Skocz do zawartości

Uczczenie pamięci Roberta


Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł Jacku jest bardzo dobry.

Można zastanowić się nad grupką osób, które dołożą się do jakiejś symbolicznej

pamiątki do rozdania wśród członków społeczności Astropolis - przynajmniej dla tych jak sądzę kilkudziesięciu osób,

które z racji wieloletniego uprawiania astronomii odczuli stratę Ś.P. Roberta bardzo osobiście i bezpośrednio.

Mogłaby to być jakaś niewielka rzecz, mapa obrotowa nieba, jakaś niewielka replika klasycznego teleskopu, jakiś rodzaj

wydawnictwa z odpowiednim napisem upamiętniającym to smutne wydarzenie, coś co można postawić na biurku i co

pozwoli pamiętać o Robercie i o tym jak ulotne jest ludzkie życie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Bodzoń 14 września 2011 r napisał w wątku " Teleskop dla szkoły " - akcji którą zaproponował :

" Wobec braku zainteresowania tematem zamykam wątek. Do dzisiaj nie otrzymałem żadnej, nawet symbolicznej wpłaty. "

No to chyba tym samym zniknęły wątpliwości, co to powinno być. Jestem za tym, żeby tę pracę wykonać za Roberta, w jego imieniu, ku jego wiecznej pamięci. Do dopracowania jest tylko kwestia sfinansowania tej operacji.

 

Fajną koncepcją jest podzielenie akcji na 2 etapy. Wyprodukowanie jakiejś pamiątki po Robercie, którą będziemy mogli kupić, za to z jakąś pokaźną marżą, która powędruje na poczet sfinansowania teleskopu dla szkoły. Mamy tu Astromarket, a więc możliwość dostępu do sprzętu w zupełnie innej cenie, niż rynkowa, co znowu pozwoli kupić szkole znacznie lepszy sprzęt.

 

Zróbmy to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod pomysłem.

Już raz pomogłem w finansowaniu teleskopu dla biednych dzieci więc teraz tym bardziej się piszę!.

 

Podoba mi się pomysł z kupowaniem "cegiełek" z których dochód zostanie przeznaczony na zakup teleskopu dla szkoły Roberta.

Proponuję by zbiórką finansów zajął się astromarket - nie mam nawet cienia podejrzeń, że chcieli by na tym zarobić.

 

Wyobraziłem sobie teleskop z podpisami miłośników astronomii (taki tribute) - ale coś takiego może być ciężkie logistycznie do wykonania.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Proponuję by zbiórką finansów zajął się astromarket - nie mam nawet cienia podejrzeń, że chcieli by na tym zarobić.

 

Paweł

 

Ciężko będzie nam później to rozliczyć podatkowo, lepiej jak po prostu załatwimy to na forum.

 

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Ale miałem na myśli głównie to , że BEZ Roberta --- osoby-nauczyciela z podobną do niego

pasją zarażania w młodych ludziach ciekawości może nie do końca ? przydatnej w życiu

można ufundować 3 , 5 , x teleskopów dla kilku szkół i ... zmarnują się .

I na tym własnie polega to , że będzie nam Roberta brakowało .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcemy, żeby pamięc o Robercie zyła jak najdłużej powinnismy pomyśleć nie o jednorazowej akcji, ale może jakims cyklicznym działaniu? Może podobnie jak kiedyś na Astromaniaku raz na pół roku złożymy się na prosty teleskop dla jakiejś potrzebującej osoby lub szkoły. Może powinniśmy organizować konkursy (np. coś w rodzaju Ligii Astronomicznej, którą Robert kiedyś prowadził) itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może, żeby jakoś to wszystko połączyć, zastanowić się nad czymś tego rodzaju: http://astromarket.pl/gadzety/repliki-teleskopow/replika-teleskopu-20-60-60-omegon.html

Najlepiej, gdyby istniała taka możliwość, żeby gdzieś wygrawerować, np. na odrośniku, jakąś krótką dedykację, czy coś w tym stylu. Sądzę, że jeśli szkoła posiada już teleskop "obserwacyjny", to taka pamiątka byłaby dosyć unikalna i nawiązująca do pasji Roberta.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Ale miałem na myśli głównie to , że BEZ Roberta --- osoby-nauczyciela z podobną do niego

pasją zarażania w młodych ludziach ciekawości może nie do końca ? przydatnej w życiu

można ufundować 3 , 5 , x teleskopów dla kilku szkół i ... zmarnują się .

I na tym właśnie polega to , że będzie nam Roberta brakowało .

Inicjatywa fajna ale kolega jestem ma racje.

Jaki sens kupować do szkoły coś czym nikt nie jest zainteresowany. Będzie to leżało i niszczało, znam takie przypadki.

Jeśli mamy coś zrobić to musi być takie działanie, które pozwoli stale nam przypominać o Robercie.

Inaczej nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyśmy ufundować tablicę / tabliczkę pamiątkową w szkole, na ścianie czy w pracowni geograficznej, być może w połączeniu z zakupem trwałego sprzętu, niekoniecznie stricte astronomicznego. Należałoby w tym celu skonsultować się z dyrekcją szkoły i poprosić o opinię.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby ta pamięć nie rozpłynęła się to co ufundujemy powinno nosić nazwę, np. fundacji im.Roberta Bodzonia

 

Co zaś do tego jak to w szkołach wygląda, to akcja taka powinna być kierowana do szkoły, ale przez konkretne osoby.

Innymi słowy w szkole powinni być pasjonaci, którzy będą wiedzieli jak sprzęt wykorzystać, by podarowany sprzęt nie był tylko zaniedbanym eksponatem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za pomysłem TABLICY którą wywiesi się gdzieś na szkolnym korytarzu w szkole gdzie uczył Robert - od członków astropolis (może np. z wybranymi przez nas wpisami o Robercie). - myślę że nic tak nie przypomni pamięci o Robercie jak słowa jego znajomych i przyjaciół...

 

Już wczoraj wpadłem na pomysł ORGANIZACJI lub (wspomnianej przed chwilą) FUNDACJI im. Roberta Bodzonia - która poszerzała by astronomię np. wsród młodzierzy.

 

Zgodzę się że zakup teleskopu to kiepski pomysł - bez Roberta to nie będzie miało sensu....

 

Podoba mi się też data: 13 lipca - 28 sierpnia... można by ją wykorzystać...

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może, żeby jakoś to wszystko połączyć, zastanowić się nad czymś tego rodzaju: http://astromarket.p...-60-omegon.html

Najlepiej, gdyby istniała taka możliwość, żeby gdzieś wygrawerować, np. na odrośniku, jakąś krótką dedykację, czy coś w tym stylu. Sądzę, że jeśli szkoła posiada już teleskop "obserwacyjny", to taka pamiątka byłaby dosyć unikalna i nawiązująca do pasji Roberta.

 

Mi się podoba pomysł Illuvatara.

Myślę, że szkoła, w której uczył Robert posiada teleskop. Teleskop w szkole przechodzi chyba z rąk do rąk, z klasy do klasy, od nauczyciela do nauczyciela. Za kilka lat nikt nie będzie pamiętał z jakiego powodu jest ten teleskop (mowa o uczniach, jedni odchodzą, drudzy przychodzą). I możliwe też, że będzie już podniszczony i niekompletny.

 

Natomiast taka replika z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem będzie przypominać Roberta i będzie stała dumnie jako ozdoba, ale też będzie można przez nią poobserwować. Sądzę, że taka pamiątka pozostanie w szkole na długie, bardzo długie czasy. W normalnym teleskopie już dawno by się lustro utleniło a okulary pogubiły w trawie.

 

Jeśli to ma być prezent od Astropolis, to spójrzcie jaki ostatni status miał ustawiony Robert:

"Zbliża się okres ładnej, wyżowej pogody, którą warto wykorzystać. Tym bardziej, że Księżyc jeszcze młody i nie będzie przeszkadzał w obserwacjach"

 

Pierwsze zdanie dobrze odzwierciedla to, co robimy i jest miłe. Oczywiście można by wygrawerować inne słowa Roberta, napisane tu na forum. Z pewnością wśród Jego wypowiedzi znajdzie się wiele pereł.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyśmy ufundować tablicę / tabliczkę pamiątkową w szkole, na ścianie czy w pracowni geograficznej, być może w połączeniu z zakupem trwałego sprzętu, niekoniecznie stricte astronomicznego. Należałoby w tym celu skonsultować się z dyrekcją szkoły i poprosić o opinię.

 

 

Myślę, że tablica pamiątkowa w szkole lub na grobie Roberta będzie trafionym pomysłem. Można zlecić wykonanie tablicy z wyrytym teleskopem, z jakimś napisem od społeczność astronomicznej.

Tak jak pisze Janko, trzeba się skontaktować ze szkołą, w której uczył, zapytać o ich plany żeby nie zdublować pomysłu. Tam wszyscy wiedzieli, że kochał gwiazdy i jeżeli szkoła coś zrobi żeby uczcić jego pamięć, to taki wpis z pewnością się tam znajdzie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.