Skocz do zawartości

DOLNY ŚLĄSK - Tąpadła?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Po cichu liczę, że nieba jednak będzie więcej niż w tej chwili zapowiada ICM. Jeśli prognozy się sprawdzą to rzeczywiście tylko górka ma sens.

Pozdrawiam

Grzesiek

 

 

P.S. W Wrocku też tak wieje?

Edytowane przez Grześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i byłem sam na Górce Świeradowskiej :(

Obserwowałem SW102 f/5 @40x

Zakrycie widoczne przez chmury, także księżyce Jowisza niewidoczne.

Za to na odkrycie trafiła mi się dziura w chmurach więc Io, Europa i Ganimede widoczne.

Na Kalisto za małe powiększenie, przy tak jasnym tle.

 

Ogólnie, wydaje mi się, że było to o bardziej widowiskowe niż tranzyt Wenus - te pasy Jowisza - Ach...

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wróciłem

pogoda nie dopisała więc z obserwacji DSO nic nie wyszło. Zakrycie obserwowaliśmy przez dziury w chmurach

z avikowania raczej nic nie będzie. Zobaczymy co da się wyciągnąć z fotek Canonem z ogniskową 400 mm

widzieliśmy jak znikają księżyce Jowisza za tarczą Księżyca. Tuż przed zakryciem samego Jowisza chmury uniemożliwiły obserwacje. Za to odkrycie było dobrze widoczne. Po wszystkim oczywiście wypogodziło się i niebo jest niemal zupełnie czyste

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. północy stało się jasne, że Wrocław znajdzie się w cieniu chmur. W pół do pierwszej podjęliśmy decyzję: uciekamy na zachód! Po ciemku, niemal przypadkiem, znaleźliśmy bardzo fajną lokalizację ( http://maps.google.com/?ll=51.572333,15.2407&spn=0.059214,0.169086&t=h&z=13 ) pod wsią Żaganiec. Warunki - obłędne! Droga mleczna jakiej dawno nie widziałem, Księżyc wolny od chmur!

Jak obrobię filmiki, to wrzucę gdzieś na vimeo i dam znać.

Pozdr!

Jupiter2012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę ze na jordanowie szykuje się spora ekipa....

 

A ty gdzie się podziewałeś? Wszyscy czekali. :mellow:

 

Sam wypad udany pod kątem towarzyskim, zresztą jak zawsze. A pogoda cóż... Pokazała kto tu rządzi.

Na początku po rozstawieniu sprzętu, tak ok 24.00 zasięg był wyśmienity, albowiem spokojnie widziałem na wprost galatykę NGC 6207 11,9M - ta obok M13.

Potem niestety było słabo, gorzej, a najgorzej tuz przed zakryciem. Co prawda jakieś dziury w niebie były i udało się coś tam zobaczyć. Zwłaszcza odkrycie.

Mogło być lepiej, ale trochę jednak widzieliśmy... i humory raczej dopisywały - Irek namawiał na poranny spacer na Ślężę. :szczerbaty:

 

Reasumując i idąc w analogie wędkarskie że" ryba nie zawsze bierze" wypad udany.

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, pełny sukces :) jak zwykle.

tylko żeby nam się w głowach nie poprzewracało od tych sukcesów :D

 

przy okazji zaległa fotka z czwartkowego wypadu na Jordanów

bez problemów widoczne M6 i M7, a gdyby nie delikatne chmurki nad horyzontem zaliczylibyśmy też nisko położone kulki w Strzelcu

 

dromle_2012_07_12_2.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko żeby nam się w głowach nie poprzewracało od tych sukcesów :D

 

przy okazji zaległa fotka z czwartkowego wypadu na Jordanów

bez problemów widoczne M6 i M7, a gdyby nie delikatne chmurki nad horyzontem zaliczylibyśmy też nisko położone kulki w Strzelcu

 

dromle_2012_07_12_2.jpg

 

pozdrawiam

 

Jak na statyw rewelacyjny strzał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaspałem :(

 

A ty gdzie się podziewałeś? Wszyscy czekali. :mellow:

 

 

właśnie...

 

Cóż dla niektórych nie ma zjawisk, których nie dałoby się nie zaobserwować ...

 

Swoją drogą Troll jesteś już człowiekiem legendą... każde obserwacje zaczynają się od dywagacji... "co tym razem napisze Troll" :)

 

Próbuj stary, próbuj... może w końcu się uda... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku, ale niezaprzeczalnie "numero uno" jest Kuba J. :)

Po tych wszystkich latach zdał prawko, wydoroślał i .... przeszło mu na fotografię :P

 

;) zamienił stryjek siekierkę na kijek... kolejne "tanie" hobby ... taki plus, że i przy chmurach można czarować...

 

 

btw... żałuj, że nie byłeś z nami z czwartku na piątek... Zbyszek wyłapał lornetką M6 i M7 zaraz po wyjściu z samochodu, zanim zdążyłem otworzyć klapę bagażnika... pierwszy raz w życiu cel obserwacji został osiągnięty, zanim wyciągnąłem jakikolwiek składnik teleskopu z samochodu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy! ;)

 

Co prawda, to prawda - więcej teraz fotografuję niż obserwuję, ale od astronomii się nie oderwałem, przynajmniej tej teoretycznej. Po prostu mam teraz taki dziwny okres w życiu. Ale przejdzie mi. Może to kwestia tego, że nie mam sprzętu, więc łatwiej jest pominąć obserwacje. Gdy teleskop stał w domu, był swego rodzaju przypominajką. Później go sprzedałem, nawyk został, ale zaczął słabnąć.

 

Ale wrócę do pełnej służby. Raczej prędzej, niż później. Muszę się nauczyć godzenia pewnych spraw :)

 

Jedno jest pewne - w sierpniu z chęcią piszę się na obserwacje.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy! ;)

 

Co prawda, to prawda - więcej teraz fotografuję niż obserwuję, ale od astronomii się nie oderwałem, przynajmniej tej teoretycznej. Po prostu mam teraz taki dziwny okres w życiu. Ale przejdzie mi. Może to kwestia tego, że nie mam sprzętu, więc łatwiej jest pominąć obserwacje. Gdy teleskop stał w domu, był swego rodzaju przypominajką. Później go sprzedałem, nawyk został, ale zaczął słabnąć.

 

Ale wrócę do pełnej służby. Raczej prędzej, niż później. Muszę się nauczyć godzenia pewnych spraw :)

 

Jedno jest pewne - w sierpniu z chęcią piszę się na obserwacje.

 

jak widzę, "kontakt z bazą" pozostał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.