Skocz do zawartości

Krzesełko do obserwacji


sawes1

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

ja kupiłem wersje "lepszejszą" :

http://www.allegro.pl/item603974433_krzesl...arciem_hit.html

 

do taurusa 400 nieco za niskie przy obserwacjach w zenicie - ale zdaje sobie sprawe że to spory teleskop i to w wersji LONG...

 

wykonanie solidne - moim zdaniem takie na 4+

 

główny minus dla mnie to brak możliwości szybkiego zmieniania wysokości siedziska - trzeba odkrecic srube , przełożyc siedzisko i znów ja przykręcić - jeżeli o to chodzi to bardziej praktyczne sa konstrukcje drewniane

 

pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cześć,

czy mogę prosić o zakres wysokości dostępny w tych krzesłach co to prasować można i grać na klawiszach :).

 

Chodzi o to i jego klony:

http://www.allegro.pl/item637635355_krzese...ca.html#gallery

 

Zobaczę, czy do refraktora mi się nada

pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobsonów od 6'' do 10'' wystarczy zwykły taboret, nie ma potrzeby szukać z regulowaną wysokością, a jak ktoś jest naprawdę niski to mozna sobie trochę wyższy znaleźć. Na alledrogo np. takie taborety już po 35 zł kupimy. Pozatym taki taboret w razie potrzeby może nam zastapić kij bejzbolowy, jak obserwujemy gdzies na dziko za miastem, zawsze to mamy najblizej pod ręką. :szczerbaty:

PB040173.JPG

Edytowane przez Krzysztof G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobsonów od 6'' do 10'' wystarczy zwykły taboret, nie ma potrzeby szukać z regulowaną wysokością, a jak ktoś jest naprawdę niski to mozna sobie trochę wyższy znaleźć. Na alledrogo np. takie taborety już po 35 zł kupimy. Pozatym taki taboret w razie potrzeby może nam zastapić kij bejzbolowy, jak obserwujemy gdzies na dziko za miastem, zawsze to mamy najblizej pod ręką. :szczerbaty:

 

Hehe, czekałem kiedy to napiszesz :D

Ale racja, faktem jest, że zwykły taboret w zupełności wystarcza do syncianych obserwacji, w pełnym zakresie - od obiektów "wiszących" tuż nad horyzontem po te w zenicie. Choć nie mam pewności jak by się sprawował przy LB przy obserwacji obiektów tuż nad horyzontem z racji niższego dobsona.

No i to poczucie bezpieczeństwa :szczerbaty:

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, czekałem kiedy to napiszesz :D

Ale racja, faktem jest, że zwykły taboret w zupełności wystarcza do syncianych obserwacji, w pełnym zakresie - od obiektów "wiszących" tuż nad horyzontem po te w zenicie. Choć nie mam pewności jak by się sprawował przy LB przy obserwacji obiektów tuż nad horyzontem z racji niższego dobsona.

No i to poczucie bezpieczeństwa :szczerbaty:

 

hej,

taboret zajefajny w Yusku znalazłem po 17 zł - składa się, lekki do transportu, dobry do samoobrony i miękki w rzyć

 

59.jpg

pozdrawiam,

roberciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobsonów od 6'' do 10'' wystarczy zwykły taboret, nie ma potrzeby szukać z regulowaną wysokością

Dokładnie, najzwyklejsze krzesło, czy taboret w zupełności wystarczą !

 

taboret zajefajny w Yusku znalazłem po 17 zł - składa się, lekki do transportu, dobry do samoobrony i miękki w rzyć

59.jpg

wymieniłeś jego same zalety :D

 

Przy LB 10" na platformie eq zwykły taboret nie wystarcza niestety.

Mówimy o dobsonach, przy których się siedzi podczas obserwacji, przy eq częściej się stoi, a jeśli chcesz siedzieć, to wyyyysokie krzesło jest Ci potrzebne.

 

MK

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
59.jpg

 

Odradzam. Może tani i lekki, ale łamliwy, a szkoda zdrowia i sprzętu na upadki (sprawdzone).

Osobiście zainwestowałem w solidny wyrób Ikei i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem krzesło http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a...iveau_chromowe/.

Chrom występuje jedynie w nazwie i na fotce :blink: . W rzeczywistości elementy krzesła pokryte są grubą warstwą szaro - srebrnej farby. Siedzisko jest stosunkowo małe i przy ustawianiu w górnych pozycjach pochylone do dołu. Przydała by się jeszcze poprzeczka pod stopy. Wg mnie cena tego krzesła nie powinna przekraczać 100 zł. Poz tymi minusami sprawuje się całkiem nieźle. Całość wygląda masywnie i waży tylko 0,5 kg. Siedząc na nim można względnie wygodnie obserwować w pełnym zakresie 12'' Syntą.

Chętnie bym zamieścił zdjęcia, ale jakoś nie mogę ich tu powklejać.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze raz do tego krzesełka:

 

krzese_ko.jpg

 

Kupiłem je w jakiejś sieci handlowej za 10 zł. Do Synty 8" przy moim wzroście wystarczy. Na razie się tak nie wierciłem żeby je połamać. A faktycznie jest lekkie i fajnie się składa. Na wyjazdy w sam raz, na stacjonarnej miejscówce można sobie zafundować lepsze krzesełko.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widnieje na liście przewozowym firmy kurierskiej - sam nie ważyłem, ale faktycznie jest dość lekkie.

mam takie krzesełko w pracy. Nie wiem... może ono jest z innych materiałów, ale waży o wiele więcej niż 0.5kg. Swoją drogą to nawet gdyby to krzesełko było z włókien węglowych to wazyłoby więcej niż 0.5kg, a podejrzewam jednak, że jest ze stalowych rurek...

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie krzesełko w pracy. Nie wiem... może ono jest z innych materiałów, ale waży o wiele więcej niż 0.5kg. Swoją drogą to nawet gdyby to krzesełko było z włókien węglowych to wazyłoby więcej niż 0.5kg, a podejrzewam jednak, że jest ze stalowych rurek...

Krzesło Niveau na zdjęciu prezentuje się dużo bardziej "okazale" niż jest w rzeczywistości. Jeżeli jest taka potrzeba, to spróbuję je zważyć i za parą dni napiszę ile waży faktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bravo, podaj proszę zakres wysokości siedziska tego krzesła

pozdrawiam,

Łukasz

 

 

Nabyłem krzesło http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/shop/a...iveau_chromowe/.

Chrom występuje jedynie w nazwie i na fotce :blink: . W rzeczywistości elementy krzesła pokryte są grubą warstwą szaro - srebrnej farby. Siedzisko jest stosunkowo małe i przy ustawianiu w górnych pozycjach pochylone do dołu. Przydała by się jeszcze poprzeczka pod stopy. Wg mnie cena tego krzesła nie powinna przekraczać 100 zł. Poz tymi minusami sprawuje się całkiem nieźle. Całość wygląda masywnie i waży tylko 0,5 kg. Siedząc na nim można względnie wygodnie obserwować w pełnym zakresie 12'' Syntą.

Chętnie bym zamieścił zdjęcia, ale jakoś nie mogę ich tu powklejać.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam. Może tani i lekki, ale łamliwy, a szkoda zdrowia i sprzętu na upadki (sprawdzone).

Osobiście zainwestowałem w solidny wyrób Ikei i sobie chwalę.

 

Witam,

wczoraj w okolicy M57 tani i lekki taboret z Jyska ugiął się pod ciężarem piękna mgławicy, w efekcie czego obserwator wykonał efektowny pad na glebę majtając nogami w okolicy okularu...

 

wniosek: nie nadawa się, a ja jestem kolejnym, który na własnych błędach się uczy (pomimo, że cudze już się zdarzyły ;D)

pozdrawiam,

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pode mną padły dwa taborety ogrodowo-wędkarskie. Niezapomniane wrazenia, gdy wpatrując sie w czeluści kosmosu nagle odbywamy lot w przeciwna stronę. Coś jak wejście Sokoła Millenium w nadprzestrzeń, tylko a rebours :lol: Jeden był to taki plastikowy szajs o kieszonkowych rozmiarach [ale do siadania przy 130/650 dobsonku], połamał sie kiedys po prostu. Drugi to już solidny i wygodny nożycowy stołek na aluminiowej ramie. Świetnie sie go nosi przez ramię, a i do plecaka wejdzie. Niestety, pokrycie było z jakiegoś dziadowskiego materiału i pewnej nocy wyrwało szew. Skończyło sie na zakupie solidnego płótna i ręcznym szyciu mocnym szpagatem -trzyma po dziś dzień.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z was używa może czegoś w tym stylu?

http://www.markoflash.pl/grupa.php?grupa=taborety

 

Zastanawia mnie jak taki taboret teleskopowy sprawdzi się przy większym Dobsonie. Kusi szybka i płynna reguacja wysokości 45-75cm.

Wady na pierwszy rzut oka:

- nie jest składane = zajmie dużo cennego miejsca w samochodzie

- brak jakiegokolwiek oparcia dla pleców

- cena (R7 kosztuje ~200zł, R8 ~250zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.