Skocz do zawartości

Teleskop coś wiecej niz sprzęt do podziwiania


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

tak sie zastanawiam co my jako pasjonacji (amatorzy) możemy zrobić dla profesionalnych astronomów ?

Co taki przeciętny kowalski z teleskopem może odkryć ?

Prosił bym Was o podawanie jakiś źródeł informacji na temat badań amatorskich.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

wyznaczanie jasności gwiazd zmienych

odkrywanie komet

Chodzi o to by zebrać wiedze żeby wiedziec jak sie do danego badania zabrać.

Właśnie się zastanawiam sie co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można szukać:

1. nowych zmiennych

2. supernowe

3. planetoidy i inny "gruz"

4. komety

5. mgławice, także planetarne

6. planet pozasłonecznych

7... i pierdyliard innych rzeczy.

 

Oczywiście każdy punkt wymaga innego nakładu merytoryczno-kapitałowego. Ja ostatnio wycofałem się z koncepcji szukania SN, bo mimo skompletowania zestawu przez pogodę nie udało mi się nawet etapu testowego dokończyć. Szkoda życia i czasu (w naszym klimacie). Tego typu projekty wymagają efektywności, to podstawa. Nie da się tego robić, jeżeli masz 1 noc na parę tygodni.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zachęcam do wykonywania obserwacji komet. ;) Wbrew pozorom są to łatwe obserwacje do przeprowadzenia i nie wymagają sprzętu za dziesiątki tysięcy PLNów. Natomiast każdy Astro-amator i jego nawet pojedyncze obserwacje mogą byc naprawdę cenne, jeśli tylko zostaną dobrze wykorzystane. ;) Astroamatorzy mają tą przewagę nad profesjonalnymi obserwatoriami, że jest ich znacznie więcej. Jak kogoś zainteresują obserwacje komet to zapraszam na stronkę Sekcji Obserwatorów Komet PTMA - http://www.sok-ptma.astronomia.pl/

 

 

Pozdrawiam!

MaciekM

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witam,

tak sie zastanawiam co my jako pasjonacji (amatorzy) możemy zrobić dla profesionalnych astronomów ?

Co taki przeciętny kowalski z teleskopem może odkryć ?

Prosił bym Was o podawanie jakiś źródeł informacji na temat badań amatorskich.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

wyznaczanie jasności gwiazd zmienych

odkrywanie komet (...)

 

jako współzałożyciel (w 1979 r) - wspólnie z dr Markiem Zawilskim i doc. Maciejem Bielickim (bliskim współpracownikiem zmarłego niedawno Briana Marsdena) Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć (SOPiZ) PTMA,

nie mogę nie wspomnieć o obserwacjach zjawisk zakryciowych, w tym - obserwacji pozycyjnych (których wykonywania uczyłem się właśnie od M. Bielickiego).

 

Dziś znaczenie amatorskich obserwacji tego typu jest mniejsze niż 40 lat temu. ale przecież wykonywaliśmy obserwacje pozycyjne komet (ja - Komety Halley'a), które były publikowane przez MUA. Nadal wartość mają obserwacje zakryć gwiazd przez planetoidy.

 

Problemem dla amatora może być teraz nie tyle brak odpowiedniego sprzętu (my w PTMA w Warszawie musieliśmy wszystko samemu zrobić...), ale brak fachowego szkolenia. Dziś żaden astronom zawodowy nie chce podjąć sie takiej pracy, jaką przez wiele lat prowadził z nami doc. Bielicki. A uczniów Bielickiego, którzy potrafili by takie zajęcia poprowadzić jest teraz mniej niż pięciu...

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Problemem dla amatora może być teraz nie tyle brak odpowiedniego sprzętu (my w PTMA w Warszawie musieliśmy wszystko samemu zrobić...), ale brak fachowego szkolenia. (...)

 

Eee. tam, internet jak matka, wszystko Ci wyjaśni ;)

 

BTW, Rejestracje egzoplanet to w sumie ta sama zasada. Tu ciekawy projekt - http://astropolis.pl/topic/27553-exomoons-nowa-ziemia-w-zasigu-amatora/

 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak sie zastanawiam co my jako pasjonacji (amatorzy) możemy zrobić dla profesionalnych astronomów ?

Co taki przeciętny kowalski z teleskopem może odkryć ?

Prosił bym Was o podawanie jakiś źródeł informacji na temat badań amatorskich.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to:

wyznaczanie jasności gwiazd zmienych

odkrywanie komet

Chodzi o to by zebrać wiedze żeby wiedziec jak sie do danego badania zabrać.

Właśnie się zastanawiam sie co wybrać.

Mozna robić standardową fotometrię astronomiczną "dżonsonowską" w barwie V nawet bez teleskopu :)

Wystarczy aparat fotograficzny postawiony na statywie bez montażu paralaktycznego i prowadzenia. Przy takiej konfiguracji sprzętowej można wyznaczyć jasność obiektów na niebie jaśniejszych od około 10 magnitudo z dokładnością kilku procent (o rząd lepieć niż przy fotometrii wizualnej). Więcej informacji na ten temat można znaleźć np. tutaj oraz na portalu Citizensky.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede zakładac nowego tematu i zapytam tu.

Czy ktoś mi moze wytłumaczyć jak mam wyznaczac jasności gwiazd zmiennych bo nie rozumiem czemu metoda NBA jest np. zapis a9v3c a metoda Pickeringa a7v3c mimo że gwiazdy prówania sa te same ?

Oczywiście chodzi o ten artkuł http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm

po za tym kazdy wynik troche sie rózni z czego to wynika ?

Czy mógby ktos krok po kroku po chłopsku mi to wytłumaczyć. Samą skale Argelandera ogarniam ale juz tych metod nie do końca. Ławiej jest chyba w Niebo na weekend ale za mało przykładów. Jak by ktos mógł pomóc to było by fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.