi Księżyc, gdy spojrzałem na niego po raz pierwszy w życiu przez teleskop.

 

 

 

Edytowane przez kondz
P.S.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na wczorajszy wschód Księżyca jednak przesłoniły go niewidoczne chmury. Dzisiaj wieczorem było nieco lepiej - niebo idealnie czyste ale nad horyzontem wisiało takie półprzezroczyste zamglenie które nie pozwoliło dostrzec samego wschodu.

100-letni komin Cukrowni Ciechanów wskazuje na Księżyc.

 

P1050281_f.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę by każdy, kto zamieszcza tu zdjęcia spojrzał na tytuł wątku. 

Potem oczywiście dalej może traktować to Forum, jak "brukowiec", ale z korzyścią dla nas wszystkich, byłoby lepiej, gdyby w ślad za fotograficznymi dowodami swojej astronomicznej działalności, każdy dodawał szereg przydatnych informacji. Byłoby to również znakiem certyfikującym zdjęcie. Bo skąd niby można wiedzieć, czy nie jest to kopia czyjejś pracy zaczerpniętej z internetu?

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Loxley napisał:

Proszę by każdy, kto zamieszcza tu zdjęcia spojrzał na tytuł wątku. 

Potem oczywiście dalej może traktować to Forum, jak "brukowiec", ale z korzyścią dla nas wszystkich, byłoby lepiej, gdyby w ślad za fotograficznymi dowodami swojej astronomicznej działalności, każdy dodawał szereg przydatnych informacji. Byłoby to również znakiem certyfikującym zdjęcie. Bo skąd niby można wiedzieć, czy nie jest to kopia czyjejś pracy zaczerpniętej z internetu?

Uzupełnione

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Loxley napisał:

Proszę by każdy, kto zamieszcza tu zdjęcia spojrzał na tytuł wątku. 

Potem oczywiście dalej może traktować to Forum, jak "brukowiec", ale z korzyścią dla nas wszystkich, byłoby lepiej, gdyby w ślad za fotograficznymi dowodami swojej astronomicznej działalności, każdy dodawał szereg przydatnych informacji. Byłoby to również znakiem certyfikującym zdjęcie. Bo skąd niby można wiedzieć, czy nie jest to kopia czyjejś pracy zaczerpniętej z internetu?

Całkowicie się z Tobą zgadzam, zdjęcie bez opisu jest nic nie warte. Wielokrotnie o to prosiłem ( choć w temacie Księżyc to po raz pierwszy) ale zdaje się że to "wołanie po puszczy"

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełnia Księżyca

15/08/2019, Warszawa

Meade StarPro AZ 102

Xiaomi Redmi 4A

adapter Meade

 

2.jpg

- lekko poprawiona przejrzystość w Zdjęcia Windows :laughing:

 

IMG-20190815-224609-HHT.jpg

- czarno biały filtr smartfona

 

IMG-20190815-225627.jpg

- chłodne barwy filtr smartfona

 

Ucieczka klik :laughing:

Edytowane przez kondz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Refraktor achromatyczny TS152/900, ASI290MM, filtr Omegon Halpha 12nm, EQ-ATM, FireCapture2,6, Autostakkert!3, Registax6, Microsoft ICE.

 

Stary Księżyc 3 dni i 8 godzin przed nowiem, na wysokości 25 stopni, z dużą zachodnią libracją (W-6.2o), 27 sierpnia 2019r. Bardzo dobre warunki.

 

614193845_Ksiyc3d8hdonowiu_27_08.2019r_04.35_TS152F900_ASI290MM_OmegonHalpha12nm_mozaika90....thumb.jpg.69644a23f78d8d3cc3a83c31aa174163.jpg

 

 

Bardzo cienki rogalik Starego Księżyca 2 dni i 8 godzin przed nowiem, na wysokości 19 stopni, 28 sierpnia 2019r. Niestety, turbulencje powietrza bardzo pogarszały obraz.
Zdjęcie Księżyca w tym wieku samo w sobie nie jest czymś wyjątkowym. Jednak dobre obrazowanie powierzchni Srebrnego Globu gdy ten znajduje się nisko, już jest. Chociaż jakość obrazu nie dorównuje tej z poprzednich dni, to w moim subiektywnym odczuciu uzyskałem obraz, na którym widać bardzo dużo detali. Nawet struktury leżące blisko krawędzi są dość dobrze widoczne. Mam na myśli południowy róg z kraterami Bailly i Hausen, na północy zaś, kompleks: Xenophanes-Cleostratus-Boole.

 

Ten obraz, to dobre trofeum a taki zestaw fotograficzny właśnie miał służyć do uwieczniania bardzo późnych lub wczesnych faz Księżyca. To moje nowe "poletko doświadczalne upraw" na lata. 

 

340318904_StaryKsiyc2d8hdonowiu_28_08.2019r_04.59_TS152F900_ASI290MM_OmegonHalpha12nm_mozaika90....thumb.jpg.918b2712cb431bca043bfc5903056ff3.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Wczoraj, tj 12.09 zrobiłem takie oto zdjęcie. Jedno jest po, drugie przed obróbką - myślę, że widać różnicę.

 

Zdjęcie zrobione Huawei P30 (niestety nie mam jeszcze lustrzanki, a ten telefon póki co spełnia swoją funkcję ;)). Mam tylko mały problem, mianowicie nie potrafię dobrze wycyrklować aparatem w soczewkę teleskopu i dlatego księżyc wyszedł taki ucięty :). 

 

Telefon był na statywie, ale i tak miałem problem, żeby dobrze trafić. 

 

Pozdrawiam

 

@Edit: Księżyc był prawie w pełni! 

IMG_20190913_002754.jpg

IMG_20190913_002754-01.jpeg

Edytowane przez Persil74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.