Skocz do zawartości

M31 w ostrym sosie


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Miewam chwile zwątpienia. Przeraża mnie pole widzenia mojego setupu. Niby fajnie, ale orka z gradientami, balansowanie koloru, to masakra. Niby mam niezłe niebo, ale żeby opanować tło muszę stosować typowo retuszerskie techniki, a jakoś mnie to mentalnie męczy. Nie da się w naszych warunkach zrobić kolorowego zdjęcia bez "malarstwa". Szkoda, ale co zrobić...

 

Przed wami M31, pierwsza jaką w ogóle zrobiłem w 100%. Wcześniej to tylko testy, kombinacje. Ta jest wymęczona i nie chce już jej dotykać, choć teraz widzę ciągle jakiś zafarb zielonkawy w dolnej części. Trudno. Na tapecie mam jeszcze Irysa, więc muszę się na nim skupić. Z M31 jestem już chyba zadowolony.

 

Po 10 klatek na każdy kanał R G B, 3 klatki Ha (przydałoby się dopalić więcej), oraz 9 klatek Luminancji zrobionej podczas fantastycznego wypadu do Zaborka (dzięki chłopaki za towarzystwo). Wszystko po 10 min. co daje sumaryczne 420 min. (7 godzin). Nie ostrzyłem jakoś specjalnie tego materiału. Zdaję sobie sprawę, że centralne regiony można jeszcze ostro "pociągnąć" - jak przy inny internetowych zdjęciach, ale jakoś wolę miękkość...

 

Zaczyna mi miejsca na dyskach w obserwatorium brakować. Chyba przestanę trzymać stare, archiwalne pliki. Ilość danych, która wylewa się z KAF16803 jest porażająca.

 

Mała wersja:

M-31-HaLRGB_small.jpg

 

4 mpix:

M-31-HaLRGB_4mpix.jpg

 

i crop:

M-31-HaLRGB_crop3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę jeszcze inny crop, samej luminancji i bez obróbki. Nie wiem czemu, ale lubię właśnie takie "niewyciągane" detale. Pięknie ukazują się te różne gromadki andromedowe, no i gwiazdki malutkie. Nigdy nie mam cierpliwości, żeby bawić się w zmniejszanie gwiazd, a po agresywniejszej obróbce zawsze one rosną.

 

Dzięki za miłe komentarze.

M-31-L_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki. Dzisiaj w ogóle usłyszałem na pewnym portalu foto, że zdjęcie jest kradzione z netu, bo amatorsko nie można fotografować galaktyk z Ziemi :) To jest dopiero ocena... :)

 

A to fajny cytat: "bez jaj nawet Meade nie zrobi takich zdjęć co dopiero na zamówienie jakiś gruchot "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka wyśmienita :notworthy:

tym bardziej mi się podoba, że nie została sztucznie upiększona co jest od jakiegoś czasu dość powszechnym procederem

 

przyglądałem się jej próbując zidentyfikować co tam naprawdę widać ale nie mam w tym doświadczenia więc może ktoś by mi pomógł?

większość widocznych gwiazd należy do Drogi Mlecznej ale na obrzeżach widać też pojedyncze gwiazdy M31 (tak mi się wydaje). Próbowałem odnaleźć jakieś gromady kuliste ale nie potrafię ich zidentyfikować. Gdzie one są? Powinno ich być sporo (kilkadziesiąt?). Średnica M31 to około 100 tys. lś, a średnica typowej gromady to kilkaset lś więc powinny mieć na zdjęciu rozmiar kilku do kilkunastu pikseli, a tym samym dość wyraźnie widoczne. Może są za słabe by się zarejestrować? A może tam są ale nie potrafię ich rozpoznać?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki. Dzisiaj w ogóle usłyszałem na pewnym portalu foto, że zdjęcie jest kradzione z netu, bo amatorsko nie można fotografować galaktyk z Ziemi :) To jest dopiero ocena... :)

 

A to fajny cytat: "bez jaj nawet Meade nie zrobi takich zdjęć co dopiero na zamówienie jakiś gruchot "

Czyżby onet szczerbaty.gif , bo to wybitne zbiorowisko nie nazwę po imieniu kogo.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki. Dzisiaj w ogóle usłyszałem na pewnym portalu foto, że zdjęcie jest kradzione z netu, bo amatorsko nie można fotografować galaktyk z Ziemi :) To jest dopiero ocena... :)

 

A to fajny cytat: "bez jaj nawet Meade nie zrobi takich zdjęć co dopiero na zamówienie jakiś gruchot "

 

 

W takim razie sprzedaj tego gruchota na zamówienie i kup MEADE'a, to dopiero zaczniesz robić fotki... :yahoo:

 

Fotka marzenie - gratulacje! :notworthy: :notworthy: :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, jak będziesz publikował tego typu zdjęcia na innych forach to wylądujesz w sądzie za robienie zdjęć niemożliwych z ziemi jakimś gruchotem na zamówienie :)

Feee... wyrzuć go tylko powiedz gdzie :)

A tak na serio to gwiazdunie jak szpilki, o takich marzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B.ładne zdjęcie , ale co z niego wynika ? (tysiące już takich zrobiono)

Rozumiem, że jest to wstęp do Andromeda's satellite galaxies , (And III, PCG 2121) lub do naniesienia na to zdjęcie dużej liczby nazw "obiektów" w M31 (np wszystkich: gromad kulistych, open Star clusters, Stellar Associations)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heweliuszu, nie bądź przekorny. Przecież wiesz że jest to rodzaj spełnienia się, bez którego niektórzy ludzie czuliby niedosyt w życiu. Nie każdy chce być "chłodnym" naukowcem bo interesuje go tylko estetyczny aspekt Kosmosu plus sposoby jak to osiągnąć własnym sumptem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heweliuszu, cięsze się niezmiernie, że postanowiłeś zająć się tematem galaktyk satelickich Andromedy. Teraz ładnie nam ten obiekt wedruje po niebie, więc pewnie niedługo będe mógł podziwiać np. struktury pyłowe w M110 w twoim wykonaniu... Bo będę mógł prawda? Nie napisałeś tego posta tylko po to żeby routery miały co mielić?

 

Czekam niecierpliwie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Hansie czy to jeszcze jest forum astronomiczne czy już tylko kółko wzajemnej adoracji?

Jakoś ci nie przeszkadzają routery mielące 15 komentarzy w stylu ,,wyśmienita fotka" ale jak ktoś ośmieli się wygłosić opinię nie zgodną z linią partii, to już zasługuje na besztanie?! Też nie rozumiem po co robić po raz tysięczny dokładnie takie samo zdjęcie, i po raz tysięczny zachwycać się jak pięknie wyszło. Ostatnio JaLe zdjął obiekty Maffei 1 i 2. Moja reakcja. WOW, rewelacyjny pomysł. W końcu jest mnóstwo wspaniałych i praktycznie nie znanych obiektów. Ale nie, zróbmy znowu M31 i znowu się zachwycajmy, och i ach.

Osobiście robienie zdjęć zupełnie mnie nie interesuje. Ale czy to znaczy, że nie mogę się wypowiadać? A może właśnie to znaczy?

Tak więc, klapki na oczy i Heil astropolis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo dobsonme teraz to ja się zabulgotałem :szczerbaty:

można jakoś pewnie zrozumieć wojny systemowe: Microsoft-Apple, Intel-AMD, nVidia-ATI, Kałasznikow-M16, ale żeby Dobson - paralaktyk (choćby i niemiecki)?

ale żeby "wizaualsi" konta "fotografersi"?? no co za czasy

jeszcze trochę, to trzeba będzie na zlotach drutem kolczastym odgradzać jednych od drugich

 

a poważniej już, możesz zapewne uważać to za marnowanie potencjału sprzętu, takie cykanie wypasionym setupem "jeleni na rykowisku" no ale jak już ktoś wydał kupę kasy na sprzęt i jeszcze chce prezentować swoje prace, to raczej nie chciałby wysłuchiwać "a po co", "a dlaczego", że to bez sensu, są przecież trudniejsze obiekty

no ale przecież to nasze hobby, dlaczego każdy musi porywać się na szczupaka, jak lubi łowić płotki?

choćby i wędką za mln dolarów

 

 

..i to jest dopiero prawdziwa prowokacja!

ale mi sie dostanie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tak więc, klapki na oczy i Heil astropolis.

 

:icon_confused:

 

Spadłem z krzesła

 

Dobsonme, bardzo poważnie się nie zrozumieliśmy. Nie było w moim komentarzu słowa choćby, które mogło by wskazywać na jakąkolwiek "linie partii" (swoją drogą, masakra, ale zmilcze). Postaram się przybliżyć i rozjaśnić to, co skłoniło mnie do reakcji. To oczywiście tysięczna fotka tego samego obiektu. Jednak takiej jakości, że ma potencjał zainteresowania astronomią znacznie większej grupy ludzi niż wszystkie pokazy i lokalne akcje promocyjne razem wzięte. I ta fotka własnie pracuje. Właśnie w tej chwili otwiera kalpkę w kolejnym umyśle do tej pory sfokusowanym na śledzeniu plotek na jakimś pudelku czy innym ratlerku. Poobserwujcie kiedyś ludzi reagujących na dobre astrofotgrafie na facebooku lub digiarcie. Kolejne M31, kolejne M42 i kolejne M13 są potrzebne jak cholera. Zanim nasz drogi Hewelisz wyraził swą opinię, o braku wartości tej fotki, chyba jednak nie bardzo przeczytał ten wątek. Jest tu wszystko, i link do mapy gromad kulistych, i bardzo ciekawy przewodnik zaserwowany przez Bartoliniego. Czemu się to pojawiło? Nie dlatego, że ludzie wchodząc w ten wątek i oglądając tą fotografię zapragnęli więcej? Uściskał bym Heweliusza bardzo mocno, gdyby przyszedł do innych z linkami które podał i zmapował kilka pierwszych struktur, zapraszając kolejne osoby do wspólnej pracy. Bardzo i mi by się efekty tej pracy przydały. Jednak Heweliusz postanowił inaczej, odsiał wartość, a dolał sporo mieszanki pogardy i agresji. Sorry, daleki jestem od postawy, że zanim ktokolwiek zacznie sądzić powinien mieć choć odrobinę bazy pozwalającej na wydawanie opinii. (choć spotkałem się już takimi reakcjami), ale należy się liczyć z tym, że opublikowanie posta o treści jaka rozpoczeła tą dyskusję, może zakończyć się koniecznością uzasadnienia swojego osądu, jeżeli zależy nam, by nie trafić u innych odbiorców do szufladki "fanatyk" lub "oszołom".

 

Pozdrawiam.

 

Ps.

 

(...) Jakoś ci nie przeszkadzają routery mielące 15 komentarzy w stylu ,,wyśmienita fotka" (...)

 

Przeszkadzają, nie podejmuje jednak się walczyć z tym zjawiskiem. Już kiedyś próbowaliśmy, nic z tego nie wyszło. Jednak reakcja Heweliusza to coś znacznie bardziej destrukcyjnego niż troche smieci w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsonme skrytykował znakomitą fotografię (cóż, że popularnego obiektu), skrytykował też swego czasu mój atlas, może Dobsonme taki już po prostu jest. Musi krytykować i już...

A osobiście sądzę, że pokazywanie milionowego zdjęcia M31 ma tutaj sens. Jeżeli ktoś pyknie Maffeia to bardzo pięknie, ale trudno takiego Maffeia porównać do innego podobnego zdjęcia, trudno pokazać różnicę w jakości zdjęcia bo nie każdy wie jak Maffei wygląda. Pokazując M31 w perfekcyjnym wykonaniu łatwo dostrzeć ową perfekcję bo mamy materiał porównaczy wielu amatorów którzy robili M31 i się zachwycali nad swoimi zdjęciami a teraz kopary im opadły.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi Hansie czy to jeszcze jest forum astronomiczne czy już tylko kółko wzajemnej adoracji?

Jakoś ci nie przeszkadzają routery mielące 15 komentarzy w stylu ,,wyśmienita fotka" ale jak ktoś ośmieli się wygłosić opinię nie zgodną z linią partii, to już zasługuje na besztanie?! Też nie rozumiem po co robić po raz tysięczny dokładnie takie samo zdjęcie, i po raz tysięczny zachwycać się jak pięknie wyszło. Ostatnio JaLe zdjął obiekty Maffei 1 i 2. Moja reakcja. WOW, rewelacyjny pomysł. W końcu jest mnóstwo wspaniałych i praktycznie nie znanych obiektów. Ale nie, zróbmy znowu M31 i znowu się zachwycajmy, och i ach.

Osobiście robienie zdjęć zupełnie mnie nie interesuje. Ale czy to znaczy, że nie mogę się wypowiadać? A może właśnie to znaczy?

Tak więc, klapki na oczy i Heil astropolis.

 

E tam, róbmy M31 ile razy chcemy.

W swoim dorobku jak na razie mam jedna (prawie całą Andromedę) i na pewno na tym nie spocznę :)

Nie ograniczajmy nikogo i dajmy wsparcie POZYTYWNE.

Nie narzekajmy pod pretekstem pomocy, bo to bardzo destrukcyjne działania.

 

ps. ostatnio była podobna awantura i dowiedziałem się że moje zdjęcie (bo troszkę gorsze nie było pierwsze ) czyli liczyć mają się tylko te najlepsze, albo lepsze od porzednich ? Uważam, że absolutnie nie :) Po prostu róbmy swoje M31 i M42 itd. każde wnosi coś nowego do polskiej astrofotografii.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.